Intel odpoví na Zen procesory Core i7-7740K a i5-7640K. Patrně už jde o Kaby Lake-X

11
Zdroj: Intel

Tento měsíc by už měl být plus minus posledním před tím, než AMD vydá procesory Ryzen, s nimiž má ambici po letech neúspěchů výrazně změnit trh CPU. Je jasné, že u Intelu případné zostření konkurenčního boje nezůstane bez odezvy. Na webu se v těchto dnech objevily zprávy, že by mohl v reakci na Ryzeny uvést rychlejší verze čipů Kaby Lake, což by bylo docela překvapivé, neboť současné modely přišly teprve v lednu. Přitom „speedbump“ nejvyššího modelu v rámci jedné generace jsme u Intelu neviděli od Core i7-2700K v roce 2011.

Tyto zvěsti přišly opět od francouzského Canard PC Hardware, které asi díky dění okolo Ryzenu už všichni znáte. Podle jeho zdrojů má Intel uvést procesory Core i7-7740K a Core i7-7640K, které by o kousek posunuly výkon dostupný v rámci čtyřjader Kaby Lake. První, Core i7-7740K by údajně mělo být o 100 MHz rychlejší verzí Core i7-7700K. Základní takt tedy prý má být 4,2 GHz a turbo 4,6 GHz. Čip má mít 8 MB L3 cache a TDP přes 100 W, kdežto doposud odemčené modely mají TDP 91 W.

Podobně by pak byl zrychlen model Core i5-7640K. Opět by měl TDP nad 100 W a tentokrát údajně základní takt 4,0 GHz (pro srovnání, i5-7600K běží v základu na 3,8 GHz). Čip má 6 MB L3 cache jako ostatní modely i5, podle Canard PC Hardware by ale prý mohla být šance, že by u něj Intel nevypnul HT, takže by zpracovávalo osm vláken. Tím by se z tohoto CPU pak stala levná náhrada za model i7. Intel u Kaby Lake zapnul HT levným dvoujádrům Pentium, takže něco takového není nemyslitelné. Ovšem zatím s tím raději nepočítejte. CPC Hardware později doplnil aktualizaci, že aktivní HT u Corei i5 potvrdil jen některé zdroje, zatímco jiné nikoliv. To možná naznačuje, že šlo o omyl.

Zřejmě nejde o zrychlená Kaby Lake, ale o CPU pro platformu X299

To, že se tato dvě CPU chystají na trh, potvrdil poměrně spolehlivý web BenchLife.info. Nicméně nesouhlasí s tím, že by šlo o „reakci na Ryzen“ ve výše uvedeném smyslu. Podle tohoto zdroje totiž nejde o zrychlené následníky současných modelů Kaby Lake, ale o modely, které Intel chystá v rámci rodiny čipů Kaby Lake-X. Ta se liší tím, že jsou CPU sestavena do pouzder pro highendovou platformu LGA 2066 s čipovou sadou X299. Budou tedy sekundovat procesorům Skylake-X a do desek se socketem LGA 1151 je samozřejmě nedostanete.

BenchLife nabízí i parametry obou těchto modelů, které částečně sedí s tím, co uvádí Canard PC Hardware. Core i7-7740K má čtyři jádra běžící v základu na 4,3 GHz, ovšem turbo by podle tohoto zdroje ve skutečnosti bylo „jen“ 4,5 GHz, tedy beze změn proti i7-7700K. Core i5-7640K by údajně mělo mít základní takt 4,0 GHz, ale bylo by bez dalšího turbo boostu. To by ale moc vadit nemuselo, jelikož čipy budou odemčené pro přetaktování. Podle BenchLife nicméně toto CPU nemá HT, a tedy zůstává jen běžným čtyřjádrem s čtyřmi vlákny. Obě CPU mají mít oficiálně TDP 112 W.

kaby-lake-x-benchlifeAčkoliv platforma LGA 2066 počítá se čtyřkanálovým řadičem pamětí DDR4 a silnou konektivitou PCI Express, je třeba zopakovat, že pro modely Kaby Lake-X to neplatí. Jde o stále stejný křemík a tudíž s nimi dostanete jen dvoukanálovou RAM s podporou maximálně čtyř modulů DIMM. Na deskách s nimi bude fungovat jen polovina slotů, pokud má deska celkem čtyři, budou osaditelné jen dva. Také řadič PCI Express 3.0 v CPU bude omezen na šestnáct linek, které lze rozdělit na 2×8 nebo 1×8 + 2×4.

Platforma LGA 2066/X299 má být uvedena na trh v srpnu, a totéž má platit i pro tato dvě CPU. Mezi příchodem Ryzenu a jejich premiérou tak uplyne téměř půlrok.

Exkurz: Je tabulka modelů Ryzenu pravdivá?

Mimochodem, když už jsme u něj – web VideoCardz nyní uvádí, že nedávno uniklá soupiska procesorů Ryzen by mohla být pravdivá. Podle něj v zákulisí kolují modely 1800X, což má být 3,6GHz osmijádro, a 1700X, což je druhý osmijádrový model s nižší základní frekvencí 3,4 GHz. V operačním systému se prý CPU již hlásí těmito modelovými čísly, jediná změna proti tabulce z Coolaler je, že nikoliv jako „R7 1800X“, ale jako „AMD Ryzen 7 1800X Eight-Core Processor“, respektive „AMD Ryzen 7 1700X Eight-Core Processor“.

amd-ryzen-7-1800x-1700x-videocardz
Zatím se prý povolaným (pod NDA) dostávají do rukou tyto dva osmijádrové Ryzeny. Takto se údajně hlásí v systému (Zdroj: VideoCardz)
Ohodnoťte tento článek!

