Zprávy o GeForce Partner Program měly pravdu, už dopadá na produkty. Někdy legračně

Nvidia si u výrobců karet asi opravdu vymohla exkluzivitu v prémiových řadách. MSI a Gigabyte mění svůj sortiment Radeonů

93
MSI Radeon RX 580 Gaming
-
Zdroj: MSI

Před několika dny jsme zde zprostředkovávali informace o tzv. GeForce Partner Programu (GPP) firmy Nvidia. Podle Kyle Bennetta, dlouholetého hardwarového novináře z webu HardOCP je za ním snaha vymoci si u výrobců karet výsadní postavení – detaily si můžete přečíst zde. Mezi kýženými výhodami proti konkurenci mělo být, že „exkluzivní“ řady grafik a dalších produktů, jako je například ROG u Asusu, budou smět obsahovat jen GPU od Nvidie. Netrvalo dlouho a Bennettova tvrzení byla podle všeho potvrzena v reálu, informace o GPP tak patrně nejsou nepodložené.

Podle HardOCP zúčastněné firmy – jak Nvidia, tak výrobci karet – o GPP nechtějí hovořit a zdá se, že i ty kontakty ve firmách, které se předtím o informace podělily, už po publikování dosavadních informací nejsou ochotné mluvit. Ovšem mezitím už se dostavily efekty, které přesně odpovídají těm klauzulím, na které web HardOCP upozornil. Někteří partneři Nvidie se už do programu museli zapojit.

NVIDIA is now telling media that inquire about GPP, „We have moved on from this story.“ (Zdroj: HardOCP)

Radeony od MSI už nebudou „Gaming“

První z firem, u které to vypadá na členství v klubu, je MSI. Jak si asi vybavíte, společnost u svých grafických karet používala kromě své běžné značky ještě přívlastek „Gaming“. A právě toto slůvko je patrně pro Nvidii u firmy MSI oním „gaming brandem“, který si chce urvat jen pro sebe. Na Redditu si totiž lidé všimli, že ze stránek MSI zmizely všechny karty Radeon, které se doposud s tímto brandingem prodávaly. Na anglických stránkách už z nějakého důvodu seznam ukazuje jen modely řad Armor, Air Boost (což jsou levnější třídy karet) nebo referenční. Toto opatření se zdá se ještě nedostalo na české stránky, kde modely „Gaming“ stále jsou. To, že MSI odstraňuje nebo schovává informace i o starších kartách, není každopádně šťastné. V budoucnu se pro ně budou například hůře dohledávat specifikace.

„RX 580 Gaming Box není zaměřen na hraní“

Zatímco v tomto případě by se teoreticky ještě mohlo jednat o nějaké nedopatření nebo projev nějakého regionálního rozdělení produktů, druhý případ u firmy Gigabyte už je asi docela jasný. Společnost nyní vydala nové externí grafické karty, respektive GPU v boxech s připojením přes Thunderbolt 3. A značení je pozoruhodné. Verze s grafikou Nvidia mají značku Aorus, což je v případě Gigabyte onen exkluzivní luxusnější „gaming brand“, budovaný už nějaký ten rok. Ovšem karta založená na čipu AMD je místo „Aorus GTX 1070 Gaming Box“ už nazvaná jen „RX 580 Gaming Box“ a logo Aorus pochopitelně chybí i na výrobku. Jelikož je daný Radeon méně výkonný segment trhu, dalo by se odlišné značení chápat tak. Jenže oficiální vysvětlení spíše vede k závěru, že Gigabyte se také přidala k programu GPP, jen to v tomto případě ovlivňuje až nově vydávané produkty, ne ty dříve existující.

gigabyte-rx-580-gaming-box-aorus-gtx-1080-gaming-boxJelikož mluvit o GeForce Partner Programu a jeho podmínkách je asi přísně zakázáno, dodalo tiskové oddělení na vysvětlenou poměrně vtipný důvod. Německému ComputerBase zástupci firmy sdělili, že Aorus v názvu není proto, že verze s Radeon RX 570 prý není zaměřená na hráče („der Fokus liege in diesem Fall nicht auf Spielern“). Což je vyloženě bizarní, protože reklamy i popis na webu tento produkt jako herní grafiku prezentují (viz screenshot níže), na hraní se samozřejmě bude používat v 99 % případů a dokonce má i ony stereotypní černo-červené barvy. A ke všemu je také přímo v názvu produktu ono „gaming“. Tvářit se, že pravý hráčský hardware může být jen GeForce, sice nedává moc smysl, ale je to asi přesně to, o co se Nvidia snaží. Možná ve snaze vytvářet si na symbolické rovině podobnou auru výjimečnosti, na které staví marketing Apple.

