Hodně silný ARM desktop: Gigabyte uvádí 64jádrovou pracovní stanici s CPU ThunderX2

Vývojářská stanice ThunderXStation může mít jeden nebo dva procesory Cavium ThunderX2 architektury Vulcan s 32 jádry a 128 vlákny, běžící na taktu 2,2 GHz.

6
Gigabyte Cavium ARM ThunderXStation

Už hodně let leží na stole téma, že by v osobních počítačích nemusely být jen tradiční procesory s architekturou x86 (tedy od Intelu, AMD nebo Zhaoxinu), ale i jiné instrukční sady, dnes především ARM. Výrobci počítačů nebo základních desek však se dosud neměli k tomu, něco takového nabídnout. Ovšem začíná se to měnit: společnost Gigabyte nyní uvedla potenciálně hodně výkonnou pracovní stanici založenou na procesorech Cavium ThunderX2, takže ARM na „desktopu“ už neznamená jen minipočítače typu Raspberry Pi. Mělo by jít vůbec o první regulérní pracovní stanici založenou na CPU s 64bitovou instrukční sadou ARMv8.

 

Dvě 32jádra s 256 vlákny

Pracovní stanice ThunderXStation má klasickou desktopovou skříň typu tower (pravda, je instalovatelná do racku, což prozrazuje, že se zde jedná o hardware původně určený pro servery) a je dokonce dvouprocesorová. Pořídit si ji lze s jedním nebo dvěma procesory Cavium ThunderX2. Jde o ta CPU, do kterých Cavium integrovalo jádra Vulcan pocházející od Braodcomu a která se objevila v superpočítači Cray XC50. Parametry těchto procesorů jsou bohužel stále dost mlhavé a ani výrobce o nich na svém webu moc neříká, ovšem víme, že v ThunderXStation jsou k dispozici procesory ThunderX2 s 32 jádry běžící na 2,2 GHz a s čtyřcestným SMT. Jedno tedy zpracovává 128 vláken a plně obsazená stanice s dvěma CPU dává 256 vláken.

Frekvence je relativně nízká, ale odpovídá tomu, co nabízejí s podobným počtem jader Intel a AMD (Xeon Platinum 8180: 2,5 GHz s 28 jádry, Epyc 7601: 2,2 GHz). Není zmíněno, jestli mají procesory i nějaké turbo a také neznáme TDP. Gigabyte uvádí, že na základě poptávky je možné ThunderXStation prodávat i s jinými modely procesoru ThunderX2, ale pro ty specifikace neuvádí a těžko říct, jak velký musí zákazník být, aby mu firma tuto službu udělala.

Procesor Cavium ThunderX2 v socketu, zdroj: ServeTheHome
Procesor Cavium ThunderX2 v socketu, zdroj: ServeTheHome

Procesory mají osmikanálový řadič pamětí DDR4 na 2666 MHz a ke každému CPU je možné osadit osm modulů DIMM, celkem tedy 16. Procesory se osazují do socketů (LGA 4077), ale zdá se, že u jednoprocesorové konfigurace není druhý socket vždy osazen (i když dle informací výrobce lze asi při objednání vyžádat i desku připravenou pro 2S konfiguraci jen s jedním CPU). Z každého procesoru jsou vyvedeny tři sloty PCI Express 3.0 (×16, ×8 a ×16 Type-1 Type-1 OCP) a dvě rozhraní PCIe 3.0 ×4 pro NVMe SSD. Ty ale nejsou ve formě slotu M.2, ale konektoru SAS pro disky U.2. Deska má také dva porty SATA a do skříně lze zepředu instalovat dvojici 2,5″ nebo čtyři 3,5″ disky.

