Grafiky Nvidia Ampere prý mají nový 12pinový napájecí konektor. Kvůli 8nm procesu?

82

Nvidia prý u grafických karet generace GeForce RTX 3000 chystá úplně nový konektor pro přídavné napájení, jenž bude vyžadovat adaptéry nebo nové zdroje.

Před nedávnem jsme tu měli zprávy, že Nvidia prý zvýší u grafik Ampere spotřebu (TDP), prý možná až k 300–350 W. Zda se to potvrdí, to zatím nevíme, ale objevila se jedna indicie, které by na zvyšování příkonu u grafik asi ukazovala: Nvidia prý navrhla a bude prosazovat úplně nový typ napájecího konektoru. Ten má údajně mohl být poprvé už právě na grafikách Ampere a důvodem pro něj má být právě podpora pro větší zátěže než se současnými osmipinovými kabely a konektory.

Informaci o tomto novém standardu – respektive možná proprietárním formátu, protože zatím to nevypadá, že by šlo o specifikaci prosazovanou v nějakém obvyklém konsorciu – přinesly weby FXPowerUp a igor’sLAB. Podle druhého z nich už Nvidia kontaktovala výrobce zdrojů před několika měsíci, takže tyto zprávy asi nejsou nějaká divoká kachna.

Wallosek neuvádí přímo, že by se nový konektor měl objevit už na Ampere – je podle něj možné, že ho Nvidia zatím testuje a možná by ho mohla odsunout až na další generaci. Ale zprávy o novém provedení přídavného napájení se již v souvislosti s Ampere objevovaly, takže jeho premiéra už na letos uvedených GeForce RTX 3000 je asi také ve hře.

Schéma údajně chystaného 12pinového napájecího konektoru od Nvidie Zdroj: FCPowerUp

Nové grafiky se budou napájet dvanáctipinovým konektorem?

Oba zmíněné zdroje přinesly nákresy konektoru a také socketu/portu pro něj, který bude osazen na PCB karet. Základní konstrukce bude stejná jako u šestipinů a osmipinů, ale dojde k prodloužení na šest pozic s kontakty, takže celkem bude konektor dvanáctipinový a kabel dvanáctižilový. Polovina vodičů by měla přivádět 12V napětí, polovina by byla zem.

Schéma údajně chystaného 12pinového napájecího konektoru od Nvidie Zdroj: igor'sLab

Jeden pin má být údajně dimenzovaný na až 9,5 A (v informacích FCPowerUpu je 8,5 A, teoreticky by ale mohlo jít o dvě různé vývojové verze specifikací), ale celková kapacita kabelu by asi mohla být oficiálně nižší. Současný osmipinový konektor oficiálně zvládá 150 W, takže nabízelo by se třeba stanovení kapacity tohoto kabelu na 250 nebo 300 W.

Schéma údajně chystaného 12pinového napájecího konektoru od Nvidie Zdroj: igor'sLab

Budou třeba nové zdroje nebo adaptéry

Nvidia by zřejmě prosazovala integrování tohoto speciálního konektoru (a patřičného kabelu) na různé highendové zdroje. Dnes dostupné modulární modely by kompatibilitu mohly mít dodanou i zpětně pomocí nového segmentu modulární kabeláže. Ten by se ale asi musel zasouvat do konektoru původně míněného pro šestipiny a osmipiny, což by nemuselo být ideální).

Pokud by byl nový konektor už na kartách Ampere, asi by většina kupujících potřebovala koupit nějakou redukci, která by například mohla dělat jeden dvanáctipin ze dvou osmipinů. Případně by musel adaptér být přikládaný ke grafikám. Toto by samozřejmě nebylo moc elegantní, takže majitelé starších – respektive jakýchkoli nyní prodávaných – zdrojů by tedy byli trochu v nevýhodě. Také bude trochu nešikovné, že některé grafiky budou mít tento konektor, jiné pořád standardní osmipiny.

Schéma údajně chystaného 12pinového napájecího konektoru od Nvidie Zdroj: FCPowerUp

Galerie: uniklá schémata údajně chystaného 12pinového konektoru

Vyšší spotřeba kvůli tomu, že je místo 7nm použitý 8nm proces?