Tento produkt údajně není zaměřen na hráče (pro pořádek: není to tím, že by mu chyběly RGB LED)
Tento produkt údajně není zaměřen na hráče. A to přitom obsahuje RGB LED…

Ač by ideální racionální člověk takovýmto sémantickým hrám podléhat neměl, v praxi asi stejně jako reklama fungují, s čímž toho nikdo mnoho nenadělá. Výrobcům se členství v GPP ani v podstatě nedá zazlívat, jelikož firmy stojící mimo budou dle podmínek u Nvidie výrazně znevýhodněné. Pokud by obojetní výrobci jako MSI, Asus a Gigabyte nepřistoupili, z trhu by je začali vytlačovat firmy jako Evga, Zotac, Palit nebo PNY, které vyrábějí jen GeForce a vyhovění podmínkám jim tudíž nedělá žádné problémy (a nelze se na ně ani spolehnout, pokud by se třeba partneři chtěli proti podmínkám Nvidie nějak svorně bouřit).

Vedle toho je tu i ten problém, že vyřazování Radeonů z luxusnějších linií grafických karet (a údajně také notebooků) by mohlo mít i negativní vliv na kvalitu. Pokud budou jen v levnějších řadách, budou také mít jen horší komponenty a chladiče. U firem, na něž Nvidia uvalí podmínky GPP, by se tedy mohl zhoršit výběr produktů, které budou moci zákazníkům nabídnout. Ale snad si výrobci zachovají dost rozumu, aby umělá omezení kladená Nvidií respektovali jen u oněch log a názvů či designu, ale ne už u reálné kvality provedení a hardwaru.

Zprávy o GeForce Partner Program měly pravdu, už dopadá na produkty. Někdy legračně
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

93 KOMENTÁŘE

 1. MSI už Radeony v řadě GAMING nedodává minimálně od června. Tam si myslím, že zaříznutí nastalo díky těžební mánii.
  Minimálně v EU má AMD dost velkou šanci vysoudit na nVidii nějakou pokutu za monopolní praktiky.

  • Není důvod, NVIDIA neříká aby výrobce nevyráběl grafiky s čipy jiných firem, jen říká že když jim vyhradí exkluzivní gaming edici, dostane lepší podmínky. Nikdo na to přistoupit nemusí, ale důvody proč to udělat zřejmě jsou a část z nich zmiňuje i článek. Kdyby to nebyl oboustranně výhodný obchod, výrobci by do toho nešli.

   • Podle mně to není tak docela pravda. Něco jiného by bylo, kdyby si nvidia zaregistrovala nějakou ochrannou známku. Tu by pak nesměli výrobci používat na konkurenčních čipech. Něco jako má(měl) intel – Intel Inside. Ale Gaming není registrovaná značka, je to velmi obecné, navíc by to znamenalo, že až bude nvidia vyrábět myši, nebudou smět výrobci nabízet ty své pod logem gaming.
    Pro AMD by bylo nejlepší, kdyby mělo na oplátku zase jen své výrobce, jako má nyní Sapphire. A zbytek bych dal k soudu.

   • Rozhodne se nejedna o oboustranne vyhodny obchod. O tom fakt nepochybuje nikdo si troufam tvrdit, a to, ze se jedna o dohodu z pozice sily, ktera je ve vysledku vyhodna predevsim pro nvidia, o tom urcite taky ne. Nvidia ziska excluzivni pristup ke znackam, ktere vyrobci budouvali dlouhe roky a stalo je to obrovske penize, vymenou za neco co nvidia poskytovala zdarma.

    Dat k exkluzivni disp[ozici neco co ma obrovskou hodnotu a nedostat za to prakticky nic snad nemuze nazvat oboustranne vyhodnym nikdo. I kdyz mozna se milim a nekdo se najde (nasel).

  • @Tynyt… ac se mi tyhle zpusoby chovani zajidaji, tak si osobne nemyslim, ze je tady nejaka zaloba jednak na spadnuti a jednak, ze je to cesta. Jediny zpusob a to bohuzel, vzhleem k tomu, kam to spolecnost dotahla a jake hodnoty vyznava, je lepsi konkurence ze strany AMD. Pak by si NV takto nevyskakovala

   • No tak já tam teda důvod vidím, a to celkem závažný. Pokud si AIB buduje roky nějaký brand, ve kterém „publikuje“ karty s GPU obou výrobců (tudíž nestaví pouze na jedné značce GPU), tak jakékoli „zavření“ této značka na popud jednoho výrobce GPU, navíc majoritního a ještě ke všemu podepřeným hrozbou nedodávání zboží, to je jasná definice neférové obchodní praktiky. Dá se dokonce říct, že to je kopie monopolistického chování Intelu vůči AMD v dobách Athlonu64, za který Intel vyfasoval velký flastr.

