Finanční výsledky Intelu za Q1: místo propadu má druhé Vánoce, tržby 19,8 miliardy $

Ačkoliv během pandemie koronaviru by se dal čekat propad, Intelu se v prvním kvartálu roku naopak velmi dařilo, těžil ze zájmu o servery a notebooky.

92

Uběhly tři měsíce a zase nadchází čas vyhlašování různých finančních výsledků. Z výrobců hardwaru, u kterých pro vás obchodní výkony sledujeme, má účetní uzávěrku tentokrát nejdřív hotový Intel. První čtvrtletí roku bývávalo vždycky spíš slabší čas, protože prodeje počítačů po Vánocích utichají, ale navzdory tomu Intel oznámil velmi vysoká čísla.

 

Velké zvýšení tržeb i zisků proti stavu před rokem

V prognóze vyřčené v lednu po oznámení výsledků za Q4 2019 (a celý rekordní rok 2019) očekával Intel, že dosáhne tržeb okolo 19,0 miliardy (s tolerancí 18,5–19,5 miliardy). Teď firma oznámila, že reálné tržby dosáhly 19,828 miliardy dolarů. Na to, že makroekonomická situace pravděpodobně vlivem koronavirové pandemie není úplně dobrá, to vypadá jako hodně dobrý výsledek. I když je možné, že pandemie vlivem náhlé poptávky po výpočetním výkonu cloudových serverů a také třeba noteboocích mohla Intelu paradoxně z části i vát do plachet. Intel uvádí, že a trhu byla velká poptávky po serverech a také noteboocích.

Je to zlepšení o celých 23 % proti tomu, jak se v tomto období dařilo Intelu před rokem (za Q1 2019 měl tržby „jen“ 16,061 miliardy $). Z těchto tržeb měl Intel marži 60,6 %, což je docela zvýšení proti 58,8 % v Q4. Čistý zisk dosáhl 5,661 miliardy dolarů, na jednu akcii připadá 1,31 dolaru. Zisk je mimochodem o 42 % lepší než loni v za toto období. Náklady totiž nerostou úměrně s tržbami, takže po vykrytí fixní části nákladů další navýšení tržeb vede přirozeně k ještě vyššímu navýšení zisku).

FInancni vysledky Intelu za Q1 2020
Finanční výsledky Intelu za Q1 2020

První čtvrtletí letos vypadalo spíš jako čtvrté

Jak se tyto dobré výsledky v době koronaviru Intelu podařily? Je to možná vidět na výsledcích jednotlivých divizí – Intelu se podařilo v nejdůležitějších divizích, tedy v rámci PC procesorů a zároveň v té serverové, prodat v „sezónně slabém“ Q1 2019 procesory a další produkty za prakticky stejnou sumu, jako tradičně silném čtvrtém kvartálu v Q4 2019.

FInancni vysledky Intelu za Q1 2020 jednotlive divize
Finanční výsledky Intelu za Q1 2020, jednotlivé divize

PC Divize (Client Computing Group) utržila 9,8 miliardy dolarů (v Q4 to bylo 10,0 miliardy), což je proti Q1 2019 zlepšení o 14 %. Data Center Group (Xeony atd.) utržila 7,0 miliardy, což je 43% nárůst proti Q1 2019 (a v Q4 2019 byly tržba 7,2 miliardy, tedy ne o moc vyšší).

Intelu dále rostla i divize nevolatilních pamětí NAND a Optane – na 1,3 miliardy, což je meziročně zlepšení o 46 % (ovšem divize má i tak pořád ztrátu, 66 milionů). Divize FPGA narostla meziročně o 7 % na 519 milionů $ a MobilEye narostlo o 22 % na 254 milionů. I tyto divize mají lepší tržby i proti Q4 2019. Jen divize Internetu Věcí šla dolů, a to jak mezičtvrtletně, tak meziročně (proti Q1 2019 o 3 %). Další podrobnosti o vývoji jednotlivých divizí můžete najít na slajdech v galerii.

Financni vysledky Intelu za Q1 2020 divize PC Client Computing Group

V Q2 možná ochlazení, kvůli koronaviru není jasné, jak rok 2020 dopadne

Podle prognózy na další období by nicméně koronavirus, který zdánlivě v Q1 Intelu nijak nezkomplikoval život, mohl zasáhnout tržby ve zbytku roku. Na Q2 2020 Intel očekává nižší tržby, „jen“ 18,5 miliardy dolarů plus minus 500 milionů. Toto firma asi zase překoná, ale jde o prognózu o půl miliardy nižší než jakou vydala na Q1, tudíž lze očekávat nějak podobný rozdíl i ve finálních tržbách. Ovšem v Q2 2019 měl Intel tržby 16,5 miliardy dolarů, takže zde pořád bude vidět velké meziroční zvýšení. Čistý zisk na jednu akcii má dělat 1,04 dolaru.

Financni vysledky Intelu za Q1 2020 reakce na koronavirus
Infomrace a opatření Intelu v souvislosti s pandemií koronaviru

Ovšem kvůli koronaviru už Intel necítí dostatečnou jistotu pro to, aby mohl sdělit nějakou prognózu pro celý rok. V lednu ještě uváděl odhad 73,5 miliard $ (což by pak ve výsledku firma asi zase předčila), ovšem to bylo zrušeno a kvůli makroekonomické nejistotě raději firma nic avizovat nebude. To ale samozřejmě nemusí zdaleka znamenat, že na tuto metu ve finále nedosáhne, jen asi vidí určitá možná rizika a v tuto chvíli nikdo neví, jak se bude zbytek roku „za časů korony“ vyvíjet.

Zdroj: Intel

Finanční výsledky Intelu za Q1: místo propadu má druhé Vánoce, tržby 19,8 miliardy $
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlasů

92 KOMENTÁŘE

 1. Pár zajímavostí:
  a) Intel si půjčil víc jak 10 miliard dolarů, čímž cca o třetinu zvýšil svůj dluh.
  b) Na polovinu roku ohlásil uvedení Tiger Lake s tím, že objem produkce (nebo spíše zásob při uvedení) bude cca dvojnásobný proti Ice Lake vloni.
  c) Intel očekává výrazný propad v internetu věcí i výrazně horší výsledky Mobileye (z důvodu krize automobilového průmyslu).
  d) Intel letos stále ještě plánuje navýšit kapacitu výroby o 20 %, čímž by snad spolu s propadem poptávky mohl začít vyrábět i nějaké ty skladové zásoby, jejichž nedostatek mu v posledních letech komplikoval život.
  e) Z hlediska akcionářů se chystají obnovit (poté co ho kvůli Covid-19 zastavily) zpětný výkup akcií, na který mají stále ještě schválené a nevyčerpané prostředky ve výši necelých 20 miliard dolarů.
  f) Ani na konci roku nečekají, že by 10nm produkty převzaly vedení proti 14nm produktům.
  g) 7 nm nejdříve ve 4Q/2021.

