Intel chystá dvě nové platformy pro highendová CPU: Z399 a X599. Vydání je asi blízko

11
Intel Core 7. generace pro platformu X299, Skylake-X (Zdroj: Intel)

Zostřená konkurence mezi AMD a Intelem přináší do světa procesorů zajímavé novinky a platí to hodně i o highendové platformě. Tam pod vlivem Threadripperů Intel zřejmě chystá velké novinky – snad až 22jádrové procesory pro socket LGA 2066 a také extrémní modely s šestikanálovou RAM pro socket LGA 3647. Zároveň pro tyto procesory zdá se vzniknou dvě nové platformy základních desek – Z399 a X599.

 

Z399, nový čipset pro Skylake-X

Podle webu PC Builder’s Club (který nedávno byl mezi těmi, kdo přinesli později potvrzenou informaci o návratu pájky v čipech Coffee Lake Refresh) Intel chystá refresh čipové sady pro platformu LGA 2066, který přinese náhradu sady X299. Situaci mu zde trošku komplikuje AMD, které si zabralo označení X399 pro platformu TR4 s Threadrippery. Intel se ale nenechal zaskočit. Aby se názvy neshodovaly, údajně pojmenuje nový čipset Z399.

Tuto informaci má zmíněný web údajně od některého výrobce PC, takže asi vyplývá z neveřejných roadmap. Čipová sada Z399 má být určena pro procesory nahrazující současné modely Skylake-X pro LGA 2066. Platforma by ale měla být kompatibilní a nová CPU mají po aktualizaci BIOSu fungovat i na X299. Čipset Z399 by měl již prý být připraven k výrobě a Intel by údajně nové procesory měl vydat někdy nyní na podzim, v listopadu nebo snad už tento měsíc. Má jít o refresh čipů Skylake-X, ale nyní s až 22 jádry. Nové desky s čipsetem Z399 by asi měly být vypuštěny do světa současně. Podle zdrojů PC Builder’s Clubu už prý jsou některé modely v zákulisí přichystané pro objednání.

intel-cipset-x299-ilustrace-1600Čipová sada Z399 by teoreticky mohla být založená na 14nm křemíku čipsetů řady 300 pro socket LGA 1151 jako jsou B360 nebo Z390. Od platformy LGA 2066 je totiž čipset sdílený s desktopem. Pokud by šlo o 14nm čipy, pak by Z399 měl přinést všechny novinky této platformy, zejména tedy integraci části Wi-Fi konektivity a nativní řadič USB 3.1, který na X299 musí být dodán externím řadičem (typicky od ASMedia).

Na špici přijde X599

To, že se nový čipset Z399 přesunul z řady X implikující „extrémní“ hardware do obyčejné „Z“, která označuje přetaktovávací platformu na mainstreamové platformě, ale Intelu bude velmi dobře zapadat do koncepce. Není to tedy zdaleka tak, že by jej AMD provokacemi s označením nějak zahnalo do kouta. Podle dalších informací totiž Intel separátně chystá ještě platformu X599, která by pro změnu asi byla čipsetem pro ona super-highendová CPU se socketem LGA 3647.

gigabyte-lga-3647-cascade-lake-demo-computex2018-toms-hardware-01
Prototyp speciální desky pro desktopová CPU se socketem LGA 3647 na Computexu (Zdroj: Tom’s Hardware). Z této platformy se zřejmě stane X599

Z těch se stane nová výkonnostní špička v nabídce Intelu, a tedy si plně zaslouží „ikskové“ označení jakožto extrémní platforma. Do tohoto kontextu pak plně zapadá přeznačení čipsetu pro platformu LGA 2066 na Z399, jelikož už nepůjde o nejextrémnější desktopový hardware. A protože se tak Intel dostane se značením zase napřed, bude teď pro změnu muset nějak šachovat AMD, až se u Threadripperů dostane na generaci čipsetu X599.

Intel chystá dvě nové platformy pro highendová CPU: Z399 a X599. Vydání je asi blízko
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.11%) 18 hlasů

11 KOMENTÁŘE

  • Šílené. Pokud se nepletu, tak jen ty mosfety co používají stojí 6$ kus. A jejich tam 28. Výrobci desek samozřejmě dostanou množstevní slevu, ale minimálně 100$ padne jen na napájecí kaskádu.

 1. Jaké hry na takovýchto strojích hrát, aby je člověk využil ? Je to herní platforma, že ? Mám pocit, že nové procesory & desky poslední dobou utíkají ostatním oblastem. Snad Intel překvapí i s GPU. A snad bude i zajímavý software. Na druhou stranu, všechny tyto super top novinky jsou tak drahé, že vlastně, jakoby nebyly…. Virtuální realita pro většinu lidí….

  • Kouzlo takové platformy je v tom, že na ní může v případě využití virtualizace s passthrough hrát hry několik lidí současně. Případně využít celkový dosažitelný výkon k zcela jiným účelům. Čehož se u několika slabších PC již tak jednoduše nedosahuje.

  • Ale vždyť to není herní platforma ani náhodou. Obecně HEDT ani dřív neměl smysl čistě na hry, kdyžtak třeba na streamování a nahrávání her, aktuálně i na to stačí mainstreamová osmijádra.
   HEDT je primárně platforma pro workstationy a speciálně takovéto extrémní procesory (16 jader +) mají smysl jen pro výborně škálující aplikace, které to využíjí, např. Blender, grafické/střehové programy, apod.

   A u té x599 platformy pak může být podobný problém jako u 2990WX, že už na tom hry pojedou dokonce výrazně hůř než na mainstramových CPU, byť Intel díky monolitickým čipům na tom asi bude lépe než největší Threadrippery (= Epic s ořezaným paměťovým systémem).

   • Nízký výkon her na 2990WX bude patrně dán nevhodným Windows schedulingem vláken přes jádra. Myslím, že při stanovení afinity k 8/16 jádrům (těm s mem controllery) nebude výkon příliš odlišný od Ryzen/Trxx50 plafrorem.

    Osobně si myslím, že by AMD mělo přestat rozslišovat EPYC a TR a dopřát nám v rámci chipsetu X499 octa channel. Zvlášť pokud navýší počet jader v Zen2(7nm) v die až na 12. Na segmentaci produktů (ořezávání features) tu přeci máme Intel.

    • Quad channel na X399 není o ořezávání. TR 1950X/2950X a nižší mají jen 4 kanálový řadič, ale jsou to HEDT CPU -> je nutné aby měly aspoň 8 slotů pro RAM. Tak se na jeden kanál napojí dva sloty. Problém je, že v momentě kdy příjde CPU s 8 kanály, deska má sloty nadrátované tak, že jsou jen 4 kanály.

     Byl to trade off. Na ATX/E-ATX desku nedostanou 16 slotů. Tak si museli vybrat mezi 4 kanály s 8 sloty, nebo 8 kanály s 8 sloty – a jelikož to by znamenalo, že TR 2950X by měl jen pouhé 4 sloty pro RAM, což v HEDT nestačí, tak se rozhodli pro první variantu.

     Kdyby AMD mohlo, všemi deseti by okamžitě umožnilo aby TR 2990WX uměl 8 kanálů na X399 deskách. Ale není to možné.