Další konektivitu tvoří čtyři porty USB 3.0, sériový port, dva 10Gb/s síťové adaptéry QLogic (podporují i gigabitový režim, ale zřejmě ne 2,5Gb/s a 5,0Gb/s Ethernet). Jelikož jde o původně serverovou desku, je osazen i BMC čip Aspeed AST2500 pro vzdálenou obsluhu, který má vlastní gigabitové síťové rozhraní, zároveň ale poskytuje základní grafický výstup (1920 × 1080 bodů) přes analogový D-Sub. Pro standardní práci má ale ThunderXStation regulérní grafickou kartu, kterou je GeForce GT 710. Ta je na architektuře ARM provozovatelná jen pomocí komunitního ovladače Noveau vzniklého reverzním inženýrstvím; proč nebyl použitý nějaký Radeon, pro které jsou otevřené (a tedy na ARMu použitelné) Linuxové ovladače AMDGPU obecně rozvinutější a s oficiální účastí AMD, těžko říct. Podle FAQ jsou ale Radeony na této platformě otestované.

Vnitřek stanice ThunderXStation prezentované na OCP Summit 2018 (foto: ServeTheHome)
Vnitřek stanice ThunderXStation prezentované na OCP Summit 2018 (foto: ServeTheHome)

Gigabyte prezentuje ThunderXStation zejména jako pracovní stanici určenou pro nativní vývoj softwaru pro platformu ARM, ať už klasický serverový Linux, nebo i pro Android a mobilní zařízení. Jako operační systém je použit CentOS 7.4, Ubuntu 17.10 nebo OpenSUSE. Počítač už lze objednat, první série je ale rozebrána, takže další objednávky jsou na druhé kolo výroby někdy v druhém čtvrtletí. Cenu se dozvíte jen přes email, což znamená, že bude docela vysoká, dost možná i vyšší než třeba u stanice Talos II založené na čipech Power9.

Na trh jde i levnější 24jádrový Edge Server SynQuacer

Shodou okolností ve stejný čas jinak přichází ještě další desktopová vývojářská stanice. Možná si vzpomínáte, že jsme před časem psali o stroji založeném na Socionext SynQuacer SC2A11 s 24 jádry Cortex-A53. Také na tomto projektu se podílela firma Gigabyte a nyní jde současně na trh jako „Edge Server SynQuacer E-series“.

Deska vývojářské stanice s procesorem Socionext SynQuacer SC2A11
Deska vývojářské stanice s procesorem Socionext SynQuacer SC2A11

MicroATX deska počítače umožňuje instalaci čtyř modulů DDR4 bez ECC, tří karet PCI Express a dvou disků SATA (přímo na desce by mělo být 32GB úložiště eMMC) a pro zobrazení je vybaven opět grafikou GeForce GT 710, kterou kupodivu vyrábí Asus. Cena je 1250 dolarů (31 100 Kč s DPH), v čemž je zahrnuta deska, skříň s 300W zdrojem, 1TB pevný disk a 4 GB paměti DDR4 – dodávka by měla být ve formě stavebnice. Přes o dost skromnější hardware tedy Edge Server SynQuacer E-series pořád není nijak levný, což je daň za malý objem výroby a „extrabuřtovost“.

Hodně silný ARM desktop: Gigabyte uvádí 64jádrovou pracovní stanici s CPU ThunderX2
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

6 KOMENTÁŘE

  1. Nemyslím, že bude cena vyšší jak u Talos II s Power9. CPU Power jsou hodně drahé a tipoval bych, že tohle bude levnější, není to přeci jenom IBM.
    Moc si zatím nedovedu představit využití v serverové oblasti, na hromadnější nasazení je to hodně drahé. V tuto dobu už měl být podle předchozích prohlášeních trh zaplaven levnými servery s nízkou spotřebou postavené na ARM, ale nějak to úplně utichlo a kde nic tu nic.
    Tato stanice je zřejmě opravdu jen pro speciality a do nějakého rozšíření to má ještě hodně daleko. Je to škoda, konkurence nikdy neuškodí. Nevíte o nějaké statistice serverů podle architektury (x86, Power, Sparc, ARM, …)?