    • Pokud je mi znamo, tak volne receno eden z piliru kapitalismu je/byl zalozen na tzv. volne soutezi, kdy ruzne subjekty soutezi mezi sebou o trh, tedy zakaznika. Z toho tak nejak vyplyva, ze pokud jedna firma trh ovlada, tak se asi o ‚volne soutezi‘ moc mluvit neda. Ten kdo to odsere je zakaznik, protoze ma omezenou az zadnou moznost vyberu.

     • Máte trochu zúžený pohled na svět, v kterém Intel podniká. Když se podíváte na jednotlivé segmenty, zjistíte, že prakticky nikde nemá ani 50 % podíl na trhu. Když vezmete procesory pro mobilní zařízení (mobily, tablety, notebooky), když vezmete úložiště, když vezmete HW pro auta, když vezmete HW pro datacentra, když vezmete HW pro 5G sítě. Nikde, kde Intel roste, nemá dominantní podíl na trhu.
      Jediné místo, kde má domininatní podíl na trhu, jsou procesory pro stolní počítače. A tam neroste, ale klesá.

      • To je zase s prominutim jen slovickareni. V ramci obecne „PC platformy“ ma Intel dominantni postaveni a z toho vyplyvaji i jeho nebetycne ziky. To je to co jsem myslel a tohle se dost dobre rozporovat nijak neda.
       To ze existuji jina odvetvi IT HW, kde Intel dominantni neni, na to nema v zasade vubec zadny vliv.

      • Zisky Intelu plynou hlavně z toho, že si své čipy (většinou) vyrábí sám. A tady ho někdo těžko může obviňovat z toho, že by na poli výrobních technologií měl nějaké dominantní postavení nebo toho, že své výrobní technologie získal na úkor konkurence nějakým uplácením apod.
       Jinak PC platforma je něco, co je z principu postaveno na intelácké architektuře. Tedy vyčítat mu, že v tom má dominantní postavení je jako vyčítat Coca-cole, že dominuje trhu s Coca colou (v minulosti udělovali i licence, třeba v socialistickém Československu vyráběla Coca-colu Fruta).
       O těch ziscích jsou to snadné počty. Když si Intel vyrobí teď novou i3ku na 14nm procesu, tak bude mít cca 130 mm2. Když proti ní (byť i za stejnou cenu) postaví AMD buď 210 mm2 12nm čip nebo cca 200 mm2 kombinaci 12 a 7nm procesu, tak logicky musí mít výrobní cenu výrazně vyšší, jednak proto, že toho křemíku je víc (pomiňme, že i částečně na dražší výrobní technologii) a jednak proto, že jím to jiné firmy nebudou dělat za režijní náklady.
       Takže Intel na tom vydělá výrazně více, ale vy pořád máte utkvělou představu, že vydělává proto, že má dominantní postavení na trhu a ubližuje konkurenci.

      • Ja bych rekl, ze cim jsem starsi, tak tim mene mam tech utkvelych predstav 😉
       Vzhledem k hstorii Intelu a toho, jak tento trh po roky funguje ma te spis vy utkvelou predstau, ze dominantni postaveni nema 🙂
       Asi nema smysl v dane diskusi pokracovat dal, jelikoz Vase a moje pochpeni co znamena slovo „dominantni“ se zasadne rozchazeji.

      • tombombino
       tombomino 24.4.2020 at 16:44
       Vzhledem k hstorii Intelu a toho, jak tento trh po roky funguje ma te spis vy utkvelou predstau, ze dominantni postaveni nema 🙂

       Radek Holeček 24.4.2020 at 16:00
       Jinak PC platforma je něco, co je z principu postaveno na intelácké architektuře. Tedy vyčítat mu, že v tom má dominantní postavení je jako vyčítat Coca-cole, že dominuje trhu s Coca colou

       Nějak tomu nerozumím. Vždyť Radek sám píše, že má intel dominantní postavení…

      • „Nějak tomu nerozumím. Vždyť Radek sám píše, že má intel dominantní postavení…“
       ok. chapu.. Nicmene, Intel musel licenci x86 v dobach zacatku dat AMD (nebo nekomu dalsimu), jelikoz to byla podminka IBM. Jinak by tehdejsi bussines ani nevznikl. Pak doslo snad ze strany Intelu i k nejakemu poruseni tech podminek, atd. To jen pro doplneni, ze bussines Intelu byl zalozen i na tom, ze tu licenci nebude vlastnit jen on sam.
       Co se tyce dominantniho postavenim, tim myslim jeho obchodni postaveni. Vemte si, technicky momentalne treba v nicem dominantni neni, prave naopak a presto vydelava jako sileny. Tim ze ma tak obrovske penize a moznosti, tak je schopny drzet velkou cast trhu pro sebe, treba tim, ze patricne „stimuluje“ OEM trh. Veci, kterymi z pozice tak silneho hrace ten trh muzete ovlivnovat je plno. A to je to, co je tak tezke prekonat pro kohokoliv jineho, protoze se mu obchodne nemuze rovnat. A to je realny problem. Nejsou v tom zadne konspirace ani to, ze clovek ma potrebu Intel ocernovat. Je to realita obchodnich vztahu, na kterou doplaci amozrejme koncovy zakaznik.

      • Ja se uprimne vubec divim, ze se podarilo AMD „dobehnout“ Intel v Retail segmentu a ten trh mu v soucasnosti „vzit“ a tim AMD pomhl se postavit zpatky na nohy. AMD muselo mit opravdu stastnou hvezdu a Intel naopak pospaval jak technicky, tak obchodne v dobe nastupu Ryzenu. Podle mne, velka chyba Intelu. Ale OEM je ted uplne jiny pribeh…
       A co se tyce toho co pise tady R. Holecek o tom, ze AMD nema dobrou strategii. Chvili jsem si to mslel taky, ale uz ne. Oni se potrebovali nekde chytit a evidentne se jim to povedlo. Kdyby sli hned smerem OEM…tak mozna dneska uz ani neexistuji.
       Technickou stranku a provedeni chipu maji taky prizpusobenou svym moznostem a podle mne nejde tohle mezi AMD a Intelem moc srovnavat. Kazdy z nich ma svou strategii, ktera mu svedci. Intel monolity (zatim), AMD skladacky.

     • Navic konkurenti (nejde jen o amd , zeano) nemaji bez ohledu na produkty kapacity k tomu, aby na soucasnem podilu neco dramaticky zmenili. Uz jsem psal, ze amd bude muset udrzet trend konkurenceschopnych, ne-li podstatne lepsich produktu nez konkurence dlouha leta, minimalne pet let, ale zacinam si myslet, ze to bude potreba mnohem dele.

