Desky pro procesory Skylake-X představeny. LGA 2066, luxusní výbava, dokonce i Mini-ITX

13
ASRock X299E-ITX/ac

Intel na Computexu 2017 tento týden odhalil novou highendovou platfomu LGA 2066 s procesory Skylake-X a Kaby Lake-X. Pro tyto CPU tak logicky musí přijít také základní desky, kterých výrobci na veletrhu vzápětí (nebo i už předtím) vystavili jak se říká na Slovensku „neúrokom“.

 

ASRock

Abychom se vyhnuli případné nespravedlnosti, vezme galerii uvedených či předvedených desek platformy LGA 2066 podle abecedy, první tedy bude ASRock. Tato firma připravila svou tradiční variaci ASRock X299 OC Formula, která je určena především pro „sportovní“ přetaktování, čemuž podřídila třeba paměťové sloty (jsou jen čtyři). Další modely jsou například X299 Killer SLI/ac s bezdrátovou konektivitou v základu, X299 Fatal1ty Gaming K6 a X299 Fatal1ty Professional Gaming i9, která má 10Gb/s síťovku Aquantia AQC107.

Mini-ITX s čtyřkanálovými pamětmi

Nejzajímavějším počinem je ale model X299E-ITX/ac – ano, ASRock opět na této highendové platformě dokázal vyprodukovat Mini-ITX desku. A tentokrát je to proti unikátnímu prvnímu pokusu s X99 plnohodnotnější, jelikož se na ní podařilo vměstnat čtyři sloty SO-DIMM, nepřijdete tudíž o čtyřkanálovou RAM. Podařilo se to pomocí dvou dceřinných PCB, což umožnilo osadit i dva 32Gb/s sloty M.2 nebo šest portů SATA. Ve výbavě je USB 3.1, Wi-Fi a také dvě síťovky Intel, avšak zde jen gigabitové.

Asus s 802.11ad

Asus odhalil sedm desek platformy X299. Sestava začíná modely Prime X299-A a Prime X299-Deluxe. Objevuje se u nich integrovaná zvukovka Realtek S1220A a také možnost osazení přídavnou kartou s řadičem Thunderbolt 3. Dále přijdou dva modely TUF X299 Mark 1 a TUF X299 Mark 2, z nichž první je vybaven „brněním“ (samozřejmě hlavně estetická záležitost) a vyztužujícím backplate. Dále bude uveden model ROG Strix X299-E a highend ROG Rampage VI Extreme, zajímavý integrováním 10Gb/s síťovky Aquantia a zároveň 4,6Gb/s bezdrátovým adaptérem Wi-Fi 802.11ad (WiGig). Poslední model nazvaný ROG Rampage VI Apex by měl být speciálkou pro extrémní přetaktování, podobně jako OC Formula od ASRocku.

Biostar: desetigigabit od Intelu

Kromě velké čtyřky tu máme i něco desek od menších výrobců, kteří se k nám obvykle ani nedováží. Zajímavá je deska Biostar Racing X299GT9, na kterou upozornil techPowerUP. Jde o rozložitou základovku formátu E-ATX s dvěma porty U.2 a dvěma sloty M.2, 14fázovým napájením a všemi obvyklými proprietami.

Biostar Racing X299GT9 (Zdroj: techPowerUp)
Biostar Racing X299GT9 (Zdroj: techPowerUp)

Pozoruhodné jsou na ní síťové adaptéry. Biostar totiž osadil 10Gb/s Ethernet Intelu, konkrétně adaptér X550AT, doplňkově je přidán i gigabitový Intel i219-V. Doposud jsme desetigigabitové síťovky viděli jen od Aquantie, tento model by teoreticky mohl být atraktivní pro fajnšmekry, kteří na Intel nedají dopustit.

