EU: Microsoft by měl být transparentnější v otázce zpracování osobních dat sbíraných ve Windows 10

Evropská unie žádá větší transparentnost, nová podoba průvodce instalací Windows 10 Creators Update podle ní neinformuje dostatečně.

14
Windows 10
Windows 10
-
Zdroj: logo: Microsoft / koláž: Petr Urban / Cnews

Ve Windows 10 je možné zapnout důsledný sběr telemetrických a dalších dat sloužících ke zlepšení produktů nebo komfortu používání služeb. Většinu sbíraných dat můžete vypnout a podle edice dále buď zcela zarazit, nebo výrazně omezit sběr telemetrických dat. K tématu bylo napsáno již dost, takže vás odkáži na předchozí texty. Jako rozcestník a souhrn poslouží článek informující o tom, jak se promění instalační program ve Windows 10 Creators Update.

Instalační program totiž nabídne více kontroly nad soukromím, resp. by měl být pro většinu lidí srozumitelnější. Což nelze vnímat jinak než pozitivně. Otázka však zní, zda budou provedené úpravy dostatečné. Pracovní skupina Evropské unie vyjádřila obavu, že prozatímní podoba nového průvodce nestačí. Chce, aby byl Microsoft transparentnější v otázce zpracování osobních údajů.

Mělo by být srozumitelně vysvětleno, k čemu konkrétně budou data sloužit. Skupina by byla ráda, aby bylo jasné, jak jsou data chráněna. Prozatím platí, že v novém průvodci sice vidíte několik předvoleb spojených s použitím osobních nebo telemetrických dat, pokud však vyjádříte souhlas se zpracováním, není podle pracovní skupiny jasné, s čím konkrétně souhlasíte.

Což je myslím validní připomínka. Určitý popis se v průvodci nachází, nemusí být ale považován za dostatečný. Skupině vadí, že osobní údaje mohou být použity pro reklamní účely. Je podle ní potřeba zřetelně uvést, jaká data konkrétně budou zpracována. Některé subjekty jsou spokojené. Švýcarská komise uvedla, že Windows v roce 2017 zareaguje na všechny její připomínky, jak připomněl MSPoweruser.

Ohodnoťte tento článek!

14 KOMENTÁŘE

 1. Prosimvás, na to aby Microsoft, potažmo jakákoliv jiná firma uvedla JASNĚ A SROZUMITELNĚ co a z jakého důvodu chce o zákazníkovi vědět, k čemu to hodlá používat a NAPROSTO POCHOPITELNĚ dala zákazníkovi možnost si vybrat co sdělit chce, co ne a POCHOPITELNĚ taky možnost se úniku (ne, nejde o sdílení, sdílení je totiž dobrovolné poskytování údajů) dat (a ano, i těch telemetrických, protože když usoudím, že je Microsoftu naprosté ho*no po tom co a kde na svém PC dělám, on mě totiž neplatí za to že pro něj budu něco testovat), potřebuje zákon, nebo směrnici a to ještě ke všemu od EU ??? No tvl potěš klobas …

   • Treba Andoir nebo Chrome OS, ktere sbiraji jeste mnohem vice dat a jeste mnohem mene nez Windows 10 nam o tom reknou? Jedina alternativa v tomhle pripde je cisty Linux, ale jen pokud nepouzivate Chrome jako prohlizec a mate v AdBlockeru zablokovane Google Ads.

     • Společného to má to, že je řeč o Windows 10, což je desktopový systém (ne, Windows 10 a Windows Phone není totéž a hlavně WP už nikoho normálního nezajímá, dokonce ani samotný Microsoft ne) a ty tady přijdeš a začnéš vykládat úplně demagogické hovadiny o Androidu, které vůbec, opakuji vůbec nesouvisí s tématem článku, to to má společného 😀 Jsou drahé tarify? Může za to Android. Vrací se NOKIA 3310? Doufám že tam nebude Android … Android a taky Google – modla a argument každého vohnouta, který je vždycky po ruce a dá se naroubovat na jakékoliv téma. Než zase příště vyrukuješ z Androidem, podívej se alespoň na titulek článku a zkus alespoň přibližně vyhodnotit jestli bude tentokrát tvoje mantra „pasovat“ 😀

     • EU vadi mala transparentnost v informacich o zachazeni se sbiranymi daty. Kde tam vidis neco o desktopu? Nikde.

      Sam nahore pises: „na to aby Microsoft, potažmo jakákoliv jiná firma uvedla JASNĚ A SROZUMITELNĚ co a z jakého důvodu chce o zákazníkovi vědět“, takze jestli jakakoliv firma, proc ne Google? Google sbira mnohem vice dat, nez vsichni ostatni dohromady, ne jen Microsoft. A narozdil od ostatnich je Google vyuziva ke komercnim ucelum (cilena reklama) a prodava tretim stranam. Je zvlastni, ze o tom se tolik nepise (i kdyz si matne vybavuju, ze kvuli tomu Google celi nejake zalobe EU). Ze nikomu nevadi, jak Andoid sbira udaje o pohybu, Chrome o prohlizeni. Ze nas Google trackuje na kazde strance, kde jsou Google Ads (tzn. skoro vsude). Ze cisnti vyrobci Android mobilu instaluji uz z tovarny spyware prakticky do kazdeho telefonu a Google to neresi.

      Sorry jako 🙂 Nekdo chce po MS janevimkolik informaci a uprav kvuli datum na trenovani AI. Pritom kdyz Google prochazi kazdej vas email a zjistuje z nej udaje pro cilenou reklamu a kontextovou analyzu, to je jako v pohode? To muze byt jedno jen lidem bez rozhledu jako ty.

 2. Někteří lidé to chápou už dávno, někteří, především z EU orgánů, jsou tak pitomí, že ke každé položce potřebují osm stran textu, a někteří to nepochopí ani potom. A někteří nechápou úmyslně a nepřestanou prohlašovat W10 za OS, který je neustále sleduje a všechno o nich hlásí Velkému Nadellovi…

  • A pak u sebe nosi Androidi telefony, ktere je sleduji mnohem vice (vcetne toho, kam chodi, co foti, atd.), navic ve velke vetsine od cinskych vyrobcu, coz umocnuje sledovani aktivit na druhou. Pridej k tomu, ze Android byl za rok 2016 nejderavejsi ze vsech systemu, dokonce vic nez vsechny ostatni dohromady, takze se snadno muze stat, ze utocnik muze nahravat veskerou komunikaci (at uz hovory nebo odposlech okoli), vyuzivat kamery telefonu, NFC, atd. .. a takovi lide rikaji neco u sledovani ve Win 10? No neni to parada? 😀