     • Já myslel, že piliřem kapitalismu je kapitál aneb silnější pes souloží:-)

      Intel určitě trh neovládá, víte na kolika segmentech působí? Zkuste si přečíst článek.

      Jestli tu „brečíte“ kvůli AMD, tak AMD to má dost těžké:
      1, po dost dlouhé době vydala konečně konkurenceschopný CPU, nedivte se, že trvá dlouho než si velcí zákazníci troufnou se na ně spolehnout a potenciálně naštvat dříve jediného dodavatele(tohle jim dost usnadil nedostatek CPU Intelu)
      2, AMD útočí cenou a Intel se tudíž profiluje jako luxusnější/kvalitnější není tedy divu, že má lepší tržby
      3, Možná i AMD na tom bude dobře, neházejte flintu do žita

      • koukam, ze je uplne zbytecne se namahat Vam jakkoliv odpovidat, protoze vubec nechapete smysl sdeleni.

   • Da se ale vubec ocekavat, ze na technologickem trhu bude velka konkurence?

    Patenty na x86-64 vlastni Intel s AMD a tudiz se moc nikdo dalsi predvest ani nemuze. A AMD melo hubene leta vlastni vinou, takze se ted nikdo nemuze divit, ze ikdyz technologicky Intel na nejaky cas prekonali, ze ho porazi jen v desktopu, zatimco v konzervativnejsim trhu serveru stale vede Intel. A vede i v notebookach, protoze notebookovym procesorum se AMD zatim prilis nevenovalo, ani nemohli, nemaji na to kapacity. AMD zase dela krome PC i herni konzole, nemohou zvladnout vsechno.
    Idealni by asi bylo, kdyby tu teda byly krome techto dvou jeste dalsi firmy, ale vstup na trh x86 je tak komplikovany, ze tezko bude nekdo dalsi, kdyz navic paralelne jede trh s procesory na bazi ARM, kde je vstup jednodusi.

   • Já nevím, jak bys toho chtěl dosáhnout, aby to bylo teda pade na pade. „Volná soutěž“ Takový stav bude do té doby, dokud nebude mít AMD svoje továrny, protože nemá kapacitu na to, aby vyrobilo takové množství čipů. Takže dokud to bude takto, tak si Intel může diktovat podmínky. A dělá to velmi dobře, jak ukazují čísla.

    • „Já nevím, jak bys toho chtěl dosáhnout, aby to bylo teda pade na pade.“
     .. ja nijak. Jen konstatuji, ze zisky Intelu plynou z jeho dominantniho postaveni, ktere AMD nema sanci moc zmenit. A to ani v horizontu nekolika let. Tot vse. Jak k tomu castecne doslo, se da dohledat, ale to tady neresim.
     Nicmene to nic nemeni na tom, ze se davno ve fazi „kapitalismu“ v tomto ohledu nenachazime, protoze korporace ovaldaji trh a nikoho dalsiho na nej nepusti.

     • AMD naopak má šanci to změnit. Ale stálo by to miliardy, ne-li biliony dolarů. Každá firma nějak začíná a vyvíjí se. Každý si může říct: začnu podnikat v… Udělá si nějakou představu a zkusí to. Jestli se prosadí nebo ne je už na něm. Hlavní ale je udělat konkurenceschopný produkt, službu, a propagace, aby o mě lidi věděli. Postupem času, pokud budou lidi s mým produktem, službou spokojeni, budu nucen navyšovat kapacity na výrobu, lidi, abych byl schopen pokrývat poptávku. A trh se vyvíjí. Jednou šlápnete vedle a už se to s váma veze. Málo se propagujete? Lidi o vás moc neví a berou viditelnou značku.
      Když už máte rozjetý hodně velký vlak, tak je hodně těžké, aby vám někdo nějaký ten vagón sebral ve svůj prospěch. Ono to není smutné to co se děje. Je to prostě o tom, že jedna firma dominuje proto, že udělala v minulosti všekré kroky k tomu, aby byla tam, kde je teď. Člověk si může říct: Začnu dělat servery postavené na AMD platformě, protože se mi zdá, že jejich platforma je levnější a výkonnější. Každý z nás to může udělat a přispět k rovnováze. Ale kdo je ochoten riskovat?
      Hodně lidí si přeje, aby to bylo pade na pade kvůli tomu, aby byly levné produkty. Aby byly ty produkty běžně dostupné. Ale dokud se na výše zmíněném nezapracuje, tak to tak nikdy nebude.

      • Mam podobny nazor jako Vy, jen s tim rozdilem, ze si nemyslim, ze AMD ma sanci to nejak „zasadne“ zmenit. Ta dominance jedne firmy je prilis velika a jeste par let urcite i bude. S nadsazkou se da rict, ze i kdyby Intel nevydal nic noveho (coz technicky vzato neni vzhledem k jeho nekolikalete recyklace jedne architektury zase az tak vzdalene od skutecnosti), tak porad bude mit mega zisky. Ten vysledek bohuzel smutny je, protoze jako zakaznik je moznost volby znacne zuzena.
       Jsem prsvedceny o tom, ze kdyby na PC trhu byli treba 4 firmy a podily byli treba 30-30-20-20, jsme dneska v uplne jine situaci a to i po „navratu AMD ze zahrobi“.
       🙂

      • Ano. V tomto pohledu to může být smutné. Osobně to beru spíš tak, že mi lidi jsme strašně rozmlsaní. Chceme všechno a chceme to hned. V tomto je to podle mě smutnější. Nedokážeme se spokojit s tím co je a pořád chceme víc a víc. Ono by to nebylo úplně tak špatně. Ale kdyby kolem toho nebylo tolika ohánění se kolem sebe. Pořád čtu nějaké napadání, jak za to může ten a tam ten zastavil vývoj a tam ten nám to nedal všem zdarma a ten za to chce moc peněz… My obyčejní lidi nemám vůbec ponětí co se děje. Jen máme potřebu pořád být s něčím nespokojení a na něco nadávat.

      • tombomino:
       AMD má samozřejmě šanci to změnit. Musí navrhnout nejen lepší, ale i výrobně levnější procesory a ty pak prodávat s větší marží. Zatím na to jdou přesně opačně. Ať už na poli procesorů nebo na poli grafik, jdou cestou výrobně drahých čipů, na kterých ty zisky holt tak nenaskakují.
       Vidíte to na Intelu. Raději si nechá sebrat podíl na trhu, než aby šel do výrobně dražších čipů. Přitom technologicky by je zvládnul. Když už roky zvládá vyrábět 28jádro, mohl by přijít s 12 či 16jádrem do běžného segmentu.