    • S tvojim vykladem se ztotoznuji osobne, nicmene si nejsem jisty, ze se to takto da vykladat obecne, protoze zalezi, jak je to v te partnerske smlouve presne specifikovano. To nevime. Teoreticky, mohli i pro NV zvolit jinou novou znacku nebo ne? Ja nevim. Jinak to ze vyrobce hrozi odebranim ‚benefitu‘ v momente, kdy nepatrite do jeho programu je bohuzel bezny jev. NV se v tomto chova jako jine firmy. Smutna realita…

     • Crho, člověče s nejmenším IQ na českém internetu, to partnerství s Intelem také bylo dobrovolné, Intel nikoho nenutil. A postihy za nebytí v tom programu byly reálně menší, než teď od nVidie. A Intel to prohrál.

     • kde jsou ty informace o nejakych postizich? to si zatim vymyslel Bennet, nikdo to nepotvrdil, nebo mas jine info?

      Co se tyce „partnerstvi s intelem“, to spocivalo v uplaceni a vyhodach, aby prodejci neprodavali sestavy s konkurencnimi cpu. NEPRODAVALI. Nikoliv jen prodavali natrene jinou barvou.

     • Intel ale říkal, dáme ti lepší podmínky když nebudeš dělat sestavy s AMD, nebo alespoň jejich výrobu výrazně omezíš.

      NVIDIA říká jen to že třeba přívlastek Gaming u MSI používej jen pro karty s čipem od nás. To že stejnou edici MSI vyrobí i pro AMD, jen tomu nedá štempl Gaming není problém, ani není problém když na jednu kartu s čipem od NV bude tisíc karet s čipem AMD.

      Nevyplývá z toho žádné omezení produkce výrobků s konkurenčními čipy, jen z toho vyplývá jak bude tyhle produkty výrobce marketovat.

    • Intel ale tlačil na výrobce ať vyrábí primárně sestavy s jeho CPU a za to jim nabízel lepší ceny dodávek. Tzn. přímo tlačil na to aby neprodávali produkty AMD.

     NVIDIA ale dle všech informací nic takového nedělá, světe div se, taková firma má jistě své pravníky a i s ohledem na kauzu AMD vs Intel určitě budou vědět jak se zachovat aby nic takového nemohlo nastat. Což samo nevylučuje nějakou, pro US běžnou praktiku troling žalob. Oproti Intelu NVIDIA pouze žádá aby top herní značkou výrobce byly označovány karty s čipem NV. Výrobce dál může vyrábět AMD karet kolik chce, dokonce i ty které jsou původně označovány logem té top herní řady, jen to nedostane ten štemplík. AMD může dělat to samé, otázka je zda je v takové pozici aby se to oboustranně vyplatilo. Jednak proto že karet s AMD čipy se prodává méně než konkurence, ale také proto že i ty top edice nejsou jediné modely které výrobce produkuje, v celkovém objemu je to tak díky tomu ještě menší tržní podíl.

     • Jistě, když odfiltruješ všechny ty výhrůžky o nedodávání GPU (všichni víme, že už dnes nvidia podmiňuje dodávky herních GPU odběrem laciných ležáků), přičemž nvidia má cca 80% trhu, tak se to může jevit jako bona fide.

      Já to vidím naopak: jako brutální zásah do konkurenčního prostředí a vyděračskou taktiku. Sám píšeš, že AMD může dělat totéž, ale že na to nemá ze své pozice sílu. Jak vidíš, sám přiznáváš, že nvidia zneužívá své postavení. Ono je to totiž tak, že ten „štemplík“ jak píšeš je značka, kterou AIB tlačí za těžké peníze v reklamě, dává na ně nejlepší chlazení a vůbec se snaží prodávat právě tento svůj hiend. A z toho plyne co? Že reklama AIB = reklama na nvidii. A co hůř, zájemce o konkurenci nebude mít kvůli aktivitě nvidie a podřízenému postavení AIB vůči ní na výběr z konkurenčních výrobků, čistě proto, že nebudou mít stejné parametry (např. stejně výkonné chlazení).

      Sám mám třeba MSI RX480 GamingX 8GB, což je nejlepší RX480 co se kdy vyráběla, zejména díky kvalitnímu a tichému chlazení. V budoucnu se budu muset spokojit s papundeklovou verzí kvalitativně o level níž, pokud nepřijde např. Sapphire s něčím lepším. Tak jako tak, jako zákazník mám zmenšenou možnost výběru jen proto, že si nějaký manager z nvidie pojistil své zisky.

     • Jaké přesné hrozby od NV padají? Nebudeme ti dodávat? Ale ne… pokud se nepletu tak nejpravděpodobnější znění je takové že takový výrobce nedostane čipy s předstihem, tzn nehrozí že by dostal čipy na launch, což ale není nic neobvyklého nezřídka tady výrobce čipů dodává reference a AIB řešení následuje později.

