Dnes vychází Firefox 78. Loučí se se staršími verzemi macOS a vypíná TLS 1.0 a 1.1

0
Firefox
Firefox
-
Zdroj: logo: Mozilla / koláž: Cnews

Dnes večer vychází Firefox 78. Nejedná se o přelomové vydání, někteří by mu ale pozornost věnovat měli. Z uživatelských novinek můžeme zmínit vybízení k otevření dokumentu ve formátu PDF přímo v prohlížeči. (V případech, kdy se dokument nezobrazí rovnou.) Někteří problémy s prohlížečem řeší přeinstalací, protože nevědí, že lze obnovit uživatelský profil, což v řadě případů stačí.

Jenže tahle funkce je skrytá. Proto Mozilla možnost resetovat profil přidává do odinstalačního programu prohlížeče, kde se prezentuje jako vedlejší možnost. Následují oznámení technického rázu. Od dnešního dne Firefox přestává podporovat macOS ve starších verzích 10.9, 10.10 a 10.11. Pokud některou z nich využíváte, budete převedeni na Firefox 78 ESR, který bude bezpečnostní aktualizace získávat až do července 2021.

Teď už Firefox při stahování PDF vyzývá k otevření přímo v prohlížeči
Teď už Firefox při stahování PDF vyzývá k otevření přímo v prohlížeči

Není to ale bezpečné řešení, protože nejnovější z uvedených vydání macOS poslední bezpečnostní aktualizaci obdrželo před dvěma roky. Dále se s Firefoxem 78 zvedají minimální požadavky na Linux. Konkrétně potřebuje knihovny GNU libc 2.17, libstdc++ 4.8.1 a GTK+ 3.14 nebo novější. Poslední zmínka patří starým kryptografickým protokolům TLS 1.0 a 1.1. Ty měly být vypnuty už na jaře, kvůli koronaviru se jejich vypnutí přesunulo právě do Firefoxu 78.

Oživeno ve 21.15 hodin: Nad rámec výše popsaných novinek Mozilla na oficiálním seznamu změn nakonec uvádí ještě aktivaci WebRenderu na integrovaných grafických čipech od Intelu na strojích s obrazovkami s rozlišením vyšším než 1 920 × 1 200 bodů. Na obrazovce shrnující ochranu soukromí (about:protections) teď uvidíte informace o prolomených účtech.

Zdroj: poznámky k vydání Firefoxu 78 | blog Future Releases | Firefox for Enterprise Help | the Web developer blog

Ohodnoťte tento článek!