Googlu v EU hrozí další miliardová pokuta. Musí „změnit Android“

10
Google Android EU
Ilustrační foto (autor: Lukáš Václavík)

Podle listu Washington Post by Evropská komise měla ještě tento měsíc vynést verdikt nad Googlem a jeho zneužíváním dominantního postavení na mobilním trhu. Ve vzduchu visí další miliardová pokuta a nutný zásah do fungování ekosystému kolem Androidu.

Už před dvěma lety dospěla Komise k předběžnému závěru, že Google porušuje antimonopolní pravidla tím, že:

 • jako podmínku pro udělení licence k některým proprietárním aplikacím Google od výrobců požaduje, aby do přístrojů předinstalovávali vyhledávač Google Search a prohlížeč Google Chrome a aby nastavovali Google Search jako výchozí vyhledávač,
 • výrobcům brání v tom, aby prodávali chytré mobilní přístroje, jež využívají konkurenční operační systémy na základě otevřeného zdrojového kódu Androidu,
 • finančně motivuje výrobce a operátory mobilních sítí za podmínky, že budou do svých přístrojů výhradně předinstalovávat vyhledávač Google Search.

Android jako operační systém je sice otevřený a výrobci jej mohou nasazovat dle libosti. Potíž je v Play Storu (Obchodě Play), centrálním místě pro stahování aplikací. Bez něj by byl systém poloviční, protože alternativy Play Storu nemají zdaleka tolik funkcí ani obsahu. Jenže výrobci nemohou do telefonů předinstalovat pouze Play Store.

Google je nutí integrovat celý balík aplikací, mj. právě vyhledávač, Chrome či Gmail, čímž posiluje své již tak silné postavení na internetovém trhu. A vzhledem k tomu, že 85 % prodaných smartphonů běží právě na Androidu, mluvíme miliardě zařízení, kde se aplikace Googlu každým rokem objevují vynuceně.

Budou Android a Play Store otevřenější?

Google se hájí, že Android je svobodný, bezplatný a jeho aplikace jsou jediným způsobem, jak na nákladném vývoji (nepřímo) vydělávat. Komise takový názor nesdílí. Kromě hrozící rekordní pokuty je dle Washington Postu také možné, že v EU se bude muset Play Store od ostatních aplikací oddělit, případně bude muset dát Google uživatelům na výběr, jestli chtějí používat jeho vyhledávač, prohlížeč apod., nebo si zvolí cizí řešení.

Android je otevřený, Play Store a tyto aplikace nikoliv
Android je otevřený, Play Store a tyto aplikace nikoliv

Uživatelé si už pochopitelně mohou zvolit vlastní vyhledávač, prohlížeč i libovolnou další aplikaci, takže případný požadavek ze strany EU je trochu zvláštní. Komise ale možná bude chtít, aby uživatelé mohli aplikace Googlu ze zařízení snadno odstranit (což dnes nejde), případně aby si klíčový software zvolili při prvním spuštění podobně jako v minulosti prohlížeč ve Windows.

Jasno budeme mít, až bude verdikt veřejný. Rozhodně ale platí, že Komise má na IT giganty spadeno. Obří pokuty schytal Intel, Microsoft a tu vůbec rekordní loni dostal právě Google. Kvůli zneužívání dominance ve vyhledávačích musí zaplatit 2,4 miliardy eur. Už se proti ní odvolal.

V USA kvůli dominanci Google problémy nemá, loni ale narazil v Rusku. A byl to rychlý proces. Na tamním trhu se zavázal, že nebude vyžadovat exkluzivitu svých aplikací a že nebude výrobcům bránit používat libovolné aplikace a vyhledávače.

Googlu v EU hrozí další miliardová pokuta. Musí „změnit Android“
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88%) 35 hlasů

10 KOMENTÁŘE

  • Výše pokuty se nedá takto poměřovat. MS byl postihován v jiné době a za jiné věci. Ale podle zákonů je možné udělit pokutu podle výše obratu a tu teď Google má myslím větší než tehdy MS. Asi je na místě aby Google dostal pokutu za potírání konkurence a omezování výrobců. Doufám jen, že komise nevymyslí zase nějaké „důmyslné“ opatření aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

 1. Sice jsem ve valce s Googlem, no to jsem prehnal, spis vytvarim takovou protigooglovskou bojuvku. Nastvali me totiz, ze me zablokovali, upozornuji bezduvodne, platebni sluzby. Chci si neco koupit z Google Play a nemohu. Problem je, ze s ety veci koupit jinde nemaji. Google ma evidentne monopol a sveho monopolniho postaveni zneuziva. Potud jsem s EU ve shode.

  Problem je, ze to jak zarazit dominanci Google Play vidim v tom, ze by mela vyrust konkurencni platforma, kterou bych mohl na Androidu pouzivat, kdyz nemohu pouzivat Google Play. Souhlasim teda s pokutou pro Google, ale za ty prachy by mela EU udelat dotaci na vytvoreni konkurencniho prostredi, proste aby nekdo za ty penize vytvoril nejaky jiny obchod jako play, protoze nic jineho proti monopolu nepomuze.

  Samozrejme nejme najivni a je mi jasny, ze penize za pokutu vrchnost v EU rozkrade a dobreho z toho nevzejde nic, takze cela akce EU vyzni jako obvykle do ztracena. :-/

   • To je přece jedno. Google na jednu stranu asi prosazuje aby se služby jako Google Play instalovaly na zařízení s Androidem, to je pochopitelný. Ale zároveň umožňuje komukoliv nainstalovat si co chce a to i mimo věcí dostupných na Google Play. Pokud se nepletu, Apple má totálně uzavřenej ekosystém, na kterém nejde nainstalovat nic mimo jeho obchod a své vlastní služby zvýhodňuje ještě víc. Co je na tomhle férového? Mě přijde, že EU pokutuje každého kdo je příliš úspěšný jen proto aby z něj vytřískala nějaké peníze a nějaký důvod se vždycky najde.

    • Samozrejme mas pravdu, ale pochop uvazovani EU, ktere se jako stavi do ochrance zajmu spotrebitelu. Minoritni platforma Applu spotrebitele v EU nezajima a ti co si ji stejne poridi, jsou z velke casti oddani fanousci, kteri berou uzavrenou platformu jako plus. Proto logicky jde EU po krku Googlu jako te majoritni platforme, ktera se chova monopolisticky a dostatek spotrebitelu v EU stve, takze se EU i marketingove vyplati po Googlu jit.
     Jak sam rikam, neschvaluju to, ale Google me z duvodu popsanych vyse take stve a v podstate mi negativne ovlivnuje zivot bez toho, ze bych s tim byl schopen neco udelat.

    • Je to trošku jinak. Apple prodává ucelený produkt a ber, nebo nech být. Google nabízí systém zdarma a použití jedné aplikace podmiňuje instalací dalších, o které zákazník už stát nemusí. Kdyby Apple nabízel pouze systém, šli by po něm stejně.

    • To ti nepřipadá to tak prostě je. Socialismus a neomarxosmus EU je hodně alarmující. Google play je vynikající řešení, stejně jako Store od Microsoftu, to že v něm nic není je druhá věc, ale systém repository, což tyhle věci de facto jsou, je naprosto ideální řešení. Pokud tě samozřejmě někdo nenutí instalovat věci přímo odtamtud.