Apple a Google vytvoří „chytrou karanténu“. Bude součástí Androidu a iOS

2

Jindy velcí rivalové, teď jsou Apple s Googlem na jedné lodi. Firmy se společně dohodly na vytvoření jednotného rozhraní, které by pomohlo sledovat možné šíření koronaviru. Jejich systém je velmi podobný tuzemské eRoušce, jež vznikla v rámci iniciativy Chytrá karanténa. Avšak bude pouhou službou na pozadí, kterou užitnou hodnotu dodají až aplikace veřejných zdravotních úřadů a ústavů.

Apple a Google začnou monitorovat, kdo se s kým potkal. Pokud se u někoho potvrdí nemoc Covid-19, ostatním se rozešle upozornění, že přišli do styku s nakaženým. Podobnost s eRouškovou spočívá v tom, že americké firmy budou setkání lidí sledovat pomocí Bluetooth (na rozdíl od GPS u Mapy.cz).

Jak funguje sledování?

Mobily s Androidem a iOS budou každých pět minut skenovat okolí a zapisovat si anonymizované identifikátory ostatních telefonů s aktivním sledováním. Ona ID se navíc budou každý 15 minut generovat nová, takže by za žádných okolností nemělo být možné zjistit, kdo se pod jakým kódem skrývá. Kterému mobilu kódy patří, bude uloženo jen lokálně u majitele. Nic jiného než ID a čas se neukládá, tedy ani přesná pozice.

Pokud některý z uživatelů bude pozitivně testován, do zdravotní aplikace zapíše výsledek testu a odsouhlasí, že se jeho lokální data (ona ID) za posledních 14 dní odešlou do cloudu. (V tomto kroku by měla organizace ověřit výsledek, aby někdo schválně nerozesílal falešné pozitivní testy.) Odtamtud si je budou moci stáhnout ostatní uživatelé, aby porovnali, jestli ID nakaženého není v seznamu ID, se kterým se nedávno setkali. Jakmile aplikace najde shodu, takový člověk dostane upozornění, že se mohl nakazit a jak by měl dále postupovat.

Integrování do systémů

V průběhu května vydají Apple i Google ve svých Storech aplikace pro sledování. Jejich stažení i používání bude dobrovolné. Jak už vyplývá z prvního odstavce, aplikace zajistí pouze technickou stránku sledování. S výsledky testů a upozorňováním budou pracovat až aplikace nad nimi. Ty budou výhradně tvořeny veřejnými organizacemi a vládami, nikoliv soukromými firmami. Apple, Google ani ony veřejné organizace nebudou mít údaje o tom, kdo, s kým a kde přišel do styku.

Apple s Googlem později vydají i aktualizace iOS a Androidu, takže se jejich aplikace nebudou muset stahovat zvlášť, ale funkce pro sledování budou součástí operačních systémů. Sledování však stále bude dobrovolné se souhlasem majitele telefonu.

Zdroj: Google, Apple

Apple a Google vytvoří „chytrou karanténu“. Bude součástí Androidu a iOS
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

2 KOMENTÁŘE

    • Táto panika niektorých ľudí ma fascinovala od vzniku chytrých zariadení samotných 😀 Najvtipnejšie na tom vždy je, že ako prvý jej podliehajú paradoxne tí, ktorí by nemuseli vôbec, aj keby to bolo pravdou 😀