Je to oficiální. Intel má procesor s integrovanou grafikou Radeon, i s pamětí HBM2

73
Vizualizace procesoru Intel se samostatným GPU Radeon

Nejdřív to byl hodně divoce znějící drb, poté nejasný únik, pak tomu málokdo věřil, ale objevovaly se indicie. No a dnes se nemyslitelné stalo skutečností: Intel oficiálně oznámil spolupráci s AMD na procesoru pro notebooky, který bude kombinovat „modré“ CPU s „červenou“ grafikou Radeon do jednoho – byť vícečipového – pouzdra. A zřejmě jde přesně o onen produkt označovaný Kaby Lake-G.

 

Semicustom Radeon pro Intel

Zpráva, že Intel tuto dlouho odmítanou šeptandu dnes oficiálně posvětí, se v předstihu objevila ve Wall Street Journalu, nicméně krátce na to už skutečně všechno potvrdil i Intel sám. Oznámil nový procesor, který v sobě kombinuje v jednom balení CPU vyráběné Intelem a čip od AMD – GPU Radeon, které je údajně navrženo speciálně pro toto použití. Intel v tiskové zprávě mluví o „semicustom“ návrhu, což by mohlo znamenat produkt podobný čipům pro konzole, vyráběný speciálně na objednávku a jen pro Intel. Takový semicustom čip by dokonce mohl v sobě mít integrované i nějaké IP Intelu.

Obojí je na jednom substrátu (desce), což je také hlavním cílem celé iniciativy. Takováto integrace má totiž umožnit dostat výkonné herní GPU i do poměrně malého a tenkého notebookového šasi, jelikož výrazně zmenšuje prostor, který by kombinace samostatného CPU a samostatného GPU potřebovala na základní desce. Tento procesor by tedy měl být mířen zejména na herní notebooky (i když víme, že se dostane i do minipočítače NUC) a nebude přímo konkurencí pro monolitické mobilní procesory s nižší spotřebou od Intelu nebo AMD (například nové mobilní Ryzeny). Jeho ekvivalentem by byla kombinace CPU a výkonnější samostatné grafické karty.

EMIB a sdílení TDP jako v APU

Podle Intelu by zřejmě tento procesor měl používat k propojení čipů na substrátu pokročilou technologii EMIB (Embedded Multi-Die Interconnect Bridge). Ta by měla umožňovat poměrně rychlou komunikaci bez potřeby sázet čipy na křemíkový interposer (který také zvyšuje výšku čipu). Křemíkové interposery jsou drahé, takže EMIB může být docela velkou konkurenční výhodou.

Slajd Intelu k technologii EMIB. Místo vrstvy křemíkového interposeru jsou zdá se použité jen malé křemíkové můstky pod propojovanými čipy (Zdroj: PC World)
Slajd Intelu k technologii EMIB. Místo vrstvy křemíkového interposeru jsou zdá se použité jen malé křemíkové můstky pod propojovanými čipy (Zdroj: PC World)

Možná ještě důležitější aspekt je ale v napůl softwarové, napůl hardwarové spolupráci GPU a CPU. Jde sice o dva samostatné kusy křemíku, dokonce možná propojené jen standardní sběrnicí PCI Express, ale podle Intelu je implementováno inteligentní řízení spotřeby. TDP celého komplexu je sdílené a GPU a CPU si mohou příděl spotřeby „předávat“ podle toho, co je víc třeba – při práci tedy může mít více výkonu CPU, při hraní zase grafika. Takto to funguje v rámci monolitických APU a jde o velkou výhodou proti kombinaci CPU s normální samostatnou grafikou, u které TDP sdíleno není. To totiž komplikuje kromě řízení spotřeby a napájení také chlazení. Právě k propojení GPU a HBM2 je asi použito EMIB, mezi GPU a CPU jsou podle vzdálenosti asi jen konvenční vodiče v substrátu.