Není jasné, zda je motivace za tímto novým typem kabelu v dlouhodobém zlepšení grafik, nebo jde o přímý důsledek oné údajně vyšší spotřeby – tedy že Nvidia tak trochu toto posílení napájení „potřebuje“. V tomto kontextu mohou být zajímavé zprávy o tom, že by GPU Ampere nakonec mohla používat starší 8nm proces. Tyto zprávy jsou nepotvrzené, ale v poslední době se množí, takže minimálně je třeba se připravit, že by tato eventualita mohla nastat.

Pro připomenutí: už nějakou dobu je známo, že se Nvidia dohodla na výrobě části čipů u Samsungu místo TSMC (zřejmě aby srazila výrobní ceny níž). Dosud se předpokládalo, že by u Samsungu vznikly třeba méně náročné nižší čipy, s čímž sedělo i to, že výpočetní Ampere GA100 už je potvrzený jako 7nm čip od TSMC. Také se mělo za to, že u Samsungu by Nvidia vyráběla na EUV 7nm procesu.

Ovšem ony aktuální drby hovoří o tom, že Nvidia ušetří a použije pro herní Ampere místo toho proces 8LPP. A to údajně i pro nejvýkonnější variantu GA102, pro kterou se právě objevily informace o onom 300–350W TDP. Proces 8LPP by ale mohl dosahovat o dost nižší energetickou efektivitu proti 7nm technologiím, protože jde jen o derivát 10nm generace s určitými vylepšeními. Bude to samozřejmě lepší než 12nm proces (vylepšený 16nm) Turingu. Ale toto asi Nvidii stálo nějakou tu frekvenci a efektivitu, což mohlo vést k rozhodnutí místo toho navýšit spotřebu a dohnat výkon tím.

Jaký máte názor na případný nový napájecí konektor uvedený s novými GPU Nvidia?

Snaha prosadit odlišný standard napájecích konektorů by pak možná mohla být jen dalším důsledkem tohoto rozhodnutí, čímž by dostala pikantní nádech. Je pravda, že 300–350 W by mělo být realizovatelné i s 2–3 osmipiny. Ovšem Nvidia možná počítá s vyššími spotřebami dlouhodobě a chce mít i nějakou rezervu pro přetaktování. Je také pravda, že příkon GPU a procesorů se zvyšuje i v jiných oblastech, takže holt zdroje možná musí jít s dobou.

Je jen otázka, zda změna napájecích konektorů je správné řešení místo třeba posílení kabeláže nebo prostě použití většího počtu stávajících konektorů (karty se třemi osmipiny již existují, byť je pravda, že cable management pak hned vypadá hůř).

Fotografie GeForce RTX 3080 zdroj Chiphell
Fotografie GeForce RTX 3080 (Zdroj: Chiphell). Founders Edition karty Nvidie by mohly být první s novými napájecími konektory

Tip: Ampere na spadnutí, unikla fotka GeForce RTX 3080. Chladič a design, jaké tu ještě nebyly

Zdroje: igor’sLAB, FCPowerUp

Grafiky Nvidia Ampere prý mají nový 12pinový napájecí konektor. Kvůli 8nm procesu?
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88%) 10 hlasů

82 KOMENTÁŘE

  • podle mě to bude minimálně blábol měsice, ne li roku … taky trochu chybí logika … nvidia odmítne prvních 7nm TSMC a skočí po tomhle „hrobě“ vlastních produktů? Proč?
   Jedině že by jim to Sám Sung dával zdarma a i to by se nemuselo nakonec vyplatit …

   • Tak oni se v nvidii snažili TSMC svým způsobem vydírat po Trumpovsku – ukázat, že to je odpad a vyjednat si lepší cenu. Ale nepočítali s tím, že AMD si jakožto klíčový zákazník navýšilo zakázky a zároveň zabralo i původní objemy pro Huawei a Apple, takže je TSMC mohlo vesele odignorovat. A protože 12nm už není udržitelných, tak museli vzít zavděk vylepšeným procesem u Samsungu, který jim tak trochu „zbyl.“ Problém je, že ten proces asi není tak na výši jako u TSMC a prostě v dané konfiguraci výroby velkých monolitů žere. Těch indicií je nyní už vícero (nejen tento konektor jako pro elektromobil) a poměrně do sebe zapadají. Předpokládám, že objemy nasmlouvané u TSMC použijí na nejvýnosnější produkty, kde bude pravděpodobnost menších odběrů (takže tipuju nejvyšší profi modely pro HPC a gridy.)

      • Tuhle ‚teorii‘ se doctes na X ruznych zahranicinich webech..

