Problémy Intelu na 10 nm nekončí. Xeony Ice Lake odloženy, zpoždění má i 14nm plán B

10nm proces Intelu má pořád problémy. Firma zřejmě reálně začne prodávat 10nm procesory pro servery až koncem roku, a i 14nm záloha Cooper Lake má zpoždění.

55

Když se to trochu přežene, tak by se skoro dalo říct, že čím větší má v poslední době Intel smůlu v technologických věcech, tím lepší má finanční výsledky. Ty poslední totiž byly obzvlášť bohaté a jako by nestačily třeba stále se objevující bezpečnostní slabiny, vypadá to, že Intel má opožděnou příští verzi serverových procesorů, která má letos přijít na trh.

 

10nm Xeony Ice Lake-Sp postihlo další zpoždění, částečně až na rok 2021

Zpoždění zdá se postihne procesor Ice Lake-SP, což jsou první 10nm (a obecně první jiné než 14nm) serverové procesory Intelu. Když jsme tu měli naposledy informace o Ice Lake-SP, které unikly od Asusu, uvádělo se v nich, že Ice Lake-SP mělo jít na trh jít v Q3 2020, tedy někdy v červenci až září. Vypadá to ale, že 10nm proces patrně stále není dostatečně připraven, přes vlastně už několik let trvající ujišťování Intelu, že vývoj je „on track“ a jeho kvalita se zlepšuje.

V konferenčním hovoru k výsledkům za rok 2019 šéf Intelu Robert Swan sdělil, že ještě v druhé polovině roku 2020 pořád 10nm čipy nebudou představovat velkou část z celkového objemu výroby Intelu. Růst jejich podílu má prý nastávat „s koncem roku“ a má 10nm proces hrát větší úlohu poté v roce 2021. Už toto by mělo naznačovat, že 10nm Xeony Ice Lake-SP asi nebudou letos vypuštěny na trh v nějakém velkém měřítku. V dalším místě konferenčního hovoru už je přímo řečeno, že „serverové Ice Lake“ půjde na trh až koncem roku – formulace dost svádí k interpretaci, že to znamená až pozdější část Q4.

But in the aggregate, we won’t have a huge percentage of our volume — of our overall company volume in the second half of the year. It [podíl 10nm čipů] will grow as we exit the year and become a much bigger part of our overall volume in 2021.

(…)

We launched FPGAs Agilex products on 10-nanometer in the fourth quarter and then through the course of this year, we’re going to have successive products as AI inference accelerator, 5G SoC that we’re really excited about for the 5G network, GPU launched and then last and certainly not least, bringing out Ice Lake server product in the back end — back end of the year.

Ze začátku jen nižší modely s méně jádry

Toto zdržení údajně podporují také informace uniklé z Lenova. Podle nich navíc Ice Lake-SP bude letos mít omezenou dostupnost i co do konfigurací. Intel vyrábí serverové procesory ve třech různých počtech jader (a tedy s různě velkým a drahým čipem). Například nyní na 14 nm má čip LCC 10, čip HCC 18 a čip XCC 28 jader. U Ice Lake neznáme ještě přesné počty, maximem ale údajně je 38 jader, což by snad měla být varianta XCC.

Ovšem dle zdrojů z Lenova údajně nejprve budou dostupné jen LCC a HCC verze s menším počtem jader, například prostřední varianta HCC má prý na ostro jít do masové výroby až v září 2020 a oficiálně by se prý tyto modely mohly začít prodávat až v listopadu (novembri) 2020. A verze XCC se prý dá čekat nejdřív v lednu/januári 2021. Což by tedy minimálně u těchto konfigurací znamenalo tvrdé zpoždění do příštího roku, byť tedy nižší modely alespoň v nějakém počtu koncem letošního roku budou koupitelné.

Tip: 10nm Xeony Ice Lake-SP budou mít 38 jader, ale TDP až 270 W. Cooper Lake až 300 W

Intel Xeon Cooper Lake Ice Lake TDP brainbox co kr
Slajd Asusu k procesorům Intel Xeon Cooper Lake a Ice Lake (Zdroj: Brainbox.co.kr, říjen 2019)

14nm „plán B“ má zpoždění také

V tomto světle dává čím dál větší smysl, proč Intel současně s 10nm Xeony Ice Lake vymyslel i další generaci 14nm procesorů, Cooper Lake – ostatně jejich existence byla od začátku podezřívána přesně z toho, že značí nepřipravenost serverového Ice Lake, což se teď asi potvrdilo. Xeony Cooper Lake pravděpodobně tedy budou tím hlavním serverovým produktem, který Intel letos bude mít v nabídce. Ovšem ani těmto čipům se nakonec nevyhnuly problémy. Podle informací z Lenovo totiž prý také mají zpoždění. Intel byl údajně nucen provést před komerční výrobou ještě jednu revizi (respin) navíc, a to nyní oddálí jejich vydání o nějaké tři měsíce. Místo Q1 2020 tak vyjdou až v druhém kvartálu. Zřejmě to prý má být v květnu až červnu.

