Je tu první generace AVG s funkcemi Avastu. Převzala webový štít a CyberCapture

První verze produktů AVG, které přebírají některé funkce z Avastu, dorazily na trh. Co nabízí nové AVG oproti dřívějším časům?

5
AVG
AVG

Loni došlo na antivirové scéně k velké události a zvlášť s přihlédnutím k původu antivirů šlo o velkou událost v Česku. Avast Software totiž pohltil AVG Technologies, obchod byl úspěšně dokončen koncem září. Bylo předesláno, že zachovány budou obě značky, protože mají trh rozdělené. Současně bylo řečeno, že se z antiviru AVG zůstane spíše jen skořápka, protože pod kapotou jej budou pohánět stejné technologie jako Avast.

Možná vás bude zajímat, že před zhruba týdnem Avast Software poprvé od akvizice na trh uvedl nové verze produktů značky AVG. Konkrétně jde o AVG AntiVirus Free, AVG Internet Security a AVG TuneUp, které vyšly v edici 2017. Což mi připomíná, že samotný Avast má distribuční model nastavený jinak a na vydávání jedné hlavní verze každý rok již nehraje.

Co se za tak krátkou dobu v produktech AVG stihlo změnit? Detekční technologie obou antivirů byly zkombinovány a výsledkem by měla být úspěšnější detekce hrozeb. Mimochodem, Avast je zatím stále ještě „jen“ starým Avastem. Zatím poslední verze 12.3.2280 vyšla v srpnu. Předpokládám, že odmlka v jinak pravidelném vydávání nových verzí je způsobena právě akvizicí druhého antiviru. Ten se tedy zatím novinek ze strany AVG nedočkal.

Buď jak buď, podle oficiálních informací bude AVG získá několik funkcí, které známe z Avastu, např. webový štít nebo CyberCapture, což je cloudové řešení vyhledávající škodlivé soubory, jež dokáže v reálném čase zastavit dosud neznámý malware. V TuneUp pro změnu najdete povědomý nástroj na aktualizaci softwarů v počítači. Takhle vypadá oficiální seznam změn ve třech zmíněných produktech:

AVG AntiVirus Free

 • Ochrana počítače. AVG chrání před viry, spywarem, ransomwarem, rootkity, trojany a jiným malware v reálném čase. Pomocí umělé inteligence a analýzy v reálném čase dokáže zastavit i ty nejnovější hrozby.
 • Ochrana webu a emailu. AVG blokuje nezabezpečené odkazy, stahování a přílohy v e‑mailech.
 • Prioritní aktualizace. Zajišťují bezprostřední ochranu, dříve byly součástí pouze placené verze.
 • Nový pasivní režim. Umožňuje, aby dva antivirové produkty běžely vedle sebe na jednom počítači.
 • Nový online štít. Pravidelně kontroluje a vyhledává nebezpečné webové stránky, odkazy a stažení.
AVG zůstaly některé manýry. Bez zeptání vám do počítače přidá jakýsi Zen, který vás informuje, že máte nainstalovaný antivirus AVG. Užitečné!
AVG zůstaly některé manýry. Bez zeptání vám do počítače přidá jakýsi Zen, který vás informuje, že máte nainstalovaný antivirus AVG. Užitečné!

AVG Internet Security

 • Ochrana před hackery. Zabrání průnikům k soukromým datům, k fotografiím a uloženým heslům.
 • Ochrana osobních dat. Umožní vám zašifrovat nejcitlivější soubory a fotky nebo permanentně znehodnotit nechtěný obsah.
 • Ochrana plateb. Chrání vás při prohlížení webů, online nákupů a práci s bankovním účtem. Blokuje spam a falešné weby a emailové zprávy.
 • Nová funkce Secure DNS. Ověřuje adresy IP webových stránek prostřednictvím DNS serveru, který spravuje přímo Avast Software. Dává vám jistotu, že finanční transakce nebo platby za online nákupy nemohou být přesměrovány na falešné weby.

AVG TuneUp

 • Automatic Software Updater. Na pozadí aktualizuje nejčastěji využívané aplikace jako Skype, Adobe Reader, Flash Player nebo Chrome. Podle průzkumu Avastu na 116 milionech počítačů bylo odhaleno, že 52 % nejpoužívanějších programů neběží v poslední verzi. Můžete se rozhodnout, zda zapnete automatické aktualizování softwarů, nebo budete aktualizace instalovat ručně.
 • Sleep Mode. Méně používané aplikace uspává, díky čemuž počítač spotřebovává méně energie, vydrží déle na akumulátor a je svižnější.
Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

 1. AVG jsem kopnul před Vánoci do zadele (hlavně kvůli extrémnímu obtěžování reklamou, ale taky proto, že se z toho stal za ty roky nechutný raketoplán, který obtěžuje funkcemi, které nechci), Avast pak byla polofunkční srágora rozesírající PC vždycky.

  Teď jsem už jen tak ze setrvačnosti (a proto, že defaultní Defender je zdechlina) nainstaloval Aviru, ta prudí minimálně, a doma vůbec (díky vlastnímu DNS serveru).

  A až mě nasejří i ta, zařídím si OS komplet bez antiviru.

  • Irónia je, že ja som pred pár rokmi prešiel z Aviry na AVG, pretože ma otravovali falošné detekcie. Ale je pravda, že za posledného pol roka ma reklamy od AVG otravovali viac ako Avira predtým za celý rok. Možno sa k nej zase vrátim.

 2. Mám opačné zkušenosti – AVG dost často poškozuje systémový profil (hláška: „Službě Profil uživatele se nepodařilo přihlášení“) a navíc jeho vlezlý TuneUP dokáže rozdrbkat i mnoho jiného (např. zakáže tvorbu bodů obnovy).

  Oproti tomu Avast nezatěžuje tolik PC na pozadí a pokud se při instalaci vyhodí Chrome, zvolí se „Minimální ochrana“ (bez těch jejich browserů, secure nesmyslů) a následně se zapne „tichý režim“, tak je v pohodě.

  Avira bohužel stále není v češtině pokud vím…

  • S tím seznamem souhlasím, poškozený profilelist si už taky pamatuju zpaměti.
   U Avastu docházelo ke kolizím u upgrade na W10 (mimo jiné), obecně rezidentní drivery v kernelu jsou potíž u obou antivirů.

   Češtinu neřeším, a ti kdo neumí anglicky a nechápou těch pár tlačítek, tak stejně dostanou instrukce „nešahat!“ 🙂

   • Nevím, s tím jsem se u Avastu nikdy nesetkal, ale je to možné. Avira měla taky ve své historii několik nevydařených aktualizací. Myslím, že tyhle chyby nebudou tak obvyklé, aby to rozhodovalo o tom, který antivir si vybrat.
    Angličtina by mi nevadila, ale to že nemají překlad, je v dnešní době trochu už ostuda. Prostě skromné poměry. 🙂