Tick-tock zpět? Intel chce dvouletý cyklus výrobních procesů, 2nm a 1,4nm do roku 2029

32

Zkraje týdne jsme tu měli první zprávu o tom, kdy bychom se od Intelu mohli dočkat 5nm procesorů. Tehdy šlo o informaci, sdělenou šéfem firmy Robertem Swanem. Prakticky vzápětí se ovšem objevily obsáhlejší a detailnější informace o tom, jak to z budoucími procesy bude. Tentokrát skrze společnost ASML, která je jedním ze stěžejních dodavatelů vybavení pro výrobu čipů, a roadmapu Intelu zprostředkovaně ukázala. Intel podle ní výhledově chystá po 5nm technologii 3nm, 2nm a poté dokonce „1,4nm“ proces, přičemž by je chtěl uvádět v rychlém, snad opět i dvouletém tempu.

Oficiální roadmapa výrobních procesů Intelu: tick-tock zpátky?

Tato se roadmapa Intelu se nejprve objevila v prezentaci ASML, nicméně poté Intel kontaktoval média s tím, že není úplně autorizovaná a ASML lehce změnila to, které údaje jsou prezentované. Intel s tím zaslal původní slajd, z kterého úpravy vycházely, takže si můžeme porovnat obě verze.

Tato roadmapa každopádně ukazuje, že Intel by rád opět naskočil na dvouletý cyklus dostupnosti nových procesů (což se teď zdá se daří TSMC, ale Intelu naopak ne). Jak můžete vidět, v roadmapě mají vyznačené plánované technologie dvouleté intervaly nástupu. A to přesto, že od každé Intel počítá s dvěma vylepšenými verzemi, + a ++. Například 7nm++ proces by ale měl již přicházet ve stejném roce jako první 5nm generace. Možná by docházelo k nějakému míchání produktů, možná by ++ procesy byly v záloze, každopádně by se ale podle plánů Intelu měly překrývat.

10nm+++ proces?

Určitá zvláštnost je v roadmapě na kraji. První generace 7nm procesu v ní není označená jako následník první ani druhé generace 10nm technologie. Slajd jako by říkal, že 7nm proces Intel odvodil až od 10++ technologie, která má přijít příští rok s procesory Tiger Lake (jednoplusová ani není vyznačená). Po tomto procesu má ale v roce 2021 dokonce existovat technologie 10nn+++.

Intel roadmapa vyrobnich procesu 2019 az 2029 dle ASML
Roadmapa výrobních procesů Intelu pro roky 2019 až 2029 dle ASML (Zdroj: AnandTech)

Po 5 nm přijde 3nm, 2nm a 1,4nm technologie

Roadmapa sedí s tím, co Intel dřív uváděl o 7nm procesu – prvním s EUV – tedy že první čipy (serverová GPU) vyjdou v roce 2021. Ovšem hned u 5nm procesu je to hodno pozoru. V předchozí zprávě jsme totiž uváděli, že podle CEO Roberta Swana mají vyjít 5nm čipy v druhé polovině roku 2024. Ale zde je jako start tohoto procesu uveden už rok 2023. Tento rozpor možná má nějaké vysvětlení. Nabízí se třeba teorie, že roadmapa mluví o termínech dokončení procesu nebo startu sériové výroby, zatímco samotné čipy mohou být uvedené až o nějaké měsíce později, což by zde vytvořilo ten rozdíl.

Roadmapa od ASML uvádí, že o dva roky později, tedy v roce 2025, by Intel chtěl mít novou generaci, kterou zřejmě bude nazývat jako 3nm proces. O další dva roky, výhledově v roce 2027, by pak další generace mohla být 2nm. A konečně v roce 2029 za další dvě léta by pak přišla 1,4nm technologie. Tedy za deset let – povede-li se to, tak to nebude vůbec špatný výkon na to, že teď tu dlela jedna technologie roků pět.

Zatím není uvedeno, jaké technologie budou použité. Od 7nm generace Intel má aplikovat EUV, ale zda třeba od 3nm či dokonce už 5nm procesu třeb anastoupí jiná struktura tranzistorů místo FinFETů či jiné materiály, ještě Intel nesdělil. 7nm proces je jinak ještě ve fázi vývoje, 5nm je nyní definován. Pro 3nm postup se nyní hledají vhodné postupy, další generace jsou ještě jen ve fázi přípravného výzkumu.

