Dvanáctijádrové CPU Intel Skylake-X pro desktop potvrzeno. Intel je odhalí 30. května

11
Zdroj: Intel

Tento měsíc se objevily zprávy, dle nichž Intel údajně posunul dopředu vydání své nové generace highendových desktopových procesorů Skylake-X – a s nimi i jejich nové platformy s čipsetem X299 a socketem LGA 2066. Plán jejich uvedení ještě nedávno počítal se srpnem, ovšem už dva zdroje (BenchLifeDigiTimes) teď uvádějí, že ho Intel posunul na červen. Zpočátku se nezdálo pravděpodobné, aby Intel riskoval ztrátu tváře krokem, jenž bude zákonitě vykládán jako přiznání, že podcenil konkurenční architekturu Zen. Nicméně tato věc je již asi definitivní realitou.

Web BenchLife.info včera publikoval kousek dokumentu od Intelu, který již vydání jasně stanovuje na už běžící druhé čtvrtletí letošního roku. Stejný zdroj podobné dokumenty již několikrát ukázal pro předchozí generace CPU Intel (dříve ještě pod hlavičkou čínské VR-Zone) a pokud vím se nikdy nemýlil. Na ořezaném slajdu je jako den uvedení platformy X299 uveden dokonce již 30. květen. To bude první den veletrhu Computex 2017, kde by Intel měl mít úvodní prezentaci, atedy datum pro podobný „launch“ velmi příhodné.

30. května ale nastane jen formální uvedení, CPU budou fyzicky dostupná až později – což se při posunutí termínu o tři měsíce dopředu dá pochopit. Podle BenchLife by recenze procesorů měly vyjít zhruba po dvou týdnech 12. června, v obchodech by se pak procesory Skylake-X a jejich desky začaly prodávat 26. června.

Skylake-X, Kaby Lake-X a platforma X299 se socketem LGA 2066 mají být odhalené 30. května (Zdroj: BenchLife.info)
Skylake-X, Kaby Lake-X a platforma X299 se socketem LGA 2066 mají být odhalené 30. května (Zdroj: BenchLife.info)

Dvanáctijádro už je jisté

Respektive – nejen Skylake-X, ale dle dokumentu také čtyřjádra Kaby Lake-X, což jsou mainstremové čipy Kaby Lake zapouzdřené pro použití v socketu LGA 2066. Slajd ale především potvrzuje jednu zásadní věc: ačkoliv podle dřívějších materiálů měly být na spotřebitelském trhu dostupné jen šesti, osmi a desetijádrové Skylake-X, Intel toto také změnil a nyní už oficiálně (tedy oficiálně v NDA dokumentech pro své partnery) avizuje i dvanáctijádrový model. Stávající generace Broadwell-E na desetijádru končí (původně snad měla dokonce mít maximálně jen osmijádra), takže Skylake-X bude v tomto ohledu posouvat hranice.

O tom už dříve spekuloval web Bits and Chips, situaci tehdy zřejmě odhadl správně. Díky dvanáctijádru bude mít platforma X299 větší náskok ve vícevláknovém výkonu nad osmijádry Ryzen mainstreamové platformy AM4. Ale bude rovněž lépe připravená k souboji s až šestnáctijádrovými (ale nenativními) procesory platformy AMD X399 – pokud se tyto skutečně potvrdí.

Platforma X299 počítá s šesti až desetijádry Skylake-X a čtyřjádry Kaby Lake-X. Původní plán počítal s uvedením v Q3 nebo Q4 2017 (Zdroj: BenchLife.info)
Platforma X299 počítá s šesti až desetijádry (dříve) Skylake-X a čtyřjádry Kaby Lake-X. Původní plán počítal s uvedením v Q3 nebo Q4 2017 (Zdroj: BenchLife.info)

Podrobnosti platformy LGA 2066 a čipové sady X299 co do výbavy a možností konektivity už jsou známé delší dobu. U procesorů Skylake-X bude možné použít až 44 linek PCI Express, osm portů SATA a 24 linek PCI Express 3.0 z čipsetu (u nějž ale bude limit daný tím, že je samotný k CPU připojen jen přes ekvivalent PCI Expressu 3.0 ×4, funguje tedy trochu jako přepínač). Naopak USB 3.1 zatím podporováno nebude, to dostanou až čipové sady generace Cannon Lake/Coffee Lake. Procesory do socketu LGA 2066 budou mít čtyřkanálový řadič pamětí DDR4 s oficiální podporou taktu 2666 MHz – tedy pokud mluvíme o Skylake-X. Čipy Kaby Lake-X budou mít stejná omezení, jako socketu LGA 1151 – tedy jen dvoukanálové paměti a jen 16 linek PCI Express 3.0 ×16 z CPU.