Integrace Radeonu přímo na pouzdro šetří v notebooku hodně místa. Čip GPU je zřejmě uprostřed, paměť HBM2 vlevo
Integrace Radeonu přímo na pouzdro šetří v notebooku hodně místa. Čip GPU je zřejmě uprostřed, paměť HBM2 vlevo

Výkonné GPU, paměti HBM2

Pokud jde o parametry těchto procesorů, nemáme zatím mnoho dat. Dřívější úniky mluvily o tom, že po stránce CPU jsou použité čtyřjádrové notebookové čipy Kaby Lake-H. Ty jsou typicky 45W, ale i s GPU měl celek mít TDP buď 65 nebo 100 W. Parametry grafiky známé nejsou, i když dříve se objevily nějaké úniky naznačující 1536 shaderů (24 CU), což ale není potvrzeno. Co ale Intel prozradil, jsou paměti. GPU bude používat HBM2, podle zveřejněné vizualizace pouzdra jeden čip. Podle frekvence by mohl dávat propustnost 200–256 GB/s, což by stačilo na hodně vysoký herní výkon. HBM2 by navíc měla být úspornější než GDDR5, takže zde grafika nažene nějaký ten watt, jenž bude místo toho moci protopit ve výpočetních jednotkách.

Proč?

Jedním z cílů této nečekané aliance je patrně ztížit život Nvidii, jejíž růst se asi Intelu líbí ještě méně než konkurence od AMD. V článku Wall Street Journalu analytik Patrick Moorhead, který původně v AMD pracoval, říká, že Intel se cítí silnější v souboji s AMD (kde „ví, jak na to“) než v konfrontaci s Nvidií. Nebo to tak alespoň bylo před dvěma či více lety, neboť tyto plány určitě vznikaly v době, kdy ještě Intel nemohl vidět letošní úspěch procesorů Ryzen. Nicméně ani nyní nemusí spolupráce pro Intel být nevýhodná. Jelikož celé vícečipové řešení bude prodávat on, dostane určitou marži a tržbu i za GPU, které by jinak neprocházelo vůbec jeho rukama. I pro AMD může tento na první pohled nelogický obchod být výhodný. A to tehdy, pokud se mu podaří prostřednictvím Intelu získat pro Radeony místo ve větším množství notebooků, u kterých by výrobci jinak zvolili grafiku od Nvidie. Sice bude za jedno GPU asi dostávat méně peněz, ve výsledku ale na tom může být jak jeho kasička, tak postavení na trhu ve výsledku lépe.

Referenční notebook Intelu, který by měl CPU s integrovaným Radeonem používat. Lekslá plocha nad klávesnicí slouží k kreslení a psaní stylusem (Zdroj: PC World)
Referenční notebook Intelu, který by měl CPU s integrovaným Radeonem používat. Lekslá plocha nad klávesnicí slouží k kreslení a psaní stylusem (Zdroj: PC World)

Intel zatím více podrobností neoznámil. Podle jeho vyjádření se další aspekty dozvíme v prvním kvartálu roku 2018. Intel rád představuje novinky na CES, takže by to mohlo být dokonce už zkraje ledna. Procesor (jenž bude patřit do generace 8000) se pak ale má začít objevovat v různých zařízeních během první poloviny roku. Kromě zmíněného herního NUCu má prý jít o počítače od „velkých OEM výrobců“, takže nějaké klienty, kteří Kaby Lake-G integrují do herních notebooků místo samostatných grafik, už zřejmě Intel nasmlouvané má. Asi má slušnou šanci třeba u Apple, který používá samostatné GPU Radeon a čtyřjádrový procesor Intel v Macboocích Pro a společné balení by mu pomohlo v jeho oblíbeném ztenčování šasi (a zvyšování marží).

Ohodnoťte tento článek!

73 KOMENTÁŘE

  • Ja si teda na ten notas Intel + AMD pockam. Chtel jsem ted koupit Asuse i7-HQ + GTX970M, ale kaslu na to a cekam, snad se nakonec neukaze, ze ta integrovana VEGA v Intelu bude jen pro Apple.
   Ohledne chlazeni to muze byt tak, ze Intel AMDecku poradil jak Vegu zefektivnit a nebude s chlazenim problem. Ona taky urcite v notasu pojede na nizsich taktech. V Radeonech ma RX Vega ten problem, ze AMD se zoufale snazila dohnat NVidii s GTX1080 a protoze Vega nemela vykon ,tak tam narvali uplne nejvyssi takty co to slo, proto tak velka spotreba. To notebookove reseni by snad melo byt na urovni GTX1050Ti, ja bych si osobne pral, kdyby dokazali i dotahnout GTX1060. Kazdopadne ale to urcite pojede na nizsich taktech a teda nizke spotrebe. Ma byt CPU+GPU spotreba nizsi model 65W a vyssi model 100W a to je hodne solidni.