Také zde zřejmě nevyjdou všechny varianty hned. Intel údajně nejdřív uvede čipy „CPX6“, které mají jen šestikanálové paměti DDR4 (zatímco desky se socketem LGA 4189 budou nachystané na 8 kanálů). To proto, že architektura a členění čipu do mesh matrice vychází z šestikanálových Skylake-SP/Cascade Lake-SP. Až s nějakým zpožděním mají prý jít na trh čipy „CPX4“, které mají aktivní čtyři kanály, ale Intel osadí dva do pouzdra MCM, čímž vzniknou slepencové procesory s plným osmikanálovým řadičem a také s až dvojnásobným počtem jader. Z tohoto důvodu prý Lenovo počítá s tím, že hlavní objem prodejů bude letos jen v jednočipové/šestikanálové verzi Xeonů Cooper Lake, dvoučipové osmikanálové modely (u nichž se také čeká vysoká spotřeba až 300 W) budou prý nejspíš menšinou prodejů.

Socket LGA 4189 pro procesory Intel Xeon Ice Lake a Cooper Lake 01
Socket LGA 4189 pro procesory Intel Xeon Ice Lake a Cooper Lake (Zdroj: PC Watch)

Galerie: Socket LGA 4189 pro procesory Intel Xeon Ice Lake-SP a Cooper Lake-SP

4,1 GHz Ice Lake Core i7-1068G7 vyšlo jenom na papíře

Toto není jinak jediná známka toho, že 10nm proces zůstává aspoň v nějaké míře rozbitý. Už loni v létě Intel uvedl notebookové procesory Ice Lake-U. Jejich nejvýkonnějším modelem byl 28W čip Core i7-1068G7 s taktem až 4,1 GHz, zatímco nižší modely měly TDP 15–25 W a takt nejvýše 3,9 GHz. Jenže na trhu dosud nebyly žádné notebooky s tímto nejvýkonnějším modelem. A na CES 2020 tento měsíc se Ian Cutress z AnandTechu mimoděk dozvěděl, že to bylo jednoduše proto, že i7-1068G7 bylo uvedené čistě na papíře. Tento model Intel má začít dodávat reálně až v Q1 2020, což při uvedení nikde nezaznělo. Toto by mohlo znamenat, že Intel má problém vyrobit čipy, kteér by vyšší takt dosáhly.

Parametry 10nm CPU Intel Ice Lake
Parametry 10nm CPU Intel Ice Lake. 28W top model Core i7-1068G7 s taktem 4,1 GHz je zatím jenom na papíře, jak se ukázalo

Mimochodem, podobně je to prý s podporou LPDDR4(X) u čipů Comet Lake-U, což byla také poměrně dost skloňovaná novinka. I ta údajně byla vdobě uvedení jen na papíře, současně prodávané čipy ji neumí. Podpora tohoto novějšího (ale s čipy ARM už dost dávno používaného) typu pamětí bude zapnuta až v nové revizi K1. Tento stepping má být brzo dostupný a v blízké době se tedy už notebooky s Comet Lake-U a LPDDR4/LPDDR4X konečně objeví na trhu, kde dosud chyběly; opět se to ale dozvídáme až řadu měsíců po oficiálním oznámení podpory. Samozřejmě, toto už s chronickými bolestmi 10nm technologie asi nesouvisí.

Problémy Intelu na 10 nm nekončí. Xeony Ice Lake odloženy, zpoždění má i 14nm plán B
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

55 KOMENTÁŘE

 1. aha hahaha … tak proto dnes mentálně dysfunkční Souček píše, že AMD bude mít koncem roku 10% serverů, další rok 20% a tak dále a tak dále … a vypadá to, že tomu opravdu věří 😀

  … možná to Intel dělá schválně, ví, co my nevíme … já se nechám překvapit …

   • no jistě, klasicky jsem byl ještě dost slušný, on se tam přímo odbavuje nad tím, jak AMD potvrdilo, že na konci roku bude mít 10% … AMD může potvrzovat co chce … to jsou takové bláboly … Intel taky každou chvíli potvrzuje a co se děje, neděje…?

    • Dysfunkcni je kompletne cely.
     Nerozumis rozdilu mezi tim, co jsou odkazy na citace nekoho jineho, na jehoz zaklade je pak z toho udelany „osobni“ nazor ve smyslu odhadu. Odhad neni tvrzeni, ze to tak je/bude. Odhad je odhad. Pro Tebe je to ale tvrzeni..coz je nesmysl. To pomijim tvuj tradicni vysmevacny ton, ktery sam o sobe je dysfunkcni.