Ohodnoťte tento článek!

11 KOMENTÁŘE

 1. Jsem zvědav jak změní/nezmění cenovou politiku. Ideální by bylo, kdyby udělali „posun o 2 jádra“ – 12 jader za cenu 6950X, 10 jader za cenu 6900K a 8 jader za cenu 6800K, tzn. stejně jak 1800X, což by jim taky určitě hodně pomohlo v konkurenci Ryzenem.
  Ale to je jen mé zbožné přání, realitu uvidíme. 😉

   • Protože pro zákazníka je obecně dobré, pokud se poměr cena/výkon zlepšuje u všech značek, a ač nejsem Intel, ani AMD fanoušek, ani akcionář :D, tak bych byl rád, kdyby se právě v reakci na úspěch Ryzenů Intel umoudřil a přestal si ze zákazníků dělat „dobrý den“ tím, že má osmijádro za víc jak trojnásobek ceny čtyřjádra.

    Jinak já osmijádro nepotřebuju, jsem hráč a jinak náročné operace na PC nedělám, jen běžnou kancelářskou činnost, takže na hry mám teď měsíc a půl sestavu 7600K + GTX1070 a jsem plně spokojen.

    Osmijádra a dvanáctijádra řeším jako nadšenec to HW, né že bych si vybíral produkty ke koupi. 😉

    • Ono Intel se muze rozhodnout jit i cestou Jabka, a nabizet tzv. „luxusni“ CPU 😀 ve smyslu, ze opravdu budou za dany vykon drazsi nez u AMD.
     Kdo vi, jak to dopadne, tech moznosti jak Intel muze zareagovat cenove je hodne. Vzhledem k tomu, ze zatim moc nereagoval, spise urychlil vydani novych CPU tak to moc o cenovych korekcich nesvedci.

 2. To by ale obetovali 6 jader v hedt a celkove by nejspis museli posunout i z370 o neco niz. Jina moznost je, ze je tam doat velky prostor mezi temi cpu samotnymi, takze pokud nezdrazi, tak staci dat 12jadro za 6950, a to hodit do cenoce mezery k 6900. Prostoru je tam dost.

  • Ano, to co jsem psal by byla opravdu krajní varianta, nejspíš to slevnění nebude zdaleka tak výrazné.
   Na druhou stranu ona ta HEDT 6-jádra stejně ztratí na atraktivitě ve chvíli vydání 6-jádrovýho Coffe Lake pro z370 a budou jen pro lidi, co chtějí X299 kvůli konektivitě (PCI-e, RAM sloty, apod).
   A taková poptávka evidentně je, protože jinak by intel nevydával pro X299 to čtyřjádro 7740K KabyLake-X, které bude mít smysl opravdu jen pro toho, kdo chce X299, ale je mu ukradenej vícejádrovej výkon (upřímně moc nvm kdo ta cílová skupina je).

 3. Už sa vie ktoré procesory budú na akom procese? Pri 14nm+ Intel oznámil +10% čo sa aj prejavilo na taktoch, oznámených +20% pre 14nm++ by mohlo byť teda zaujímavých.

  Najmä preto že také CFL by mohlo byť na dlhú dobu posledné schopné mainstreamové CPU od Intelu (keďže sám Intel priznal že 10nm, 10nm+ a zrejme aj 10nm++ budú výkonom podstatne horšie).

  Na akých procesoch teda budú SKL-X a KBL-X? Rovnakých 14/14nm+ ako ich desktopové verzie alebo všetky nabehnú na najnovší proces?