      • @RH
       „Zatím na to jdou přesně opačně. Ať už na poli procesorů nebo na poli grafik, jdou cestou výrobně drahých čipů, na kterých ty zisky holt tak nenaskakují.“
       .. Renoire je docela prtavy 156mm, takze asi Vas vyslyseli 🙂
       „Když už roky zvládá vyrábět 28jádro, mohl by přijít s 12 či 16jádrem do běžného segmentu.“
       .. Tak on si nechal sebrat segment tim, ze drzi ceny vysoko. Jinak vyrabet treba 16C monolity asi nebude vzhledem vyteznosti takova brnkacka, jak pisete.

      • Renoire se svými 156 mm2 je v segmentu osmijader v pohodě. Teď jen doufejme, že přijdou i s něčím menším do všech nižších segmentů.
       Vaši poznámku o výtěžnosti toho teoretického 16jádra moc nechápu. Vždyť píšu „Raději se nechá sebrat podíl na trhu, než by šel do výrobně dražších čipů.“ – výrobně dražší čip je proto, že roste plocha křemíku a klesá výtěžnost.
       Jinak je ještě zajímavé, že podle vás je 156 mm2 na 7nm procesu prťavý čip, ale cca 200 mm2 hypotetické 16jádro (bez grafiky) na 14nm procesu je problematické vyrobit.

      • Muzete dat nekde odkaz na velikost Cascade Lake 18jadra?
       Ono nejde jen o velikost. Intel v desktopu nabizi „APU“, ktere ma pripojenou grafiku. Pokud by zacal nabizet jen ciste 16jadro, tak by musel prekopat svuj marketing. Dalsi vec je, ze CascadeLake (HEDT) je jiny chip, nez CometLake, i presto, ze pouzivaji stejna SKylake jadra. CascadeLake pouziva Mesh na propojeni jader, Cascade a jeho predchudci pouziva ringbus. Mesh napriklad neni moc vhodny na hry, coz by byl pro Intel treba pro desktop velky problem. Dalsi vec a to asi hodne podstatna je spotreba. Ty avizovane 10C chipy CometLake maji jit pres 200W spotrebu..neco co bylo doposud „tolerovane“ pouze u HEDT platformy. U 16jadra se ani neda predstavit, co by nastala za spotreba.
       Zaver je takovy, ze Intel 16 jadro, ktere by potrebovalo splnovat parametry „Desktopu“ vyrobit momentalne nemuze, potazmo muze, ale urizl by si jeste vetsi ostudu, nez ma uz s CacadeLake.

      • „AMD má samozřejmě šanci to změnit. Musí navrhnout nejen lepší, ale i výrobně levnější procesory a ty pak prodávat s větší marží. Zatím na to jdou přesně opačně. Ať už na poli procesorů nebo na poli grafik, jdou cestou výrobně drahých čipů, na kterých ty zisky holt tak nenaskakují.“

       To se ale snáz řekne, než udělá. Kdybyste přikázal AMD udělat Ryzeny o 20 % menší, tak budou mít polovinu jader a budou se muset prodávat za poloviční cenu. Myslím, že tohle by fakt nefungovalo.

       Ten čip není velkej proto, že jsou to pitomci a mají tam vedle každýho tranzistoru jednou tolik místa, aby skřítci měli kam šlápnout, když tudma chodí, a neví, že by mohli ušetřit, kdyby se na skřítky vybodli. Holt to implementace funkcí, který ten čip potřebuje, vyžaduje.

       Možnost, že by ten čip byl menší a nemělo by to žádné nevýhody, jen kdyby někdo v AMD správně nastavil priority, ta je IMHO fakt iluzorní.

       Určitě jsou způsoby, jak by se to mohlo někde chytrou optimalizací nebo ručním návrhem místo strojového zmenšit. Jenže a) většinou nebudou bez vedlejších účinků b) by stály peníze a lidi při návrhu a není efektivní je tam vrazit, protože by to pak třeba znamenalo, že kvůli 5% úspoře týmy navrhnou o 20% míň čipů/rok…

      • Jan Olšan:
       S těmi menšími čipy to je trošku jinak, než tu píšete. Ve skutečnosti je většina čipů od AMD velká proto, že nechtějí dělat více verzí. Ano, je to výhodné tehdy, když těch čipů prodají pár. Pak je výhodnější udělat osmijádro a prodávat ho nejen jako osmijádro, ale i jako šestijádro, čtyřjádro, jako půlku dvanáctijádra a šestnáctijádra, i jako serverový čip.
       Jenže čím víc jich prodáte, tak tím je to méně výhodné.
       Udělat Ryzeny o 20 % menší by u většiny z nich šlo jen za cenu nového návrhu čipu, který by neobsahoval ty zbytečné „univerzální“ věci. Na příkladu Renoiru je vidět, že osmijádrový Zen 2 včetně všech rozhraní a bez grafiky zabírá cca 120 mm2. Šestijádrový by zabíral cca 110 mm2, čtyřjádrový cca 100 mm2, všechno s nějakou +-10 mm2 tolerancí.
       A to je přesně to, o čem mluvím. O žádném zbytečně volném místě kolem každého tranzistoru, to opravdu není.

      • Jo, to jsem pominul, ale to je zase separátní problém, jenž je nakonec stejného druhu – ty čipy navíc potřebují lidi, kteří je navrhnou, zvalidujou, otestujou. A pak potřebují tapeout, masky a separátní výrobu. Takže s každým dalším takovým extra čipem jsou fixní náklady.

       Když se vezmou jenom čistě ty finanční náklady, tak je jasné, že do určitého objemu prodeje se nevyplatí ten druhý čip udělat, protože rozpočítané fixní náklady navíc na jednu prodanou jednotku převýší velikost úspory z každé prodané jednotky.

       Pak je to složitější u těch nároků na člověkočas, protože tam může být obtížnější říct si „ok zainvestujeme do toho“ a není to jenom o tom, že se prostě přilejí peníze do rozpočtu.

       On je to taky začarovaný kruh… kdyby AMD nehrálo nerovnou hru, mělo by víc peněz, víc různých čipů, z každého by byl průměrně větší zisk, a tím pádem mělo peníze na tohle. Ale když má horší šanci na trhu, tak nemá peníze, nemůže si tohle dovolit.