  • Chápu, že takový ubožák jako vy, co si pořád musí brát do huby mé jméno, to nepochopí, ale jestliže se objeví pozitivní zpráva o nějaké firmě, je pravděpodobné, že akcie rostou, stejně jako je logické, že když se objeví zpráva negativní, že klesají.
   Výsledky za 3Q byly pro AMD negativní, protože obrovský růst obratu nedokázala přetavit v odpovídající zisk a navíc avizovala, že ve 4Q půjde obrat výrazně dolů, proto šly dolů i akcie. Naopak skutečnost, že AMD bude dodávat Intelu mobilní grafiky je hodně pozitivní zpráva, protože nastiňuje možnost, že se AMD podaří vytěsnit nVidii z Inteláckých notebooků, což ji může přinést obrat vyšší, než má dneska z grafických čipů.
   Za mě je s podivem, že AMD roste jen o 5 %. Čipy pro Intel nebudou sice bůhvíjak ziskové, ale ziskové budou a stabilizují firmu. Odhadl bych, že potenciál je v tomto segmentu větší, než v segmentu konzolí. A odhadl bych, že pokud se to rozjede, bude zisk z tohoto obchodu tvořit klidně 50 % zisku celé firmy.
   Mimochodem tato zpráva má obrovský ohlas na finančních webech.

    • Fanboy čeho? Když jsem kritizoval AMD, tak se vám to nelíbilo, když ji teď chválím, máte stejný problém.
     Chápu, že vás štve, že se nevyplnilo to, o čem tu neustále melete, a to je moje „roky trvající snaha shazovat AMD“. A ono se najednou v plné kráse ukáže, že to tak není. Kritizuju AMD, když má pocit, že si to zaslouží a chválím jí tehdy, když mám pocit, že si pochvalu zaslouží. A hledím u toho hlavně na finanční stránku věci a ne na nějaké osobní pocity a sympatie. Ostatně, jak už jsem tu několikrát psal, ve svém hlavním pracovním počítači jsem měl 4x AMD a jen 2x Intel. A je dost možné, že můj další procesor bude zase od AMD. Bude záležet na tom, kdy umře současný, zatím dostačující počítač (i5 2500K s 16 GB), a co bude v té době mít optimální poměr cena/výkon.
     A to, co si koupím jako zákazník zase vůbec nesouvisí s tím, co si koupím či co prodám jako investor.

   • Skoro půl miliardy nárůst zisku při obratu v řádu miliard je myslím velice, velice dobré. Neustále zapomínáte, že minulý rok bylo AMD skoro v půlmiliardové ztrátě, tento rok se dostali do zisku. TO je naprosto úžasný výsledek.

  • No Aznohu, citim tam tu kyselou pachut, v tom tvym projevu 🙂 Pry ze Intel bude integrovat grafiky od AMD. Nakonec je z toho tenhle slepenec, behemot jak prase. Zadna integrovane grafika od AMD se nekona. O co, ze to diky neefektivni Vega architekture bude zravejsi a pomalejsi, nez Pascal/Volta v Optimus zapojeni 😀

  • Jsou to dva různé segmenty, které si nekonkurujou. Ryzeny Mobile můžou mít spotřebu 15-25W a jsou dělané na mainstreamové a tenké notebooky kde nechcete samostatnou grafiku nejen kvůli velikosti, ale taky kvůli spotřebě, hluku, chlazení.

   Tohle bude 65-100W a je to určené na vyhraněně herní notebooky. Konkurence je to pro H-čková čtyřjádra doprovázená nějakou výkonnější samostatnou grafikou.

   Takže to taky nijak neohrožuje integrované grafiky Intelu, ty pojednou dál v tom samém segmentu, co ten Ryzen Mobile. A v ve vyšších CPU Intelu budou taky pořád, tohle je skutečně specialita pro herní stroje.

  • tynyt, keby som mal počítať koľko krát tu už bol produkt/technológia/software ktorí podľa červených hláv mal už zaručene započať úpadok tej fuj fuj zlej nVidie tak by mi asi ani prsty dvoch rúk nestačili 😀 Takže tento produkt – i5/7+AMD GPU – si píšem hneť vedľa AMD v konzolách, freesync, rozdelenie výroby TSMC/GF, prechod na 16nm, mantle, DX12, HMB…

   …a zasmejem sa pri ďalšej kavrtálnej správe ako nVidia zvýšila zisk či predaj.

   btw. na diite píšeš že „Prý ekvivalent GTX1050Ti“ – tak to nVidia môže už ozaj zabaliť, nastal koniec !
   Ako nesporne, v takom jednom celku to bude zaujímaví výkon ale reálne jediné čo taký produkt môže reálne „killerovať“ v ponuke nVidie sú notebookovské 1050Ti v tenkých bookoch.

