Poměrně dost tu píšeme o 10nm procesorech Intelu z klasické řady „velkých jader“, do níž letos přijde druhá (nebo se zrušeným Cannon Lake třetí) generace Tiger Lake. Ale Intel chystá také 10nm čipy s úspornými jádry linie Atom, kde se na 10nm procesu bude vyrábět architektura Tremont. Tato jádra Intel použil v serverovém Atomu P5900 „Snow Ridge“ a zvláštním „big.LITTLE“ procesoru Lakefield, ale zatím nebyl oznámený běžný čip pro lowendové Celerony a Pentia, který by tato jádra obsahoval a nahradil staré 14nm Gemini Lake z roku 2017. Tento týden se však situace změnila a vypadá to, že takové 10nm úsporné SoC jsou na cestě. Mají vyjít už letos a jejich kódové označení je Jasper Lake.
Lidové procesory s jádry Tremont se jmenují Jasper Lake
Pokud nás sledujete pravidelně, tak asi vzpomínáte, že doteď jsme podle roadmap měli za to, že 10nm Atomy (respektive Celerony a Pentia) mají označení Elkhart Lake. Tento týden se ovšem od Intelu objevily patche pro Linux nebo Chromium, které přidávají podporu pro 10nm čip označený Jasper Lake, jenž se také objevil v uniklých marketingových slajdech firmy. Vypadá to tedy, že platí toto jméno. Je možné, že Elkhart Lake je jméno embedded verze stejných procesorů, zatímco pro PC bude určená verze Jasper Lake. Oboje je podle patchů založené na jádrech Tremont.
Podle dostupných informací má Jasper Lake CPU jádra Tremont a jeho integrované GPU dostalo architekturu Gen11, tedy stejnou jako procesory Ice Lake (ještě to tedy nebude GPU Intel Xe z Tiger Laku). Díky 10nm výrobnímu procesu by měl Jasper Lake mít lepší energetickou efektivitu a při stejné spotřebě o dost lepší výkon než dnešní 14nm čipy Gemini Lake/Gemini Lake Refresh, nemluvě o starších Apollo Lake.

Připomeňme, že architektura Tremont má podle Intelu mít až o 30 % vyšší IPC než předchozí jádro Goldmont+ a mohlo by se možná výkonem blížit třeba ke staršímu Sandy Bridge. Půjde vůbec o zajímavou architekturu, například unikátně obsahuje dva klastry instrukčních dekodérů.
Tip: Architektura Intel Tremont odhalena: o 30 % lepší IPC, Atomy s výkonem velkých jáder
Kromě patchů pro open source software a Linux se zmínky objevily tento týden například v poznámkách k novému vydání AIDA64 (v6.25), které přidává podporu pro Jasper Lake a současně Elkhart Lake. Ale také v uniklých slajdech Intelu, které se objevily na čínském webu Weibo a můžete je vidět zde.

Co je na nich zajímavé: mluví o „10nm produktech pro rok 2020“ a čip Jasper Lake coby 10nm Atom je v pod tuto hlavičku zahrnutý. To snad tedy znamená, že ho Intel uvede ještě letos, což je možná trochu překvapení (příjemné). Nicméně je možné, že bude zachován cyklus z předchozích generací a toto uvedení bude opět až ke konci roku. Pak by sice čipy mohly být uvedeny letos, ale notebooky, počítače a desky s nimi by se asi začaly objevovat v prodeji až od prvního čtvrtletí roku 2021. Každopádně za rok by už snad počítače s těmito úspornými čipy měly být v obchodech, což dosud vypadalo nejistě.
Omyl(?) s Alder Lake
Mimochodem, je tu jedna kuriozita. Zdroj tohoto slajdu původně ukázal stejný materiál, kde bylo mezi produkty pro rok 2020 uvedeno místo Jasper Lake jméno Alder Lake. Nedávno jsme psali o desktopové verzi těchto CPU, které bude asi první 10nm procesor Intelu, jenž nebude pouze pro notebooky, přinese ale paradoxně architekturu big.LITTLE. Ten by ale měl nejspíš být až záležitostí roku 2022 nebo konce roku 2021 (má i nový socket LGA 1700). Mobilní notebooková verze Alder Laku by asi mohla vyjít dříve. Ale to také bude až v druhé polovině roku 2021, protože letos vydává Intel teprve Tiger Lake, kdežto Alder Lake je až další následující generace.

