Víc o 10nm Xeonech: Sapphire Rapids má víc než 48 jader, DDR5, PCIe 5.0. Už příští rok

18

Intel potvrdil, že po Ice Lake-SP vyjde už v Q3/Q4 2021 úplně nová generace 10nm Xeonů. Podle úniků má více než 48 jader, DDR5 a PCIe 5.0 dřív než AMD.

Ve středu jsme psali o procesorech Ice Lake-SP, což budou první výkonné 10nm čipy Intelu pro servery. Přímo zástupci firmy teď opět potvrdili, že tato dlouho očekávaná (a zpožděná) novinka dorazí ještě letos.

Hned příští rok ale mají přijít také procesory Sapphire Rapids, které mají být ještě větší pokrok. Krátce poté k nim unikly i roadmapy, které dávají určitou představu o tom, co přinesou (a zhruba kdy).

Intel oficiálně: Ice Lake v serverech do konce roku, Sapphire Rapids s PCIe 5.0 a DDR5 v roce 2021

Na konci května zástupce Intelu sdělil investorům během Cowen Virtual Technology Media and Telecom Conference, že 10nm procesory Ice Lake-SP vyjdou plánu do konce roku 2020 (ani COVID-19 tedy nezpůsobil další zpoždění proti předchozím harmonogramům).

Serverové Ice Lake, Ice Lake-SP (někdy se objevuje také označení ICX) má používat socket LGA 4189 a Intel tuto platformu označuje jako Whitley. Kromě nové architektury s 1,25MB L2 cache a nového výrobního procesu bude například konečně podporován PCIe Express 4.0. Jeho podpora je zdá se již certifikována.

Zajímavé ale je, že Intel hned potvrdil také plán uvedení následující generace Sapphire Rapids. Ta má mít asi jádra odvozená už od Tiger Lake (i když je možné, že budou zahrnovat větší úpravy, spekulovalo se o tom, že u Sapphire Rapids začne větší divergence mezi klientskou a serverovou architekturou). Sapphire Rapids je zajímavý tím, že má hned zase provést upgrade konektivity na PCI Express 5.0, zřejmě by měl mít i novou technologii pamětí DDR5.

Intel Xeon Cascade Lake AnandTech
Intel Xeon Cascade Lake pro stávající platformu LGA 3647 (Zdroj: AnandTech)

Bude to proto nová platforma (Eagle Stream) a dost možná i nový socket. Přesto ale Intel uvádí, že tyto procesory údajně vyjdou už někdy v roce 2021, což by bylo hodně agresivní, možná jen rok a něco po Ice Lake, pokud počítáme s tím, že termín bude někdy koncem roku 2021. Intel by například mohl tentokrát mít na trhu platformu s PCI Expressem 5.0 dřív než AMD, zatímco u PCI Expressu 4.0 má cca roční zpoždění.

Únik ukazuje nástup Sapphire Rapids a částečně parametry

Ve středu leaker Momomo_us publikoval listy z materiálů Intelu pro ruský trh, kde jsou k serverovým Ice Lake (platforma Whitley) a Sapphire Rapids (Eagle Stream) další podrobnosti. Tyto dokumenty naznačují, že Ice Lake nejspíš bude uvedeno někdy na rozhraní Q3 a Q4 2020 a pokud sedí grafika v roadmapě, tak Sapphire Rapids asi ve zhruba stejných měsících o rok později (v roce 2021).

Serverová roadmapa Intelu uniklá v červnu 2020 2 Zdroj Momomo us
Serverová roadmapa Intelu uniklá v červnu 2020 (Zdroj: Momomo_us)

Kupodivu by tedy opravdu měla platforma Ice Lake/Whitley/LGA 4189 jen jednoletý cyklus, což by teoreticky provozovatelé a výrobci serverů neměli mít rádi, ale při pozici Intelu asi nehrozí, že by výrazně ztratil tržní podíl ve prospěch konkurence.

Serverová roadmapa Intelu uniklá v červnu 2020 3 Zdroj Momomo us
Serverová roadmapa Intelu uniklá v červnu 2020 (Zdroj: Momomo_us)

V dalším detailnějším slajdu máme i nějaké podrobnosti. Jak Ice Lake, tak Sapphire Rapids používá osmikanálové paměti, ale u Ice Lake DDR4, u Sapphire Rapids je to už skutečně DDR5. Tyto procesory v roce 2021 také mají potvrzenou podporu PCI Express 5.0 a také koherentního rozhraní CXL, jež je nadstavbou PCIe 5.0. Toto ještě Ice Lake umět nebude a má jen PCI Express 4.0.