      A o té pozici AMD. Může AMD může přijít s dostatečně dobrou nabídkou pro výrobce aby pro ně vyhradili nějakou obchodní značku? Třeba ano, třeba ne.

      A opět ten program neříká že MSI RX480 GamingX 8GB kterou máš doma už si nekoupíš, koupíš úplně ten samý produkt jen se bude jmenovat MSI RX480 „SuperPerformance“ 8GB. Obsah uvozovek si nahraď čím chceš kromě toho Gaming a MSI ten název nebude moct marketovat jako „top“ herní model. Aneb vlk se nažere, koza zůstane celá.

     • komplik> Podľa mňa nemáš celkom pravdu. Doteraz výrobca kariet propagoval celú SVOJU „SuperPerformance“ radu pri jedných nákladoch. Teraz? Nvidia mu kecá do toho, ako bude propagovať SVOJU značku, SVOJICH výrobkov (hoci nesú čip Nvidie). (Samozrejme, všetko na „dobrovoľnej báze“.) Musí to teda robiť separátne, nech už ponechá momentálne označenie komukoľvek. Keďže má nepochybne obmedzené prostriedky na marketing, tak ich použije na radu tvoriacu 80% jeho predajov, alebo na radu tvoriacu tých 20%? Dúfam, že nechceš tvrdiť, že reklama/marketing na konkurencieschopnosť a predaje nemá vplyv…
      Možno je to právne nepriestrelné a Nvidia je „v suchu“ (ide o vplyv tak nejako nepriamy, ale žeby nezamýšľaný?), ale mne to pripadá ako zneužitie dominantného postavenia a riziko posunu viac k monopolu… to sa mne rozhodne nepáči.

  • Zaloba je draha a dlouha, jsou i jine moznosti a nejlepsi je pockat jestli tuhle nelehkou roli nekdo neveme misto nich, napriklad intel, ale koneckoncu i firmy samotne, ktere byli do podepsani donuceny.

 2. Popravde, docvela bych uvital anketu, jakou grafiku by si kdo koupil. Proc to zminuji, ze ti co me tady znaji, vi, ze jsem zastance NVidie a urcite jinou grafiku nez NVidii do sveho PC neplanuji.
  Ovsem, kdyby nastala situace, ze by MSI a Asus prestali vyrabet NVidia karty, tak bych si koupil kartu AMD od MSI nebo Asusu. Jednoduse MSI a Asus jsou pro me vic (vetsi znacka) nez NVidia.
  Vysvetlim i duvod, tim je chladic a provedeni grafiky, u obou mam dobrou zkusenost, grafiky jsou tiche a vydrzi. Naopak Evga, Zotac a Palit bych si uz nikdy nekoupil. Podle me to nejsou dobri vyrobci.

  Takze podle me by NVidia nemela drazdit tyto firmy, protoze by na to take mohla doplatit.

  • Další nemocnej paciant chocholouška. Až tady budou karty Ampére s výkonem co tu ještě u jednočipových karet nebyl, tak hádej jaké karty se budou kupovat? Prostě ten kdo půjde nVidii na ruku bude mít čipy a bude prodávat, provedení neprovedení grafiky, redmarx neredmarx. Jedinej kdo by si nakakal do vlastní kapsy a prodělal jsou firmy, které by si prodej století nechali uniknout. Vždyť AMD nemá konkurenční čip a ty mi chceš tvrdit, že by sis koupil radši referenční provedení z odpadu od firmy nespolupracující v programu GeForce partner, nebo radši kvalitnější nereferenční provedení s kvalitními čipy? Už ti to diit leze na mozek.

   • To mi opet vkladas do ust neco co jsem vubec nerekl.

    Ja rikam, ze muj pozadavek je predevsim si koupit grafiku s chlazenim „Gaming“ edice od MSI nebo „ROG“ edice od Asusu nebo „Dual“ edice od Asusu. Jsou to totiz vyborne chladici prvky, ktere mimo efektivni chlazeni pridavaji i bonus opravdu ticheho provozniho rezimu i pro zakaznika, ktery neni fanousek vodniho chlazeni.

    Takze v soucasnosti mam jasne dva pozadavky: chci NVidii a chci MSI Gaming, Asus ROG nebo Asus Dual. Kdyby doslo k nejake hadce mezi MSI a Asus na jedne strane a NVidii na druhe strane a tyto karty nebyly k dispozici, tak bych samozrejme zacal koukat na to, co nabizi konkurence a treba zrovna na misto Ampery bych si rekle, ze jeste o rok dele vystacim s Pascalem a pak se porozhlednu, jestli neco zajimaveho neprinese Navi od AMD.

