Europoslanci opravdu chtějí jednotnou mobilní nabíječku, učinili první krok

6

Drtivá většina poslanců evropského parlamentu dnes souhlasila s výzvou, aby Evropská komise navrhla tzv. závazné předpisy na zavedení univerzální nabíječky pro mobilní radiová zařízení. Zkrátka nabíječky s jedním typem konektoru, o čem už se mluví celý leden a co se vůbec nelíbí Applu.

Europarlament nemůže návrhy vytvářet, pouze hlasuje o přijetí těch, které zpracuje Komise. V hlasování na dnešním plénu se 582 poslanců postavilo za vytvoření legislativy týkající se jednotné nabíječky, 40 jich bylo proti a 37 se zdrželo hlasování. Europarlament požaduje, aby Komise předložila návrh nejpozději do července letošního roku.

Snahy Komise pobízet sektor, aby vyvinul jednotné nabíječky, nenaplnila očekávání poslanců a dobrovolné dohody mezi některými společnostmi nepřinesly požadovaný výsledek,“ uvádí evropský parlament ve své zprávě. Sjednocení podle něj pomůže uživatelům i životnímu prostředí.

Co požaduje europarlament?

1. Z výzvy komisi nevyplývá, který konektor by měla univerzální nabíječka používat. Vylučovací metodou se ale nabízí USB-C, ke kterému inklinuje většina výrobců s výjimkou Applu. Ten využívá vlastní Lightning, pouze u iPadů Pro 2018 nasadil USB-C. Parlament neřeší žádné specifické požadavky týkající se výkonu nabíjení apod.

2. Poslanci chtějí také interoperabilitu bezdrátových nabíječek a příslušných mobilů. To dnes nebude problém. Celý trh využívá standard Qi, alternativní metody se až na drobné výjimky neprosadily.

3. Spolu s univerzálními nabíječkami by mělo přijít i nařízení o odděleném prodeji mobilů a nabíječek. Tady se příroda ochrání nejvíce. Poslance nechtějí, aby si spotřebitelé vždy s novým mobilem kupovali opět i nabíječku. Oddělený prodej by ale neměl zvýšit koncové ceny.

4. Členské státy by měly posílit snahy o recyklaci starých nabíječek a kabelů.

Europoslanci opravdu chtějí jednotnou mobilní nabíječku, učinili první krok
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlas/ů

6 KOMENTÁŘE

 1. Takze dalsi zlodejina EU na obzoru. Pokud se budou prodavat mobily jen bez nabijecek, tak to vzdy zvysi jejich cenu, kdyz kazdy, kdo si bude kupovat svuj prvni USB-C mobil s nabijeckou, ji bude potrebovat.

 2. Ono to asi úplně sjednotit nejde, protože jsou nejen různé konektory ale i různé nabíjecí proudy, tvar zařízení, atd. Takže těžko lze nabíjet stejnou nabíječkou laptop, tablet, mobil i hodinky.

  Pokud by se měl sjednotit konektor, tak z mých zkušeností je pohodlnější a trvanlivější Lightning od Applu než USB C.

  Navíc souhlasím s argumentem Applu, že omezení na konkrétní typ nabíječky by utlumilo vývoj. Přitom se očekává, že podobně jako když po určitém remcání přešel trh z drátových sluchátek na bezdrátové (a s “true wireless” sluchátky ala AirPods se roztrhl pytel), tak se brzo přejde pouze na bezdrátové nabíjení a bezdrátové synchronizace dat. A za pár let se budeme podivovat, jaká to byla dřevní doba, kdy jsme strkali do elektroniky dráty 😉

  • > Takže těžko lze nabíjet stejnou nabíječkou laptop, tablet, mobil i hodinky.

   jde to úplně lehce, tohle řeší standart USB Power Delivery. už několik let nabíjím jednou nabíječkou naprosto všechno, od herního ovladače přes telefon až po laptop. zařízení si dokáže s nabíječkou dohodnout jestli má použít 5/9/15/20V