Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?

Microsoft musel vyřešit otázku, co bude se zařízeními s Desítkami, která nemohou přejít na Creators Update.

2
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Nedávno vyšlo najevo, že některé relativně mladé počítače (převedším různá zařízení 2v1) s procesory Intel Atom rodiny Cloverview nemohou získat poslední vydání Windows 10. Jak jsem již uvedl, bylo jasné, že k podobnému případu dříve či později dojít musí, protože kompatibilita nebude se vším držena donekonečna. Nebudu se dále zdržovat rekapitulací, případně se podívejte nejprve do staršího článku.

Podívejme se na tu zajímavější část, a sice jak se Microsoft se situací vypořádal. V daném případě ostatně není problematické až tak to, že dané stroje nezískají nové funkce. Problém spočívá v tom, že budou za pár měsíců bez záplat, protože standardně podpora jednotlivých vydání Desítek trvá 18 měsíců. Přitom kdyby zařízení, jež původně byla vybavena Windows 8.1, nepřicházela na Desítky, měla by podporu zajištěnou až do 10. ledna 2023.

Možná řešení

Jak jsem uvedl, situace se dá vyřešit třemi způsoby:

  1. Dotčené stroje s Atomy mohou zůstat úplně bez podpory, což by bylo nejbolestivější řešení.
  2. Je možné vyprodukovat kompatibilní ovladač, takže by pak tyto počítače mohly přejít na Creators Update.
  3. Zařízení setrvají na Anniversary Updatu s tím, že jim Microsoft umožní dále získávat servisní aktualizace.

Které řešení si Microsoft vybral?

Poslední zařízení na Desítky bezplatně přešla před rokem
Poslední zařízení na Desítky bezplatně přešla teprve před rokem. Naštěstí nezůstanou na suchu

Prodloužení doby podpory pro SoC Cloverview

Osobně jsem tipoval, že se podaří napsat kompatibilní ovladač, Intel ale zjevně takové ambice nemá. Čtveřice procesorů (Z2760, Z2520, Z2560 a Z2580), které se na trh začaly dostávat ve druhé polovině roku 2013, došla na konec tzv. interaktivní podpory. Takhle ji Intel vážně označuje. Podpora Desítek je neurčitě stanovena tak, že je zařízení podporováno minimálně tak dlouho, dokud jej podporuje sám výrobce:

„Aktualizaci nemusí být možné do zařízení nainstalovat, pokud není kompatibilní hardware zařízení, chybí aktuální ovladače a v dalších případech, kdy už výrobce OEM na zařízení neposkytuje podporu.“

V praxi to zaznamená, že budete získávat aktualizace, dokud se některá z komponent nestane nekompatibilní, např. kvůli starému ovladači. K pevným zásadám Microsoft sice stále patří garance 10leté podpory operačních systémů.

Protože bez podpory Intelu není možné situaci vyřešit, rozhodl se Microsoft, že zařízení se SoC Cloverview sice zůstanou na Windows 10 Anniversary Update, ale budou moct nadále získávat servisní aktualizace pro toto vydání. Záplaty pro tato zařízení budou dostupné až do ledna 2023, což je stejná doba, po jakou bude podporován Windows 8.1. Kdo tedy přešel na Desítky z Osmiček v rámci akce bezplatného upgradu, nemusí toho litovat. Tento případ Microsoft ustál se ctí.

Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 3 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Intel zabíjí sám sebe…
    Pochopil bych to u zařízení starého 5 let, ale ne něco přes 3 roky….
    Donedávna to byl monopol, začalo se rozjíždět AMD a Intel má nahnáno, dobře mu tak… 🙂