Intel: 32jádrové Xeony Ice Lake-SP porazí 64jádra AMD až o 30 %. Ale vyjdou až v Q1 2021

20

Intel na konferenci SC20 potvrdil, že dostupnost 10nm Xeonů Ice Lake nakonec sklouzne až do roku 2021. S jen 32 jádry ale prý mají porážet 64jádrové Epycy. Tedy aspoň v aplikacích, které používají AVX-512.

Na konferenci Supercomputing 2020 (SC20) byla tento týden oznámená nová výpočetní GPU – už jsme psali o 80GB verzi Nvidia A100 s pamětí HBM2e a také o novém výpočetním počinu Instinct MI100 od AMD, což je GPU architektury CDNA, které ale už vůbec nemá žádnou grafickou „bagáž“.

Ale přišly i novinky ze světa CPU. Intel oznámil nové detaily o svých prvních 10nm Xeonech Ice Lake, které by mohly konečně překonat velký deficit, kterým je teď setrvávání serverových procesorů Intelu na zastaralém 14nm výrobním procesu. Bohužel také ale bylo potvrzeno, že jejich reálná dostupnost se opozdí až do příštího roku.

Xeony Ice Lake: masová produkce až v Q1 2021

Intel se konečně chystá vydat 10nm Xeony Ice Lake po poměrně velkém zpoždění (podle původních plánů nejspíš měly být venku už možná v roce 2018, než se provalila dnes už dobře známá blamáž s problémy 10nm výrobního procesu, vyřešená zřejmě až letos). Podle plánů již opravených o tento faktor měly být vydány zřejmě nyní v posledním kvartále roku 2020, ale nakonec se to pořád tak docela nepovede a 10nm Xeony Ice Lake-SP budou víceméně až produktem příštího roku.

Na SC20 teď Intel oficiálně potvrdil, že formální uvedení a masová produkce procesorů nastane až v Q1 2021, tedy lednu až březnu. Někteří velcí zákazníci už předběžně procesory nebo vzorky mají, protože Intel dlouhodobě velké serverové klienty zásobuje předem, aby jim usnadnil přechod (v nějaké míře by to měli dělat i ostatní výrobci včetně AMD, které už prý také neoficiálně dodává Epycy 7003 Milan). Ale na regulérní masové uvedení to zřejmě ještě není.

Představení procesorů Intel Ice Lake SP na SC20 1
Představení procesorů Intel Ice Lake SP na SC20 a roadmapa Sapphire Rapids (Zdroj: Intel via Tom’s Hardware)

Serverové Ice Lake bude mít zdá se 32 jader (64 vláken). Zatímco současné Xeony mají šestikanálový řadič pamětí, Ice Lake-SP místo toho už poskytuje osmikanálový řadič DDR4 (stejně jako AMD Epyc), který bude oficiálně podporovat DDR4-3200 s ECC. S nevolatilními moduly Optane DC Persistent Memory bude možné mít až 6 TB paměťového prostoru, byť ne úplně standardního.

Také I/O konektivita bude vylepšená, procesory Ice Lake-SP již konečně umí PCI Express 4.0, takže vyrovnají nevýhodu, kterou teď Xeony s PCIe 3.0 mají proti ostatním serverovým platformám.

Vzorek procesoru Intel Ice Lake SP foto z roku 2018
Vzorek procesoru Intel Ice Lak-SP, foto z roku 2018 (Zdroj: ServeTheHome)

32jádro porazí 64jádrový Epyc (někdy)

Díky novější a lepší architektuře jádra (jde o derivát architektury Sunny Cove, ovšem s vyšším výkonem v AVX-512) plus vyšší efektivitě 10nm křemíku by měla absolutní výkon těchto CPU značně narůst.

Představení procesorů Intel Ice Lake SP na SC20 2
Server s dvěma 32jádry Ice Lake-SP má podle Intelu porazit dva 64jádrové Epycy 7742 (Zdroj: Intel via Tom’s Hardware)

Podle Intelu má 32jádrový model Ice Lake-SP běžící na 2,2GHz základní frekvenci (boost neznáme) být schopný porazit 64jádrový Epyc 7742 (nejvýkonnější model generace Rome,a le dlužno dodat, že AMD asi mezitím stihne vydat následující generaci Milan). Dvouprocesorový server (2×32 jader) má být schopen porazit 2S Epyc 7742 (2×64 jader) v LAMMPS nebo úloze NAMD STMV až o 20 % (jde o simulace molekulární dynamiky) a v numerických simulacích Monte Carlo až o 30 %.

Představení procesorů Intel Ice Lake SP na SC20 4
Představení procesorů Intel Ice Lake SP na SC20: slajd uvádějící parametry testovaných CPU(Zdroj: Intel via VideoCardz)

Toto jsou pravděpodobně úlohy silně benefitující z instrukcí AVX-512. Ty mají totiž dvakrát širší SIMD vektor (512 bitů) než operace AVX/AVX2 (256 bitů), které používají procesory AMD. Takže toto při jejich ideálním vytěžení dokáže eliminovat nevýhodu polovičního počtu jader. V úlohách, kde se AVX-512 neuplatní, to Ice Lake jen s 32 jádry bude mít výrazně těžší.

Tip: Intel odhalil architekturu 10nm Xeonů: Ice Lake-SP řeší problém AVX-512 s podtakováním

Galerie: Prezentace architektury 10nm procesorů Intel Xeon Ice Lake SP na HotChips 32

Ice Lake bude nakonec spíš mezihra před dalším dějstvím

Posunutí Ice Lake o nějaké měsíce či týdny do roku 2021 opět zdůrazní to, že tato generace serverových CPU bude mít u Intelu poměrně krátkou životnost. Ještě stále v příštím roce je už totiž má nahrazovat následující generace Sapphire Rapids. Za předpokladu, že se neopozdí i ta (snad ne, Intel už nějakou dobu hlásá, že vzorky jsou již hotové a v rukou zákazníků), bude generace Ice Lake v serverech poměrně krátkodobým provizoriem.

