Evga chystá desku pro Xeon W-3175X. Kompaktní LGA 3647 s chytrým rozložením

Evga se stane třetí firmou, která vyrobí desku pro speciální extrémní Xeon W-3175X na platformě LGA 3647. A její E-ATX kompatibilní model vypadá zajímavě.

6

Když Intel vydal extrémní 28jádro Xeon W-3175X, šířily se zprávy, že by snad mohlo jít o hodně omezenou sérii a od dvou desek, které pro tato CPU byly určené, se snad také měl vyprodukovat jen nízký počet kusů. Ovšem ať už tyto zvěsti byly chybné, nebo je větší zájem, než Intel čekal, vypadá to, že tato speciální platforma zanechá v historii hlubší stopu, než se mohlo zdát. Intel pro ni jednak chystá nové CPU a také přijdou nové desky, které by možná také mohly mít lepší návrh.

 

Odemčené Cascade Lake brzo?

Na internetu se nyní objevily informace, že by Intel mohl už příští měsíc odhalit následníka Xeonu W-3175X založeného už na vylepšené architektuře Cascade Lake-SP. Tento čip by tedy mohl mít lepší IPC, opravy hardwarových bezpečnostních chyb a další zlepšení, včetně třeba podpory nevolatilních pamětí Optane Persistent Memory. Nicméně jde jen o drby z čínského fóra Chiphell, takže není vůbec zaručeno, že se vyplní. Uvedení v dubnu se zdá příliš brzké, když W-3175X vyšel teprve v lednu.

Deska Evga SR-3 Dark

Máme však potvrzeno, že se rozšíří okruh základních desek, který dosud tvořily jen solitérní modely od dvou výrobců, z nichž dostupný je ještě jen jeden. Vlastní model pro nadšeneckou verzi platformy LGA 3647 totiž chystá Evga. Deska ve stádiu příprav nese prozatímní označení Evga SR-3 Dark, což se asi ale ještě může změnit. Model to bude s originálním rozložením komponent, díky kterému se vejde do běžných ATX skříní. Oproti Asus ROG Dominus ExtremeGigabyte C621 Aorus Extreme totiž bude mít formát E-ATX a PCB nebude přesahovat standardní výšku. Firma ho už oficiálně ukázala redaktorům GamersNexusu na tomto videu.

evga zakladni deska sr 3 dark lga 3647 xeon w 3175x GamersNexus 05
Základní deska Evga SR-3 Dark pro Xeony W-3175X (Zdroj: GamersNexus)

Abnormální přesah výšky PCB u dosavadních modelů byl daný tím, že bylo třeba místo nad již tak velkým socketem pro umístění velmi vysokého počtu napájecích fází. Evga zvolila jiný přístup a podařilo se jí přeskupit komponenty tak, aby deska přesahovala formát ATX jen směrem do strany, kde je v řadě skříní rezerva. Socket LGA 3647 je otočený o devadesát stupňů a jde vodorovně, s paměťovými sloty DIMM po jeho stranách. Napájecí kaskáda je napravo od něj, stejně jako konektor ATX pro připojení zdroje.

evga zakladni deska sr 3 dark lga 3647 xeon w 3175x GamersNexus 06
Základní deska Evga SR-3 Dark pro Xeony W-3175X (Zdroj: GamersNexus)

Nevýhoda tohoto uspořádání je, že se na desku vejde jenom šest slotů pro paměti DDR4. Maximální kapacita RAM bude tedy snížena, ovšem šest modulů by asi v řadě případů mělo stačit.

Rozložení má kromě netypického socketu a napájecí kaskády vpravo (typicky ji máte vpravo nebo nad socketem) ještě jednu zvláštnost. Na PCB jsou vidět dvě pozice pro M.2 SSD. Jedna bude klasicky mezi sloty PCI Express ×16 (byť to není zrovna populární umístění kvůli ofukování horkým vzduchem z GPU). Druhý Evga vmáčkla nalevo od slotů PCI Express na výšku, do míst, kde jsou obvykle hlavně komponenty integrované zvukovky. Doufejme, že tím nebude vznikat rušení.

evga zakladni deska sr 3 dark lga 3647 xeon w 3175x GamersNexus 01
Základní deska Evga SR-3 Dark pro Xeony W-3175X (Zdroj: GamersNexus)

Také by asi bude nepříjemné osazovat nebo měnit SSD v tomto slotu, pokud budete mít hodně karet. Bude je totiž třeba všechny vymontovat, jelikož modul půjde pod jejích PCB. Také bude asi hodně zakrytý a odříznutý od průvanu ve skříní, doslova v rohu. Asi tedy nebude vhodné sem montovat moduly, které se mají vyšší než nízké TDP. V tomto případě tedy už asi rozložení tak vtipné nemusí být. Je otázka, zde se druhé M.2 nedalo umístit lépe.

evga zakladni deska sr 3 dark lga 3647 xeon w 3175x GamersNexus 02
Základní deska Evga SR-3 Dark pro Xeony W-3175X (Zdroj: GamersNexus)

20fázové napájení napravo od socketu

Deska bude k napájení vyžadovat jen jeden ATX zdroj, jehož 24pinový konektor je ovšem doplněn čtyřmi(!) osmipinovými konektory EPS pro přívod 12V napětí do napájení CPU. Jeho napájecí kaskáda má 20 fází, což je méně, než u 32fázových VRM modelů Gigabyte a Asusu. Ovšem stále jde o velmi vysoký počet a je vcelku dobře možné, že víc ani nebude třeba. Hodně záviset asi bude na použitém pasivu a napravo od socketu by asi mohlo být osazeno něco příjemně objemného a vysokého, a dost možná i pasivně chlazeného (uvidíme, při přetaktování 250W CPU je už ztrátového tepla opravdu hodně).