       Uz konecne dospejte, podle nejake nejmenovaneho webu se svet opravdu netoci…

     • gogo, koukni se jak funguje Trump, najdeš tam naprosto totožný vzorec (např. vůči Kimovi nebo proti EU). Je to jeden ze známých až provařených způsobů vyjednávání. Neříkám, že to není efektivní způsob, ale musíš mít ložené karty v ruce. nvidia blufovala a hrála vabank, protože už té době bylo známo, že Samsungu se nedaří 7nm EUV proces uvést.

      Takže si mysli co chceš, ale realita je prostě už taková.

     • Jj, Huang vydíral TSMC, možná dokonce vyhrožoval. Teď ještě možná zas nějakou pohádku o tom, jak nešli do 7 nm protože s tím mají problém a jak jim musí AMD ten proces nejprve vyladit. Člověk se alespoň dobře pobaví při čtení.

     • „Vydirani TSMC“ je celkem bezny zpusob v bussinesu. Pokud mam existujiciho/preferovaneho dodavatele a chci snizit cenu za kterou u nej nakupuji, tak pozvu do vyberka dalsi firmu, ktera slouzi k tomu, aby ona preferovana firma ve vysledku snizila cenu.
      Tim nerikam, ze je to to co NV udelala, ale nebylo by na tom nic zvlastniho a proto je to celkem realna moznost.

      • blby je, ze TSMC jasne vede v nejlepsich procesech na trhu .. proste problem penez, kdyz mam hodne, chci jeste vic 🙂 nVidia to zkousi, Intel to praktikuje, ze uz i vetsina rozumnych Intel fans jede na AMD 😀

    • Podle mě to nebude o nějakém vydírání, nbo že by si to u TSMC pohnojili a to je pak vyloženě odmítlo. Spíš, jestli je to 8LPP pravda, prostě udělali strategický kalkul a rozhodli se udělat to GPU na levnějším procesu. Prostě si tipli, že jim to bude pro jejich potřeby stačit a šli do toho, i s vědomím že to znamená horší efektivitu a třeba i nižší absolutní výkon.

     A může to být úplně opodstatněný. Nvidia má mnohem silnější postavení na trhu a značku, takže i kdyby měli horší hardware, tak stejně pořád vyhrajou v prodejích.

     • Víte a já se kloním k tomu pohnojení u Nvidie. Vycházím z toho, že když se dělily kapacity po Huawey, tak si je rozdělovala Nvidia i AMD. Je zajímavé že nedostala podstatně větší Nvidia všechnu kapacitu aby případně nemusela dělat tenhle konektor. To že AMD něco z volných kapacit dostalo je políček do tváře větší Nvidie.
      Docela by mne zajímalo jestli kdyby dostala vše Nvidie tak jestli by tenhle konektor ještě byl potřeba. Také by mne zajímalo kolik z rozdělených kapacit připadlo AMD a kolik připadlo Nvidii.

      • Jasně, dělají tento konektor který zvládne těch 350W prakticky 2x a co se dá udělat dnešními konektory protože TSMC.

      • Když už udělají konektor tak si dají rezervu to je logické. Konektor dělají proto, že si to pohnojili u TSMC a vsadili na špatného koně jménem Samsung který má problémy s výrobou.
       Jediným viníkem této situace je Nvidia neházejte to na TSMC. Ještě by měl Huang poslat děkovný dopis Trumpovi za to ustřihnul Huawei a mohli si v téhle mizérii trochu pomoci..

    • Smer narastajucej spotreby samozrejme. Moj PC teraz vo windowse papka 43W a pri hrani hier či pri praci cca 120W samozrejme po undervoltingu doska X570 AMD 3700 GPU 1060. Hlučnosť kolo 16dB pri zaťaži v klude 12dB. Fakt nemam chut kupovať novi Platinum zdroj a rozlučiť sa s tichym PC. Pochybujem že 350W sa da uchladiť pod 40dB!

     • Kdo ti brání zůstat u té 1060? Případně koupit stejně žravou novější kartu ať už od AMD nebo Nvidie pokud bude mít větší výkon? Ono čarovat s poměrem výkon / spotřeba jde čím dál tím hůře.

