Google vylepšil zálohování Androidu. Je však placené

1

Data ze smartphonů a tabletů s Androidem lze zdarma zálohovat na servery Googlu. Podmínkami jsou pouze přihlášení ke googlovskému účtu (který i tak potřebujete kvůli Obchodu Play) a nutnost automatickou zálohu aktivovat v nastavení.

Google umí zálohovat kontakty, historii volání, SMS, část nastavení včetně hesel k Wi-Fi a také aplikace včetně nastavení a dat (aplikace to na rozdíl od iOS musí podporovat). Firma z Mountain View minulý týden prozradila, že možnosti zálohy rozšíří o tři nové položky: fotky a videa v plné kvalitě a k nim zprávy typu MMS.

Co je však překvapivé, tato záloha je již placená. Google ji podmiňuje předplatným One a instalací stejnojmenné aplikace. Záloha fotek, videí a MMS pak probíhá v ní, nikoliv v nastavení systému jako ony bezplatné položky. Základní tarif One stojí 60 Kč měsíčně (či 600 Kč ročně) a obsahuje 100GB úložiště, které lze sdílet s až pěti členy rodiny.

TIP: Přenést data mezi Googlem, Applem, Microsoftem a Facebookem bude jednodušší

Uživatelé ale mohou fotky a videa v původní kvalitě zálohovat i zdarma. K tomu existuje dedikovaná aplikace Google Fotky. V ní si lze nastavit tři druhy vizuální kvality. První dvě jsou bezplatné a neomezené, avšak fotky mohou mít maximální rozlišení 16 Mpx a projdou další kompresí, videa jsou osekaná na 1080p. Kdo chce víc, ten si může data nechat zálohovat do bezplatného úložiště na Googlu, která má v základu 15 GB.

Zálohování je dalším příkladem nekonzistence Androidu. Z výše uvedeného vyplývá, že se řeší až na třech místech současně a Google si nechá platit za něco, co má jinde i zdarma. Na iOS se zálohuje vše na jednom místě, Apple na své servery může poslat SMS/MMS, iMessages, kontakty, kalendáře, poznámky (i hlasové), fotky, videa, zdravotní data, nastavení Pay, Face ID, Touch ID i nastavení a data aplikací. To vše bezplatně v rámci základního 5GB tarifu. Větší jsou za příplatky: 50 GB (25 Kč měsíčně), 200 GB (79 Kč) a 2 TB (249 Kč).

Zdroj: Google

Google vylepšil zálohování Androidu. Je však placené
Ohodnoťte tento článek!
3.1 (61.18%) 17 hlasů

1 komentář

  1. Čo k tomu dodať? Zlatý Apple, že áno. Je to zadarmo a navyše je cely systém zálohovania na úplne inej úrovni, ako kdekoľvek inde. Začínam mat pocit, že ten iPhone vôbec neni zase tak extra predražený v porovnani s konkurenciu…