Další exzaměstnanec Microsoftu promluvil. Windows poškozuje toxická kultura

Výpověď dalšího bývalého zaměstnanec Microsoftu dokresluje další vrstvu problematiky, která se netýká nutně jen Windows. Toxická firemní kultura způsobuje problémy s produkty. Nadella ne všude vymýtil duchy Gatese a Ballmera.

20

V září jsme viděli výpověď bývalého zaměstnance Microsoftu, který se podílel na testování Windows, o změně přístupu k testování Windows. Problémy s novými vydáními, ale také se servisními aktualizacemi vnímá především v tom, že Microsoft propustil původní testovací tým i s jeho know‑how a začal se spoléhat na zaměstnanecké testování, diagnostická data a na zpětnou vazbu získanou od veřejnosti zapojené do programu Windows Insider.

Je zřejmé, že tyto mechanismy nejsou dostačující, a to zejména v kombinaci s rychlým vývojem systému. O zhruba měsíc později přichází výpověď dalšího člověka, který v Microsoftu pracoval, a se situací kolem Windows jeho příspěvek částečně souvisí, byť se dotýká více témat. Svoje dojmy rozepsal na blogu OneZero bývalý redmondský vývojář James Whittaker, který má zkušenosti mj. i z Googlu a o testování napsal několik knih.

Tip: Bývalý zaměstnanec Microsoftu vysvětlil, proč se ve Windows chyby objevují častěji

Příspěvek to není zrovna krátký. Pokud vás problematika zajímá, přečtěte si jej celý; já se níže pokusím krátce shrnout podstatu sdělení. Pouze opět předesílám, že se jedná o úhel pohledu jednoho člověka.

Firemní kultura

Všechno souvisí s firemní kulturou. Aspoň si to myslí Whittaker. Satya Nadella, nynější ředitel Microsoftu, sice nastavil zcela nový kurz, jenže ve firmě dodnes pracuje mnoho lidí zvyklých na dřívější ředitele a jejich přístup. Gates a Ballmer byli lidé přesvědčení o tom, že ví všechno nejlépe, a obklopili se lidmi, kteří jejich chování napodobovali a podporovali. Tvořili tím toxické prostředí.

James Whittaker přímo uvádí, že tito pánové vytvořili „managementovou monokulturu arogantní maskulinity“. Nadella oproti tomu prosazuje přístup, že je potřeba se učit (od svého okolí a ze svých chyb). Jenže se nedokázal vypořádat s managementem, který se stále chová sebejistě jako dříve. Navenek vnímáme pozitivní zprávy o tom, jak Microsoft bojuje s rasismem nebo sexismem, interní kultura ale není zdravá.

Bill Gates (foto: Kuhlmann / MSC)
Bill Gates (foto: Kuhlmann / MSC)

Lidé, kteří jsou absolutně přesvědčení o svých názorech, se vzájemně kryjí a jako skupina jsou velmi odolní vůči změně v myšlenkovém nastavení. Odvolávají se na svoje někdejší šéfy a prosazují si svou. Whittaker přitom poukazuje na to, že v oblastech, kde se Microsoftu podařilo starou kulturu překonat a prosadili se zde lidé s jiným přístupem, došlo k obratu, zatímco v jiných oblastech je firma pozadu.

K pozitivním příkladům lidí s jiným nastavením řadí Amy Hood, novou finanční ředitelku. Objevovaly se pochyby, ale to zakrátko přestalo. Kevin Turner, který přes dekádu zodpovídal za prodeje, se zdál být nehraditelným – přinášel dobré výsledky. Když odešel, ukázalo se, že prodeje naopak brzdil. Nadella pak dal prostor vyrůst cloudu, který je pro budoucnost Microsoftu klíčový. Jenže změna (zatím) nenastala mj. v týmu kolem Windows.

Windows poškozují staré struktury

Pohyby v managementu tohoto týmu Whittaker proto ve výsledku vnímá jako kosmetické. Došlo pouze k výměně původního vedení týmu kolem Windows za vedení týmu kolem bývalého Windows Phonu, které nedokázalo vytvořit konkurenceschopnou mobilní platformu. Vývojář zároveň uvádí, že jeho bývalé kolegyně nejsou přesvědčené o směru, který Nadella veřejně prezentuje.

Satya Nadella (foto: Microsoft)
Satya Nadella (foto: Microsoft)

Interně prý stále dochází např. k diskriminačním praktikám, které se ženy v Microsoftu s ohledem na svou kariéru bojí řešit. Prezentovaná nová kultura se jich nedotkla, naopak je stále drtí staré struktury. Jak se tedy zdá, ačkoli navenek firma ušla velký kus cesty, ještě má pořádný kus cesty před sebou. Whittakerovo vysvětlení situace ve firmě zapadá do předchozího reportu a vnějšího chování firmy.