      • testy nejsou, ale i ti co maji radi highend nemaji radi topidla, porad se tu obouvalo do AMD jak Vega topi a ted to bude oproti 3090 pravdepodobne cajicek .. je ale fakt, ze tam chybel ten highend vykon, bohuzel funkce co ho mely navysovat se nepodarilo zprovoznit, at uz to bylo kvuli spatnemu navrhu nebo to proste neuprogramovali, to je uz ted sumak … nicmene ja necekam ze AMD s 6900 nebo co to bude nebude zrat taky jako tank, doba kdy kremiky jely na pul plynu je ta tam, ja si teda zvykl kupovat ten nejlepsi cip bez deaktivovanych jednotek a pak pouzivat silent profil nebo podvoltovani, ale nekdo proste musi tech 3-7 fps co to da maximalne navic proste mit a pak to bude zrat jako tank vzdycky .. u sve Nitro+ grafiky jsem pak nechal jen silent profil a nakonec to nechal na primarnim s -20%, otcovi v kompu jsem to taky nastavil rovnou na silent profil kdy ale ta jeho edice je fajn, ze zaroven to zvysi takt pameti – je to defakto tezici profil, ale u nej neni potreba takovej vykon, to proste neslo nevzit XFX RS Radeon RX 570 8GB TripleX Edition za 3.5k 😀 … pak se to ustalilo na 4k .. oproti tomu nemela RX5500 sanci kvuli cene a az si budu ja vybirat novou grafiku, tak taky pak vezmu plnej cip a nastavim silent nebo proste upravim treba na -20% jelikoz jsem uz zrusil vodu a nesnasim hluk, moc nechapu to dolovani poslednich kapek za strasny provozni vlastnosti, pokud neco nebylo hratelny tak to stejne pretaktovanim nespravim a co bylo tak je hratelny v pohode i s optimalneji nastavenou spotrebou/vykonem a to presto, ze jsem jeste nepresel na mATX, ale pouzivam porad skrin na ATX desky, ta moje by se do mensi nevesla, ostatne ani Noctua chladic by se do mATX nevesel pravdepodobne, dneska ale neni problem delat sestavy s mATX, protoze 7nm je uz dost efektivni proces, chudaci ti, co chcou porad zdimat 14nm u Intelu

     • Protože ve Vašem případě je poskytování linků ztráta času tak Vám bych Vám doporučil následovné. Zhluboka dýchejte abyste toho už neměl dost a zkuste se naučit googlovat. Linků ze kterých si můžete udělat názor pak můžete mít dost.

      • Mě by to zajímalo, třeba jsou ty odkazy odkud čerpáte také jen fabulace.

      • Ohledně toho jak Nvidia smlouvala a následně rušila požadavky na výrobu svých gpu je po internetu dost. O tom jak nakonec Samsung měl a stále má problémy s výrobu to také najdete. Stejně tak najdete zprávy o tom jak Trump odstřihl Huawei od amerických technologií. Ke zbytku Vám stačí trocha zdravého rozumu.
       Opravdu Vám tohle všechno uniklo?

      • Hřibe, jsi mistr blábolů a já mám googlovat? 😀 když už píšeš o tom zdravém rozumu, plácáš dohromady věci, které nijak nesouvisí a snažíš se zakrýt to svoje blábolení naprostých kravin … vynech laskavě ty žvásty o „mém případě“ a postuj linky, anebo dělej ze sebe idiota dál …

      • To gogo1963: Mistr blábolů? Od takového mistra jako jste Vy takové uznání opravdu potěší. Jak ale vidím tak stále zhluboka nedýcháte a googlování Vám stále nejde.

 1. Tomu novému konektoru nevěřím(v anketě se s takovou možností ani nepočítá;-):
  1, Nahrazovat 2 osmipiny 12? Současné konektory jsou pěkné škálovatelné, proč dávat 12pin na 150W grafiku?
  2, Stejný počet zemí i 12V mi přijde už jako tuplovaná blbost.

    • Teď je to přesně stejně, tj. na 2x12V je 2xGND u 6-pinu a 3x12V+3xGND u 8-pinu.
     (pokud bys měl problém s příliš mnoha černými dráty, tak se jedná o 2x sense piny, vysvětlení zde: https://electronics.stackexchange.com/questions/465726/what-are-sense-pins-in-8-pin-pci-express-power-plug)

     edit: proud a úbytek napětí je technicky totéž, ohmův zákon, jen se na to koukáš z jiné strany. Právě z těchto důvodů je nutné, aby „přívod“ odpovídal „odvodu.“