Sapphire Rapids by měly být výrazně větší skok než Ice Lake-SP, protože budou mít nový výrobní proces 10nm SuperFin, jenž zdá se opravuje problémy původní verze 10nm technologie. Tyto procesory tedy nebudou zaostávat ve frekvencích a měly by mít i lepší energetickou efektivitu. Spolu s vyšším počtem jader by měly být výrazně konkurenceschopnější ve výkonu proti 7nm Epycům. Navíc už budou umět PCI Express 5.0, v tomto případě zřejmě dříve, než nabídne podporu AMD.

Zdroje: ServeTheHome, Intel, Tom’s Hardware

Intel: 32jádrové Xeony Ice Lake-SP porazí 64jádra AMD až o 30 %. Ale vyjdou až v Q1 2021
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (76%) 10 hlasů

20 KOMENTÁŘE

  • No je dost otázka, jestli AMD AVX-512 plánuje vůbec nasadit (přece jenom relativně dlouho váhají), a jestli ano, jestli to bude už v Zenu 4. Zatím nejsou indicie, což nemusí znamenat, že to nebude, ale holt je teda záměr neznámý.

   • Vobec by som nevsadzal na to, ze sa vobec bude AMD obtazovat s implementaciou AVX-512.

    A pokial je Intel fakt taky zufaly, ze ma tu potrebu porovnavat 32 jadrovy CPU so 64 jadrrovym konkurentom v AVX-512 enabled aplikaciach, tak uz fakt neviem, kam hlbsie este vobec moze klesnut…

    • proč, je to pro specifické určení kde může dobře ztěžovat AMD život při nabývání serverového podílu. Jak bylo řečeno, velkým zákazníkům poskytl brzy vzorky, takže málokdo se do přechodu na AMD hrne. Ostatně je to intelovská specialita bojovat instrukční sadou, v tom už jednou soupeře porazil, tak proč to nezkusit znovu…

     • pravda Saruman. Ono hlavne serverové veci idú na konkrétny účel a keď sú ešte aj na to priamo optimalizované tak ten výkon je aj pri nižšom počte jadier a frekvencii rovnaký alebo vyšší. Sám som asi tak mesiac pozeral testy serverových procesorov (servery sú mimo moju oblasť záujmu) a bol som prekvapený ako stará generácia bola v niektorých aplikačných programov výkonnejšia. Konkrétne si pamätám spracovanie webkódu (presný názov si nepametám) a tam sa epyc len tak tak dotiahol na 24 jadrový xenon. Áno ide o špecifickú situáciu. Ak sa stavajú servery na presný konkrétny účel tak si treba zvážiť čo kde čo je rýchlejšie so zreteľom na pomer výkon/watt. Ak to má byť všeobecný výkon tak tam už AMD vedie.

  • Nezastávám se jich ale ne to není jak píšete sprostá lež. Věřím tomu, že podávají pravdivé informace. Jenom účelově hovoří (klasické PR) o tom co jim vyhovuje. Co jim nevyhovuje zamlčují. Tohle jsou slova určená lidem co moc nepřemýšlejí. Účelově podaná skutečnost která je má zmást.
   Jádro manipulace je tohle. Máme AVX-512 které zlepšuje výkon našich procesorů. Když si napíšeme testy tak i porážíme AMD. To co zamlčují je jak moc se dá AVX-512 používat v reálním životě tedy jak moc výkonu toto zlepšení přidá reálnému serveru. To se dozvíme až po skutečném nasazení serverů do reálného života (až budou reálné systémy s AVX-512 schopné využít).

  • To je prostě vyzobnutí nejlepších benchmarků. Tady ten výrazně vyšší výkon v AVX-512 je už u 14nm Xeonů a taky jim tam někdy dovolil dorovnat 64c Epyc 7002/Rome s 28 jádry. Tyhle 10nm procesory by měly trpět méně na podtakování v AVX-512 operacích, takže nárůst výkonu bude v AVX-512 ještě o něco vyšší.

   Nemá to nic společného s tím, že by Intel nějak „marketingově zvýšil IPC“. Technicky vzato, když budete měřit software používající AVX-512 s FMA operacemi, tak mezi Ice Lake klientem a Ice Lake-SP (který má navíc jednu 512bitovou FMA jednotku) může skutečně nastat až 2× zrychlení, pokud je úzkým hrdlem jenom throughput na těch operacích FMA a nic jiného. Takže v AVX-512 aplikacích byste skutečně naměřil vyšší IPC.
   Takový velký rozdíl by byl v AVX-512 i mezi IPC Skylaku-X a běžného Skylaku.
   Tady ovšem ten nárůst výkonu mezi Skylake-SP a Ice Lake-SP bude spíš než v IPC v tom, že se při použití AVX-512 míň podtaktuje než ty 14nm čipy. Viz: https://www.cnews.cz/intel-10nm-xeon-ice-lake-sp-architektura-odhaleni-hotchips-32/

 1. Tak to bychom měli pro-Intel PR, nějak takhle by mohlo vypadat anti-Intel PR:

  Intel v Q1 2021 vydá serverové akcelerátory pro AVX-512, později během roku 2021 je v plánu vydat i serverové procesory.

 2. AMD na serverovom trhu len prežíva, 6% podiel CPU je tragédia a budúcnosť neistá. Intel im ubral kyslík na minimum, pričom nové serverové procesory neveštia pre AMD nič dobrého a Rosalinda na to kuká jak čerstvo vyoraná myš….no, kto chce kam – pomôžme mu tam….