Huawei má náhradu za Android a Windows. Jmenuje se HarmonyOS

10

Spekulace o novém operačním systému od Huaweie jsou u konce. Čínská společnost dnes na své vývojářské konferenci HDC oznámila, že připravuje vlastní operační systém. Jmenuje se HarmonyOS, je založen na novém microkernelu (tedy nikoliv Androidu) a firma jej uvolní jako open source.

Firma jej od začátku navrhovala tak, aby se dal využít se všemi možnými formáty zařízení. HarmonyOS bude z počátku dostupný pro chytré obrazovky, reproduktory, hodinky nebo automobilové infotainment systémy. Během tří let ale bude uzpůsoben také pro mobily nebo počítače. Šéf spotřebitelské divize Richard Yu ale řekl, že Huawei nadále zůstane věrný Androidu a HarmonyOS si ponechá jako zadní vrátka, pokud by jednou došlo na situaci, kdy by západní software nemohl používat (k čemuž je kvůli aktuálním sankcím hodně blízko).

RECENZE: Honor 20 a 20 Pro jsou vlajkové lodě za cenu střední třídy

Prvním produktem s HarmonyOS bude nedávno představený televizor značky Honor. Systém nicméně bude prozatím určený jen pro čínské publikum a do globálně dostupných zařízení se dostane v příštím roce.

Huawei HarmonyOS
Huawei HarmonyOS

Rychlejší a bezpečnější

Proč HarmonyOS vůbec používat? Kromě toho, že je to jeden systém přizpůsobitelný všem zařízením, má i další výhody. Huawei tvrdí, že jeho lehké jádro bude obsluhovat pouze základní služby jako plánování procesů a meziprocesovou komunikaci. Více služeb se bude k jádru připojovat externě přes zabezpečené kanály, které navíc zajistí i vyšší stabilitu. Pád jedné komponenty neshodí celý systém.

Huawei slibuje až pětkrát rychlejší meziprocesovou komunikaci oproti současných systémům a o čtvrtinu rychlejší odezvy aplikací při použití stejného hardwaru. Kompilátor ARK bude umět překládat kódy v C, C++, Javě nebo Kotlinu. Systém rozeběhne i aplikace pro Android se stejným výkonem jako v nativním prostředí, což by mělo pomoci překlenout počáteční krizi, kdy pro nový systém nebude dostatek původního softwaru. Vzhledem k multiplatformní podpoře nepřekvapí, že tvůrci aplikací mohou pracovat pouze s jedním kódem pro všechna zařízení. Uživatelské rozhraní pak půjde programovat dynamicky tak, aby se přizpůsobilo malým i velkým obrazovkám.

TIP: Fuchsia OS nakonec nebude nástupce Androidu. Proč jej Google vyvíjí?

V tuto chvíli zatím pochopitelně nevíme, jestli se HarmonyOS prosadí. V chytrých hodinkách, IoT zařízeních, televizorech a další elektronice mimo počítače a mobily ale má šanci, protože tam Windows ani Android zatím nedominují a každý výrobce si hraje na vlastním písečku. Úspěch v těchto oblastech a případná kompatibilita s Androidem by ale mohly být odrazovými můstky k tomu, aby se HarmonyOS uchytil i na mobilech. Tam by díky nadstavbě EMUI mohl vypadat třeba úplně stejně jako současný Android.

Zdroj: Huawei

Huawei má náhradu za Android a Windows. Jmenuje se HarmonyOS
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

10 KOMENTÁŘE

   • Áno áno, takéto argumenty mám najradšej 😁. Chlapci, vy si ani neuvedomujete, ale máte obrovské šťastie, že vôbec v demokratickej Európe žijete. Bohužiaľ, ľudia sú blbí a neuvedomujú si čo majú, až kým to jedného dňa nestratia.

    Naopak, stačí sa v tom trochu viac vŕtať a nebyť zaslepený práve opačným názorom a neskonalej špatnosti európskej únie atp. Dnes je to strašne moderne, aj keď naše životy sú podstatne lepšie, ako životy v tej Číne, alebo v Rusku… čím to asi bude, že?

    • Demokratická Európa? Tobě doporučuju jediné, řídit se vlastní větou „stačí sa v tom trochu viac vŕtať a nebyť zaslepený práve opačným názorom“ … protože když vlády národních států přijímají ochotně Bruselský diktát (viz u vás instalace Čaputové do funkce prezidenta … né, tu si fakt Slováci nezvilili demokraticky, to je jen krmení pro prosťáčky, to buď úplně v klidu) tak to se svobodou a demokracií nemá absolutně nic společného. A tom jak to je, se opravdu, jak píše Pety, z mainstramu nedozvíš. Na argumenty tady není prostor, tenhle web není o politice, takže bohužel jen takto ve zkratce … faktem ale je, že tak dobře jak se máme teď, jsme se ještě neměli, ale je to jenom proto, že jsme v zadnici toho dobráckého RVHP jen tak po krk zatím, ne po kotníky, jak je tomu jinde a pokud jim brzy nezamáváme na rozloučenou, budeme na tyhle časy za pár let už jenom vzpomínat a ti informovanější (né, Tebe se to netýká, Ty zatím žiješ akorát z negativní propagandy) budou Číňanům a Rusům tiše závidět …

     • Máš pravdu, toto neni politikou sa zaoberajúci web a ty máš v hlave dobre prázdno z tej Ruskej propagandy. No, evidentne to funguje, ale čo sa čudujem, presne na takýchto mieria a ked ich trafia dostatok, tak sa môžu posunúť ďalej. Všetky okolite krajiny nemajú príliš v láske Rusou len tak, z dlhej chvíle. Hovno vieš o histórii. Rusi pravdu ešte nikdy nepovedali. Čína je to iste len so šiknejšími očami.

      Napadla nás niekedy snáď nejaká iná krajina vojenskou intervenciou, než Rusko? Nie! Idioti ale stále budú velebiť práve ich, nech už spravia čokoľvek. Tomu sa hovorí definícia idiocie.

      Čečenci sú samozrejme teroristi a nie krajina, ktorá chce byt voľna a bez ruského vplyvu. Naopak, Irak bola vznesená krajina dobra, ktorú sfanatizovala americká intervencia…
      Bože, kde vy debili sa stále beriete… Vieš čo? Mne je to vlastne jedno. Odsťahuj sa do ich krajiny a potom sa ozvy, ako sa máš, nech si môžeme vymeniť názory 🙄

     • Nezvyknem písať komenty, ale toto je najlepší koment (Zann) od zvolenia toho produktu u nás. Yeah! Thumbs UP!

      Unreal, neviem aké prášky bereš, ale buď zmeň doktora, alebo prášky, viac to komentovať nemá zmysel :D…

      Čo sa týka harmony OS, dúfam, že im to víde, držím im palce, google už mám plné nervy, to čo robia, to aké údaje sa zberajú a používajú tak to je už sila. Trvá to už dlho a chce to zmenu, niečo nové…