    Proste jen rikam, ze pokud si NVidia dovoluje na Asus a MSI, tak jsou to tak vyznamni dodavatele grafik, ze take maji sve fanousky a ty by je pripadne kvuli nejakym problemum NVidie nemuseli opustit a NVidia by na to mohla doplatit.

   • „Až tady budou karty XXX s výkonem co tu ještě u jednočipových karet nebyl“

    Tohle se dá říct o úplně každé generaci GPU snad už od dob Voodoo. Nemám vůbec nic proti chystaným GPU, jen je potřeba si uvědomit, že to tu bylo už mockrát. 🙂

    • fortune.rayzor: jasně, R10 480 s výkonem pod R9 390X… jahahahahahaa

     Redmarx: Ty vážně věříš, že za rok vydá AMD Navi, která bude adekvátním produktem Ampére? Dovol abych se zasmál: 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 takhelse ti směju, ten poloprodukt R10 485 je taková katastrofa, že nevěřím, že AMD nezavře krám s grafikama.

     • Mozne je vsechno. Ale i Intel si je vedom, ze nema vlastni odpoved na R3 2200G a R5 2400G a proto licencoval Kaby Vega. A vrhnul penize do vyvoje grafik. AMD si podle me musi byt vedomo, ze oproti NVidii i castecne Intelu je ve vyhode, za ma CPU + GPU. Ted jde o to, aby se s GPU dokazali posunout vpred.

      RX Vega neni spatna grafika ale ma dva problemy, vyssi spotrebu nez konkurence ale hlavne jeste v dobe pred kryptohoreckou, ktera zmagorila ceny, byla draha. Vega ale musela byt draha, protoze byla draha vyrobne, nakladama na vyrobu a vyvoj.

      AMD teda musi bud totalne jit dopredu a jit nad uroven Ampery, coz je mozne, ale za me malo pravdepodobne. Nebo zabalit uvahy nad atakem highendu NVidie a soustredit se na hracsky mainstream. Aby proste Navi byla cenove a vykonem konkurencni k budoucim GTX2070 a GTX2060, ktere maji nejvetsi pocet zakazniku. To si myslim, bude pro AMD obtizne, ale je to mozne. Maji to ve svych rukou a musi se predvest nebo opravdu skonci.

     • AMD se ale nechce soustředit jen na mainstream, to jim nepomáhá finančně, jsou tam malé marže, v prezentaci pro investory jasně bylo uváděné že chtějí zvyšovat průměrnou marži a to znamená bodovat v segmentech s vysokými maržemi, tzn high end, deep learning, data center…

     • Jasne, ale deep learning a dat centra jsou vypocetni karty, to muze AMD zvladnout. Ale podle me nedaji NVidii v hernim highendu. Tam si myslim, ze jedine co mohou udelat, je mainstream, jenze to by museli optimalizovat na cenu.
      Vzdyt ta Vega to je sileny, cena za kartu desiva, myslim proti NVidii, ktera ma mnohem lepsi marzi.

  • zrovna ten Palit je jedna z nejlepších karet na trhu a nejtišší … Asus je taky moje oblíbená značka, mám od nich desku, myš, zvukovku, karty ale kupuji od Palitu z racionálních důvodů … jejich „a“ prodejce vyreklamuje zmetek do 24 hodin a ceny má taky jedny z nejlepších … na druhou stranu o větrácích MSI jsem četl zatím jen ve špatné souvislosti … třeba v noteboocích patřily k těm nejhorším. Možná to dnes už není pravda …

   • Ja mel s Palitem driv takove problemy, ze jestli jsem si na stoprocent necim jisty, tak ze Palit uz nikdy. Je fakt neprijemne, kdyz mas vadnou grafiku, reklaujes ji, cekas 30 dni a prijde zase vadna. Ne, nikdy vice.

    • Bohužel jedna zkušenost, nebo i zkušenosti pár lidí z okolí jsou strašně malý statistický vzorek a jednoduše to mohla být jen smůla na konkrétní kus. Pro nějaké skutečné porovnání kvality je třeba brát v úvahu desetitisíce kusů aby to začalo dávat aspoň trošku nějaký obrázek o spolehlivosti.

     • Urcite, ja to taky nikomu nevnucuju, ale pokud udelam s par Palitama spatnou zkusenost a s MSI a Asus jen samou dobrou, tak je jasny, kam se budu obracet priste.
      A co vim, tak pocty reklamovanych kusu ma Asus opravdu minimalni, jasne nad ostatnimi vyrobci vede.

  • Rozumný člověk koupí grafiku která naplní jeho účel, nebo se alespoň nejvíce přilbíží tomu čeho potřebuje dosáhnout. Limitující faktor je jen budget, ne barva a logo na kartě. Pokud někdo vybírá pouze podle značky, tak je to neracionální uvažování protože jiná značka tomu člověku může poskytnout to samé nebo i lepší, nebo nabídnout to samé za méně peněz atp. To neznamená že je to něco špatného, jsou to peníze toho zákazníka, ať si dělá co chce, nicméně těhle entuziastů na značce zas tolik není, racionalita přeci jen vede.