Colorful

Ještě exotičtější je pro nás značka Colorful. Ta se vyskytuje prakticky jen v Číně, u nás ji asi neseženete ani s větší snahou a máme ji tady tedy hlavně jakožto kuriozitu. Její model iGame X299-X bude dostupný ve dvou barevných variantách s bílými a tmavými plasty, chladiči a PCB. Vzhledem k tomu, jak moc se herní a nadšenecká PC točí kolem parádiček, bych se nedivil, kdyby se z barevných variací stala u základních desek a grafiky stejně obvyklá věc, jako u aut.

Gigabyte má i model pro Xeony a pracovní stanice

Desky Gigabyte/Aorus zachytil na výstavním stánku web GamersNexus. Máme fotografie pro model X299 Gaming 9, X299 Gaming 7, X299 Gaming 3, které se vyznačují různou RGB parádou, ale také pro model X299 UD4 (Ultra Durable 4), což je příjemně starosvětská usedlá deska bez těchto dobově poplatných příkras. Asi nejzajímavějším počinem je ale model C422-WS. Ten má místo čipsetu X299 serverovou variantu C422, a podporuje nejen Core i5/i7/i9, ale také Xeony pro socket LGA 2066. S těmi by mělo fungovat i ECC a při použití LR-DIMM modulů lze osadit 512 GB RAM. Naopak přetaktování ale asi dostupné nebude. Tento model by také měl mít 10Gb/s Ethernet Intel, nicméně u WS desky to není zas tak překvapivé.

MSI v nerezi

MSI má na veletrhu tři desky se socketem LGA 2066: modely X299 Gaming M7 ACK, X299 Gaming Pro Carbon AC a X299 Tomahawk. Firma na rozdíl od ostatních zatím nenabízí 10Gb/s síťovky, možná proto, že používá Ethernety Killer (u modelu M7 ACK i s Wi-Fi). U nich se 10Gb/s také chystá, ale asi ještě není připraven. MSI láká na chladící kryty slotů M.2 a různou další parádu, X299 Tomahawk má například údajně kryty a chladiče z nerez oceli.

V prodeji během června

Dostupnost těchto desek se různí; některé ohlášené modely zatím nebyly vidět nebo nebyly oznámené jejich detaily a je možné, že do obchodů dorazí až se zpožděním proti první vlně. Nicméně u části modelů již výrobci potvrdili, že mají být na trhu během června, což asi potvrzuje, že někdy během tohoto měsíce se budou dát koupit i procesory Skylake-X.

 

Ohodnoťte tento článek!

13 KOMENTÁŘE

  1. Omlouvám se, že asi opakuju, ale nemá prosím někdo bližší informace ohledně těch Skylake-W 1S Xeonů pro R4 (LGA 2066), tj. mj. pasující do zmiňované desky C422-WS? Odložil jsem nákup Broadwell-EP Xeonu a desky s C612 chipsetem ve prospěch Skylake-W + C422, ale stále je jen ticho po pěšině, což mě čím dál víc znervózňuje 🙁

    Chápu, že většinu pařanů a spol. hlavně zajímají Skylake-X a desky s X299 s pouťovými RGB LED blikajícím jak vánoční výzdoba v supermarketu, ale překvapině existují i lidi, kteří mají PC pro práci a protřebují proto rychlou a hlavně stabilní a spolehlivou Workstation …

  2. Jestli těch osmnáct jader S-X bude na těch 16c Thread Ripperu stačit. Pokud Skylake-X 10c má base clock 3,3GHz, kolik asi bude mít takt ten 18c? Blender benchmark na ThRp 16c údajně trval 13sec, stejný na Ryzen 7 1800X prý 36sec. To je spíš 3x než 2x rychlejší. Pokud akceptujeme výsledky testu musely by být base clock ThRp 4GHz+ či navýšeno IPC?

    https://www.heise.de/newsticker/meldung/AMD-Benchmarks-von-Ryzen-Threadripper-und-Details-zu-Ryzen-Mobil-CPUs-3729564.html