Názvy nemusí být ovšem asi definitivní. Toto je totiž zrovna část, kterou v roadmapě přidali v ASML. Původní slajd Intelu má uvedené tytéž roky pro jednotlivé nové generace, ale nedává jim nanometrové číslo. Intel tyto procesy má označené jen termíny „N2023“, „N2025“, „N2027“ a „N2029“. Samotné roky by tedy měly sedět (ale jak už bylo řečeno, teoreticky nemusí být vždy také rokem vydání prvních procesorů), ale je možné, že například 2nm nebo 1,4nm proces nakonec budou mít jiné číslo. Toto asi zatím Intel nechce závazně ukotvit.

Intel roadmapa vyrobnich procesu 2019 az 2029
Roadmapa výrobních procesů Intelu pro roky 2019 až 2029, původní slajd ze září 2019 (Zdroj: AnandTech)

Intel oficiálně mluví o portování architektur na starší proces

Samotná informace o přinejmenším plánu vrátit se k dvouletému tick-tock tempu vývoje nových procesů je významná zpráva (stejně jako oficiální datace budoucích technologií). Ovšem v roadmapě je i další pozoruhodnost. Intel v ní přímo uvádí, že technologie z novějších procesů bude možné portovat na ty starší. V praxi by to podle grafiky většinou měl být převod z první generace nového procesu na poslední generaci toho předchozího. Například architektura CPU či grafiky, vyvinutá pro 3nm technologii, by takto mohla být převedena na souběžný 5nm++ proces.

Pokud by se tak například vyskytly potíže s některým z nových procesů – nebo třeba v první generaci nebude dosahovat dost vysokých taktů – tak bude mít Intel možnost některé (třeba desktopové) produkty místo toho vyrobit na předchozí ++ technologii. Toto je něco, co Intelu nyní chybí: už od roku 2015 stále používá jádro Skylake s stejně starou architekturu GPU, protože nová jádra vyvíjel v návaznosti na 10nm technologii, která má zpoždění či není dostatečně použitelná (například pro desktop).

Informace k CPU Intel Rocket Lake pro desktop Sharkbay 3 preklad PTT cc
Rocket Lake má podle Sharkbaye z PTT.cc ve skutečnosti mít AVX-512 a jde o port architektury Tiger Lake zdá se i včetně jádra CPU (Zdroj: PTT.cc, překlad @Chiakokhua/Twitter)

Že je ale nyní backportování oficiální součástí strategie, je možná dalším dokladem, že by k tomuto tolik potřebnému transferu nových architektur mohlo dojít už i teď v desktopu. Sílí totiž indicie, že v roce 2021 by procesory Rocket Lake pro desktopový socket LGA 1200 mohly mít konečně nová jádra, třebaže jsou stále 14nm. Vypadá to, že by Intel na tento v té době již přes šest let starý proces mohl překonvertovat novou CPU architekturu z 10nm++ Tiger Lake a také jeho GPU architekturu.

Galerie: Plány a roadmapa výrobních procesům Intelu (září/prosinec 2019)

Tick-tock zpět? Intel chce dvouletý cyklus výrobních procesů, 2nm a 1,4nm do roku 2029
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

32 KOMENTÁŘE

  • Přečetl jste si vůbec ten článek?
   Evidentně ne, tak vám ho shrnu. Intel nic veřejně neprezentoval. Prezentace o výrobních procesech pochází od ASML, která si k obrazu svému (opravdu mě nenapadá důvod, proč by tak měla činit – ale vás určitě nějaký důvod napadne) upravila interní prezentaci Intelu.
   A asi právě proto, že Intelu předpovědi nevyšly, tak ve své prezentaci (byť interní) nemá nic o tom, jak „malé“ ty výrobní procesy budou. Jen v podstatě říká, že rok co rok se něco bude dít, ať už pluskové vylepšení stávajícího procesu nebo proces nový. No a když už ASML pustila do světa fejk, tak Intel to uvedl na pravou míru tím, že zveřejnil originální prezentaci.
   Úplně vidím jak lidé jako vy za pár let budou vytahovat tu ASML prezentaci a vykládat o tom, že Intel neplní, co slíbil.
   Mimochodem, naučte se chápat rozdíl mezi slibem a očekáváním. Když řeknu, že očekávám, že v roce 2022 budu brát dvoujnásobek proti současnosti, tak pokud se tak nestane, žádný slib jsem neporušil, jen se nenaplnila má očekávání.

   • Přečetl, dokonce jsem zaznamenal i logo Intelu vpravo dole na obrázku (veškerá podobnost s Peroutkovým článkem je čistě náhodná).