     • 1, Ano, ale jen za předpokladu, že sense piny nejde proud.
      Dle wiki je obvykle pin 2 použit jako +12V. Jak to vysvětlíte? Pak by jich bylo víc než zemí(pokud sense piny nejde proud)!

      ad EDIT, Proud a napětí není totéž!
      Nevím co myslíte Vaším „přívodem“ a „odvodem“, ale obě strany napájení mohou být dimenzované různě. Jediný důsledek bude v rozdílném úbytku napětí – viz Váš Ohmův zákon. A až ho pochopíte zkuste Kirchofovy zákony a napětí ve smyčce:-)

      • tys ten link nečetl, že? 🙂

       jinak hezký pokus s Kirchhoffem, ale to taky znamená, že jsi prostě mimoň, který to nechápe a snaží se tady vytahovat srandavědu. Napájení grafiky (v tomto případě) není v žádném případě otázka ani uzlů, ani smyček. Můžeš si to klidně schématicky nakreslit, zdroj i spotřebič jsou stále tytéž – jedná se o nejtriviálnější elektrický obvod, jediná komplikace je násobný počet vodičů. A ty tam jsou proto, že se jedná o pohyblivý přívod s poměrně nízkým napětím, ergo potřebuješ poměrně velký průřez, který je ovšem z níže uvedených důvodů nerealizovatelný. A z toho logicky plyne, že „přívod i odvod“ (jak jsem už psal výše – je to pochopitelné i pro žáky ZŠ, můžeš to nahradit výrazy „plus a minus“ nebo „+12V a GND“) musí být ekvivalentní z pohledu měrného odporu. A tím se vracíme opět k Ohmovi.

       Jistě to můžeš počítat pomocí Kirchhoffových zákonů, započíst parazitní odpory desky, konektorů apod., ale nakonec ti vyjde totéž, tedy že přívodní průřez musí odpovídat průřezu GND, docente. 🙂 A to znamená, že při stejném průřezu kabelu bude potřeba stejný počet vodičů, NEBO při nižším počtu např. GND kabelů bude třeba větší průřez.

       P.S.: pokud mi nevěříš, doporučuju pokus: vem si multimetr a propískni si (samozřejmě kompletně odpojené – u vás teoretiků člověk nikdy neví) desku, grafiku i zdroj – zjistíš, že 12V větve jsou navzájem pospojené, stejně jako GND. Tím tvá teorie uzlových proudů a smyčkových napětí dostává povážlivé trhliny.

      • Kdysi se využívalo nějakého potenciálu ze zdroje v podobě -12V, to už se nepoužívá ?

      • „P.S.: pokud mi nevěříš, doporučuju pokus: vem si multimetr a propískni si (samozřejmě kompletně odpojené – u vás teoretiků člověk nikdy neví) desku, grafiku i zdroj – zjistíš, že 12V větve jsou navzájem pospojené, stejně jako GND. Tím tvá teorie uzlových proudů a smyčkových napětí dostává povážlivé trhliny.“

       To není moje teroie, ale pana Kirchoffa(či jak se to píše) a pokud ji dokážete tak snadno vyvrátit budete slavný. Ale to byste ji napřed musel pochopit…

      • Simi: Kirchhoffovy zákony jsme mrskali celý jeden semestr na FEI VUT. Ale pro tuto úlohu je opravdu nepotřebuješ.

      • „mínusové“ potenciály jsou na ústupu, první to potkalo -5V u nějaké prastaré ATX revize jestli 1.1 nebo 1.2 teď z hlavy nevím (myslím, že původně se používala snad jen pro audio) a -12V je taky tak trochu „přežitek“, budoucnost je IMHO čistě 12V výstup na zdroji.

      • „Simi: Kirchhoffovy zákony jsme mrskali celý jeden semestr na FEI VUT. Ale pro tuto úlohu je opravdu nepotřebuješ.“

       Já ne, ale když byste si nakreslil a/či napsal poctivě pro smyčku včetně odporu napájecích vodičů, tak byste tak viděl ty úbytky napětí, které tak vehementně popíráte. Jestli jste tu školu dodělal, tak potěš kostě.

  • 2) pokud by ten zemnici byl silnejsi, muze jich byt mene, ale to same plati pro ten +12V, muze to byt klidne jen dvou pinove. Obecne se pro napajeci obvody dava stejna zem jako napeti. U logickych to klidne obslouzi jedina zem, protoze proudy sou maly. To ze se tu mnozi je prave kvuli proudovemu zatizeni.