      • ale no … to jsou zase srovnání 😀 stačí si přečíst název toho článku a kromě vás dvou nemůže být nikdo na pochybách, jak to autor při opisování těch bludů myslí … to, že na závěr zpochybňuje sám sebe, aby jako ukázal, že je reklama na objektivitu, je už jen k smíchu … semínko zasel a je to vidět v diskuzi …
       jen příklad „CEO AMD, Lisa Su, plně potvrdila tento výhled“ … ještě že nenapsal „plně úplně plně maximálně na full po dekl“ … taková trapárna hodna „tiletého“ …

      • odkazovat se Gogole na diskusi a na zaklade toho dokazovat neco o clanku je asi stejne jako odkazovat se na tvuj prispevek pod clankem J.O…oboji nedava smysl

      • že to tobě nedává smysl, nijak nepřekvapuje … nepřekočil jsi svůj stín …

      • Gogo: však tam nechoď, nečti to, když ti to zjevně nedělá dobře.

       Já se taky chodím jen zasmát na některé české IT weby.

     • Tombo, ty bláboly (jsou to bláboly) o vysměvačném tónu by sis akorát ty mohl odpustit … ty sám se tady pravidelně pochechtáváš komukoliv, kdo neumí dobře anglicky a hele … ono to nevoní …

      • nikoliv gogole, jen se obcas ridim heslem..ze hloupy prispevek zasluhuje hloupou odpoved

  • 10 % v dolarech (v čem to AMD nebo nějaký novinář měří, se špatně usuzuje, když to nenapíší), znamená nějakých 2,5 – 3 miliardy dolarů tržeb. Vloni jejich divize, kde má nejen Epyc, ale i konzole vykázala 2 miliardy tržeb. Letos celá AMD očekává růst obratu o 2 miliardy. Jaká je pravděpodobnost, že z těch 2 miliard růstu bude alespoň miliarda ze serverů, těžko říci. Osobně bych čekal, že největší nárůst bude hlavně u těch konzolí, mobilních čipů a nových grafik.
   Možná to ale nemyslí v dolarech, ale v kusech, v počtu jader nebo bůhví čem. U počtu jader bych i věřil, že to bude výrazně víc, než 10 %.

   • Zdroj jasne uvadi podily na trhu tak jak je chape obchod, tedy prodeje. Abychom Souckovi nekrivdili, jedine lzi ktere se dopustil bylo tvrzeni ze redakce zvyseni prodeju na 20% v roce 2021 predpoklada, zatimco redakce pouze hypoteticky spekuluje co by se stalo kdyby amd udrzelo mezirocne zdvojnasobeni podilu na trhu serveru, coz vzhledem k aktualnim zpravam o prodejich epycu neni prilis pravdepoodobne. Takze zatimco Soucek z teto vody vari vydatny vyvar, puvodni zdroj uzavira s „Whether AMD can hold onto it, heaven only knows.“

   • Ten tržní podíl se bere v kusech/jednotkách procesorů. Kdyby to byla „revenue share“ (teda podíl na tržbách), tak to by mělo AMD procenta ještě horší.
    Jinak ten cíl ~10 % trhu AMD víceméně má, nebo říkají, že něco takového čekají, ale teď z hlavy nevím, v jakém horizontu to mělo být. Po dosažení toho by podíl IMHO měl dál stoupat, takže že *někdy* bude mít 15 %, IMHO fakt není nějaká šílenost

   • Jojo, Intel nedělá nic schválně, ty prachy mu tečou úplně náhodou. Úplnou náhodou rostou tržby skoro všech divizí, úplnou náhodou se zvyšuje jejich ziskovost, úplnou náhodou kupuje firmy, úplnou náhodou likviduje byznys, co mu nejde. Jediné, co nedělá úplnou náhodou, je to, že záměrně si špatně vyvíjí svůj 10nm proces, že?

    • těch 10 nm bylo potřeba úplně překopat, komplet, to se nestane za měsíc-dva … úplně odpískat ho nemohli, protože předělávat 10n linky zpátky na 14nm by bylo asi likvidační … bude to takové nepovedené překlenovací období …

     • Mě by zajímalo, kam pořád všichni chodí na to, že 10nm linky vznikly ze 14nm linek. Všechny 10nm linky Intelu jsou zcela nové, jak v Izraeli, tak v Oregonu na ně postavili úplně novou fabriku. Tedy žádné předělávání ZPÁTKY na 14nm nepřipadá v úvahu.