Kulturní nastavení je podle všeho důvodem, proč se Microsoft, resp. jeho příslušná část tvrdošíjně tváří, že je správné nebo dokonce nutné vydávat dvě hlavní verze Windows do roka. Vzpomínáte na debakl s October 2018 Updatem? Microsoft se ho snažil prezentovat jako úspěch, přičemž své tvrzení založil na kvantifikaci a interpretaci, která má vyhovovala. Teď můžeme jen sledovat, jestli Nadella nastartovanou transformaci firmy důsledně dokončí.

Čekáme, jestli se Microsoft k popsané problematice vyjádří. Pokud ano, příspěvek aktualizujeme.

Zdroj: blog OneZero

Další exzaměstnanec Microsoftu promluvil. Windows poškozuje toxická kultura
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (76.3%) 27 hlasů

20 KOMENTÁŘE

  • spíš za spoustu průserů může namyšlenej kkt a samolibej č.r.k ve vedení, což je velice často bílý hetero d.b.l s kravatou – vedení jsou jich přeplněný + některejch společnostech něchtejí mezi sebe pouštět někoho, kdo to vidí jinak – přičemž na pohlaví nezáleží
   ne, že by za takovýma stáli ostatní bílí hetero pánové – naopak, jsou proti nim taky (samozřejmě ne všichni, někteří jim rádi lížou….cokoli)

 1. Když se podívám na výsledky práce Gatese a Ballmera a na druhé straně Nadelly, tak jsem pro ty první. Pánové měli vizi a šli za ní, z čehož profitovala jak firma, tak celosvětová veřejnost. Nadella umí jen vydělávat – plní kasičky akcionářů, ale na veřejnosti mu nezáleží, protože ta je stejně v zajetí windows skoromonopolu.

  • Presne tak, zrovna jsem to chtel napsat.
   Nepracuji v Microsoftu, tak to nemohu hodnotit zevnitr jako ten pan, ale pri pohledu z venku je to jasne a nemohu s byvalym vyvojarem souhlasit. Za Gatese a Ballmera vsechno fungovalo, Microsoft jel a Windowsy nemely konkurenci. Pak prisel Nadella a vsechno jde do kopru. Jen se podivejme kolik lidi prechazi otraveni vyvojem Windows na linux? Samotne Windows tak nezkrachovaly jen diky konzervativnimu firemnimu prostredi a diky tomu, ze v pocitacovych hrach meli z drivejsich dob takovy naskok, ze to dodnes linux nedokazal dohnat a hraci tak musi stale volit Windows. Vsechno teda nasvedcuje tomu, ze je to naopak a ze lide s jasnou vizi naopak v Microsoftu chybi.

   A nakonec vzdyt se to netyka jen Microsoftu! Namatkou ten „arogantni vzteklej magor“ udelal z Applu jednu z nejlepsich firem sveta a co umrel, tak firma uvada. Chce jeste nekdo tvrdit, ze „managementova monokultura arogantní maskulinity“ tahne firmy dolu, kdyz vsude vidime, ze je to presne naopak! ???

   • Otázkou je, zda by bez úpravy zakoupeného QDOS (Quick and Dirty OS) inspirovaného CP/M dodaného firmě IBM jako MS DOS nebyl svět IT v současnosti podstatně dál. To, že byli pánové v minulosti úspěšní za daných podmínek nemusí nutně znamenat že to mu tak bude vždy. Nakonec zásluhy za mobilní „úspěch“ půjdou rovnou měrou asi za oběma stejně.

     • Úspěch PC by mohl být býval větší, kdyby na poli OS byla konkurence stejná jako na poli HW. Společnost, která generuje velké zisky, není pod dostatečným konkurenčním tlakem a peníze z oblasti zájmu vyvádí mimo (k akcionářům). Tím pak trpí investice do vývoje a začíná stagnace (poběžím jen tak rychle aby mě konkurence nedohnala a budu jí házet klacky pod nohy).

      Rychlejší vývoj v IT mohl nastat, kdyby si tehdy IBM vybralo jako dodavatele OS pro x86 kompatibilní PC firmu, která by uvolnila zdrojové kódy pod licencí podobnou GPL.

  • Mně se naopak líbí současný MS. Konečně nehází uživatelům jiných OS klacky pod nohy, naopak spolupracuje a využívá jediný kvalitní široce rozšířený OS – Linux. Těží z toho jak MS, tak všichni ostatní.

   Souhlasím, že oddělení Windows a Office jsou extrémně konzerativní, a že uvedení W10 bylo fiasko (ono je fiasko i Office 2016 a vyšší, resp. O365, tolik chyb v každém buildu osobně nepamatuju).