       To, že by to ideálně měli dělat jako Intel a mít víc čipů, si myslím uvědomují a nic jinýho ani nechtějí, ale holt reálné možnosti. Jako když by to slyšeli od nás dvou, tak by si možná řekli „OK, Sherlockové“ a pomysleli si, že je to asi jako myšlenka „proč si chudý lidi prostě nekoupí víc peněz?“ 🙂

      • Jan Olšan:
       S tím souhlasím. Psal jsem to tu spíš jako obhajobu toho, proč má Intel větší zisky. Má větší zisky, protože vyrábí levné čipy, které prodává draho.
       Příznivci AMD nejsou schopni pochopit, že kdyby chtěl Intel AMDčko zašlápnout, tak ho zašlápne. A to, že ho nezašlapuje a nechává ho nadechnout, by měli spíš ocenit, než to hanět.
       Na zašlápnutí stačí jít s cenama dolů. 14nm Intelácké osmijádro je malý čip, alespoň v porovnání s čímkoliv od AMD. Tedy je to i výrobně levný čip. Rozhodně levnější, než všechny 14, 12 i 7nm Ryzeny.

      • Vy zase nejste schopen pochopit, ze to neni jen o nakladech, za ktery jeden chip vyrobim a prodam a z toho pramenici zisky. Uplne Vam, apson podle Vasich komentaru, uchazi ta cast, ktere se prave rika zjednodusene „obchodni sila “ Vy ji rovnou ignorujete :)) a do toho si date argument, ze to protoze „fanousek AMD“. Vy jste fanousek Intelu a stejne jako vyrobni naklady na jeden chip jsou nezavisle na fandovstvi, tak stejne tak je nezavisle na nejakem fanouskovy, jak je firma schopna ovlivnujetat trh (svoje zakazky) podle svoji velikosti. (financnich, technickych prodejnich a marketingovych moznosti). Kdyz by jste se okolo bussinesu trochu motal, tak vite, ze je to jeho podstatna cast a nemusel jste vytvaret ‚pseudo-argumenty‘ proc to tak neni.

      • Vy te vase financni rovnici nemate vubec zahrnuty obchodni vztahy, ktere mezi Intelem a tema firmama dlouhodobe existuji. Nemate v nich zahrnuty ryuzne obchodni pobidky, ala mnozstevni slevy, velikost a rozsah supportu, podminky, ze aby dostali takovou cenu, tak zase udelaji nejakou protisluzbu, osobni vazby lidi, kteri ten bussines roky uz delaji, atd. To je jen nacrt na cem bussines stoji a co Vam v tech uvahac, ktere redukujete na velikost kremiku, chybi. Nicmene to jsou podle mne dulzeitejsi veci nez jen ten fyzicky kremik, ktery je akorat podminkou, aby se s Vama vubec nekdo zacal bavit.

      • tombomino:
       Obchodní sílu vám neberu. Problém je, že vy si pod pojmem obchodní síla představujete uplácení odběratelů, ale ono je to přesně o těch nákladech. Když vyrobím milion čipů, jsou náklady někde jinde, než když jich vyrobím 10 milionů. To je ta obchodní síla. Případně ještě to, že když já vyrobím 10 milionů, vy 1 milion a odběratel chce dodat 2 miliony, tak si je vezme ode mě, jednoduše proto, že vy mu je nejste schopen dodat. O tomhle by vám mohlo vyprávět spousta českých výrobců, kteří se nedokáží uchytit v supermarketech se svým zbožím ne proto, že by nebyli levní, ale proto, že nejsou schopni dodávat takový objem.
       Anebo obráceně, z pohledu zákazníka, když jdu do krámu, tak jdu do jednoho, přestože vím, že jedno konkrétní zboží bych v druhém koupil levněji. Jenže bych tam nenakoupil tři jiné věci, které nevedou.
       Ale tohle všechno, co jsem vám vyjmenoval, není chyba Intelu. Ten s tím nemůže dělat nic jiného, než že tomu AMDčku nejde po krku cenově.

      • „Problém je, že vy si pod pojmem obchodní síla představujete uplácení odběratelů, ale ono je to přesně o těch nákladech.“
       .. to jste docela vedle a to je pouze Vas vyklad.
       Je to naopak, i ten Vami uvedeny priklad s temi objemy zapada do toho co chapu pod pojmem „obchodni“ sila. S tim to, jako argumentem nemam zadny problem.
       Na druhou stranu urcita forma „uplaceni“ je zcela bezna. Ja tomu „uplaceni“ ale nerikam. Je to obchodni taktika. To by jste mohl znat. Vymyslim si priklad..kdyz treba nekdo odbira od Intelu jak notebookove CPU, tak napr. chipsety, sitovky, atd. Intel jej muze stimulovat tim, ze mu k urcitemu objemu treba odebranych CPU, doda „gratis“ (nerikam ze uplne zadarmo, treba chipsety, nebo prihodi navic sitovky, atd, Tech forem jak to kombinovat je spousta. U Intelu se to v tech mnozstvich ztrati, u AMD tezko. Dalsi vec je, ze tim, jak jsou/byli OEM na Intel zvykly, tak proc by si komplikovali zivot s AMD, kdyz vse co jim Intel doda, stejne prodaji a k tomu riskovat, ze jim treba Intel pri vetsim odberu od AMD „nahodou“ zvedne cenu. Tech moznosti jak „stimulovat“ OEM je cela rada a Intel na to ma paky, AMD muze jit cestou akorat podstatne lepsich produktu. Nastesti pro AMD, Intel nestiha pokryvat ani 100% dodavky, takze to jsou zaroven i pootevrene dvere pro AMD.
       Jinak co se tyce cenove valky, s tim s Vami taky souhlasim. Neni treba mne zase tolik podcenovat :)) Je stesti AMD, ze Intel minimalne v retailu do ni nesel. CO se deje v OEM, si muzeme ale jen domyslet.

      • Radek Holeček: teď jsem se velmi dobře pobavil. Design chipletů má přesně opačný výsledek, než tady sugeruješ. Právě to, že AMD vyrábí defacto jen dva čipy (jeden čistý CPU a jeden APU) má nedozírné, a podotýkám že veskrze pozitivní, ekonomické dopady (a nikoli naopak). V první řadě, AMD stačí na celé portfolio procesorů jen dvě sady masek (což má jasný dopad na velikost fixních nákladů) a v řadě druhé může AMD produkovat v podstatě na linkách TSMC (mimochodem jediný použitelný dodavatel 7nm, tudíž úzké hrdlo ve zkapacitňování výroby) stále tytéž wafery, bez nutnosti předělávat linku – prostě to sekaj jako Baťa cvičky. Jistě víš, že výroba není nikdy stoprocentní, takže příležitostí, jak „vyrobit“ 6c nebo 4c modely je poměrně dost (nicméně o 4c se dílem dělí APU, dílem staré modely na 14/12nm). A protože se jedná jen o čiplety, tak jejich plocha je poměrně malá a úspora předělávkou na nativně 4c by ekonomicky vyšla prostě blbě – nehledě na to, že by se tím AMD dostala do stejně svízelné situace jako Intel, který s těmi svými monolity neví, kam dřív skočit.

       Můžeš si nastudovat takové kapacity jako Henry Ford a nebo právě ten Baťa.

