Nové procesory Intel 9. generace se steppingem R0 prý vyjdou v květnu (oživeno)

Nové procesory generace 9000, které Intel vydá v Q2 2019, budou mít aktualizovaný stepping R0. Mohl by zlepšit vlastnosti nebo opravit bezpečnostní díry.

7

K novým procesorům se steppingem R0 se už objevila informace, kdy tato série (a tím patrně celá kompletní nabídka procesorů Core 9. generace) přijde na trh. Článek jsme proto aktualizovali, dodatek naleznete na konci.

Původní článek z 27.3. 2019:

Intel chystá nový stepping procesorů řady 9000, aktualizované čipy vyjdou teď na jaře

Před nedávnem jsme tu psali o příchodu nových BIOSů pro desky platformy AMD AM4, které jsou už pravděpodobně přípravou na podporu Ryzenů 3000. Nyní zdá se podobná aktivita probíhá i u Intelu. Nové BIOSy desek platformy LGA 1151 ukazují, že Intel patrně ještě teď na jaře uvede nový stepping čipů Coffee Lake Refresh.

 

Podpora pro nový stepping v BIOSech

Tato nová CPU prozradil již například Gigabyte, který začal vydávat dotyčné BIOSy pro desky s čipsetem řady 300. Kromě jiných novinek (podpora Intel Optane Memory H1032GB paměťových modulů) je součástí těchto BIOSů – či lépe řečeno UEFI – nový mikrokód pro procesory Intel a podpora pro nová CPU: „Intel Core 9. generace se steppingem R0“.

Bios F9 desky Gigabyte Z390 Aorus Pro s podporou steppingu R0
Bios F9 desky Gigabyte Z390 Aorus Pro s podporou steppingu R0

Příchod nového steppingu potvrdil i Asus. Ten dokonce vydal i zvláštní tiskovou zprávu k těmto novým BIOSům, což bývá typické spíš před vydáním úplně nové generace CPU. V té oznamuje aktualizace BIOSů, které přidávají podporu pro „nadcházející procesory 9. generace Core s novým steppingem“. Tyto aktualizace firmwaru by již měly být k mání pro všechny desky řady 300.

ASUS has released BIOS updates for all 300 series motherboards, adding support for the forthcoming 9th Generation Intel® Core™ processors based on new stepping. These processors are scheduled for launch in Q2, 2019.

Nový stepping dostanou i odemčené procesory

Co tyto procesory jsou zač? Materiály Asusu uvádějí, že mají vyjít v „druhém čtvrtletí roku“, takže jsou asi celkem blízko, každopádně ale půjde o procesory Coffee Lake Refresh, jako jsou Core i9-9900K, i7-9700K a i5-9600K z minulého roku. Nabízel by se tedy nápad, že stepping R0 jsou ty čipy z řady 9000, které Intel zatím neuvedl. Což je většina uzamčených modelů, jejichž soupiska už prosákla zhruba před měsícem, dali jsme ji dohromady zde. Ovšem řada z těchto modelů, jako například Core i5-9400/i5-9400F, je založená na starším steppingu U0 (což je asi stále Coffee Lake z roku 2017) nebo P0 (Coffee Lake Refresh z podzimu 2018).

Tip: Core i5-9400 a i5-9400F mohou mít dva různé steppingy, některé jsou pájené

Zdá se, že stepping R0 by mohl nahrazovat jak stepping U0 použitý u zamčených CPU, tak novější stepping P0 z loňských odemčených modelů, který již měl opravené některé bezpečnostní chyby. Na Twitteru se totiž objevila informace, že novou verzi se steppingem R0 by snad měly mít Core i9-9900K/9900KF, i7-9700K/9700KF, i5-9600K/9600KF, ale také Core i5-9400 a i5-9400F. To by značilo, že Intel tuto novou verzi čipů hodlá použít pro většinu nebo všechny modely.

Bezpečností opravy?

Aktualizace steppingu v minulosti také někdy zlepšily přetaktovatelnost či provozní vlastnosti. Bude proto zajímavé zjistit, co vlastně revize R0 přináší. OC je u čipů Coffee Lake Refresh s osmi jádry dost limitováno spotřebou, ale pokud by se ta o něco snížila, mohlo by to přetáčení nad 5,0 GHz pomoci.

Balení procesoru Core i9-9900K

Celkem pravděpodobná je snad možnost, že stepping R0 přináší další bezpečnostní opravy nad rámec toho, co řešila revize P0 (tedy zejména chyby Foreshadow/L1TF, Meltdown). Pak by dávalo smysl nahradit jimi starší revize v co největší části portfolia. Je možné, že právě proto ještě stále nevyšla většina desktopových procesorů 9. generace – totiž že Intel chtěl počkat, až pro ně bude mít přichystaný tento nový opravený stepping.

Aktualizováno (8. 4. 2019):

Tyto nové steppingy procesorů, respektive i nové zatím nevydané modely, které už tento stepping budou mít, zdá se přijdou na trh příští měsíc. Podle leakera Momomo_us z twitteru má Intel ve svých dokumentech jako datum uvedení květen. Desktopová Core 9. generace, která zatím Intel nevydal (dosud vyšly jen odemčené modely pro přetaktování a Core i5-9400/9400F), tedy letos asi vyjdou v tento měsíc, zatímco loni je Intel načasoval už na začátek dubna. Screenshot z dokumentu také potvrzuje, že s tímto aktualizovaným křemíkem souvisí aktualizace UEFI desek, které jsou údajně potřebné (není jasné zda bez nich R0 nenabootuje, minimálně je ale asi potřebuj k ideálnímu fungování).

Nové procesory Intel 9. generace se steppingem R0 prý vyjdou v květnu (oživeno)
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.09%) 23 hlasů

7 KOMENTÁŘE

   • No jo no v intelu to pořádně zahnívá pomalu 10 let to samé 4c 8t akorát jiné nm, nekdo tu psal že ice lake nebude je to možné a intel bude nucen udělat rovnou tiger lake na 7nm a možný přechod na struktůru čipletů ala AMD jinak bude mět intel problém.

    • Zahnívalo to dost dlouho, tím že Intel neměl konkurenci. Nicméně momentálně je Intel v problémech, protože 10nm procesory měli být na trhu již loni, ale dodnes nedokázali „zkrotit“ tento proces navzdory obrovským investicím.
     Jsem opravdu zvědavý jestli AMD něčím nepohnojí Ryzeny2 (přeci jen vyvést northbridge opět do samotného čipu je dost odvážné a může to přinést problémy). Nicméně pokud se povedou a AMD navíc dokáže zvednou IPC, či frekvence tak bude mít Intel vážný problém – ono pořád má skvělou reputaci, ale i to se může změnit.