    • „Rozumný člověk koupí grafiku která naplní jeho účel“

     Pokud je účel tiché chlazené a dlouhodobou výdrž a uvedené značky to splňují tak je to racionální. Pro mě třeba dobré chlazení znamená vodní blok a levněji vyjde koupit vzduchovou referenci s blokem než AIB s blokem, které ani moc v nabídkách nejsou a typicky jsou dražší a později. Výdržet dlouho je pak hodně subjektivní. Já koupil třeba GTX1080 v launch day s tím, že už má dost výkonu a vydží mi dlouho – dva roky než morálně zastará, Nebojím se toho že by fyzicky ta karta nevydržela, ale to že už mi její výkon nestačí cítím stále víc a víc, morálně je už na hraně své životnosti, je to už slabá karta a jsem v očekávání nové generace protože ani 1080Ti už mé potřeby nedokáže pokrýt a o TitanuV neuvažuji kvůli ceně a i tak si myslím že ten výkon není dostačující.

     Když jsem mluvil o značce, tak jsem myslel víc výrobce čipů než AIB. AIB může sice vlastnosti toho čipu ovlivnit, ale pokud samotný čip něco nezvládá, tak to nezvládne žádný AIB.

     A to byla moje pointa. Typicky od nějakého kusu HW požadujeme nějaký výkon. Pokud potřebuji výkon nejméně „X“, tak si nekoupím HW který poskytuje výkon „X“ – 20% jen proto že na tom HW je pro mě lepší nálepka, protože ta nálepka mi nevyřeší potřeby. Příklad… když potřebuji výkon či paměť které poskytují GTX1080Ti/TitanuXp/V tak si racionální člověk nekoupí Vegu64, která nemá tolik výkonu a nemá ani tolik paměti. Stejně jako když budu mít A/V techniku podporující FreeSync a bude to pro mě klíčové kritérium stejně jako výkon, tak si nemůžu koupit sice výkonnější NV kartu ale musím zvolit Vegu. Když pak budu mít cenově i výkonově srovnatelné produkty, mohou rozhodovat provozní vlastnosti atd..

     Někdo si koupí Škodovku protože mu vyhovuje parametrově, někdo si koupí škodovku jen proto že je patriot… Ani jedno není špatně, jedno je výsledek racionálního srovnání nabídky, druhé nikoli… Patriotů je rozhodně výrazně méně než těch racionálně uvažujících.

  • Btw třeba ta EVGA je daleko populárnější než MSI. U nás není tak rozšířená, ale třeba v US v sestavách typicky vídávám produkty EVGA a skoro nikdy nevidím MSI…

   V top segmentu pak často vedou referenční řešení. Jednak jsou typicky první na krámech, později jsou zase levné a hlučnost těch karet není zas tak velká, když to má člověk ve velkém prostoru a hodí bednu kamsi pod stůl či do kouta a kde mu třeba celoročně běží klimatizace. Ti kdo pak volí vodní chlazení je to pak nejsnazší volba protože pro referenční design sežene snadno vodní blok od spousty výrobců hned při uvedení na trh, ktedžto některé specifické AIB se ho ani nedočkají. Třeba současná nabídka vodních bloků pro NV… jeden vodní blok pasuje na jakoukoli GTX1060/70/70Ti/80/80Ti i TitanX a TitanXp s referenční deskou.

 3. Další bulvární a nepravdivý titulek. Bennet pravdu samozřejmě neměl. Bennet dával GPP do přímé souvislosti s kauzou intelu (výslovně to označil za extrémní shodu), kdy intel údajně platil vendorům za to, že nebudou prodávat konkurenční produkty. Bennetovy účelové manipulace a spekulace o nějakém zakazování a omezování prodejů, nebo o vydírání a pokutách, se nepotvrdily. Stejně tak jsou výhradně v rovině spekulací tvrzení v článku o nějakém omezení výběru nebo kvality.

  Jediné co se zatím „potvrdilo“ je to co tvrdí nvidia, tedy že chce mít vlastní gaming brand, jednoznačně odlišený od konurence.

   • No nevim Hnizdile, evidentne ti bez prasku klesa i ten zbytek inteligence, co tam obcas probleskoval. Jinak by jsi nemohl napsat takovou hovezinu jako „Dalsi bulvarni nadpis..“. Zkus se informovat, teba pokud toho jsi schopen, co znamena aspon slovo bulvarni, nez ho napises..

