Oculus Go uveden. Mobilní autonomní brýle přináší virtuální realitu za nízkou cenu

Oculus Go je založen na mobilním procesoru Snapdragon 821, díky tomu funguje na baterii a úplně samostatně. A jsou o dost levnější než Rift nebo Vive.

0

Virtuální realita byla poslední dva roky hlavně ve znamení brýlí Oculus Rift a HTC Vive (ty už mají novou generaci Vive Pro), které fungují jen jako zobrazovací a ovládací zařízení, zatímco výpočty musí obstarávat výkonné herní PC. Kromě toho se vynořily také headsety, jež jsou příslušenstvím k mobilnímu telefonu. Facebookem vlastněný Oculus nyní přišel s brýlemi, které jsou také zcela autonomní, ale již jde o samostatné integrované zařízení, díky čemuž mohou fungovat lépe. Brýle Oculus Go jdou navíc na trh za poměrně dobrou cenu.

 

Mobilní hardware se vším uvnitř

Oculus Go má design mírně připomínající brýle Rift, ale všechen hardware je u nich schován přímo v předním „hledí“ (celková váha je 485 gramů), které si nasadíte na tvář a drží vám na hlavě pomocí textilních popruhů. Uvnitř jsou komponenty podobné mobilnímu telefonu. Hlavním prostředkem pro pohon VR je SoC Qualcomm Snapdragon 821 s GPU Adreno 530, stejný čtyřjádrový čip, který poháněl například telefon Galaxy S7 od Samsungu. Ve specifikacích není uvedeno, na jakých frekvencích pracuje, a také nevíme, jakou kapacitou operační paměti je vybaven (zřejmě 3 GB), ale úložiště pro aplikace a systém je 32GB nebo volitelně 64GB.

facebook-oculus-go-vr-bryle-06
Oculus Go

Displej uvnitř brýlí by měl být z jednoho kusu a poskytuje rozlišení 2560 × 1440 bodů na úhlopříčce 5,5″ (538 PPI). Proti Riftu, který má méně pixelů, však není použit panel OLED, ale jen LCD (údajně s nízkou dobou odezvy). Může běžet buď na 60 nebo na 72 Hz podle preferencí aplikace – tyto snímkové frekvence umožní zobrazit bez cukání jak video s 30, tak s 24 snímky za vteřinu, což je důležitá věc, protože sledování 360° videa by asi mělo být jedním z hlavních použití Oculu Go.

Obraz z LCD je zprostředkován Fresnelovými čočkami, které Facebook označuje za zatím nejlepší, jaké firma Oculus použila. Zdá se, že by měly mít čistější obraz a menší zkreslení než čočky v první generaci Riftu. Pro ty, kdo potřebují dioptrické brýle, je k Go dodávána plastová vložka, které stlačí pěnové polstrování, aby se dovnitř brýle také vešly. Případně je možné si zakoupit na míru speciální čočky, které se nasadí dovnitř a potřebu nosit dioptrické brýle eliminují – to ale u nás asi nebude tak snadné jako v USA. Tento zlepšovák se má údajně dostat i do Riftu.

facebook-oculus-go-05

Tříhodinová výdrž, tříosé snímání pohybu

Vše je při běhu poháněné akumulátorem Li-ion s kapacitou 2600mAh (napětí nevíme, ale asi bude 3,7 V typické pro baterie mobilů). Při hraní má vydržet hodinu a půl až dvě provozu, pokud s brýlemi sledujete video dvě až dvě a půl hodiny, maximální výdrž při sledování videa jde k třem hodinám. Nabíjení pak také trvá zhruba tři hodiny, přičemž podle manuálu se nemá provádět tehdy, když máte brýle nasazené. Údajně v něm také stojí, že se nemá používat powerbanka ani jiná než originální nabíječka (2A/5V, tj. 10 W s konektorem Micro USB 2.0), jenže ta je podle specifikací součástí balení jen v USA, jinde se trošku zvláštně „prodává zvlášť“. Snad jde ale jen o obvyklé opatrné krytí výrobce, i když oné zásady nenabíjet při provozu bych se asi vzhledem k zahřívání raději držel. Zatímco při používání mobilu není většinu času procesor a GPU pod vysokou zátěží, konzumace VR obsahu by ho měla kontinuálně vytěžovat.

Kromě nabíjecího portu je ještě vyveden 3,5mm jack pro sluchátka nebo headset s mikrofonem, ale samotné brýle mají zabudované reproduktory a mikrofon. Pro ovládání neobsahují kameru ani nějaké externí snímače pohybu, uvnitř je ale akcelerometr, gyroskop, magnetometr a senzor přiblížení. Tím brýle dokáží sledovat pohyb hlavy v třech osách, není ale možné dokonalejší šestiosé (v šesti stupních volnosti) snímání, které mají pokročilejší herní brýle.

Ovladač pro Oculus Go
Ovladač pro Oculus Go

K Oculu Go je dodáván malý ruční ovladač s trackpadem, čtyřmi tlačítky a senzory pohybu, jehož snímání je rovněž tříosé. Ovladač je bezdrátový a napájejí ho baterie typu AA. Pro propojení mají brýle Bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11ac a také GPS.

facebook-oculus-go-1600Přívětivá cena dělá hodně

Vzdor různým omezením jsou podle recenzí brýle Oculus Go docela povedené a tato „mobilní“ verze virtuální reality má zřejmě dobrou budoucnost. Proti highendových herním VR soupravám jsou totiž malé, jednoduché a hlavně nestojí moc – celé balení začíná na 199 dolarech za verzi s 32GB úložištěm (pozor na to, že se asi nedá rozšířit kartou). U nás by to v přepočtu byla s DPH částka okolo 5150 Kč. Verze s 64GB úložištěm vyjde o čtvrtinu dráž, na 249 dolarů, což by pak asi bylo něco okolo 6150 Kč.

Oculus Go uveden. Mobilní autonomní brýle přináší virtuální realitu za nízkou cenu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 14 hlasů