Disney+ se pořád vzdaluje, Česko není ani v páté vlně

7

Zřejmě nejambicióznější konkurent Netflixu získal během prvních tří měsíců od spuštění již 28,6 milionu platících zákazníků. Pokud rozsáhlá knihovna a příslib exkluzivního obsahu Disney+ bude takovým tempem lákat diváky i nadále, ukážou se firemní odhady jako hodně pesimistické. The Walt Disney Company před startem služby uvedla, že do pěti let čeká alespoň 60 milionů předplatitelů.

Potenciál k růstu má nejen v zemích, kde již působí, ale především tam, kde doposud chybí. Až koncem března se oficiálně podívá do západní Evropy (s výjimkou Nizozemska, kde působí od prvního dne) a Indie. Během konferenčního hovoru k finančním výsledkům za poslední čtvrtletí řekl šéf Disneyho Bob Iger, že v létě se videotéka otevře ještě v Belgii, Portugalsku a skandinávských zemích.

 • 1. vlna (12. 11. 2019) – USA, Kanada, Nizozemsko
 • 2. vlna (19. 11. 2019) – Austrálie, Nový Zéland, Portoriko
 • 3. vlna (24. 3. 2020) – Velká Británie, Irsko, Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Švýcarsko, Rakousko
 • 4. vlna (29. 3. 2020) – Indie
 • 5. vlna (léto 2020) – Belgie, Portugalsko, Dánsko, Norsko, Švédsko, Finsko

Češi i Slováci jsou tedy evidentně ve škatulce „východní Evropa“. To by podle loni zveřejněné roadmapy znamenalo, že na nás dojde řada nejdříve až v 1. fiskálním kvartálu 2021, který v účetnictví Disneyho odpovídá poslednímu čtvrtletí kalendářního roku 2020. V celém světě by služba Disney+ měly být dostupná na podzim 2021.

Plány se pochopitelně mohou změnit. Ještě nedávno Disney tvrdil, že třetí vlna přijde 31. 3., ale nakonec se posunula o týden dřív. Rozšířil se také počet zemí, kde bude videotéka dostupná, o Indii, Irsko, Švýcarsko a Rakousko. Takže nikde není černé na bílém, že by se Češi a Slováci nemuseli Disney+ dočkat dříve.

Hulu ve šlépějích Disney+

Disney hodlá maximálně vytěžit veškerý archiv, který obsahují jeho vlastní studia, nově pohlcený Fox, Pixar, Marvel, Lucasfilm a National Geographic. Část obsahu ale bude vycházet také v jeho druhé streamovací službě Hulu. Ta zatím v Americe nasbírala 30,4 milionu předplatitelů a Bob Iger už má plán, jak Hulu dostat do světa.

Od loňska má nad touto videotékou plnou kontrolu a slibuje mezinárodní expanzi. Během stejného konferenčního hovoru prozradil její hrubou představu. Disney+ prý má jasnou prioritu a Hulu se do světa rozšíří až bude globálně dostupné „plusko“, tedy během podzimu 2021.

Disney+ se pořád vzdaluje, Česko není ani v páté vlně
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

7 KOMENTÁŘE

 1. A bude to mít taky tu skvělou funkci, jako Netflix, že aplikace pro Android umí přehrát HD obsah jen na pěti a půl schválených, certifikovaných, notářsky ověřených a papežem vysvěcených zařízeních a na zbytku to přehrává v rozlišení, které se používalo před 20 lety? Bez ohledu na to, co si člověk platí? Jestli jo, tak to beru všemi deseti, to je na Netflixu moje nejoblíbenější funkce!

   • Aplikuje DRM, které je k ničemu, protože na pirátských uložištích jsou pořady řádově jednotky minut po odvysílání, akorát to prudí platící zákazníky, mě po updatu DRM neprolezl netflix přes hdmi splitter, takže jsem netflix přestal platit a vrátil se zpět k osvědčeným zdrojům, které mi jako platícímu zákazníkovi klacky pod nohy neházejí.

    • Přesně tak. Jakákoliv ochrana vždycky dopadne jen na platící zákazníky, kdežto lidem, co si to upirátí, je ukradená. Je fascinující, kolik firem tohle neotřesitelné pravidlo i po těch desetiletích stále nechápe.