   Vazne moc nechapu, proc nedaji silnejsi prurez a misto toho vymysli hromadu dalsich vodicu. Co je na cablemanagement lepsi? Ta splet 12 vodicu bude taky dost neforemna. A pokud to ma do budoucna rust, at radsi zvednou napeti.

   • kabely bývají OK, problém je konektor a jeho přechodový odpor. Když se koukneš, jak je to vyrobené z plíšků, tak to vidíš hned. Ostatně, pokud už někdy nestačí proudová dimenzace, tak to typicky ohoří právě na konektorech, málokdy začnou téct dráty – a to i na ošizených zdrojích.

    • ehm… Simi, doporučím ti raději už celý příběh nevylepšovat, takto to je už dokonalé. 😁

     (musel jsem si rýpnout)

     Silnější průřez je problém i v případě licny – koukněte se někdy do auta k baterce a zkuste ten hlavní přívod ke kladnému pólu ohnout. 🙂 Úbytek napětí je dán nikoli průřezem, ale délkou a materiálovým složením (samozřejmě za předpokladu, že kabel není poddimenzovaný, což v případě zdrojů typicky není – viz výše.

      • no sláva. takže to tvé „2, Stejný počet zemí i 12V mi přijde už jako tuplovaná blbost.“ už považuješ za nesmysl?

      • Ne, protože vidím výhody v menším úbytku na straně země.
       Ale přijde mi, že vy vůbec netušíte o čem píši, protože pískáním multimetrem to opravdu nezjistíte.

      • „menší úbytek na straně země“ je tedy OK a větší úbytek na straně +12V je teda taky OK? 😁

      • Vidím výhodu v menším úbytku na straně země. A tudíž menších rozdílu mezi signálovými zeměmi.
       Na straně 12V je to celkem jedno, protože to napětí končí v DC-DC měniči.

     • „Úbytek napětí je dán nikoli průřezem, ale délkou a materiálovým složením (samozřejmě za předpokladu, že kabel není poddimenzovaný, což v případě zdrojů typicky není – viz výše.“

      Úbytek napětí je dán odporem vodiče a procházejícím proudem – Ohmův zákon.

      Odpor vodiče je dán jeho průřezem, délkou a materiálovou konstantou. https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrick%C3%BD_odpor#V%C3%BDpo%C4%8Det

      Úbytek napětí na vodiči je tedy dán i průřezem vodiče!

      • OMG. Jestliže je normou daný maximální proud, který můžeš odebrat (např. 75W při 12V), je logické, že průřez je daný. Doporučuju se vrátit k meritu věci: máš 75W přívod, jehož napětí a proudová zátěž je daná, díky tomu je dán taky minimální průřez vodiče. Můžeš použít jeden silný, který bude ale problematický z hlediska manipulace a konektorového zakončení, nebo můžeš použít několik tenčích, jejichž ohnutí, přivření do škvíry apod. bude daleko jednodušší a hlavně budeš moci použít levný konektor s plechovými piny s poměrně velkými tolerancemi. Z toho plyne, že úbytek napětí, o kterém jsi začal básnit ty, je závislý především na délce a přechodovém odporu konektorů.

      • „Z toho plyne, že úbytek napětí, o kterém jsi začal básnit ty, je závislý především na délce a přechodovém odporu konektorů.“

       A počtu větví!
       Když bude více zemních vodičů bude menší úbytek napětí na straně země a tudíž potenciálně menší zdroj problémů.

    • Nepochopil si ho, v prípade poddimenzovaného vedenia 0V, môže nastať stav kedy si napájací obvod stiahne 0V z iných častí a ak tam dôjde k úbytku tiež, tak to rozhodí napätia a tam kde malo byť 0V sa objaví +-3V a už je problém na svete, v lepšom prípade to zatuhne v horšom zhorí. Je to podobné ako na rodinnom dome kde je trojfázový prívod a skoroduje alebo rovno odhnije prívod nuláku, vklude sa nič nedeje ale akonáhle na jednej fáze pripojíš 1kW záťaž tak sa rozhodia napätia na fázach a výsledok bude cca takýto : L1 160V, L2 210V, L3 320V a potom len sleduješ ako ti postupne odchádza elektronika čo je pripojená na L3

     • Přesně tak, každý proud zemí zvyšuje její napětí (v místě odběru) a to by mohl být problém pro sběrnice, které pracují s malými napětími.