11 KOMENTÁŘE

 1. Intel si hlavne musí uvedomiť že frekvencia nieje všetko, môže hnať Kaby Lake v socket-e 1151 do extrému, ale rozhodujúce bude to, že to má „iba“ 4 jadrá a s viac sa pre tento socket veľmi nepočíta. Navyše socket 1151 to má už spočítané, kdežto AM4 tu bude s nami podľa AMD 5 rokov a počíta sa s 4-8 jadrami a 4-16 thread-mi.

  Takže ten kto ide robiť upgrade (doska+procesor), si to poriadne rozmyslí, či u Intelu bude kupovať dosku s procesorom raz za 2 roky alebo u AMD dosku raz za 5rokov a procesor kedy chce…s 8jadrom sa dá vydržať aj viac ako 5 rokov.

  • Na pět let bych se úplně nespoléhal, je to dlouhá doba a může se to pokazit – třeba se zjistí, že nová CPU za pár let budou potřebovat mnohem vyšší proudy na napájení (protože nižší napětí) nebo jiné změny, a kompatibilita skončí i když socket zůstane (viz kolikrát se tohle stalo u LGA 775). Přijde třeba PCI Express 4.0, NVMe 3.0 ×8…

   Jinak bych ale souhlasil, že v tuhle chvíli by AM4 měl být skutečně perspektivnější (pokud Zen dobře dopadne, uvidíme za měsíc). I při koupi třeba jen čtyřjádra tam bude dobrej prostor na využití té desky se silnějším CPU v budoucnu. Na 7 nm by podle starších zpráv už top model mohl být 12jádro, což už by byl až „overkill“.

   Na LGA 1151 by však měly být ty šestijádrové Coffee Lake, takže úplná hrůza z hlediska upgradu na macatější CPU v budoucnosti to taky nebude.

   • nevím ,ale podle mě je to tak dlouhá doba, že se většinou mění CPU i s deskou. Jo je fajn že tady plesknete že AM4 vydrží pět let, ale ani nevíme co bude za dva roky, natož za pět let. Podle mě to je jen fádní fráze.

    • momentálne mám takmer na deň 3rok platformu Intel ….ASUS H81I-PLUS (1150, miniITX) + Pentium G3220T (35W)….chcel by som upgrade na na i7, viac ako 180€ za to nemienim dať…rozum nepustí dať za 4core/8thread bazárových 250€ alebo 330€ v obchode….

     Vpodstate ma Intel sám donútil presjť ku konkurencii, ktorá mi poskytne na cca 5rokov stabilitu socketu, a podľa zvestí mi za 390€ poskytne 8jadier/16threadov, 3,3ghz/3,7ghz 65W,….tomu hovorím dôvod na Upgrade…bez mihnutia oka posuniem Intelacku platformu do HomeServer-a ….a AM4 vitaj doma.

     • To jsem si taky myslel, když jsem koupil AM1 (5350) – zvláště když AMD samo propagovalo ať nekupujeme „dead-end“ platformu intelu v slidech propagujících AM1. A víme jak to dopadlo.
      Můžete doufat, já už jsem se poučil, že dnes kupovat upgrade do staré platformy není use-case, se kterým jde počítat a i pokud by se zadařilo, tak se najde spousta důvodů, proč za těch pět let koupit i novou desku.
      Ale jak říkám – třeba se vám zadaří.

  • Zase pohádka, že kdo má Intel, mění ob dva roky, kdo má AMD, mění po pěti letech? Mám pocit, že doteď uživatelé Intelu vydrželi s moby a procíky velmi dlouho a i uživatelé zvl. starších i7 ještě relativně dlouho vydrží.

    • Tak znovu zapátrejte v paměti. Socket A jsem měl (dokonce 2x … což samo něco říká ohledně „dlouhověkosti“) a vím, že tam bylo spousta nekompatibilních upgradů. Už jen samotná rychlost sběrnice zamezovala upgrade na nové procesory u styrých čipsetů.

    • A když jsem se teď podíval na „dlouhověkost“ Socketu A zpětně, tak byl relevantní cca 4 roky (1999-2003), než byl překonán. Procesory se prodávaly dále, ale asi nikdo nepovažuje třeba dnes Haswell a jeho socket za relevantní, i když se dá koupit nový. A během těch čtyř let stihli 2x zvednout FSB a udělat tak nekompatibilní procesory.
     Zábavné jak ta paměť někdy šálí…

     • Priznávam, nekupoval som prvé dosky…ale až KT333 a do toho nejaký Duron 1,2ghz (bazárový)…neskôr upgrade na Sempron 3000+ (jadro Barton)…tých 5 rokom so mnou bola táto platforma.

 2. Pri tom Coffe Lake…som mal zato, že pôjde do nového socketu…taký bol Intelácky folklór….Intel zrejme dostal rozum… ale v jeho prípade 1H/2018 je dosť neskoro…inžinierov aj výrobné kapacity na to má, aby to stihol do 3Q/2017…zrejme ostal mierne zaskočený a zareagoval až na Blender-ácku predvádzačku Zen-u.

  A ohľadne tej životnosti platformy AM4…AMD sa nechalo počuť, že zmení socket až po Zen++ (3. generácia), kvôli PCI Expres 4.0 a DDR5…a to myslím skôr ako za 5 rokov naozaj nebude.