Xeony Ice Lake: 24–32 jader v mainstreamu, 38 maximálně?

Uvedené jsou počty jader, podle kterých Intel u Ice Lake plánuje 24 jader u procesorů, které budou optimalizované na vyšší frekvence a jednovláknový výkon. Takovéto mají mít TDP přes 200 W. Naopak procesory, které jsou navržené na nejnižší celkové náklady na provoz („TCO“) a vysoký vícevláknový výkon mají mít až 32 jader s TDP 150–200 W.

Ale pozor, tato oblast je pořád označená jako mainstream a Intel zde asi neuvádí nejvyšší možný počet jader, který tato CPU přinesou. Pokud se totiž podíváte, je u Cascade Lake uvedeno jen 18/24 jader, ačkoliv existují i 28jádrové verze. Zde tedy asi platí, že Xeony Ice Lake budou mít ve skutečnosti jader víc, nejspíš by mohlo dojít na oněch 38 jader, o nichž loni mluvil únik od Asusu.

Serverová roadmapa Intelu uniklá v červnu 2020 Zdroj Momomo us
Serverová roadmapa Intelu uniklá v červnu 2020 (Zdroj: Momomo_us)

Sapphire Rapids: minimálně 48 jader, nejspíš víc

Stejný problém je i se Sapphire Rapids. Tato roadmapa nám asi ukazuje jen část serverového trhu a nejsou v ní maximální konfigurace. Sapphire Rapids má mít v modelech určených pro vysoký jednojádrový výkon mít 32 jader a opět TDP přes 200 W. Tato verze CPU má být k mání jak pro 2S, tak pro 4S/8S servery, zatímco u Ice Lake roadmapa mluví jen o dvouprocesorových sestavách.

Varianta optimalizovaná na efektivitu a „TCO“ má mít ale opět TDP méně než 200 W a počítá se u ní s jednoprocesorovými a dvouprocesorovými servery. Přímo v roadmapě je uvedeno, že bude mít až 48 jader, což bude velmi slušný nárůst. A jak bylo vyvozováno před chvílí, toto asi není nejvyšší konfigurace. Ta nebývá optimální z hlediska nákladů, je výrazně dražší a také by měla asi vyšší TDP výrazně přes 200 W jako modely pro vysoký jednojádrový výkon. Musíme tedy ještě několik jader přidat, ale těžko říct kolik.

Kolik bude jader, by mohlo naznačit mesh uspořádání

Kolik jader by tato CPU mohla mít, by se asi dalo tipovat z toho, že u nich je použita mesh sběrnice. Ve Skylake-X jsou u 28jádrového čipu jádra uspořádána do matice 6×5 jader, ovšem dvě pozice zabírají paměťové řadiče (po třech kanálech).

Snímek serverového čipu Intel Skylake-SP s 28 jádry (Zdroj: Intel)

Má-li Ice Lake pro servery dle starších úniků maximálně 38 jader, asi by mohlo jít o matici 6×7, ale tentokrát by snad mohly být vykousnuty čtyři pozice kvůli osmikanálovému řadiči RAM (po dvou kanálech na jeden blok). Takže 42 minus 4 se rovná 38.

Konfigurace třech různých čipů Skylake-SP ukazují, že je mesh uspořádání uděláno (Zdroj: Intel)

U největší konfigurace Sapphire Rapids by se asi nabízelo 52 jader (matice 8×7 minus čtyři pozice) nebo 60 jader (8×8), případně 68 jader (8×9). Další sudojaderná možnost by byla 10×9 (86 jader), ale to je asi už moc. Osobně bych si asi tipl 52 nebo 60 jader, ale nestavějte na tom žádné burzovní spekulace a jako obvykle vše berte s rezervou – toto je spekulace.

S obojí touto konfigurací by mohlo Sapphire Rapids být zdatnou konkurencí 64jádrových Epyců 3. generace Milan, zvlášť pokud budou mít jádra lepší IPC. Ovšem těžko zatím předvídat, jaké bude Sapphire Rapids mít frekvence a celkový výkon. Zde bude velmi důležité, jakou energetickou efektivitu ukáže 10nm proces Intelu. Ten na 7nm proces TSMC nemusí stačit – minimálně u mobilních Ice Lake-U to pro něj moc dobře nevypadá.