      Kdežto, když bude na vstupu DC-DC měniče pro GPU 11V místo 12V, tak je to jedno.

      • Zemí jsem ve svých komentářích samozřejmě myslel(stejně jako Jan Olšan v článku) 0V jako protipól 12V, kterými je (nejen) GK napájena.

       Mimochodem tento pól je v PC zdrojích uzemněn, takže to pojmenování mi nepřijde mimo ani z hlediska vyhlášky. Jak byste jej nazval Vy?

      • Simi, úroveň potenciálu vůči okolí je u té „země“ zcela irelevantní. Dále, „ze země do země“ nic neteče, a pokud ano, jedná se o jev, kterému se říká zemní smyčka.
       No a konečně: černými dráty teče úplně ten stejný proud jako těmi žlutými, což dá rozum, protože všechny napájejí z jednoho zdroje jeden spotřebič, a tím je grafická karta (a proto taky nepotřebuješ kirchhoffa). Takže je naprostý nesmysl dávat jiný počet drátů černých a žlutých, proto jsou určeny vždy 2+2 nebo 3+3. A proto tvá prvotní poznámka o blbosti dávat stejný počet zemí a 12V je sama o sobě tuplovaná blbost.

      • Opakuji pro obzvláště natvrdlé diskutující:
       „Zemí jsem ve svých komentářích samozřejmě myslel(stejně jako Jan Olšan v článku) 0V jako protipól 12V, kterými je (nejen) GK napájena.“

       A dodám, že toto označení používám již od prvního příspěvku. Má tedy cenu s Vámi vůbec diskutovat, když nejste schopen pochopit tak jednoduchou věc?

      • Vy nechápete o co mi jde a přijde mi, že se o to ani nesnažíte, ale co to vzít takto:

       1, Zemními (černými) vodiči teče proud
       2, Tento proud vyvolá úbytek napětí.
       3, Proto na konci zemního(černého) kabelu bude vyšší napětí než 0V.
       4, Toto napětí je závislé na:
       a, odporu jednotlivých kabelů
       b, počtu kabelů
       c, celkovém proudu spotřebiče(GK)
       5, Toto napětí je u spotřebičů s různým příkonem různé (viz 4,c)
       6, Což způsobí, že mezi zemními (černými) vodiči jednotlivých spotřebičů bude rozdíl napětí
       7, Toto může způsobovat problémi pro nízkonapěťové aplikace jako je třeba sběrnice.
       8, Napětí 12V je výkonové a u GK končí přímo na DC-DC měniči, kde když bude 11V, tak to jeho funkci neovlivní.
       9, Proto může být výhoda jej snížit napětí z bodu 2, i za cenu toho, že se zvýší úbytek na straně 12V

       Kam až jste to pochopil?

      • OMG. Slyšel jsi už někdy pojem napěťový zdroj, ty docente? 😁 Tohle snad ani není možné, jaké teoretiky naše školy produkují.

       Představ si, že odpor kabelu (i toho nejšitovějšího zdroje s tkaničkami místo kabelů – protože i tyto zvládnou normovanou spotřebu dle ATX standardu) je mnohořádově nižší, než odpor samotné zátěže, takže kdykoli provozně zatížíš grafiku, tak podle tebe bude kolabovat komunikace po sběrnicích. No tak to teda LOL.

       P.S.: základy elektrotechniky, zejména paralelní zapojení odporů ti zřejmě taky nic neříká. Pokud by už jednotlivé (třeba černé) kabely měly mít diametrálně odlišný odpor (k čemuž ostatně ani není důvod, protože ty kabely se vyrábějí z jedné špulky), tak napětí na jednotlivých větvích bude samozřejmě stejné, rozdílný bude proud, ty ajnštajne. Zdroj a grafiku sis nepropísknul, a teď jsi ze sebe udělal tuplovaného vola. BTW, tohle je učivo ze základní školy, na to ani VŠ, ani Kirchhoffa nepotřebuješ.

       Jo a bod č.9, to je jasný kandidát na zlatého Bludišťáka. 😁

 2. Jeste nevylezla ani jedna karta a „odbornici na vsechno“ uz maji jasno. 😀

  Vzpominam si na jeden odborny calnek na nejmenovanem webu, ktery pred prichodem Pascalu vestil mnohem mensi narust vykonu aneb „uvedeme vam ctyri duvody, proc si myslime, ze to tak nebude“

  Ja bych si pockal, za par tydnu bude jasno, jak na tom kdo je…