Toto tedy zřejmě byl omyl někoho v marketingovém oddělení, což by snad mohlo být potvrzeno tím, že se pak objevila revidovaná verze slajdu, kde je Alder Lake nahrazeno právě jménem Jasper Lake. Nebo třeba někdo nevzal slajd s Jasper Lake a přephotoshopoval ho pro legraci na Alder Lake. Pokud tedy někde uvidíte tvrzení, že Alder Lake vyjde letos, považujte to za chybnou zprávu (alespoň zatím).
Zdroje: MebiuW (Twitter), Weibo, Chrome Unboxed, Phoronix
Škoda, ale už som nemohol čakať (ani Gemini Lake Refreshe neboli, o Tremonte nehovoriac), takže po 8,5 roku s ultrabookom (Core i3) aj vzhľadom na presuny medzi kanclom a home office atď. sa mojím mobilným parťákom stal 10nm Intel Core i5 1035G1 Ice Lake (Sunny Cove microarchitecture) 🙂
Ja jsem z tebe zklamanej. Ty a nekoupis si notebook s VIA?!? 😀
8 a 1/2 roka som mal/mám ultrabook s Intel Core i3 2367M 1.4GHz (Sandy Bridge 2C/4T) – dostal som ho ako dar.
Mám ešte stále funkčný Lenovo IdeaPad S12 so single core VIA Nano U2250 1.3+GHz, ale tam sú len Win XP a 2GB ram a baterka je už 8 rokov vyšlahaná. V zbierke má svoje miesto.
Žiaľ kludne by som počkal na Lenovo alebo HP notebook so štvorjadrom Zhaoxin KX-6640MA 2.2GHz @ 2.6GHz, ale ako som vysvetlil vyššie ntb. som potreboval teraz hneď.
Ani štvorjadro Pentium N5030 (Gemni Lake refresh čo by mi úplne stačilo) v poriadnom ntb nemali zatiaľ iba jeden 11.6″ model je/bude dostupný Acer TravelMate Spin B1 avšak len so 64GB SSD a 4GB Ram čo je naozaj málo. Tremonty samozrejme nikde.
P.S. ale nezúfajte, akonáhle sa ntb. so Zhaoxin dostane do tunajších končín tak určite po ňom siahnem 🙂
Tipnul bych si, ze nez se dostane Zhaoxin do nejakych znackovejsich notebooku, tak jeste uplyne dost vody v Dunaji 😉
Tu je čínske Lenovo
http://www.zhaoxin.com/InCenterContent.aspx?id=299
Sú aj ďalší (aj HP bude)
http://www.zhaoxin.com/InCenterContent.aspx?id=300
To aby som sa už pomaly začal otužovať do toho Dunaja :-)ff
P.S. už nám začínajú naskakovať prvé západné recenzie KX-6000 Series s posolstvom do budúcnosti: „Sme tu a počítajte s nami.“
.
Zhaoxin KaiXian x86 CPU Tested: The Rise of China’s Chips
zdroj: https://www.tomshardware.com/features/zhaoxin-kx-u6780a-x86-cpu-tested
kouknul jsem na ten test na tomshw a pokud jsem neco neminul, tak je to hrozne slaboucky. To nema zatim mimo cinu vubec sanci
to tombomino : výkon 8 malých jadier sa predsa očakával. Nieje to žiadny rýchlik Stále jadro vychádza zo Small Core Centauru CNR „Isaiah II“ z roku 2015, ktorý redizajnom pôvodnej architektúry Centaur CN – VIA Isaiah (CNA, CNB, CNQ).
Ako som povedal aj 25W štvorjadrová varianta SoC KX-6640MA 2.2GHz @ 2.6GHz by mi v ntb s 8GB ram a SSD diskom úplne postačovala nakoľko dennodenne v kancelúrii pracujem so slabším štvorjadrom VIA QuadCore C4650 2.0GHz a SSD, ktoré ma pri kancelárskej práci nikterak neobmedzuje.
A žno je to primárne pre Čínsky trh, ale odkaz do budúcnosti je jasný aj pre západný svet “Sme tu a počítajte s nami.” a aj preto zahraničným redakciam Zhaoxin poslal tie ich developement boardy preotože:
2021: BIG Cores 16nm KH-40000 up to 32 cores (v dual socket zapojení up tp 64 cores) ako Centaur CHA microarchitektúra.
2022: BIG Cores 7nm KX-7000 SoC Series.
8 jader je peknych, asi to ani moc nezere. Na druhou stranu ST vykon je doslova tragedie. Nejslabsi prvni Athlon zalozeny na prvni generaci ryzenu ma ST vykon 2,5X vyssi…vic k tomu neni moc co dodat
Ze nejake budouci CPU to zlepsi..to verim, tady je pro zlepseni opravdu mega prostor 🙂
GeminiLake neco jako Pentium N5000 ma ST vykon skoro o 50% vetsi a to jsou 7W „zastarale“ chipy…
Áno je tam podobný priestor ako spravilo AMD od FX (Buldozer) po Ryzen (Zen). Centaur CHA je niečo podobné…
ty mas nejake info, o kolik by se mohl zvysit vykon v ST pro novou generaci?
Za mne tech 50% aby si to sahlo aspon na GeminiLake by melo byt minimum, aby to bylo pouzitelne aspon v nejlevnejsich notasech.
Našiel som 8-jadrový Atom so 16MB cache na približne rovnakej frekvencii
Intel Atom® Processor C3758 (16M Cache, 2.20 GHz) vs ZX-F OctaCore 2.00 GHz
ST: 347 vs 469 (+35,16%)
MT: 2560 vs 3264 (+27,5%)
https://browser.geekbench.com/v5/cpu/compare/526995?baseline=1215062
Vidím to tak, že i na to Memfremagog Lake časem dojde, otázkou je jen, jestli to bude nepodařená řada 14 nebo 10 nm.
Dramatizujes to. Zapominas, ze u Intelu to, ze neco vyjde neznamena, ze se to bude taky prodavat. Ja uz za posledni rok slysel takovych jezer, pfff, ale kdyz se podivam na CZC, tak je tam stale jen Coffee Lake + teda Refresh. 😉
Vyberú sa dvaja kámoši Magor a Trtko kupovať počítač. Vojdú do predajne a kukajú na vystavené mašinky, predavač ich hodnú chvíľu pozoruje, mrkne na kolegu, poklepe si po čele a začne rýchlo čosi baliť do veľkej krabice, tú odnesie ku pokladni a podíde k zákazníkom s otázkou – čo si prajete páni ?
No, počítač by sme chceli, rečie Magor. A aký, Intel alebo AMD, pýta sa predavač ? Ja chcem AMD, hovorí Magor aj ja chcem AMD pritakáva Trtko. Chodte ku pokladni, už ho máte zabalený.
Hehehe, dobréé … Jozef 🙂
Josif Vissarionovič Stalin
Jezer už je docela dost… Možná, že i Finsko by mohlo závidět…