 2. MS ma problemy preto, ze prevzal Apple politiku, kde MS presne vie co uzivatelia chcu a potrebuju a tvrdohlavo to pretlaca aj ked uzivatelom sa to nepaci. Hadzat to na udajnu diskriminaciu zien je kravina, vykaslime sa konecne na falosnu gender politiku a kvoty, tudy cesta nevede.. ked potrebujem vybrat zo skupiny milion ludi 20 najlepsich bezcov, tak minimalne v prvej stovke nebude ziadna zena, lebo zeny bezia pomalsie ako chlapi, to je dane, to neoyebes. Vsetci si pamatame ako sa umelo pretlacila pani, ktora potom do MSO 2007ky spravila ribbon, treba poslat spet terminatora do doby ked jej mama este nebola tehotna 🙂

  • Problem neni jestli je nekdo zenska nebo chlap, problem je, jestli umis nebo ne, potazmo jestli mas na to nebo ne.
   Ja jsem potkal za svoje dlouhe roky v IT par skvelych zenskych, ktere umeli, stejne jako jsem potkal chlapi, kteri byli totalni volove. Kdyz se vybiraji lidi, maji se vybirat podle znalosti, zkusenosti a schopnosti dane misto zastat a ne podle genedorove/rasove studie radoby intelektualu, kteri tak akorat u svych intelektuualnich teorii onanuji.

   • Pokud jsi potkal ženy, které „uměli“, tak to tím pádem byli muži. A pokud jsi potkal „chlapi“, kteří byli totální volové, tak to asi také odpovídá.
    PS: Sorry, nedalo mi to 🙂
    PPS: Pracuji v IT a šéfuje mi žena, která umí. Nemám s ní vůbec žádný problém. U nás je obecně hodně žen ve vedoucích funkcích a jsou dobré.

   • a prave o to ide, ze v dnesnej dobe mas kvoty. Musis mat vo vedeni firmy xy% zien, aj keby co bolo. Napr. Lisa Su je priklad managerky na svojom mieste, klobuk dole, avsak pchat tam zenu len preto, ze to musi byt zena je vzdy kontraproduktivne.

 3. Ze si prectu tak stupidni clanek o „kvalite“ windows tady, ktery spis vypada jako reklama na genderovo/rasovou studii..
  Jako sorry, ale tohle do technickych magazinu nepatri..ale coz, kdyz nekdo jako Urban neni schopny napsat prispevek bez toho, aniz by se sel podivat do genderove prirucky a u curani si nejspise sedl na prkynko, tak co od takoveho autora cekat..proste kvalita..
  Smutne 🙂

  • To neni jen vyplod, ale i nesmysl. Ja MS jako firmu moc nemusim, ale Gates byl jeden z jejich zakladatelu, tudiz je jasne, ze ma/mel vliv na jeji chod. Stejne je to u majitelu mensich firem. Nemusim s tim, co dany majitel dela, souhlasit, ale to je asi tak vsechno. Abych z toho delal „rasovou genderovou“ studii, to je fakt silne kafe nekoho, kdo o tom nic nevi.

  • Myslím že firemní kultura v Microsoftu odpovídá tomu jak se prezentuje firma navenek . Cloud a sázka na předplatné s tím že Windows půjde na druhou kolej … To jsou změny které vnímá jinak vedení firmy , jinak zákazník . A přešlapy vydávané za úspěchy v segmentu cloudových služeb už nikdo dlouhodobě tolerovat nebude .

 4. Libí se mi open source přístup firmy a některé implementace do OS.
  Co se mi nelíbí je amatérský přístup k testování a kontrole kvality.
  Hlavně momentálně v MS pracuje na IT pozicích spousta amatérů co nezvládnou ani základní správu a administraci…

 5. taky vám přijde podle stylu že „zaměstnanec“ je buďto feminista či jinak orientovaný muž (nebo obojí). Už si protiřečí že „Turner přinášel dobré výsledky“ – ale nakonec prý prodeje brzdil? Zajímavý obrat…
  V té práci na Windows je zvenčí vidět že se tam přetahují dvě skupiny a nakonec podle posledních výsledků to vypadá že stará garda nakonec díky taktické spolupráci přehraje „modernisty“ – i díky tomu že výsledky „modernistů“ jsou jemně řečeno bídné, takže návrat k nižší četnosti aktualizací a celkově návrat ke konzervativnějším hodnotám které uživatelé Oken vyznávají. Takže jenom dobře „že jeden druhého podpoří a jsou odolní vůči názorové změně“ – různé trendy přichází a odchází, ale „arogantní maskulinista“ je zásadový člověk co se neohybá s větrem. Nějaké změny byly nutné ale to co nastalo byla série kotrmelců které ničemu dobrému nepřispěly. Akorát se spousta lidí novým konceptem w10 znechutila, nemluvě o rozhašeném vývoji. Ještěže se chytili toho cloudu jinak by to s nima bídně dopadlo a modernisti by si museli hledat novou oběť.