      • tynyt:
       Jsem si toho vašeho komentáře nevšiml dřív. Je hezké, že tu argumentujete tím menším z použitých čipletů, u kterého mimochodem ta čtyři jádra zabírají skoro polovinu plochu. Máme tady ale ještě ten větší čip, který se asi podle vás vyrábí zadarmo, přestože je stejně velký a na skoro stejné technologii, jako to intelácké čtyřjádro.
       Že argumentujete zrovna Fordem, který výrobní náklady ořezal na minimum a v jeho autě nebylo vůbec nic zbytečně (na rozdíl od AMDčkových čipů, kde se dost velká část nepoužívá), nebo Baťou, který chápal, že musí vlastnit nejen stroje a továrny, ale i zařídit bydlení pro své zaměstnance (opět na rozdíl od AMD), je jen ukázka vaší finanční negramotnosti.

    • „Takový stav bude do té doby, dokud nebude mít AMD svoje továrny, protože nemá kapacitu na to, aby vyrobilo takové množství čipů.“

     Tohle myslím neplatí. Mají Qualcomm, Apple, MediaTek a HiSilicon svoje továrny? Všichni dělají u TSMC, občas u Samsungu, lowend třeba i někde jinde, a přesto pokrývají celý trh mobilních zařízení, v řádu stovek milionů SoC ročně. Myslím, že není důvod, proč by to nemohlo fungovat na trhu PC (a serverů), pokud by hypoteticky Intel měl (ať už s vlastníma továrnama, nebo taky u TSMC) 20 % a AMD vyrábějící kompletně ve foundry továrnách 80 %.

     Akorát by se TSMC zase rozrostlo na ještě větší monstrum, takže by bylo lepší, kdyby se to třeba víc dělilo mezi TSMC a Samsung 🙂

     • Pravda. Nevím, kolik těch čipů vyrabí AMD vs. Intel. Ale vzhledem k tomu, že TSMC má taky omezené kapacity, tak by muselo zase TSMC postavit továrny atd. Jen by to nedělalo AMD, ale jiná/jiné firmy. Takže pořád by musel být někdo, kdo to dokáže všechno vyrobit. Jak říkám. Neznám čísla, kolik si Apple nechá vyrobit čipů u TSMC. Další otázka je, jak jsou veliké, kolik se jich vejde na wafer.

      • TSMC staví továrny pořád. Když uvidí víc klientů, postaví další.

       Tady je tabulka největších výrobců čipů, ty údaje jsou v přepočtu na 200mm wafery (zatímco na těch moderních procesech se používají jenom 300mm):
       https://www.icinsights.com/news/bulletins/Five-Semiconductor-Companies-Hold-53-Of-Global-Wafer-Capacity/

       Všimněte si, že TSMC je druhé (2,5milionu/měsíc) a kolem něj jsou v první pětce už jenom samí výrobci pamětí (které globálně žerou mnohem víc waferů než logické čipy). Intel se do top 5 nedostal, takže měl maximálně tak poloviční objev výroby proti TSMC.
       (Edit – teď to tam vidím, Intel má 817 000/měsíc v 200mm waferech, takže třetina kapacit TSMC.)

       V současnosti asi TSMC má díky tomu boomu mobilních telefonů, který je dostal nahoru, nejspíš větší výhodu ve snižování nákladů díky velkému měřítku výroby, než jakou má Intel.

      • To mi nějak nevyczází. AMD má cca 20% kapacitu TSMC pokud vím. IOntel dělá cca 30% toho, co TSMC. Takže Intel dělá cca o 30% víc, než AMD. To ale asi není pravda že ne? Nevím, jaké procento v tom hrají konzole třeba.
       S těma továrnama jsem to myslel tak, že Intel je má. Má je svoje. Investoval do toho. Když příjde AMD do TSMC a řekne, že chcou zvýšit produkci o 50%, tak buď TSMC někoho odstřelí nebo postaví další továrnu. Ale nese tam rizika na sebe. Protože AMD třeba nakonec nebude chtít tolik čipů. A TSMC bude mít továrnu navíc.

      • Jan Olšan:
       S tou kapacitou TSMC opatrně. Když teď naposledy reportovali finanční výsledky, tvrdili, že 35 % tržeb je ze 7nm procesu a 45 % tržeb je z procesů horších než 16nm, tedy 20+nm. Vzhledem k ceně těch moderních procesů, bude podíl 7nm wafferů několikanásobně menší, než těch 35 % tržeb.

      • Odkiaľ pochádza to, že by AMD malo mať 20% kapacity TSMC? Je to samozrejme nezmysel.

       Oficiálne čísla bohužiaľ nezverejňujú, ale stačí sa pozrieť na počty dodaných kusov alebo príjmy/výdavky firiem.

      • @Radek Holeček
       Niekoľko násobok to určite nieje. V minulosti TSMC zverejňovalo presné čísla mesačne, dnes to už nerobia…

       Ale na stránke majú aspoň približný graf:
       https://www.tsmc.com/english/img/graph_dif_manufacturing_fabcapacity.png
       …aj keď ten graf je starý, v Q1 zaznamenali 45% medziročný nárast, takže tá červená časť bude asi o niečo väčšia.

       No a na druhej strane, Intel má tiež veľa kapacít v starších technológiách (čipsety, support starších platforiem…) alebo továrne vyhradené čisto na R&D (prakticky celá výroba v Oregone je vývoj). Takže reálna produkcia na 14nm je len časť toho udávaného čísla.

       https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_semiconductor_fabrication_plants

       http://download.intel.com/newsroom/kits/22nm/pdfs/Global-Intel-Manufacturing_FactSheet.pdf

       Mimochodom, všimnite si že Intel plánuje investovať do 7nm továrne (rok 2020) len 7 miliárd dolárov. Na druhej strane investícia TSMC je medzi 15 a 20 miliardami pre továrne plánované na rovnaké časové obdobie (tj 2020 až 2022 – 5nm, 3nm). Už to niečo hovorí o pokročilosti a kapacite…

      • @casperdeluxe
       Hej, to je to fake čo koluje internetom. Myslím že dokonca Adoredtv v jednom videu počítal tie wafery, ktoré môže odoberať. 😀

       Inak ako tu už bolo napísané, ak by to bola pravda, tak by sme tu videli úplne iný pomer x86 procesorov.