Nicméně přibližná parita v počtu jader a výhoda v podobě PCI Expressu 5.0 by asi mohla Intelu přinést vítězství v prodejích, i pokud by absolutní výkon a energetická efektivita byla horší než u AMD. Momentálně v tom totiž Epycy výrazně vítězí a přesto zákazníci zůstávají u Xeonů.

Galerie: Roadmapy procesorů Intel Xeon uniklé v poslední době

Zdroje: Hardware Times, Momomo_us (1, 2)

Víc o 10nm Xeonech: Sapphire Rapids má víc než 48 jader, DDR5, PCIe 5.0. Už příští rok
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85%) 12 hlasů

18 KOMENTÁŘE

  • Myslíte, že marketingové oddělení Intelu pustilo do světa nějaké ruské slajdy z prezentací? Nebo teď vypustilo slajd, který uvedení Cooper Lake staví někam na konec 1Q letošního roku, když ještě nevyšly?
   Takže to spíš vemte z druhé strany a nežerte všechno, co se na internetu dočtete.

 1. S tím počtem jader jste se pěkně odvázal. Já bych se držel při zemi. Pokud bude mít Ice Lake SP 38 jader, nemyslím si, že by měl mít Sapphire Rapids o moc více, Přeci jenom je to stejný výrobní proces a jednotlivá jádra budou spíše kvůli novým funkcím větší, než menší.

  • Je to v souladu i s jejich předchozími roadmapami a PCIe 5.0 bude dva roky a něco po dokončení specifikace (2019). Takže myslím, že je to realistické.

   Separátní problém je, jestli se Intelu podaří takhle narýsovaný plán splnit, což bude záviset asi jenom a pouze na kvalitě/problémech 10nm procesu. Osobně si myslím, že dva roky po reálném uvedení (Ice Lake v 2019) a pět let po původně plánovaném uvedení (Canon Lake 2016) už není zas tak malá šance, že to prostě vydají a bude to. Přes to, jak velké problémy při nasazení 10nm Intel ukázal, prostě ty roky navíc musí vést k nějakému pokroku, takže dva roky po tom, co se jim povedl první produkt, musí být schopní zase předvést o něco lepší výsledek.

   Je možné, že efektivita/dosahované takty pořád budou zklamání proti kvalitám 14nm a 22nm procesu v jejich době, ale na trhu to bude a IMHO to špatné nebude. Podceňovat takhle velkou (a hlavně prachatou) firmu, to bych nedělal 🙂

   • Podarí sa Intelu dobehnúť s 10 nm CPU AMD, ktoré už bude mať 5 nm? A ak AMD uvedie 5 nm už začiatkom roka 2021…
    Intelu veľmi predpovede nevychádzajú, tak by som bol aj v tomto prípade skeptický. To, že do dnes. po 4 rokoch nemá v deskope 10 nm CPU dokazuje asi veľké problémy. Ale aspoň to pomáha AMD presadiť sa a tak vytvárať čo najlepšie konk. prostredie.

    • Na to, jak jste starej, tak věříte všemu. Ve vašem příspěvku jsou minimálně dvě blbosti:
     1) Věříte, že nm u Intelu a nm u AMD jsou tytéž nm, což není pravda.
     2) Věříte pohádce o tom, že na začátku roku 2021 vyjdou 5nm čipy od AMD, což taky není pravda.

     • „2) Věříte pohádce o tom, že na začátku roku 2021 vyjdou 5nm čipy od AMD, což taky není pravda.“

      Taky nemyslím, že 5nm bude takhle brzo. Ryzen 4000 Vermeer je určitě 7nm, To by musel být na 5nm procesu APU/mobilní Ryzen 5000 (což je taky to, čemu bude Tiger Lake konkurovat), který asi vyjde na začátku roku 2021, ale tam si nemyslím, že bude 5nm, to by bylo velké překvapení. Pravděpodobně to APU bude pořád 7nm, mimojiné proto, že na tom procesu má AMD navržený Zen 3 (pokud to APU bude mít jádra Zen 3), kdežto na 5nm proces by ho museli portovat. Ale hlavní problém je, že to bude ještě na 5nm moc brzo.

