Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz

5
Logo procesorů Intel Pentium
Logo procesorů Intel Pentium

Včera jsme tu měli částečné parametry nových procesorů řady 8000, které má Intel nachystány pro notebooky – jeho prvních CPU, která přinesou do kategorie nejpopulárnějších 15W čipů čtyři jádra. Toto téma nakonec ještě neopustíme, protože podobný únik – byť nyní už ne z oficiálního zdroje – se stal opět. Tentokrát ale pokrývá procesory pro stolní počítače. A to jedny z těch letos nejpopulárnějších – lowendová Pentia, která byla letos dokonce místy vyprodaná.

V generaci procesorů „8000“, určené na příští rok (jež by ale z části měla být předběžně vydaná už letos) mají údajně být uvedeny tři nové modely: Pentium G4660, Pentium G4700Pentium G4720. Tvrdí to komentář na fóru AnandTech, jehož původcem je ale tentýž člověk, který dříve poskytl parametry šestijader Coffee Lake – jež se zdá se tento týden potvrdily. Informace by tedy snad měla být celkem důvěryhodná.

Tyto modely by měly nahradit dnešní Pentia G4560, G4600 a G4620, alespoň dle značení, které se všude posunulo nahoru o stovku, což patrně značí onu novou generaci. Po stránce parametrů to bude docela jednoduché: všechny novinky budou mít o 200 MHz vyšší základní takt. G4660 stoupne na 3,7 GHz z 3,5 GHz u modelu G4560 (5,7% zlepšení), G4700 proti předchůdci stoupne z 3,6 na 3,8 GHz (+5,5 %) a nejvyšší model G4720 se dostane na 3,9 GHz (dnešní G4620 má 3,7 GHz), což dává 5,4% bonus.

Parametry Pentií z generace Coffee Lake (Zdroj: Fórum AnandTech)
Parametry Pentií z generace Coffee Lake (Zdroj: Fórum AnandTech)

Jelikož Pentia nemají turbo, měl by nastat nárůst výkonu víceméně přímo úměrný vyššímu taktu, pokud se odečtou situace, kdy je limitem disk, paměť nebo něco jiného. Jinak tyto čipy zůstanou na letos zavedené koncepci dvou jader s HT (zatímco Core i3 nyní dostanou čtyři jádra, ale bez HT). O případných změnách v GPU, instrukční výbavě, pamětech cache, nebo frekvenci pamětí RAM zatím zprávy nejsou.

intel-kaby-lake-lga-1151Refresh Kaby Laků?

Stejný uživatel také uvádí, že tyto procesory by nemusely nutně být postavené na křemíku generace Coffee Lake. Ten totiž má vznikat v čtyřjádrové a šestijádrové verzi a pro desktopová dvoujádra prý variantu nemá. Je-li toto pravda, pak by tři nové modely Pentium mohly být jen „refreshem“ čipů z linie Kaby Lake. Vzhledem k tomu, že se v obou případech bavíme o 14nm čipech a není zde možnost přetaktování, nejde asi o velký problém. Mrzet by asi mohlo, pokud by Coffee Lake dostalo nějaké novinky v technologiích integrované grafiky a přehrávání multimédií, ale o něčem takovém zatím zprávy nemáme.

Zajímá otázka ale je, zda kvůli tomuto budou tato CPU kompatibilní i s deskami na bází starších čipsetů. Pokud by šlo o dnešní křemík, nic by tomu nemělo bránit. Ovšem jen potud, pokud u Coffee Lake nedošlo k nějakému přeorganizování pinů v socketu LGA 1151, které by asi Intel pak provedl i u těchto zdánlivých „Kaby Lake v2“. Nicméně levná CPU řady Pentium asi nebudou kupována jako upgrade, ale spíše pro nová PC. Tím pádem by případná nekompatibilita tolik nevadila, snad jen skrze to, že desky pro Coffee Lake asi budou zpočátku dražší.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

 1. To se mi moc nezdá. Že by Intel prodával dva procesory se stejnými parametry a rozdílným značením. Současné Pentium 4620 má 3,7 GHz a nové Pentium 4660 taky? Navíc, když ten „únik“ jasně říká, že ty procesory jsou jen více taktované Kaby Lake.

  • Situace, kdy nová řada měla stejně taktovaný, ale jinak pojmenovaný čip staré řady už tu byla. Nebylo by to nic nového. Navíc samotná frekvence není všechno. Můžou například povolit zakázané instrukce, můžou zvětšit L2 cache apod., když už nebudou přímo konkurovat i3.
   Otázka spíše, jak budou reagovat v AMD – současné i3 7100 leží cenou i výkonem mezi Ryzen 3 1200 a 1300x (vlastně jediná kategorie, kde Ryzen nic nového nepřinesl po stránce výkonu a ceny). Teď spadne stejný výkon do kategorie Pentii…

   • Jenže tohle žádná stará versus nová řada není. Je to jen uvádění modelů s vyšším taktem.
    U AMD je situace jasná. R3 je taková znouze ctnost. Do tohoto cenové segmentu musí přijít s menším čipem. Výrobně je R3 stejně drahá jako R7, takže není úplně cílem AMDčka jich prodávat kvanta. Ano, dokud to budou jen vadné R7, tak je dobré je prodat. Pokud by ale měli kvůli tomu záměrně mrzačit čipy, které by šly jako R7 prodat, bude to prodělek.
    Zpočátku asi měli nějaké „zmetky“ skladem díky tomu, že R7 šla na trh dřív a zpočátku výroba asi nebyla úplně vyladěna. Dneska už to bude jiné a pochybuju, že těch nepovedených R7 je tolik. Proto taky nemohou jít s cenou R3 dolů. Vzrostla by poptávka, kterou by neměli z čeho vykrýt.
    Čekám, že celá řada R3 skončí s příchodem APU založených na Ryzenu.

    • Jestli to nazveš novou řadou, nebo ne je úplně mimo mísu. Faktem je, že v intelu to za novou řadu považují a ani v minulosti nebylo na překážku, aby dva modely z různých řad sdílely stejné základní parametry (viz i3-6100 a Pentium G4620).

 2. Tak to vypada, ze Pentia budou asi vyplnovat cenu do 100 Ecek.. U nas tim padem asi do 3000 -3500,-kc.
  Nad tim uz bude nova i3 se 4 jadrama. (od novyho roku 😉 )
  Jeste by mohl Ryzen 1200 slevnit tak na 2k.. a dvojadra se pomalu zacnou stavat minulosti.