   • Klidně se směj. Já ti jen řeknu jednu věc: notebooky s levnějšími dedikovanými grafikami jsou zdaleka nejprodávanější. A pokud Intel bude mít dobrou cenu, je to s celým sledem konkurenčních karet nvidie dost nahnuté. Zůstanou jen hiend modely, které ale v běžném notebooku nekoupíš, protože cena takového řešení začíná na ceně půlsta a víc.

    A pokud nevidíš tu dlouhodobou a celkem cílevědomou snahu AMD zabrat území, asi k tomu nemám dál co říct. Nvidia samozřejmě má zisky, ale taky zcela zřejmě (a zatím dost neúspěšně) hledá další obory mimo PC grafik, kde by se uplatnila. Po fiasku s Tegrou se upnula na automotive, odkud byla (opět) vypoklonkována. Takže ano, dnes mají peníze, dnes mají taky produkt, ale z dlouhodobějšího hlediska to s nimi až tak dobře nevypadá.

    • 1. tynyt tak ešte raz a pomaly, „levnějšími dedikovanými grafikami jsou zdaleka nejprodávanější „ – prosím ťa prezraď mi, koľko si tak myslíš že bude stáť tento „zázrak“ – GPU + HBM + CPU od Intelu v jednom kuse ? Dole píšem že 2C/4T s Irisom inte ldáva po 400+ USD, tvoje „pokud Intel bude mít dobrou cenu“ je len výkrik do tmy, zbožné prianie ktorí nemá reálny podklad.

     2. „Zůstanou jen hiend modely, které ale v běžném notebooku nekoupíš“ a to bude za rok – 2 – 5 ?

     3. „snahu AMD zabrat území“, nVidia – „hledá další obory mimo PC grafik, kde by se uplatnila“ pravda, ale práve tie zisku sú to najpodstatnejšie, či z 10 alebo 90% trhu je zhola jedno, ale veď u Apple by ti vedeli povedať, 90% zisku z 10% trhu 😀

     „ale z dlouhodobějšího hlediska to s nimi až tak dobře nevypadá.“ to je varenie z vody, „z dlouhodobějšího hlediska“ boli pred 7rokmi chlapci z nVidie v pr*eli, GTX4xx za veľa nestáli – AMD ich bilo jak psov – kde je nVidia dnes ? Apple pred 10r bol čo ? Minoritný nepodstatný výrobca PC/NTB ktorí mimo iné predstavil akýsi „ajfon“ – kde je Apple dnes ? Alebo „pôvodná“ neohroziteľná Nokia – R.I.P.

     Boh vie kde bude nVidia za 10rokov, ale pri súčasnom trende predajov, ziskov, rozmachu highendového hrania a pod. by som si tie čierne scenáre odpustil.

     • ad 1.: Jenže ten problém u Intelu je právě IrisPro a zejména extrémně drahá eDRAM. Proti tomu si dovolím tipovat, že HBM bude zásadně levnější (tím spíše, že si intel vyvinul vlastní řešení interposeru) a celý slepenec nebude dražší než modely s IrisPro. Další výhoda oproti modelům s dedikovanou grafikou je ta, že se ušetří za nákup čipů od nvidie (což vyrovná nákup čipů od AMD) a ušetří se za základní desku, která bude menší, jednodušší a chlazení bude rovněž hodně přímočaré. Osobně si myslím, že cena za celý stroj bude nižší, než u modelů s dedikovanou kartou srovnatelného výkonu.

      ad 2.: nyní se bavíme čistě hypoteticky, osobně si myslím, že toto řešení je čistě pro Apple (minimálně v první vlně). Nicméně pokud by se tyto čipy dostaly klasickým výrobcům PC HW, tak si dovolím tipnout, že konkurenci do roka vystrnadí – leda by nvidia začala velkou cenovou válku, ale i tak si myslím, že tenké herní stroje v podstatě toto řešení už má jisté.

      ad 3.: to nijak nepopírám, jenže ty zapomínáš na jinou věc: něco podobného udělali Intel s AMD v čipsetech, prostě své platformy uzavřeli jiným výrobcům (např. té nvidii). A dokážu si představit, že až AMD dosáhne toho 90% podílu, tak udělá přesně totéž, co dělala roky nvidia s těmi různými proprietárními API, jenže díky podílu a situaci na trhu a v technologii se mu to může povést (což by se mi vůbec nelíbilo). Upínat se na dnešní stav a očekávat, že tohle se nikdy nezmění, to není moc dobré východisko.
      Co se týká historie, „v prdeli“ byly oba tábory tolikrát, jenže to bylo v dobách, kdy tu byly dvě firmy vyrábějící podobné produkty. Nyní nastalo zcela jiné paradigma, jsou tu už prakticky jen výrobci APU, což znamená, že nvidii chybí licence x86 (což mě vede k názoru, že dříve či později nvidia pohltí VIA, protože tah s ARMem jí opakovaně nevyšel).

