Hlavní navigace

Intel vydal odemčené 28jádro pro WS a nadšence Xeon W-3175X. Nejvýkonnější CPU dneška

1. 2. 2019

Sdílet

Xeon W-3175X je nejvýkonnější křemík Skylake-SP, jaký Intel má, a nyní je odemčen k přetaktování pro nadšence. Chce to jen 3000 $ a sakra dobrý chladič.

Ještě před oficiálním příchodem nového šéfa Intelu Roberta Swana, o níž už jsme psali, vypustil Intel jednu novinku přímo hardwarovou. A velmi zajímavou: zatím nejvýkonnější a nejextrémnější z extrémních edic procesorů, jaké za poslední léta firma vyprodukovala. A to Xeon W-3175X – první odemčený procesor pro pracovní stanice nesoucí 28 jader, která lze přetaktovat. Nadšenci tak můžou poprvé po dlouhé době mít to nejvýkonnější CPU se stejným počtem jader, jako mají top modely procesorů dosud exkluzivně dostupné jen serverům.  

28jádro na taktu 3,1–4,3 GHz

O Xeonu W-3175X jsme již psali, když ho Intel na podzim oznámil. Předběžně byl jako koncept ale demonstrován už na Computexu 2018 v proslulém 5,0GHz (přetaktovaném) demu. Nyní jde s mírným zpožděním proti původně plánovanému prosinci na trh. Je to nakonec za značně nižší cenu, než bylo původně hlášeno. Intel údajně dříve OEM partnerům uváděl cenu 8000 dolarů, což se loni dostalo na internet, v prosinci se zase hovořilo o ceně okolo 4500 $. Nakonec ale Intel za Xeon W-3175X bude chtít jen 3000 dolarů, což je s DPH necelých 82 tisíc Kč. Nicméně procesor určený do platformy LGA 3647 bude potřebovat také speciální desku, která stojí 1500 dolarů a chladič. Například nový 360mm AIO vodník Asetek 690LX-PN s kapacitou až 500 W nyní vydaný speciálně pro tento procesor má sám stát 500 dolarů.

Xeon W-3175 má jak už bylo řečeno pouzdro LGA 3647 jako Xeony Gold/Platinum a tím i šestikanálový řadič pamětí DDR4 (podporuje i ECC), maximálně je možné mít 512 GB RAM. Používá křemík XCC architektury Skylake-X, tedy největší a nejvýkonnější čip s plochou skoro 700 mm², který Intel má. A ten je plně aktivovaný s 28 jádry, 56 vlákny, 38,5 MB L3 cache a 44 linkami PCI Express 3.0.

Základní frekvence je 3,1 GHz a maximální turbo 4,3 GHz, to však asi platí pro jednovláknové úlohy. Procesor by měl mít maximální turbo pro zátěž na všech jádrech 3,8 GHz. To asi není garantováno, protože podle například AnandTechu musely být na desce uvolněny některé limity, aby turbo fungovalo naplno (s spotřeba poté výrazně narostla). 3,8 GHz ovšem platí pro skalární kód nebo programy používající SSE–SSE4. Pro instrukce AVX/AVX2 je uváděna maximální frekvence all-core boostu 3,2 GHz a pro AVX-512 jen 2,8 GHz.

Sestava Intelu s Xeonem W-3175X a chladičem Asetek 690LX-PN, jenž má chladící kapacitu 500 W odpadního tepla. Všimněte si šestikanálových pamětí a chlazení napájecí kaskády na horní straně desky

Spotřeba jde bez přetaktování přes 300 W

Procesor používá speciální desky, které jsou zatím oznámené jen dvě. První je Asus ROG Dominus Extreme s 32fázovou napájecí kaskádou, druhou by měla uvést firma Gigabyte, ale její jméno není zatím známo. Čip má vysoké TDP: 255 W (podobně jako také vysoce speciální Core i9-9990XE). Ovšem z recenzí vyplývá, že v zátěži odebírá více. Tom's Hardware a AnandTech zjistili v nepřetaktovaném stavu příkon mezi 315–320 W, kterého se CPU zdá se snaží držet (i v aplikacích používajících instrukce AVX). GamersNexusu vyšlo nižší číslo (312 W, ale až za napájecí kaskádou). Při přetaktování je však spotřeba schopná vystřelit k 500 W a výš, recenze v stress testech typu Prime95 používajících instrukce AVX citují spotřeby až mezi 600–800 W.

Ukazuje se, že ono 5,0GHz demo na Computexu možná opravdu mohlo mít příkon okolo kilowattu a tehdejší zapojení výkoné průmyslové chladničky ve vodním okruhu mělo patrně svůj důvod. Reálně dostupné přetaktování je zdá se spíše v rozsahu 4,4–4,6 GHz, kdy jde spotřeba k oněm 500 W, pokud ovšem nepoužíváte AVX (nebo dokonce AVX-512). S ním je udržitelná (uchladitelná) frekvence nižší, například AnandTechu i 500W chladič Aseteku nestačil a CPU spouštělo termální throttling.

Pro přetaktování je ještě podstatná informace, že čip nemá připájený rozvaděč tepla, stejně jako serverové Xeony používá pastu (na rozdíl od highendových Core i9 generace 9000 pro socket LGA 2066). Je to patrně proto, že bude vyráběn jen v malých sériích, pro které by se vývoj a testování pájecího postupu nevyplatilo. Na internetu už se objevilo video z delidu, provedl ho opět přetaktovávač/youtuber/zaměstnanec německého Casekingu Der8auer.

Jak si tento procesor můžete pořídit? Podle Intelu bude alespoň ze začátku k mání jen v rámci hotových sestav různých výrobců. Tedy asi nikoliv samostatně, což platí i o deskách, ačkoliv v prosinci se na internetu v mnoha obchodech předběžně objevil v cenících. Dnes už tam jej však nenajdete a pokud Intel plánuje pozdější vydání na volný trh, není to zatím potvrzeno. Podle některých informací by dokonce CPU mohlo být vyrobeno velmi málo. AnandTech píše, že na CES se v zákulisí hovořilo o pouhých 1500 kusech, což by z procesoru udělalo do určité míry symbolický model, kterým chce Intel potvrdit svou nadvládu v recenzích. Potvrzeno to ale není a těžko říct, zda jde o pravdu.

Nejvýkonnější procesor dneška

V testech (má je například AnandTech, Tom's Hardware, ale třeba také HotHardware, GamersNexus) každopádně Xeon W-3175X zapůsobil. V jednovláknovém výkonu a hrách sice ztrácí na rychlé mainstreamové čipy Core i9-9900K nebo i i7-8700K, ale ve vícevláknových aplikacích je bez konkurence, což přetaktování ještě podtrhuje. Vede i v aplikacích jako je 3D rendering, které jsou jednou ze silných stránek jinak nevyrovnaného Threadripperu 2990WX, ale výrazně pak vyhrává v dalších složitějších úlohách jako je třeba enkódování videa a další silně paralelní úlohy. Pro úlohy prováděné na pracovních stanicích může být tedy přes vysokou cenu i dobrou investicí – ostatně Xeon 8180 Platinum, proti němuž je W-3175X výkonnější, stojí ještě mnohem víc.

Byl pro vás článek přínosný?