Osmijádrové procesory Coffee Lake mají spotřebu 80 nebo 95 W, Intel prozradil TDP

12
Zdroj: Intel

Tento týden se objevily na internetu nové stopy osmijádrového procesoru Coffee Lake, který by Intel měl chystat k uvedení pravděpodobně v závěrečné čtvrtině roku, nejspíš už jako Core i7-9700K. Úniky v databázi Sandry ukázaly, že frekvence těchto procesorů by mohly být minimálně 3,1 GHz v základu. Aby se ale dalo lépe odhadnout, co od těchto CPU čekat, k tomu nám dosud chyběla podstatná informace. A to jaká bude jejich spotřeba.

Pokud by Intel chtěl zachovat TDP 95 W (jako má Core i7-8700K), pak by logicky při stejné spotřebě na jedno jádro připadal menší „rozpočet“ než u šestijádra. A tudíž by bylo nutné nasadit nižší napětí anebo i nižší takty. Naopak pokud by bylo TDP zvýšeno, tak by se tento faktor nedostavil a tudíž by výkon jednoho jádra mohl být zachován a celé CPU ve vícevláknové zátěži mohlo být rychlejší.

 

„8C CFL-S“ bude 95W a 80W

Nyní máme konečně vodítko k tomu, která varianta nastane, a vypadá to, že Intel zvolil první z nich – tedy zachování 95W TDP. Na webu společnosti se totiž v technických dokumentech týkajících se testování a validace procesorů z hlediska kompatibility, spolehlivosti a chlazení/spotřeby objevila zmínka právě k osmijádrům Coffee Lake. Poznámky k nové revizi dokumentu uvádějí, že byly přidány informace pro dvě nová „8C SKU“ (osmijádrové modely produktu). Má jít o „8C CFL-S“ (CFL-S znamená desktopové Coffee Lake pro socket LGA 1151), která mají mít TDP 95 W a 80 W.

Dokumentace Intelu prozradila, že osmijádrová CPU Coffee Lake mají mít TDP 95 W a 80 W (Zdroj: Computer Base)
Dokumentace Intelu prozradila, že osmijádrová CPU Coffee Lake mají mít TDP 95 W a 80 W (Zdroj: Computer Base)

Z tohoto nutně nevyplývá, že nebudou existovat třeba ještě 110W nebo 125W modely, ale zatím o nich informace chybí. Pokud by 95 W platilo i pro nejvyšší model Core i7-9700K s odemčeným násobičem, bude Intel muset skutečně omezit spotřebu připadající na jedno jádro. A to ať už agresivnějším tříděním nejlepších čipů (takže bude moci použít nižší napětí), dalším vylepšením výrobního procesoru (u Core i7-8700K je použita varianta 14++, toto by tedy už mohlo být 14+++), nebo právě určitým snížením taktů. Na druhou stranu: pokud je TDP stále stejných 95 W, měla by být dobrá šance, že osmijádra zůstanou kompatibilní se současnými deskami.

Druhá 80W hodnota pravděpodobně neplatí pro zamčené modely osmijader, jak by se asi dalo čekat. V běžném PC desktopu taková hodnota není používána, Intel ale takovéto TDP stanovuje pro Xeony určené pro desktopový socket (platila například pro modely generace Kaby Lake). Tedy procesory dříve označované Xeon E3-1200, nyní by zřejmě měly být přejmenovány prostě na Xeon E. Prozatím bych tedy počítal s tím, že 80W TDP budou mít právě osmijádra Xeon E.

Roadmapa AMD a Intelu pro desktop dle Bluechip Computer (via VideoCardz)
Roadmapa AMD a Intelu pro desktop dle Bluechip Computer. Osmijádra Coffee Lake by dne ní měla vyjít v čtvrtém kvartále letošního roku (via VideoCardz)

Úspornější verze?

Šestijádrové Coffee Lake Intel dostal také do kategorie 65W spotřeby (nehledě na to, že desky s „enhanced“ turbem je nechávají hodnotu TDP překročit). Informace o 80W a 95W TDP ale neznamená, že se to u osmijader už tentokrát nepodaří. Intel by přinejmenším mohl nabízet nějakou verzi se sníženou spotřebou, například jako je řada T, v níž má nyní 35W modely šestijader, byť se značně nízkými základními takty ( například u i7-8700T je to 2,4 GHz). Taková vysoce úsporná osmijádra by pak mohla být třeba 45W nebo právě 65W.