      Opakuji: vaříme z vody, nevíme, nakolik Intel pustí k vodě své GMA. Ale pokud to opravdu udělá masivně a KabyG uspěje tak, že Intelu pomůže, věřím, že to bude mít nvidia dost blbé.

     • Myslím, že to je trochu moc dramatický pohled, tohle Nvidii může sebrat dost „design winů“, ale že by najednou vypadla z poloviny, neřkuli třeba z 75 % notebooků? O tom hodně pochybuju.

      GMA to určitě taky nenahradí, protože je to zatím skutečně jenom integrace na úrovni pouzdření. Prostě Intel kupuje Radeony a pájí je na svůj procesor místo toho, aby je kupovali výrobci notebooků a pájeli na desku. Svojí vlastní grafiku budou dál potřebovat pro 99+% trhu a taky ji mít budou a v těch 99+% trhu ji budou dál používat.

      Jinak Nvidia + ARM, no ne že by to byla úplná katastrofa, ale nedávno jsem narazil na ten starý blog, kde původně ohlašovali Project Denver: https://blogs.nvidia.com/blog/2011/01/05/project-denver-processor-to-usher-in-new-era-of-computing/

      „PROJECT DENVER” PROCESSOR TO USHER IN NEW ERA OF COMPUTING “
      … „An ARM processor coupled with an NVIDIA GPU represents the computing platform of the future.“
      … „Denver frees PCs, workstations and servers from the hegemony and inefficiency of the x86 architecture.“
      … „high-performance ARM-based CPUs designed to power future products ranging from personal computers to servers and supercomputers.“

      Denver teda byl slušný zklamání, po několika letech takovýhohle hype pak vydali to ořezávátko a la Transmeta…

      Ale ono je otázka, co by dnes VIA dokázala nabídnout, zabil ji už Silvermont a Jaguar. A kromě toho je už zabraná, mají ji Čínani.

     • Honza Olšan: Myslím, že celý tento thread uvozuje moje jemné popíchnutí (které jsem nemyslel vážně), zbytek je řekněme hodně hypotetický. Nicméně jsem přesvědčen, že pokud by došlo k masivnímu nasazení GPU od AMD v intelích CPU, měla by nvidia v horizontu několika kvartálů docela problém. Ono se totiž stačí podívat, co se prodává nejvíc – takové to smetí typu 920M, 150MX , M420X apod., které tam je jen proto, aby prodejce mohl pábit o „herním“ stroji. Jistě by si zachovali top-end i s těmi velkými maržemi, jenže (opět v horizontu několika let) bys měl najednou svět, kde notebookový mainstream je pokrytý AMD, konzole jsou AMD a na PC je to řekněme plichta.

      To je už prostředí, které je trochu odlišné od dnešního stavu.

      P.S.: VIA dnes může nabídnout licenci x86, ostatní je asi už passé.

     • tynyt: čisto hypoteticky, Zhaoxin (VIA) ak by došla ponuka zo semi-custom NVIDIA dokáže ponúknuť pre budúci rok 16nm (12nm) SoC OctaCore s novou point-to-poiint zbernicou, dual-channel DDR4 radičom, PCIe 3.0 zbernicou, ktoré by a vyrovnali resp. predčili riešenie semi-custom Jaguarové SoC v PS4 Pro, Xbox One X.

      Ak by mala NVIDIA záujem tak veľmi dobre vie kam sa má obrátiť. Ostatne táto spolupráca Intel+AMD ju určite dobre vykokrí… 🙂

      Ale späť na Zem Zhaoxin (VIA) si na čínskom trhu vystačí aj s vlastným GPU evolúčne z S3 Graphics ako Zhaoxin independent intellectual property GPU.