    Pokud jsi opravdu tak naivní, že máš pocit, že tohle není aktivita vyvolaná Intelem, tak prosím, hádat se s tebou nebudu. Ale pak mi uniká smysl tohoto PR, když ASML je klasický b2b, který se koncovými zákazníky nezabývá.

    • Moc vám nerozumím. Tedy spíše vůbec vám nerozumím.
     Logo Intelu jste zaznamenal na kterém obrázku? Na tom fejkovém, co se teď objevil v médiích, nebo na tom originálním, co vznikl v květnu 2019?
     Podle vás je to PR intelu, ale zároveň to podle vás jako PR nemá smysl. Nebylo by jednodušší předpokládat, že to PR není?
     Za tím obrázkem samozřejmě nestojí firma ASML, ale někdo z firmy ASML. Oni potřebují také přesvědčovat své zákazníky a jednou z nejstarších metod, jsou reference. Když ukáží nějakým Číňanům, helejte se, co plánuje největší výrobce polovodičů Intel za pomoci našich strojů. Kupte si je taky. No a pak to nějakej Jouda vynese a je z toho haló.

     • Já ti naopak rozumím velmi dobře. 😀 Inu dobrá: já tvrdím, že to je PR Intelu, protože ten má zájem na veřejné prezentaci, aby rozostřil jeho veřejné a povšechné vnímání jako toho, kdo zaostává a nestíhá slabší (sic!) konkurenci.
      Naopak ASML není v pozici, která by vyžadovala jakékoli PR nasazení. Je to subdodavatel specifického branžového řešení, který na PR může zvysoka ZVYSOKA.
      Tak se zeptám ještě jednou: čemu nerozumíš?

      • A můžete mi prozradit jediný důvod, proč by to v tom případě prezentovali touto formou místo klasického kanálu?
       Intel své produkty i myšlenky prezentuje celkem dost, nijak se s tím netají. Proč by najednou měli vymýšlet naprosto zcestné formy prezentace?
       O tím o ASML chcete říci co? Že tu prezentaci Intel tajně zveřejnil a hodil to na ASML?

      • Nevím, v textu JO píše „… roadmapa Intelu se nejprve objevila v prezentaci ASML“. Zřejmě tedy nějaké PR nasazení v ASML proběhlo, od toho prezentace jsou. Pak se ptám, kdo čemu nerozumí.

      • mikymauz: opravdu nevíš, že leckdy prezentaci dělá někdo jiný, než ten, kdo ji zadá, komu přináší prospěch?
       Zrovínka nedávno se probírala čínská reklama v podání HomeCreditu. To je naprosto stejný příklad.

      • tynyt:
       Komu to přináší prospěch? Jak to tak pozoruju, tak Intel to zrovna nebude.
       Srovnání s HC kulhá na obě nohy. ASML nemá potřebu se zalíbit zrovna Intelu, zvláště, když podle vás už vlastně s výrobou skončil.

      • Tynyt: „…leckdy prezentaci dělá někdo jiný, než ten, kdo ji zadá“ Já bych řekl, že když někdo něco zadá, tak to vždy dělá někdo jiný 😀 Ten origo slajd (bez nm) se objevil na intelích prezentacích už dvakrát a beze změn a jak píše JO a další (např. https://fuse.wikichip.org/news/3127/intel-2020s-process-technology-roadmap-10nm-3nm-2nm-and-1-4nm-for-2029/), ASML si tam doplnila ty nm. Ty klidně mohou v reálu sedět, ale kdyby ne, budem se vozit po Intelu na základě slajdu, který není celý přímo od nich.

     • Ja bych si tipnul, ze to je napul trochu marketingova masirka a napul asi to co Intel treba opravdu zamysli delat. V jejich situaci (nemyslim financni) se nedivim, ze pousteji do sveta jednak infa o budoucich produktech, jednak treba takovou to roadmapu. Ono treba analyticke reporty, podle kterych je schopna uz i nejspsi reagovat burza, neni nejspis sranda ani pro Intel, narozdil od recenze jejich CPU. Takze potrebuje vytvaret „pozitivni klima“, kdyz momantalne stagnuje a 10nm je spis porad jen do poctu.
      Pristi rok je pase, tam nic zajimaveho nebude (pokud neprekvapi mobilni Tiger Lake na 10++) , ale bude zajimave sledovat realitu nasledujich 2-3 let.

      • Kouzlo spočívá v tom, že Intel může po webzinech šířit slajd, kde má za X let technologii Y. A když to nevyjde, tak řeknou, že to není jejich prezentace a odkážou je na ASML.