       Navyše:
       „Z článku tchaj-wanského magazínu AppleDaily se ještě dozvíme, že TSMC plánuje dostat výrobní kapacitu 7nm procesu do 2. poloviny tohoto roku na 140.000 waferů měsíčně, zatímco v prvním pololetí to bude zhruba o 30.000 méně.“

       „Máme tu také zajímavé informace o Samsungu, jehož produkce 7nm waferů je nyní už kolem 150.000 waferů měsíčně a bude se dále zvyšovat a to dle fám v tomto roce dokonce až na čtyřnásobek.“

       Samsung mal takmer o polovicu vyššiu produkciu ako TSMC a mal ju len pre seba a práve preto si nechal vyrábať časť svojich SOC u TSMC? Hm, predaje S20 teda musia trhať rekordy… alebo tie čísla sú proste FAKE

      • jojioo:
       Takže když bychom vzali těch vašich aktuálních 110 tisíc wafferů měsíčně (na 7nm procesu) a přepočetli to na ty 200mm, bylo by to 247,5 tisíc wafferů z celkových 2505 tisíc wafferů, které odkazuje Olšan. Tedy necelých 10 % kapacity. Co se vám tedy nezdá na mém tvrzení, že ač 7nm proces dělá 35 % tržeb, v počtu wafferů to bude několikanásobně méně?
       O Intelu jsem nic nepsal, takže nechápu, proč mi říkáte, že využívá i jiné výrobní procesy. Ano, využívá.

      • Ideálně by to chtělo srovnávat jenom ty leading edge procesy, no… Jinak Nevím, jestli to tu padlo, ale v té kapacitě Intleu bude zahrnutá i výroba NAND, to bychom asi měli odečíst, pokud srovnáváme s TSMC. Ale nevím, kolik to dělá. Měla by to být třeba továrna na NAND v Dalianu. Nevím, jestli je v tom čísle 817tisíc zahrnutá ještě i nějaká kapacita z JV Micronu a Intelu na výrobu Flash a Optane (IMFT).

      • Co jsem o tom nedávno četl, tak samo TSMC uvádí, že do konce tohoto roku by rádo zvýšilo kapacitu 7nm výroby na cca 140000 waferů měsíčně, což bude +/- desetina celkové produkce TSMC. I po plánovaném navýšení odběru bude AMD mít cca 20% z té 7nm produkce (nyní cca 10%), přičemž se dá předpokládat, že to navýšení dost požerou nová APU pro konzole.

  • Nevím jak Stach,ale běžný uživatel který nedávno upgradoval přešel na AMD takže ho nějaký Intel vůbec nezajímá 🙂 V koncovém prodeji CPU jsou prodeje AMD drasticky lepší než intelu.Ostatně kdo by ho dnes kupoval když je zde Ryzen:)

   • Pracuji v IT a nevidím, že by se nějak masivně přecházelo na AMD. Jo začínají se rojit PC s AMD cpu , ale to jsou takové ty nákupy stylu výběrové řízení na co nejlevnější kancelářský PC.
    Osobně to píšu na pracovním notebooku s I5-8565U , podle mě úplně luxusní 15W cpu 4/8 jádro. Notebook má výdrž 10+ hodin větrák je ticho i při zátěži. Doufám , že už něco takového má i AMD 😀
    Doma mám 9900K a dokonce jsem si dovolil upgradovat z 2070 zcela nesmyslně(zas tak ne, výkon ve 4k ve hrách je markartně pro tu 2080) na 2080 super , prostě proto , že mě to baví a mám na to peníze (rodiče už prosit nemusím) . Tady v místní sociální skupině bude většina lidi hodně mladých ne li děti a ty holt řeší cenu.
    Když se nad tím zamyslím, tak konkurence pro tu 9900K je nějakej ten ryzen 3600, ale co jsem koukal tak je jen o pár tisíc levnější což se v high endovém PC za 40-45K prostě ztratí.

 2. Tak to hold je. AMD sice ve spoustě obchodů kraluje v prodejnosti samostatných CPU, jenže odhadem min. tak devadesát procent nových počítačů se prodá jako hotové sestavy a nutno si uvědomit, že většina těchto sestav jsou kancelářské PC, nebo notebooky. Tady prostě kraluje Intel. Většinu ať už státních či firemních zakázek dostávají sestavy s Intel CPU. V tomhle ohledu AMD taky dost škodí absence IGPU a omezená nabídka APU, které mají zase naopak zbytečně výkonné iGPU.
  Další věc je samozřejmě marže, které má AMD logicky nižší – moderní drahý výrobní proces od externího výrobce – naproti ověřenému procesu z vlastní továrny v případě Intelu.

 3. Mít vlastní továrny není výhra.
  I když je továrna vlastní, tak náklady (bez marže) můžou být větší než to vyrobit jinde (s marží).
  Samozřejmě tím jak dominuje TSMC je trh pokřivený. Takže marže budou nepřiměřeně velké.
  Chtělo by to aby se GloFo vzpamatovala. Šanci má slušnou. Odběr křemíku je díky AMD dobrý.

    • Ok. Kdyz nekym nazyvas diletanta, tak se podivej nejdriv na sebe do zrcadla a opakuj si, jsem pitomec, jsem pitomec…
     Ty totiz nemas zadny argument. Ty tady akorat tak achas jako zamilovany v puberte. TigerLake jeste nebyl vubec vydany, jeho vykon neznas, jen muzes odhadovat. Renoire H a HS jsou v mnoha ohedech lepsi a rychlejsi chipy nez Inteluv CometLake H, doklada to spousta testu na webech. Takze tvoje achajici idiotiny jsou tak akorat pro smich, asi jak ta predpoved pocasi…

      • ja jej mit nemusim, naopak, ty jsi jednoduchy jedinec, ktery tady acha, aniz vubec vi, jaky to bude mit vykon :))
       Narozdil od tebe jsem ti aspon napsal, ze Comet Lake H neni zadne terno a je ve spouste testu podstatne horsi volba nez AMD Renoir, takze to je argument, proc se AMD (v ramci jejich moznosti) darit bude..neco co ty nejsi schopen ani dat dohromady…

    • Btw.. uplne stejne si achal, kdyz vydavali CascadeLake, ktery teda vubec nedopadl a dokonce si vyslouzil i trochu posmech v recenzich…
     Asi na vic nez napsat jednoduchou achajici nesmyslnou vetu stejne nestacis..

      • Vis baco..ono kdyz udelam nejake prohlaseni, tak je dobrym zvykem (pokud nejsi politik) jej zalozit na nejakych argumentech. Takze ten, kdo mel svoje achajici tvrzeni necim podlozit jsi v prve rade ty :)) Ty mas samozrejme kulove, krome svoji achajici vize a dokonce tam jeste napises nesmysl. Nic noveho, co by jsi nedelal opakovane. Tak treba se jednoho dne od tebe dockame i ‚normalniho‘ komentare.
       🙂

      • bambino, jedného pekného dníčka ťa pri písaní tých tvojich sprostostí klepne pepka, čo to tak žereš človeče. Si uvedom elementárne veci, AMD je outsider, Intel režíruje a keby AMD neexistovalo, Intel si ho bude musieť vymyslieť. Na domácí úkol máš premyslet prečo….tak makej…ale až zajtra, decká do spiša, už je neskoro…

      • @mvladar: Tim, ze Intel reziruje, myslis to, jak vydava jeden procesor za druhym, aniz by nekdo nejaky realne videl? ::)

       V desktopu celkem jasne dominuje AMD, Intel muze byt rad, ze servery jsou mnohem konzervativnejsi trh a notasy AMD nestiha.