     • Taky myslím, že Zhaoxin se bude soustředit na Čínu, kde má páky k prodeji („lokální produkt“). Ono by se asi taky dalo připomenout, že VIA nemá s Nvidií vůbec dobré zkušenosti. Nvidia už takhle jednou chtěla uzavřít partnerství – jestli si vzpomínáte, tak platforma „Ion“ měla původně být čipset a iGPU Nvidia + CPU Via Nano. Ale Nvidia je hodila přes palubu a upekla to nakonec s Atomem od Intelu.

      Taky pamatuju drby, že Nvidia taky kdysi (roky 2004-2006) zatlačila zákulisně na výrobce desek a vypudila tím čipsety VIA z AMD platformy. Třeba poslední generace K8T900 a southbridge VT8251 se nikdy nedostala na socket 939 nebo AM2, IIRC. (Tehdy Nvidia taky koupila a zařízla jiného potenciálního konkurenta ULi. Ta firma vydala nečekaně dobrý a nadějně vypadající čipset, Nvidia ji rychle koupila a všechno to zrušila, než to mělo možnost ohrozit její byznys s nForce. Takže bych se vůbec nedivil, kdyby ty drby s VIA byly pravda.)

     • tynyt, tak ja to už len skrátim a síce, podľa mňa je prosto strašne trúfalé maľovať nejaké černejšie scenáre pre nVidiu lebo súčastný stav a to čo predvádza posledné roky dáva len ozaj malý priestor na to aby si človek mohol myslieť že to zrazu po uvedení nejakého takéhoto nového Intel GPU-CPU-HBM produktu pojde z nVidiu z kopca.

      + výhody kompaktnosti sú nesporné ale neoddiskutovateľná bude aj cena, buďme realisti…

      Tak či onak, môžeme sa baviť po roku-dvoch, či to skutočne začne „zabíjať“ nVidiu alebo to dokopy a celkovo nepraví z nVidiou nič.

  • + pýtam sa tichými slovami básnika, pri pohľade na cenovky normálnych bookovských i5/i7 či pre zvýšenie adrenalínu modelov z Irisom, koľko asi tak bude koštovať táto sranda s GPU a HBM ?

   Ak také 2C/4T aka i7-7660U majú „Recommended Customer Price $415.00“ stalčí Intel toto riešenie do 500USD alebo budeme mať nový rekord 😀

 1. Takze je to nakonec pravda, amd skutecne proda intelu provaz, na kterem ji intel obesi. Pro kratkodoby zisk s minimalni marzi (viz marze na gondole apu) podpori rozsireni a etablaci portfolia konkurence, do ktereho se pak uz nedostane 🙂
  A Bezzmozci se raduji a tleskaji rucickama 🙂

  • Intel ma v notasech (CPU+GPU) nizsi radu s ohledem na spotrebu Intel U + Intel HD Graphics a proti te vystupuje RyZen Mobile od AMD. Take je zde produkt zalozeny na Intel U + NVidia MX.
   A potom je vyssi rada a tam je momentalne vyhradne Intel HQ + NVidia GTX. AMD zadny samostany produkt ani neohlasila a vubec se nevi, jestli nekdy nejaky RyZen + Vega pro notasy bude. Takze jedinna konkurence pro Intel + NVidia bude Intel HQ + AMD Vega.
   Jak teda vidis Intel mirne ziska, protoze zatimco NVidia jela po vlastni ose, AMD GPU bude integrovano a Intel na tom ziska marzi, kterou u NVidia GPU sla ciste NVidii. Pro AMD je situace take vyhodna, protoze nema nic a ted nahle ziska do notasu vyssi rady grafiku a na ni bude nejaky sice maly ale zisk a porad lepsi neco nez nic. Navic kazda grafika od AMD i treba jen v notebooku znamena aspon male snizeni poctu zastoupenych NVidia grafik na Steamu, kde je AMD vyslovene minoritni. To je pro AMD take velmi vyhodne.

   Cele to ale stoji na dvou neznamych:

   1. Bude to Intel CPU + AMD GPU opravdu i v notasech Windows nebo se jedna jen o produkt pro Apple?

   2. Opravdu dokaze AMD GPU mobilni Vega dorovnat vykonem NVidii na nejprodavanejsich pozicich GTX1050Ti a GTX1060? A za jakou cenu to bude, bude to opravdu levnejsi vzhledem k zapojeni HBM do procesu vyroby?

