Cnews FM: Přichází Windows 10 S a Surface Laptop [podcast]

13
Microsoft Surface Laptop
Microsoft Surface Laptop

Microsoft uvedl novou edici operačního systému Windows 10, jenž se vyznačuje novým přístupem k aplikacím. Ty klasické stažené z internetu ve Windows 10 S nespustíte, obsah je získáván z Windows Storu. Jedná se odpověď na chromebooky, které jsou ve školách stále oblíbenější. Spolu s tímto produktem Redmondští uvedli svůj první skutečný laptop. Nazývá se Surface Laptop.

Audio si také můžete stáhnout jako MP3 (32 MB).

Ohodnoťte tento článek!

13 KOMENTÁŘE

 1. Mírný OT, ale ať se vyznám ve vaší terminologii: „….Spolu s tímto produktem Redmondští uvedli svůj první skutečný laptop….“ a v odkazovaném článku píšete „…ale až teď uvádí svůj první notebook. … Je to pravověrný ultrabook…“

  Co si vybrat? Laptop, notebook nebo ultrabook? 🙂 Nebo platí, že ultrabooky ⊆ notebooky ⊆ laptopy ?

  • Není ultrabook trademark od intelu, který specifikuje určité požadavky, aby mohl být notebook označen jako ultrabook? Alespoň dříve to tak bylo, tloušťka, výdrž baterie na konkrétní úkol, cpu intel ale jen z těch úsporných, nějaká ta konektivita a ssd. Takže by neměl být žádný ultrabook s amd, aní s výkonnými cpu, ani s obyčejným HDD, ani s malou baterií apod.

   • Tak jsem si to rychle projel na czc,
    AMD cpu = žádný ultrabook
    intel výkonný (HQ, HK, M) = jedinný kus od asusu, což je ale jedna chybka, jinde je označen jako notebook
    obyčejný HDD = opět pouze ten chybně označený jeden asus

    Ultrabook stále něco znamená. Ne jen „každý tenký notebook“.

    • Je to trademark Intelu, ale AMD už žádné úsporné CPU pro notebooky dlouho neudělalo, takže všechno tenké má v sobě Intel. 🙂 Jinak ty specifikace rozmělnil i sám Intel. Původně tam požadoval SSD, ale pak tam výrobci kvůli cenám dávali i SSHD nebo HDD. Lidé asi nechtěli MacBooky Air s Windows, ale levnější MacBooky Air s Windows.

 2. Windows S jako Windows Scorpio. 😀
  Osobně se mi nelíbí kam MS směřuje protože směřuje na Elitu a naprosté chudé BFU. Tedy buď tu jsou drahé tablety, ultra booky, miniPC apod. které jsou napěchované funkcemi které využije 0.001% lidí. Nebo naopak levné tablety… které sotva nějak jedou a neumí skoro nic. V obou případech ale striktně MS diktuje jak, jaký a kde můžete obsah konzumovat.
  Čistě striktní použitelnost. Žádná svoboda, kreativita… tedy jen jedna bublina vytvořená MS kde MS sám určuje pravidla a omezení či nařízení.
  Osobně v Matrixu žít nehodlám.
  Jen tak nastřelím pro MS mimozemské technologie jako Asio render nebo SVP (frame-rate-interpolation)

  Je třeba aby se někdo nový vytasil s novým moderním a revolučním OS aby MS jako starého dinosaura poslal do důchodu.

 3. Právě jsem to poslech, dobrá debata. Jen poznámka k Windows „Edu“, o které jste trochu spekulovali. Ona ta edice totiž existuje, viz http://i.imgur.com/0WCyBy7.png
  Windows 10 Education is available just for education customers in volume licensing programs. Windows 10 Education includes features from Windows 10 Enterprise that are ideal for advanced security, and the comprehensive device control and management needs of today’s educational institution. Windows 10 Education also enables simplified deployment in the education space; this edition provides a direct path for many devices to upgrade from Windows 10 Home or Windows 10 Pro.