      • Vladarko, vypust ze sebe nejake dalsi moudro..sim, sim..hlavne v ty slovenstine to zni uzasne :))
       Priste do nej zkus krome svych fabulaci taky vlozit i nejaky overitelny argument (teda krome toho, ze je AMD outsider) .Treba zkus napsat, kde je CometLake lepsi nez Renoir. Uuvahu po tobe uz nechci, protoze to je na tebe moc narocne 🙂

       Hele tulinku, vis ze Adobe Premiera bude snad od verze 14.2+ podporovat HW encoding i pres grafiky NV a AMD. Cece jedna spatna zprava za druhou co..to uz si nebudes moct napsat ani svuj oblibeny prispevek, ze se Intel hodi na encoding videa :))
       https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Premiere-Pro-BETA—H-264-NVIDIA-Hardware-Encoding-Performance-1723/
       😉

      • bambino, ty jeden popletko, však ja práve HW encode všade podporujem a obdivujem, tam je smer, písal som to už x-krát.
       Takže tá tvoja špatná správa je naopak dobrá správa…

      • Ano Baco, ty achas pokazde, kdyz je moznost vyuzit HW enkoding a nezapomens dodat, ze QS je obrovska vyhoda jejich APU. Ted opomenu idiocie, ktere jsi tu psal, ze TigerLakeU je skvelu CPU na enkoding. U toho samozrejme vesele ignorujes fakt, ze je to na ukora kvality a ne kazdy, kdo vlastni at uz APU s QS nebo ma karty od NV a AMD, tak HW enkoding pouzivat, protoze softwarovy dokaze vyrobit lepsi kvalitu pri mensim objemu souboru.
       Ted ti tahle tvoje achajici vyhoda QS konci..
       Pri tvem dusevnim zdravi necekam, ze to pochopis, ale aspon s tim prestanes v diskusich doufam otravovat.

      • Redmarx : “ V desktopu celkem jasne dominuje AMD, Intel muze byt rad, ze servery jsou mnohem konzervativnejsi trh a notasy AMD nestiha. “

       Máš veľmi špatný údaj, v desktope má AMD 18% zastúpenie, čiže podobná bída jak notebook.

      • bambino, si to zrovnaj v tej malej makovičke. V jednom príspevku obdivuješ podporu HW akcelerácie a okamžite v druhom príspevku tvrdíš reciproku.
       Zapíš si za ušká, tam je smer vývoja a rozširovaním AI bude hrať GPU hlavnú rolu.
       Ovšem na tvojích príspevkoch vidieť, že sa v tom absolútne neorientuješ, teda jak hus do piva, preto debatu s deckom končím,
       čau, čau bambino….

      • @mvladar: Je to trochu jinak, nejde totiz o absolutni cisla, ve kterych Intel povede jeste dlouho, ale o nove prirustky a kdyz se podivas, jak roste AMD v desktopu, tak zjistis, ze rostou rychleji nez Intel. U notebooku to tak neni, AMD se v tomto segmentu rust zdaleka tak dobre nedari. Neni to ale proto, ze by neumeli, ale nejsou tak velka firma jako Intel, aby dokazali rust vsude.

       Osobne bych radeji, kdyby misto notasu rostli vic v grafikach, kde je NVidia az prilis valcuje, ale to je proto, ze po notasu netouzim.

      • „V jednom príspevku obdivuješ podporu HW akcelerácie a okamžite v druhom príspevku tvrdíš reciproku.“
       .. tohle v mych prispevcich muze videt jen zmateny simpleton jako jsi ty Vladarko 🙂
       „Ovšem na tvojích príspevkoch vidieť, že sa v tom absolútne neorientuješ,“
       .. no v tvych ocich Vladarko tomu tak urcite je :))

       V pohode Vladarko, krome zmantenych a vyfabulovanych komentaru odtrzenych od reality nemas co rict..

  • Provozuju porad oba ty pocitace, samozrejme jsem zkousel benchmarky, ale ono i7-6700 se uplne s 3800X porovnavat neda, spis by se hodilo porovnani s 3700X, coz ale mam take porovnane, protoze ten ma kamos. I ten 3700X ten i7-6700 prekonava i v single threadu.
   Nicmene pokud bys to bral ciste jako hrac PC her, tak velmi pravdepodobne ten i7-6700 dokaze uzivit vsechny dnesni grafiky. Mne slo o neco jineho, o paralelni vykon vice aplikaci najednou a tady tem intelovskym procakum hrozne moc ublizily opravy Spektra/Melta chyb. Vykon jde dolu jednou tolik, to je ten skutecnej pruser u Intelu. :-/

    • Soucasne spustis VidCoder, mkvtoolnix, 7-zip, Bandizip, komprese obecne je ted nutnost rozpakovavat po jednom souboru na tech „opravenych“ Spektra/Melta. :-/

     Jak jiz jsem psal, na webovej prohlizec a na hrani je to jedno, tam bude asi dneska furt stacit i nejakej i7 Haswell ke vetsine grafik, ale pokud chce clovek neco trochu vic, tak v cene do 10K, coz se mi zda jako rozumna cena za procesor pro cloveka, ktereho to nezivi a nevydelava mu to, mas u Intelu dneska jedinej procesor i7-9700, ktery ma hardwarove opravy a dopady chyb by mely byt mensi. Kdezto u AMD bez zpomalovani mas hafo procesoru, zalezi jen na tve penezence.

      • Ešte jedna vec Redmarx – zdá sa, že si tu jediný vlastník 3800x. Hodil by si sem snímok obrazovky spotreby v CoreTemp pri otvorenom prehliadači napríklad tejto diskusie ? Je to otázka pár okamihov. ď.

     • Yo, to robim 20x za den a desne ma to sere, zvlast kedze kompresia niecoho sa fakt, ale fakt nikdy nerobi tak nejak „na pozadi“ (typicky pre zalohu) s tym, ze vysledok zrovna hned nepotrebujes a je ti teda dost jedno kolko to potrva. 😉 V skutocnosti cokolvek nad 4 jaddra je povacsine k hovnu, co je tak nejak v kocke cele to tajomstvo, preco v realite z Ryzenov nikto zas nepada na prdel tak, ako by podla dede skvadry onanujucej nad benchmarkami mal. 😉