      • teoreticky by to mohlo být nějaké malé APU, něco jako svého času bylo Stoney Ridge. Takový ten „testovací“ pidičip před výrobou něčeho většího .-)

      • Testovací byly většinou (14nm, 7nm) GPU, takže teď bych taky spíš čekal, že nejdřív se na 5nm procesu objeví GPU.

       Kdyby byli tak agresivní jako s Vegou 20, tak by to začátkem roku 2021 být mohlo, ale vzhledem k tomu, že ani Arcturus, ani Navi2x vypadají na 7nm, tak nevím…

       Malý APU není na zkoušku vhodný, protože má všechny problémy velkého APU a ta velikost čipu IMHO nerozhoduje:
       1) je třeba hotový CPU IP
       2) je třeba hotový GPU IP
       3) je třeba analogová konektivita/PHY/čipset (USB, PCIe, DDR4/DDR5), které se na 7 nm asi nejvíc báli, když šli do 14nm/12nm I/O čipletu.

      • Na novém výrobním procesu se většinou dělají dražší věci, protože nový proces je dražší než předchozí a má menší výtěžnost než předchozí. A pak se na něm dělají také věci, které není potřeba frekvenčně trápit.
       AMD by potřebovala nějaký malý levný čip (malé APU) proti Atomům a dvoujádrovým core, protože proti <100 mm2 a 125 mm2 velkým 14nm čipům se s tím, co aktuálně má, cenově soupeří dost špatně. Ale na 5nm procesu by si moc nepomohli.

      • tak by to mohlo být mobilní dGPU, ale v tom, případě mi pro notebooky opravdu dává větší smysl APU než diskrétní GPU a SU mobilní čipy ve spojení s 5nm vysloveně zmiňovala.

       Nebo pak by to mohlo být něco jako svého času Vega20, ale to pak nesedí s výše napsaným….

 2. V situaci v jaké Intel je bych nic jiného než sliby nečekal. Případné kachny ukazující růžovou budoucnost modrého obra se jistě u Intelu moc nažit dementovat nebudou. Je to přece v jejich zájmu aby od nich neutkali ke konkurenci nabízející nyní mnohem lepší produkty a vyčkali růžové budoucnosti u Intelu.
  Opravdu neradostná situace.

  • Myslíte, že ti odběratelé Xeonů pro datacentra řeší nějaké „jedna paní povídala“ na internetu?
   Myslíte, že firemní zákazníci, co si kupují kancelářské počítače řeší nějaké internetové fámy?
   Myslíte, že domácí zákazníci kupující si sestavené počítače řeší nějaké technologické parametry budoucích generací procesorů?
   Tyhle věci zajímají pár lidí, a to ještě většinu z nich jen ze zvědavosti, než proto, že by si něco takového koupili.
   Intel toho moc neslibuje. Čas od času na nějaké konferenci nastíní své budoucí vize a ani tam nic neslibuje, dávají si pozor aby neřekli: „Příští rok uvedeme produkt XYZ.“ Místo toho říkají: „Příští rok očekáváme uvední produktu XYZ.“
   A kdyby měli dementovat každou zprávu, kterou někdo vypouští na internetu, tak nedělají nic jiného. Stačí se podívat, kolik zpráv bylo o tom, jak Intel přesouvá výrobu ke konkurenci, jak Intel propouští třetinu zaměstnanců, kolik různých úniků ES čipů se objevuje, kdy každý běží na jiné frekvenci, ale novináři z toho vyvozují bůhví co. Stačí se podívat, kolik článků bylo o DG1 grafice, kdy novináři nebyli schopni pochopit, že to není desktopová grafika s desktopovým čipem, ale vývojářský kit notebookové grafiky, atd.
   Problém čtenářů je pak v tom, že hrozně rádi říkají, jak jim Intel něco slíbil, ale ve skutečnosti to žádný slib nebyl, jen nějaká fáma, kterou si někde přečetli a utkvěla jim v paměti.

 3. Paměti RAM jsou nemalou položkou celkových nákladů vybavenějších řešení, předčasná potřeba DDR5 s pravděpodobně astronomickou cenou a možná i počáteční nedostupností modulů větších kapacit by mohlo být značnou konkurenční nevýhodou.