Pokud bude každopádně Core i7-9700K mít oficiální TDP 95 W a tato hodnota nebude jen na papíře, pak by asi mělo mít nižší základní takt než šestijádro Core i7-8700K. Jako spodní hodnota by se asi dalo čekat 3,2 GHz, což je základní takt 65W Core i7-8700. Na druhé straně je pravděpodobně strop 3,7 GHz jakožto základní takt i7-8700K, ale asi by spíš mohly nastat hodnoty 3,4–3,5 GHz. Turbo by nemělo být přítomností více jader ovlivněno, takže lze zřejmě čekat 4,8 GHz, pokud ne víc. Přetaktovávačům ovšem asi tyto výchozí frekvence nebudou příliš vadit a důležité bude, kam se dostanou takty při přetočení čipů. Teoreticky by frekvence mohla omezovat vyšší spotřeba a teplovodivá pasta, Ale čip s osmi jádry bude mít o něco větší kontaktní plochu (pokud Intel nevypustí GPU), což by negativní vliv vyšší spotřeby a tepelného výstupu mělo zčásti vykompenzovat.

Osmijádrové procesory Coffee Lake mají spotřebu 80 nebo 95 W, Intel prozradil TDP
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.29%) 14 hlasů

12 KOMENTÁŘE

 1. Rozhodujici je chovani turba. Ty zakladni udavane takty moc velkou vypovidajici hodnotu u Intelu nemaji. Spis je to udaj, pod ktery by takt nemel spadnout v extremnim pripade zatizeni, ale i tam to muze klidne jeste zathrottlovat.
  Jsem fakt zvedavy, jake takty a spotreba v realu z toho vylezou 🙂

  • To můžu potvrdit. Testoval jsem v továrním nastavení 8600K (3,6GHz základ, 4,3GHz turbo). Při plné syntetické zátěži všech jader držel takt 4,1GHz, zkoušel jsem na to víc SW a nijak se mi ho nepodařilo donutit jít pod to, někde přeskakoval 4,1-4,2, ale většinou držel 4,1 prostě, spotřeba kolem 70-75W.
   Pak jsem zkoušel co umí „Intel exteme tuning utility“, přes kterou se dá „taktovat“ mimo bios, akorát tě to nepustí přes max. turbo. Přidal jsem tam 0,05V (tzn. tam bylo cca. 1,1V, nevím přesně už) a hodil násobič na max. (43x) pro všechna jádra a pak to i v té plné syntetické zátěži udrželo oněch 4,3GHz, spotřeba 85-90W, takže se to pořád vešlo do TDP.

   U zamčených CPU bude problém s tím TDP, ale jak tu je zmíněno, tak jsou desky, které jim dovolí jít přes TDP, takže tam by to teoreticky taky mohlo jít donutit běžet na hodnotě turba. V tom 65W limitu už to all-core turbo asi bude u šestijader výrazně nižší, ale sám jsem to netestoval.

   A u toho osmijádra to bude asi dost obdobně, jen nebude stačit ani těch 95W, při všech jádrech lehce přes 4GHz to musí jít přes 100W, u 5GHz nechci ani vidět. 😀

   • A zkousel jsi to zatizit Prime95 pro Small FFT a In-Place larfe FFT… tohle je docela dobry etremni test. Bylo by zajimavy videt, jestli udrzi takty i tam rekneme po 10m zatizeni.
    Co mas za chlazeni? Co jsem videl nejake testy, tak stabilita a vyse turba byla dana kombinaci TDP + kvalitou chlazeni.

    • Tak Prime95 jsem zrovna nezkoušel, ale měl jsem tam např. 6h puštěnej AIDA64 Extreme a daší věci. Chlazení mám obyč, SilentiumPC Fera 3, jinak aktuálně tam mám OC na 4,7GHz – dostal jsem tam i stabilních 5GHz, ale jednak kvůli tomu slabšímu chladiči a jednak kvůli spotřebě jsme to stáhl, já zpravidla nechávám trvale OC tak těch cca. 200MHz pod maximem co tam dosáhnu.