      • k uvěření bych potřeboval zdroj toho tvrzení … dovolím si pochybovat, že Intel nakoupil skenery na 10nm proces, pro které nemá v další fázi upotřebení … na těch euv šlapat nebude
       ty fabriky stavěl s tím, že v nich poběží 7nm …

      • gogo1963:
       Vzhledem k tomu, že v Izraeli nikdy 14nm linka nebyla, tak tam je to naprosto jasné.
       A o tom, jak stavěli v Oregonu novou fabriku na 10nm si určitě snadno najdete.
       S těmi skenery (v češtině to evokuje úplně jinou funkci, než to má) vám moc nerozumím. Když už se někde přestavuje stará linka (minimálně ob jednu výrobní technologii), tak se samozřejmě nevyužívají ty staré stroje, ale postaví se kompletně nová.
       I když Intel přijde se 7nm procesem, tak 10nm bude dále funkční. Navíc těch 10nm linek mají tak málo, že opravdu nehrozí, že by je chtěli předělávat na 7nm. A ani druhá část není moc jasná. To, že EUV stroje budou využívány na 7nm procesu vůbec neznamená, že tam nebudou využívány ty neEUV (jen UV) stroje. TSMC taky neplánuje, že by používala jen a pouze EUV. Už jen proto, že jejich výkon je bídný a jejich dostupnost omezená. Tedy využijí je jen na ty nejdůležitější osvity, zbytek bude dělán dále klasicky.

      • tohle jsou teorie kulhající na tři nohy … raději to neřešme …

      • vrať se do školy, čistý zisk na akci byl vyšší, než rok předtím … vyšší, to znamená víc peněz, to znamená stoupání. .. ach jo …

      • gogo1963:
       S klesajícím ziskem trochu přehání, ale defakto má pravdu. Intel za rok 2019 vygeneroval asi o 100 milionů menší čistý zisk, než za rok 2018. Ovšem díky tomu, že snížil o 5 % množství akcií, zisk na akcii rostl.
       U AMD to bylo přesně opačně. Dokázali vydělat o 4 miliony čistého zisku víc, ale díky vyššímu počtu akcií jim zisk na akcii meziročně klesl.

      • gogo1963:
       Dramatické to není v žádném případě a ve finančních výsledcích najdete potvrzení pro jakýkoliv výklad.
       Čistý zisk non-GAAP rostl, čistý zisk GAAP klesal. Provozní zisk klesal v obou metodikách. Zisk na akcii zase rostl v obou metodikách.
       Každý si v tom může najít to svoje.
       V každém případě je na tom Intel výborně, nikdy v minulosti na tom nebyl lépe, a výhled je taky optimistický.

     • Klesající marže Intelu je jen takový folklór AMDčkářů. Ono připustit, že stále má o 15 % větší marži (45 vs 60), není tak populární, jako napsat, že Intelu marže klesá a AMD marže roste. Navíc už se taktně mlčí o tom, že Intelu marže klesá hlavně z důvodu, že roste jeho alternativní byznys. Hádejte, jaká by byla marže, kdyby se vyřadily třeba paměťové čipy, které tvoří 6 % příjmů a jsou ve ztrátě?

      • Ano, Intel má stále vysoké marže, ale neustále významně klesají, a ne, opravdu na to nemá vliv něco, co dělá 6 % příjmu. Mimochodem to, že jsou paměťové čipy atd. ve zrtrátě, za to si může sám, jedlikož je zase není schopen dodat.

      • jfb:
       Jak vidíte na výsledcích, hrubá marže klesá. Jestli výrazně nebo ne, nechám na vás. A jak vidíte na výsledcích, Intel dokáže tu klesající hrubou marži kompenzovat natolik, že mu zisk neklesá. A stagnující zisk dokáže akcionářům kompenzovat tak, že klesá počet akcií a zisk na akcii tak roste.
       Že je v paměťovém byznyse ve ztrátě, je samozřejmě jeho volba. A celkem rozumná volba, když všechny velké paměťové firmy za rok 2019 klesaly, kdežto on v tomto segmentu rostl (byť jen o jedno procento). To o tom dodávání jsem nepochopil.

 2. Tak ono je celkem jasné, že Intel nepadne ze dne na den do červených čísel. Nicméně v každé firmě existuje nějaký inovační cyklus, kdy se jednotlivé produkty probíjejí postupně z nadějných hvězd a otazníků do dojných krav a končí jako prašiví psi (viz Bostonská matice). Problém Intelu je, že má možná ty otazníky (které mají sice potenciál, ale nemá je jak vyrábět), ale už ne hvězdy a jeho stádo dojnic nevyhnutelně míří do psího stadia. Vysoké zisky jsou dost možná posledními záchvěvy slávy aktuální generace.

  Ten zlom může přijít kdykoli, následky pak budou poměrně drastické – minimálně pro Intelův core byznys.