   • Daleko smutnejsim faktem je, ze jedinci jako je nar. Hnizdo se opiraji a utoci na redaktora, ktery si jako jeden z mala opravdu dava zalezet na tom, co pise a snazi se to delat poctive.
    Asi jim jejich vlastni zatemneni rozumu nejakou priblblou znackou firmy, ktera na ne jako uzivatele stejne s*re jako na placatej kamen je dulezitejsi, nez se chovat normalne a soudne.

   • O tom jestli se clanek opira o fakta a cini z nich relevantni zavery nastesti ty nerozhodujes. Co rekl Bennet si muze poslechnout a precist kazdy sam. Dal s tebou budu diskutovat, az se tu omluvis za svoje sproste urazky a utoky.

    • Hizdo nema pravdu. V prve rade se msti Olsanovy za predchozi prestrelku v jinem clanku. Za druhe, povinna zmena nazvoslovi produktu, je samo o sobe urcity druh „omezovani“ konkurence uz zjednoducheho duvodu, ze je „povinny“, z cehoz vyplyva omezujici. Proc si takovou ptakovinu nevymysleli treba pred 5 lety?
     To ze Asusu a spol muzou stale delat i karty s AMD chipy.,no to aby nemohli, to bylo opravdu na zalobu za zneuzivani postaveni.
     A za treti, v clanku J. Olsana nic k Intelu neni.. to si tam dodavaji ti, kterym se to hodi.

     • Ke kauze s intelem to opakovane prirovnaval sam Bennet. Cokoliv je dobrovolne, nemuze byt povinne. AiB si muze karty pojmenovat jak chce, ruzne brandy nikoho neomezuji.
      Ke zbytku tvych psychotickych konstrukci se nema smysl vyjadrovat.

     • Hele a co prasek, vzal jsi si ho? Vidis v textu J. Olsana nekde slovo „Intel“? Proc nekomentujes, to co je v clanku.. Proc se navazis do J. Olsana?
      Co ty muzes placat o tom, kdo co nekoho omezuje, kdyz nemas ani paru, jak takove partnerske programy funguji..ale blbe kecat, to jo, to by ti slo…

  • Predsalen je ale problém v tom, že NV využila už známe a existujúce značky výrobcov GPU. Ak by si u nich vydobila vytvorenie novej značky, tak by nemal kto a prečo namietať (je mi jasné, že by sa rýpali našli). Každopádne nevieme či sa NV nebude potom aj podielať na presadzovaní danej značky a teda na „jej chod“ aj prispeje. To mi príde celkom logické. Hlavne keď bude mať zaručené, že tou značkou bude marketovať svoje výrobky.

   • Kdyz mas tipnu 80% zisku od jednoho vyrobce..pro koho asi svoji znamejsi znacku zarezervujes.. 😉 Je to v moralne-marketingove rovine. Podle mne je to zbytecne a NV neco takoveho s jejimi zisky a postavenimi nema zapotrebi. Jen to zase (zbytecne) rozproudi diskuse o tom, jak je NV ‚nefer‘ a AMD ‚fer‘.
    Jak jsem psal jinde..nejaky jeji Manager se rano probudil a rozhodl se, ze svuj rocni nebo petiletkovy bonus postavi na tehle kravine, protoze nema jak jinak..a pak to ‚hovno‘ putuje dal.. a kdyz je to v souladu se stabni kulturou NV .. tak vysledek je takovy, o kterem se bavime.
    Jestli jim NV neco kompenzuje jeste jinak, nez ‚bezne“, kdo vi..treba jo…

 4. Mno pročítám si to kolem a kolem… a…
  Pokud půjde jen o to že to nebude mít označení Gaming, ale jinak to i co se týče zpracování Gaming verze bude tak to ještě půjde. (to samé ROG a pod…) Pokud však bude horší i zpracování pak je to na pováženou… A není to v pořádku. Je mi jasné že odpůrci AMD teď mlaskaj jak prasátka… jen aby to nebyly prasátka před porážkou… Nikdo neví co přijde příště… natož co by se stalo kdyby AMD opravdu zmizelo… Jednu věc vím jistě chci možnost a volbu výběru… ne monopol…
  A je mi jasné, že pro některé postižené budu zas ten z tý rudý gardy 😀 Aniž by se jakkoli zamysleli nad tím co jsem napsal… Tak krásný den všem a snad nebude tak zle 🙂

  • Tady jde čistě o ten brand. Prostě nejvyšší verze Radeonů budou mít backplate a plastové držáky větráků na pasivu v jiném designu. Ještě teda s tím, že výrobci nebudou moct Radeony řadit mezi své špičkové produkty.
   Ale zní to opravdu absurdně. Na druhou stranu to, že na to výrobci přistoupili je asi důkaz toho, že to má Nvidia právně hodně promyšlené, i když to zní jako jasná nekalá obchodní praktika.