   • Do nizsiho segmentu tohle nepujde, protoze tam cili APU, s nizkymi marzemi. Tohle je do vyssiho custom segmentu, take si myslim, ze to budou cpu do zakazkovych NUC nebo applu. Tedy do produktu (toho vysledneho slepence od intela) s vyssi marzi, kde – ano – amd zatim nic nema. Coz je to o cem mluvim. Az bude chtit mit amd v tomhle segmentu s vyssi marzi produkt , bude se amd pretlacovat s konkurenci, kterou si samo vytvori.
    Takze ted amd vydela par dolaru na kusu (kolik ma na gondolim cipu, $5?), a v budoucnu bude za saska.

    • AMD ma RyZen, TRipper, Epyc, Vega, RyZen Mobile, Epyc Mobile. Na takovou firmu projektu az nad hlavu. Jiste neco z toho jsou ruzny slepence, ale i tak RyZen, Vega, Epyc, RyZen Mobile jsou proste ctyri ruzny projekty a ty musej udrzovat, takze uz na Q1/2018 je pripravovan RyZen+.
     Podle me je pro AMD vysvobozenim, ze nemusi spechat s RyZen+Vega notebook a nechaj tenhle segment Intelu s tim, ze z Vegy pouzite v Intelu je porad nejakej prijem nez kdyby zakznici koupili NVidie a AMDecko ostrouhalo uplne.
     Podle me AMD tu situaci pochopilo dobre a o „herni“ notasy se sami pokusi nejdriv v generaci Navi. Takze Vega v Intelu je pro ne vyslovene dar z nebes. 🙂

     • Cece, Redmarxi, ty dneska valis 😉 Ale fakt.. normalni, nerypavy komentar s nejakou dedukci. Tak to je spravne.
      Jinak AMD melo v planu vydavat mobilni polarisy…ale z nejakeho duvodu proste nikde nejsou, vyjma 460(5) Jestli je nakonec nedelaji nebo o ne nebyl zajem (krome Macace) a nebo nemaji vetsi kapacitu nez tu, co obslouzi Apple..

  • Zajímavý, jak si do toho lidi promítají různé tužby a vyvozují z toho pak každý úplně jiné výsledky 🙂
   Přitom to až na tu symbolickou hodnotu ani nemusí mít nějak moc velké dopady.

   • Jj, souhlas.
    Ja bych dodal, ze nakteri jedinci breci jak male vyrobni kapacity ma AMD k dispozici, ze prodaji vse co vyrobi a na druhe strane skacou radosti nad cipem na kterem bude daleko mensi marze jak na vlastnim CPU nebo GPU a navic nejake ty kapacity to taky sezere. Takze co je vlastne lepsi?

    • Ono se brečí nad výrobníma kapacitama?

     IMHO jsou limitovaní asi jenom u pouzdření těch Veg s HBM, jestli byly ty zprávy pravda. GlobalFoundries by pro ně mělo mít kapacity dost s ještě značnou rezervou (kdyby bylo AMD schopné vytížit celou kapacitu GloFo na 14nm, tak je těže za vodou). Takže ve výrobě čipů (waferů) problém nebude. A do tohohle projektu dodává AMD jenom čipy/wafery, takže jinde v pouzdření a tak by problém být taky neměl. Hlavně se tyhle GPU budou vyrábět ve větším předstihu a předvídatelně, takže se to bude dát lépe naplánovat a rozvrhnout.

     Jestli je řeč o GPU, která teď nebyla sehnatelná kvůli těžařům, tam to není způsobené tím, že GlobalFoundries nestíhají vyrábět (tolik ten objem velký zase není), ale tím, že nějakou dobu trvá, než ta mašinerie zareaguje a pak trvá měsíce, než se z toho započatého waferu dostane hotové zapouzdřené GPU, osadí se na PCB a výrobce to lodí přiveze z Asie do Evropy. A taky AMD určitě nechtělo tu výrobu zvýšit nějak masivně naráz, protože pokud by vyrobili příliš moc zásob a hned druhý den bublina praskla, tak by byli v průšvihu.
     O samotné kapacitě výroby by to být nemělo, jen o předvídání toho, kolik bude třeba produktu za 3-6 měsíců. Což normálně není tak těžké, ale v těchhle podmínkách ano.