Další konektivita tohoto modelu by měla obnášet šest portů SATA pro disky z čipsetu C621 a také dva konektory U.2. Sloty PCI Express 3.0 budou čtyři se zapojením ×16 a dva ×8. Kromě toho máme informaci, že by měl snad být integrovaný 10Gb/s Ethernet, což tomuto výkonnostnímu segmentu sluší.

Zatím nevíme, kolik tento model bude stát, ale nepůjde o nic levného, jelikož deska Asusu je za 1800 dolarů. Zde by to teoreticky mohlo být o něco méně, ale Evga nemusí být ochotná slevit u takto exkluzivního produktu o moc. Termín vydání také není úplně jasný, ale hotová deska by prý měla být předvedena na Computexu 2019 koncem května. Poté nicméně uvedení do prodeje může ještě chvíli trvat.

Galerie: Základní deska Evga SR-3 Dark pro Xeony W-3175X

Evga chystá desku pro Xeon W-3175X. Kompaktní LGA 3647 s chytrým rozložením
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. Jak to hodlá konkurovat, pokud by ThreadRipper 3000 přinesl dejme tomu až 48 jader a pomohl si s frekvencemi (při vytížemí méně jader)? Jestliže EPYC 2 bude mít 8 chipletů s až 64 jádry celkem, nemusí být očekávání 48 jader (u nástupce 2990WX zas až tak nereálně). Cena CPU přitom může být někde nad samotným MB pro W-3175X (nejlepší MB X399 stojí okolo 500US$).

  • To je takové kouzlo. Je to dost podobné kouzlu, které můžete jako zákazník zažít v restauraci. Jdete na oběd, dáte si půllitr kofoly a zaplatíte za ni stejně, jako byste zaplatil za 4 litry vedle v supermarketu. Vy to víte a stejně tomu kouzlu podlehnete.

  • Bude záležet, jestli onen, možná revoluční, chipletový design nových Ryzenů, především v případě těch 4-8 chipletových konfigurací Epiců / Threadripperů, skutečně přinese ono slibované snížení latencí směrem k úrovni monolitických čipů, oproti problematické koncepci u aktuálních 24/32jádrových především TR, kde na rozdíl od těch Epiců 2 ze 4 částí nejsou napojené na paměť a komunikace mezi jádry při tak velkém počtu začíná být problém. Proto je 2990WX v některých i na multithread náročných aplikacích horší, než by se dalo doufat a exceluje jen ve skutečně perfektně škálucích programech bez náročnosti na latenci paměti (Blender), ale pro širokospektrální použití je dobrý až 2950X, naopak W-3175X i při 28 jádrech je nejlepší např. v Adobe Premiere, kde jde o kombinaci počtu jader a frekvence (na dalším místě je 9980XE, ale hned následovaný 9900K) a to protože monolitické řešení je sice drahé a problematické na výrobu a výtěžnost, ale pořád prostě dokáže nabídnout nejvyšší a hlavně nejuniverzálnější výkon.
   Proto bude tak kritické, do jaké míry se ona nová chipletová koncepce AMD dokáže monolitům blížit.

   U 48 nebo až 64 jader, které jsou jisté u Epicu a min 48 je pravděpodobných i u TR, pak bude ještě důležitější než u 24-32 jader, jestli se jim povede udělat dostatečně rychlou komunikaci mezi chiplety a nízkou latenci paměti, protože jinak stejně jako 2990WX ty CPU nebudou tak revoluční, jak se doufá.
   Navíc je tu fakt, že aktuální, i na multithread zaměřený SW, se v mnoha případech teprve bude optimalizovat a předělávat pro takovéto počty jader (není divu, když donedávna velmi mnoho jader znamenalo 8-10, u serverů kolem 20), takže to bohužel ze začátku může v benchmarcích také škodit těmto CPU.

   • Naštěstí oběma zmíněným řešením (WindowsJ/Premiere) přibývají alternativy, takže bych se k jejich neschopnostem nevyužít moderní architekturu neupínal jako k motivu pro rozvoj v této oblasti. Monolitická řešení budou postupně ztrácet, jak se rozšíří respekt k odlišnostem řešení. Budou tady samozřejmě i nadále aplikace, které budou výrazně výkonějši na monolitu, ale celkový dosažitelný výkon a jeho poměr cena/výkon bude jinde.

    Například v Indigo Bechmarku se ukázalo, že zběsilá migrace vláken Windows schedulerem po jádrech stojí 2990WX cca 60% výkonu.
    https://www.extremetech.com/computing/283114-new-utility-can-double-amd-threadripper-2990wx-performance

 2. Ačkoliv Asus má „32“ fází, ve skutečnosti je to jen 8 gigantických fází (každá z nich obsahuje 4 násobek komponent oproti běžné konfiguraci). Asus rezignoval na použití doublerů, nepoužívá je vůbec nikde (ani na nejdražších deskách), což je velká škoda.

  U Evga věřím, že těch 20 fází bude skutečně 20 fází. Použijí 10 fázový kontroler z 2080Ti a šoupnou tam doublery.

  Těch „32“ fází vyprodukuje méně tepla, ale 20 fází od Evga bude mít mnohem lepší elektrické vlastnosti.

  I kdyby Evga mohla na tu desku šoupnout 12 slotů pro RAM, neudělali by to, protože je to zároveň workstation a hlavně XOC deska – při taktování je ideální mít jednu RAM na kanál. Nevyužité sloty komplikují návrh PCB a zhoršily by rozvržení linek pro RAM -> nižší frekvence/vyšší časování než kdyby deska měla jen 6 slotů.