   • Říkám pokud nebudou produkty AMD ošizené a budou na stejné úrovni jako ty top jen nebudou mít název třeba Gaming… tak by to ještě šlo… pokud ale tomu tak nebude tak je to špatně… A je to s prominutím (ale i bez) svinstvo…

    No Nvidia ukazuje co to znamená mít dominantní postavení… A zde je to proč pořád píšu, že nechci monopol a jsem rád, že si můžu vybrat.

    Ostatně je škoda že tu není víc firem jako bylo kdysi. Jsem hodně zvědavý na to zda se Intelu povede vyrobit samostatné grafiky. Zas na druhou stranu jak jde vidět nikdo jiný (nový) by ani neměl šanci přijít s novými grafikami… Čekám, kdy se Intel naštve…

 5. Musim a omlouvám se že to napíšu jak mi huba narostla, protože sráčovství nesnášim. Envidije di DOPRDELE a všichni výrobci co to podepsali, ode mě neuvidí ani pětník a nekoupim si nejen že už envidiji ale ani radeona od těhle zasraných firem jako je emesí a gigabejt. Tečka, díky a omlouvám se za peprná pravdivá slova, korektnost musela jít stranou!

  • Mno, výrobci by se museli buď domluvit všichni, aby tuhle prasárnu od nV eliminovali, jinak jsou jen „obětí“. Ta pravda bude někde mezi. nV zase víc utahuje šrouby, protože může. Smrdí to, ale jak moc to bude reálně prudit/omezovat uživatele je spíš na samotných výrobcích, jak se k tomu postaví. Ač sám praktiky nV nemám rád (gameworks hadr, teď tohleto, různé hrátky s drivery, neustálé se cpaní do games a reklamní masáž, agresivní marketing), tak zase rozum mi nedá, abych veškerou špínu házel jen na nV, byť autorem je samozřejmě nV.

   Někdo hlásá, že jde jen o uzmutí značky. Já v tom vidím utahování šroubů, uzmutí značky a pak ty výrobce, co to vezmou (stejně jakou různé dev studia berou gameworks… a výsledky jsou bravůrní).

 6. Je treba sa na to pozriet aj z pohladu Nvidia ktora mohla prist za vyrobcami s poziadavkov ze by chcela mat vlastnu radu/liniu kariet – vzniknute dodatocne naklady sa rozhodla im kompenzovat nejnakym nadstandardom. Nasledne sa vyrobcovia mohli rozhodnut ze je lahsie pre nich vyhodit AMD produkty z aktualnej najlepsej rady ako vytvarat uplne novu. A je mozne ze ak by vyrobcia na danu ponuku nepristupili stale by mali rovnake podmienky ako doteraz. Takze by sa ani nahodou nejednalo o ziadnu nekalu praktiku/ monopol ale normalny marketingovy tah. Samozrejme kazdy chce vsade hladat len senzaciu a vsetko hned zvelicovat.

  • Mas to sice dobre promysleny, ale jinak uplne blbe, protoze takhle partnerske programy bezne nefunguji 😉
   Bud se ridis podminkami a ty jsou nekdy „i nepsane“ a nebo mas smolika. Jeste existuje varianta, ze te potrebuji, tak ti muzou nejak kompenzovat neco, ale to je asi tak vsechno. Krome toho v tom orig. clanku bylo i receno, ze pokud na to nepristoupi, budou z toho mit ‚penalizace‘, coz je bezne.

 7. Porad jsem z toho nikde nepochytil, jestli se jedna jenom o nazvy (z osobniho pohledu mi na tom nezalezi), nebo jestli jde o celkove reseni top edici? Pokud zustanou top edice tak jak bylo donedavna bezne, jen se vymeni nazev a barvy, pak mi to nijak nevadi. Z jineho pohledu by to dost mozna ale melo dopad na prodeje mene sbehlym uzivatelum a pravdepodobne by to AMD nejak poskozovalo.
  Pokud jde o topedice samotne, tak je to znacne vetsi problem a myslim ze pro vsechny (az na tu nvidii ovsem ze). Uzivatelum nakupujicim nvidie by se tak pravdepodbne objevila jakasi nova forma prirazky za exkluzivitu, nejakou negativni formu cenoveho dopada povazuji za velmi realnou. Vyrobci vydavajici karty obou firem by zase pravdepodobne prodali o poznani mene tech slabsich verzi karet od AMD. A uzivatelum nakupujicim reseni od AMD by zustala znatelne mensi variabilita vyberu z lepsich edici, mozna by to pomohlo jeste Saphire ci XFX, ktere jedinne by realne zustaly na vyber z tech lepsich AMD karet. Kdyz by se jim treba ale zrovna nepovedly..
  At je to jakkoliv, tak si myslim, ze tahle zalezitost zhorsi situaci kompletne vsem uzivatelum klasickych grafickych karet.. vazne je zrovna ted idealni doba k nasazeni neceho takoveho o.O