     • Ne, ne. To neni trend posledni doby. To je dlouhodobejsi zalezitost kterou jisti jedinci argumentuji. V souvislosti s tim ze co vyrobi to prodaji, ze jsou oproti konkurenci mala firma, ze kdyby mohli vyrobit vic, tak bla, bla , bla. Naposled toto bylo u Ryzenu.
      Ohledne Vegy jsou ty problemy jasne, i kdyz opet nekteri budou tvrdit jak se prodalo daleko vice nez je bezne.
      A stejne tak to bylo v diskuzich o tom, jak ukrajuji z vyrobnich kapacit cipy pro konzole.
      Ale pokud by byl odkaz na to, jake ze to ma AMD rezervy u vyrobcu, sem s nima. Moc tomu neverim.

     • Odkazy nemám, ale nepřijde vám, že kdyby AMD vyčerpávalo všechny FinFET linky u GloFo, že by to byly velké titulky v novinách? Taky by měli úplně jiný obrat, kdežto momentálně to IIRC vypadá, že tak tak letos odeberou ty wafery za 1 miliardu, což IIRC předpokládá WSA. Jestli vůbec.

      Připomínka: čipy pro konzole se dělají u TSMC, takže ty se nepočítají.

      Jinak obecně je třeba nebrat úplně všechno co lidi nakvákají vážně. Speciálně když je to někde v komentářích, žádné doklad k tomu uveden není, tak je vždycky nejlepší vysvětlení, že ten člověk neví co mluví, nebo hůř si to zrovna vymyslel.
      Ostatně, to je vidět prakticky všude, u politických zpráv, společenských – těch pitomostí je tam snad i většina. Tak proč by to u ekonomicky řízlých IT zpráv mělo být jiné 🙂

     • Jan Olšan: presne tak.
      AMD vobec nepredava tolko, ako podaktorí hovoria. Ked sa pozrieme na posledny kvartal (Q3 2017), tak z celkovej trzby $1.6 mld je polovica cipov pre konzoly (= predzasobenie na vianocny trh) a druha polovica ($800 mil) su procesory a grafiky spolu. Keby malo AMD tak skvele predaje Ryzenu a Vegy, isto by sa to odzrkadlilo na trzbach. Pomer divizii nevieme, ale kedy to bolo 50:50 — co je to za trzba $400mil za procesory ? A $400 mil za grafiky ? Nvidia len na grafikach urobi $2.2mld (bez CPU a bez konzoli).

      Z cisel jasne vyplyva, ze CPU a GPU od AMD sa stale predavaju velmi zle.

      Pred 10timi rokmi malo AMD iba CPU + chipsety a robilo bezne $1.7mld / kvartal (bez grafickych cipov a konzoli).

      Ryzen nie je zly produkt a oproti Buldozeru konecne aspon nieco, o com sa da uvazovat (a vo vykone je to obrovsky skok pre AMD), ale este stale mu nieco k dokonalosti chyba (frekvencie, IPC, …). Jednoducho som toho nazoru, ze to stale nie je procesor typu: Must have ! (ako bol svojho casu Athlon 64).
      A o Vege/Polaris (a grafikach AMD vseobecne) sa nema zmysel bavit.

     • //este sa opravim: mam pocit, ze pred tymi 10-15timi rokmi robilo AMD iba CPU – tusim sa to parovalo s nForce a VIA. Kupoval som Athlon 64 tusim v roku 2001 do pracovneho compu, uz si to dobre nepamatam.

      Chipsety tusim AMD zacalo robit az s nakupom ATI.

     • @DarkMouse.. problem s temi predikcemi, jestli se u AMD malo prodavaji grafiky nebo CPU je v tom, ze nikdo nezna cisla. Nekteri si pak k tomu domysli, ze protoze se prodali vsechny 470 – 580 tak asi se neprodavaji Ryzeny zase tak dobre, atd. Jenomze pokud nevime, kolik tech Polarisu vubec vyrobili, jak nekdo muze takovy odhad delat. Naopak proti nejakemu „extra“ prodeji grafik mluvi to, ze Veka prisla pozde, je draha, problemy s pouzdrenim, neexistujici nereference a u Polarisu se pry nezvysovala vyroba. U Ryzenu je to taky zajimavy, protoze muzeme celkem s jistotou rict jen to, ze v Retail prodejich, alespon na velkych zapadnich trzich Ryzen uspech mel. Ale zase Setrvacnost trhu a OEM vyrobci, mohli presto davat prednost Intelu.. Suma sumarum, jak je to ve skutecnosti.. MLHA 😀

  • Nekde jsem cetl odhady, ze to ma mit vykon nekde pod RX470. Pokud by to byla pravda, a meli to treba rozdelene na vykon „460“ a „470“, tak s tim pokryjes velky segment mobilnich verzi 1050, 1050Ti a 1060.