Už i evropští operátoři plánují konec 2G sítí. Kdy se bude GSM vypínat?

11
Mobilní vysílač
mobilní vysílač BTS
-
Zdroj: Vodafone

Do dvou let přijde 5G a operátoři nemají v plánu udržovat v provozu čtyři generace mobilních sítí. Některé musí z kola pryč. Český T-Mobile už dříve oznámil, že by do roku 2020 chtěl vypnout 3G. Podobně budou nejspíš reagovat i konkurenti, protože v Češku je 3G málo rozšířená technologie a méně důležitá než 2G.

Jinde v Evropě ale budou nekompromisně vypínat i 2G. Švýcarský Swisscom oznámil, že GSM udrží jen do konce roku 2020. Jeho menší konkurent Sunrise chce 2G zrušit do konce letošního roku.

Norský Telenor už plán nalajnoval před třemi lety. V roce 2020 vypne 3G a 2025 pak i 2G. Aktuálně konec 2G oznámil i další evropský operátor – nizozemský T-Mobile. Služby GSM a na ně navázané datové nadstavby GPRS a EDGE ukončí k 15. listopadu 2020.

Jinde ve světě jsou odvážnější. Americký gigant AT&T ukončil 2G skoro před dvěma lety. Ve stejnou dobu zrušili 2G také australští, novozélandští a singapurští operátoři.

Už i evropští operátoři plánují konec 2G sítí. Kdy se bude GSM vypínat?
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82%) 10 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. Nevite zda je podobny dosah GSM jak treba LTE na podobnych frekvencich (800-1000Mhz)?
  Jinak stare mobily beztak dosluhuji. Ted jsem potreboval pouzit starou nokii na chvili. Nabijel jsem a batwrka byla tak horka ze jsem ji radsi vyhodil. Novou baterku do stareho kramu kupovat nebudu. Hold je to spotrebni zbozi.

    • V reálu – subjektivní dojem z venkova – před lety vystavěli nový vysílač, aby lidé nemuseli běhat na kopeček. Dlouhá léta fungovalo obstojně i v domě. Po hromadném přechodu na LTE BTS od Huawei začal signál neuvěřitelně kolísat. Na stejném místě poskakuje ukazatel signálu jako zběsilý. Člověk musí pomalu vylézt na stůl, aby se něco chytilo. A mobilní Internet? Mobil se vždy přepne zpět na EDGE, protože LTE neznámo proč nedává při tak nízké úrovní signálu (když se vynutí použití LTE natvrdo, nepřipojí se vůbec). Když se vyleze ven na vršek, LTE už se rozjede. Čím to je? Špatným mobilem? Dělá to na všech včetně staré Nokie (kolísání). Jinou BTS? Podle NetMonsteru k přepojení na jinou nedochází, aby se LTE „probralo k životu“. Takže asi opravdu LTE vyžaduje lepší signál… Trochu se toho vypnutí 2G děsím. UMTS a LTE ať klidně vypnou, ale 2G by mohli nechat. Už jen kvůli starým mobilům. A především signálu, když nechtěj stavět nové.

 2. Nevite zda je podobny dosah GSM jak treba LTE na podobnych frekvencich (800-1000Mhz)?
  —————————————————————————————————————————

  GSM a LTE je pouze druh Modulace, podobně jako FM – frekvenční a AM – amplitudová modulace, na klasickém Rozhlase .
  Dosah signálů používaných v mobilních pásmech 700 – 1000 MHz se liší málo .
  Hlavní roli pro dosah hraje, Citlivost přijímače, Výška Antény nad terénem, Vlhkost vzduchu a případně Inverze .
  Druh modulace taky ovlivňuje dosah, vzhledem k odolnosti proti rušení, daný principem modulace (způsobem) atd .

 3. Nechápu, proč se u mobilních sítí nemůže zachovat zpětná kompatibilita jako třeba u wifi.

  Od té doby co začaly vypínat 2G, tak jsem nad IOT zlomil hůl. Fakt nemám náladu každých 5let kompletně předělávat všechno, protože operátoři musí pořád inovovat. Smysl mají jen aplikace, kde si síť člověk může řešit sám.