Microsoft má po mnoha letech opět prohlížeč pro macOS. Zkuste Edge Canary

Kdo chce, může se zapojit do testování nového Edge, které bylo oficiálně zahájeno. Aktuálně jsou k dispozici kanály Dev a Canary, a to jen pro Windows 10.

4

Oživeno dne 20. 5. 2019

Používáte nikoli Windows, ale macOS? I vy si už můžete nový Edge vyzkoušet. Mimochodem, je to historický okamžik, protože pro jablečnou počítačovou platformu Microsoft svůj prohlížeč vydal naposledy v roce 2003. Jako první je na platformě dostupný Edge Canary.

Vzhledově je prohlížeč podobný variantě pro Windows, byť se macOSu snaží přizpůsobit. Jistá specialita spočívá v tom, že Edge podporuje laptopy s tzv. touch barem. Pomocí něj se rychle přepnete mezi otevřenými panely. Při sledování videa doteková lišta zase hostuje prvky pro ovládání přehrávání apod.

Nový panel vypadá tak, jak si sami vyberete

Oživeno dne 23. 4. 2019

Jestliže v prvních dnech byla dostupná jen 64bitová sestavení prohlížeče, tak od 18. dubna jsou k dispozici také 32bitová. Pro začátek v kanále Canary. Nový Edge si stáhnete z www.microsoftedgeinsider.com/download. Stále by však mě fungovat jen ve Windows 10. Microsoft na vývoj situace upozornil na Twitteru.

Původní článek ze dne 9. 4. 2019

Očekávalo se, že veřejné testování Edge postaveného na Chromiu začne začátkem roku. Nedávno jsme zaznamenali úniky neveřejných sestavení a teprve teď Microsoft veřejné testování oficiálně rozjíždí. Dosavadní uniklá sestavená nám prozradila, že ačkoli Edge ještě nemá nutně všechny funkce, kód jako takový je s ohledem na stav vývoje již stabilní, prohlížeč zkrátka fungoval bez výrazných potíží.

Jestli to bude platit také pro novější sestavení, to si teprve budeme muset vyzkoušet. Aspoň na ploše několika dní. Vyzkoušet si nový Edge můžete i vy. Prozatím je v rámci testování podporován jen Windows 10, ačkoli konečná škála podporovaných platforem bude o dost širší. Dojde i na Windows 7 nebo macOS.

Distribuční kanály nového Edge

Microsoft si s tím hlavu nelámal a rozhodl se převzít model vývoje a testování Googlu. Nabídne proto celkem čtyři různé kanály. Kromě stabilní verze půjde o kanály Beta, DevCanary. V první vlně jsou dostupné jen poslední dva zmíněné kanály. Microsoft zkrátka ještě dál nedospěl. Canary představuje kanál pro noční sestavení, nová vydání prohlížeče se v něm objeví denně. Aktuálně v něm najdete řadu 75.

Tip: První dojmy z Edge postaveného na Chromiu

Dev by již měl nabídnout produkt, jenž má o krok blíže k finalizaci, ačkoli i on může být ještě plný nepříjemných chyb. Aktualizován by měl být jednou týdně, aktuálně v něm sídlí řada 74. Testovací okruhům pak Redmondští říkají Microsoft Edge Insider Channels.

Prozatím Microsoft nabízí Edge jen ve dvou kanálech

Je možné používat vedle sebe více testovacích kanálů, každá úroveň bude vybavena vlastní ikonou pro jednoznačné rozlišení aplikací. Instalace pak nemá vliv na současný stabilní Edge obsažený ve Windows 10. Maximálně mu seberete asociaci. V procesu vyhodnocování zralosti nových sestavení pro kanál Dev dopomáhají automatizované systémy. Ke sledovaným faktorům patří zejména výkon a stabilita. Není jasné, jestli budou stejné procesy zapojeny i pro další kanály, ačkoli se to nabízí.

Co dodat závěrem? K tomuto prohlížeči se ještě vrátíme. Prozatím mohu jen konstatovat, že stále ještě vypadá jako průnik Edge a Chromu, což by se mělo změnit. Microsoft sám tvrdí, že je zpětné vazbě otevřený. Testovací vydání si můžete stáhnout z www.microsoftedgeinsider.com.

Microsoft má po mnoha letech opět prohlížeč pro macOS. Zkuste Edge Canary
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 9 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  • Blink je pouze renderovací engine a je součástí open source projektu Chromium. Na Chromiu je pak postaveno několik prohlížečů Chrome, Opera, Vivaldi, Brave, nově také Edge a další.

   Tím pádem se o další rozšiřování Chromu opravdu nejedná. Oba prohlížeče pouze využívají stejné jádro.

   • Záleží, jak se to „pouze“ vezme. Chromium je vlastně komplet prohlížeč včetně UI. A Chrome není nic jiného, než Chromium obohacené o možnost svázání s Google účtem (synchronizace) a další Google služby jako API pro překlad stránek (které je jinak pro ostatní placené), apod. Jinak řečeno se dá říci, že všechny ostatní prohlížeče založené na Chromiu jako ChromEdge, ChromOpera, Brave a mnoho dalších nejsou vlastně nic jiného než Google Chrome BEZ Chrome Sync, Google Translator API a dalších podpůrných Google služeb. Pak můžeme samozřejmě říci, že Brave má to nějaké „lepší“ blokování reklam, Opera má VPN, Vivaldi překopané UI,… Ale to Chromium „jádro“ je zatraceně velké. To není motor, to je celé auto. A ty všechny rádoby „jiné“ prohlížeče jsou jen tónovaná skla, metalíza, spoiler, jiný vzorek pneumatiky, možná vyměněné autorádio za multimediální centrum s hlasovým asistentem a navigací. Avšak neznám prohlížeč založený na Chromiu, který by byl tak odvážný a předělal třeba karosérii, brzdy, převodovku, motor.

    Takže to riziko, nebo čím dál větší chudoba na poli prohlížečů, myslí se tím to, že všechny prohlížeče mimo Firefox a možná Konqueror běžící na KHTML (prapředek WebKitu v Safari nebo Blinku v Chromu) je imrvére jedná a ta samá série Fabie lišící se pouze výbavou, jako je ta barva, vyhřívané sedačky, apod. Ale NIC víc. A s tím se přenáší všechny konstrukční výhody i nevýhody. Takže pokud ta Fábka exceluje na běžném silničním provozu pro ježdění do práce, což si žádá většina lidí (a Chrome prohlížečem pro masy bezpochyby je), tak je to, pravda, ideální každodenní auto. Ale pokud si někdo žádá cokoliv lepšího než tu Fábii, má zkrátka a jednoduše smůlu. Do terénu je jedním slovem mizerná, na závody taky nic moc. Pokud jen žádáte lepší „jízdní komfort“ jako lepší odpružení či tišší podvozek, taky máte smůlu, protože do tak velkých zásahů se málokdo pustí. Všechno je tedy jen ta jedna průměrná Fábka pro průměrného řidiče. A volit už můžeme jen mezi Fabii (Chrome) a třeba Focusem (Firefox). Tím výčet končí. Bohužel.

    • nevidel by som to tak cierno. a v porovnani nie ako Fabiu, ale ako Octaviu minimalne. Ak to momentalne vyrobcom browserov vyhovuje, tak preco nie. do opensource zdrojaku prispievaju vsetci, takze kde je problem? Napriklad MS tam vraj ide pridat technologiu na plynyly scrolling stranok, co mal v povodnom Edge. A funcia bude pre vsetkych.