     Každopádně až se mi s tím bude chtít hrát, tak to zas přepnu do továrního nastavení a vyzkouším tam ty testy v Prime95, který jsi psal, a napíšu sem jak to dopadlo. 🙂

      • Tak, testy v Prime95 provedeny, úplně tovární nastavení CPU:

       Small FFT test byl s přehledem nedrsnější co jsem tam měl, první 3 minuty to běželo kolem těch 4,1GHz, spotřeba 110W, teplota kolem 75°C; po 3min se to podtaktovalo na 3,9GHz a pak se to drželo trvale kolem 3,9, max. 4,0GHz, spotřeba 95W, teplota kolem 70°C.
       Screen z HWmonitoru po 20min: https://imgur.com/WeZBl5z

       In-Place large FFT – naopak vůbec nebyl tak drsný vůči procesoru, tak zůstal kolem těch 4,1GHz jako u všech předchozích testů, kromě toho Small FFT, spotřeba 84W, teplota kolem 65°C, screen opět po 20min: https://imgur.com/1XGbdlI

       Můj závěr je takový, že u toho Small FFT se podtaktoval kvůli té teplotě, sice pořád nebyla tak vysoká, ale v tom továrním nastavení tipuju, že je na to citlivý, a když se delší dobu drží víc přes těch 70°C tak to trochu shodí. Pokud bych měl lepší chlazení, nebo nejlépe delidované CPU, což nemám, tak by to nejspíš těch 4,1GHz udrželo, ale těžko říct. Ten test je fakt drsnej, když u něj při stejné frekvenci byla spotřeba o cca. 30W vyšší než u všech ostatních zátěžových testů, včetné AIDA64. 😀

 2. Blbost! I7 7700K má nižší teploty a spotřebu než i7 8700K. To TDP je tedy opravdu jen termal designed power. Nikoliv skutečnost.
  Díky shit pastě špičkové výchylky teploty jsou obrovské. Zautomatizovat otáčky větráku je pak peklo. Navíc když se ještě zatíží iGPU tak vše naroste.
  Tyto procesory jsou už na chlazení vodou pokud chcete aspoň trochu tichý PC build.

  • Na tom snad není nic extra překvapivého. Pokud budete provozovat ty procesory za stejných podmínek, tedy na stejné frekvenci a se stejným napětím, tak je logické, že čtyřjádro bude žrát méně, než šestijádro a to bude zase žrát méně, než osmijádro.
   Když vezmete 8700K a zatížíte na maximum jen 4 jádra (8 vláken), tak to proti 7700K nebude mít vyšší spotřebu ani vyšší teplotu.
   Pokud bude deska dodržovat TDP, tak holt musíte akceptovat skutečnost, že všechna jádra pojedou tím pomaleji, čím víc jich procesor má. Coffee dokáže pracovat na 4 GHz s napětím přibližně 1 V, což by mělo v pohodě stačit na to, aby se při 16 vláknech na těch 4 GHz do 95W TDP vešel. Pokud z něj ale budete chtít vymačkat třeba 4,7 GHz na všech vláknech, bude to žrát 2x tolik.
   A nějak jsem nepochopil to vaše zautomatizování otáček větráku. Ten snad nechladí rozvaděč, ale chladič. A ten chladič vážně nemá žádné obrovské špičkové výchylky teploty. A pokud dodržuje deska TDP, tak zatížením iGPU naopak chlazení zlepšíte, protože teplo vzniká na větší ploše čipu a jeho sálavý výkon je stále stejný.

   • Než investovat do kvalitního vodního chlazení, tak raději do delidu – třeba od Elkima se zárukou s cenou cca 1,5tisíce, či s malým rizikem vlastnoručně. Potom to lze uchladit se slušným vzduchovým chladičem pokud člověk nejde do extrému.
    Jinak ale I7 7700K taky má nižší TDP, byť jen o 4W, ale nutno si uvědomit, že TDP se počítá při zatížení jak CPU, tak iGPU.

  • lolendo, nevim co mas za desku, ale ja mam v asrocku biosu neco jako ramp-up/down delay se zpozdenim az 60s u kazdeho z peti kanalu zvlast. Asus to bezpochyby bude mit jeste vychytanejsi. Jak je na tom gigashit a mshit nevim.