      • tynyt:
       Problém je, že Intel nečeká jestli to vyšlo nebo ne a říká, že to není jejich práce.
       Jinak je celkem smutné, jak novinařina na celém světě jde do háje. Je to stejné jako s těmi články o znovuobnovení 22nm procesu. Novináře nezajímá, jestli to, co píší, je pravda. Tady je to totéž. Fejkový slajd a mají ho všichni a všude.

      • Intel „stagnuje“ jen na první pohled, nemyslím, že by 7 a méně nm flákali, naopak … je potřebují přežít rok a půl … pak jsem zvědavý na to chechtání 😀

      • @tynyt
       Popřít to nemohou, protože ta druhá verze slajdu je přímo od nich a přímo se k ní hlásí ostatně. Liší se ovšem jenom v tom, že ty procesy mají jen to výroční označení a ne „nanometry“. A na tom čísílku zrovna nesejde, důležité je jenom, že ta technologie přijde toho roku (nebo ne).

       Jinak u všech těchhle roadmap a plánů je vždycky poznámka, že je to „subject to change“ a tak podobně. Že Pán Bůh mění je něco, s čím se tam vždycky počítá. Takže to není tak, že když to nejvyjde, tak bude Intel dělat že ten slajd nikdy nebyl a nějak to popírat. Holt třeba jen vydá novou roadmapu kde to bude o rok posunuté, ale to není skandál, ale „business as usual“.

  • oni vidí že jim TSMC utíká a že jim to nedělá dobré jméno tak se snaží zatím aspoň na papíře. Realitu ukáže budoucnost… A třeba ano a ty výrobní procesy dodrží ale bude jim to vyrábět právě TSMC

  • v té době ale ještě netušili, kdy budou k dispozici stroje pro euv … nemyslím, že na 7 a méně nm budou takové problémy, jako na 10nm obyč … nebo si budeme myslet, že TSMC je skupinka mimozemšťanů a Inteláci banda neschopných idiotů? Možné je všechno, ale jak pravděpodobné?

  • Je zajímavé, jak ubožáci vždycky vytáhnou nějakou kravinu a dělají z ní závěry.
   Chcete vidět, jak vypadá marketing Intelu? Sledujte jejich oficiální stránky: https://newsroom.intel.com/latest-news/
   a klidně kritizujte, že tam píší nějaké kecy, kterými maskují svoji neschopnost konstrukce a výroby. Kritizovat ale něco, co Intel nezveřejnil, může jen pomatenec jako vy.

   • Jo, ty myslíš to srovnání I3 a I5 s Ryzenema 5 a 7 ? Že jsou Intel CPU lepší?
    Jo, to se Intelu opravdu povedlo.
    Chápu, že ty tu nic jinýho psát nebudeš, protože máš akcie Intelu, ale lidi nejsou blbí a v Retailu je to sakra vidět – vztekat se můžeš jak chceš, že ti akcie nevydělávají, protože už 2 roky lítají +- 50 USD a ne ne se pohnout. A ještě minimálně rok a půl se nejspíš nepohnou. Prostě blbé rozhodnutí, ale neboj, občas děláme všichni blbá rozhodnutí.
    AMD je oproti cca 2 roky zpátky na dvojnásobku a cena akcie se blíží Intelácké (samozřejmě, nejde to srovnávat, ale něco to vypovídá)

    • Vidíte to srovnání na těch oficiálních stránkách? Nevidíte. Takže ano, je to opět ukázka, jak novináři dělají z komára velblouda. Někde v Číně někdo něco plácne a hned je z toho 3. světová.
     S akciema to evidentně moc nechápete, jednak proto, že můj vliv na nějaké akcie Intelu je naprosto nulový, ať píšu cokoliv a ať kupuju cokoliv, tedy nemám problém koupit či někomu doporučit AMD. A možná pro vás překvapivě, tak činím.
     Druhý důvod, proč ty akcie nechápete, je ten, že je to investice a ne sázka. Tedy u stabilní společnosti se nečeká, že bůhví jak poroste. Má to být alternativa k penězům uloženým v bance. A jako taková alternativa to funguje celkem slušně. Mezi 1. prosincem 2017 a 2019 vyplatili 5,46 % na dividendě a o dalších 23,6 % se ty akcie zhodnotily.
     Až si budu chtít zaspekulovat, tak si klidně akcie AMD za pár desítek tisíc koupím. Ale rodinné úspory vážně raději budu investovat do velkých zavedených a dlouhodobě ziskových společností. A důvod je přesně ten, co teď předvádí Intel. Že když se jim něco nepovede, nevede to ke krachu ani k existenčním problémům, ale v pohodě to ustojí.