Portuje Intel nové architektury na 14 nm? Čipy Rocket Lake prý mají GPU z Tiger Lake

1

Před pár dny jsme tu psali o tom, že procesory Comet Lake, které Intel příští rok uvede v desktopu (s novým socketem LGA 1200) a letos do notebooků, budou mít stále starou grafiku Gen9 (respektive Gen9.5), stejnou jako Coffee Lake i Kaby Lake předtím. Vypadá to ale, že následující generace procesorů Rocket Lake už by takto „kopíráková“ být nemusela a už by se do ní mohly dostat architektonická zlepšení, byť půjde stále o 14nm čipy.

 

Rocket Lake s grafikou Gen12?

V nejnovějších grafických ovladačích Intelu se totiž objevily stopy řady budoucích procesorů Intelu a podle těchto indicií to údajně vypadá, že Rocket Lake by už nemělo mít stejné GPU jako Kaby Lake a Coffee Lake – tzv. Gen9.5. Pro připomenutí: Rocket Lake jsou 14nm procesory, které Intel uvede patrně v roce 2021 pro desktop i notebooky paralelně s 10nm čipy Tiger Lake (ty budou dle uniklých roadmap jen v noteboocích). Rocket bude následovat po generaci Comet Lake, která má grafiku Gen9.5 a rovněž tak stará jádra CPU (podle všeho pořád architekturu Skylake).

Intel Rocket Lake GPU architektura Komachi Ensaka
GPU architektury budoucích procesorů Intel podle ovladačů (Zdroj: Komachi_Ensaka)

V následující tabulce od Twitterového leakera/nadšence s přezdívkou Komachi_Ensaka můžete vidět seznam různých procesorů či produktů, jejichž grafiku ovladače referencují. Ty, u nichž je označení „Gen11“, by měly mít GPU generace Ice Lake – tuto architektutu už Intel veřejně prezentoval. Z ovladačů to prý ale vypadá, že v Rocket Lake už má být nejen Gen11, ale rovnou Gen12, což je ještě novější GPU z generace procesorů Tiger Lake a zároveň architektura, kterou budou mít první samostatná GPU Intel Xᵉ. Nevím ovšem úplně přesně, z čeho toto spojení vyplývá, takže zatím tuto informaci berte s rezervou. Je ještě možné že se nepotvrdí.

Intel Rocket Lake GPU architektura Komachi Ensaka 2
Rocket Lake by údajně mohlo mít architekturu GPU Gen12 původně z 10nm čipů Tiger Lake

Začal Intel portovat nové architektury na 14nm proces?

Nová architektura GPU po pěti letech by samozřejmě sama o sobě byla pro tyto stále 14nm procesory přínosem, který by jim mohl hodně pomoci, když už pro ně není možné použít modernější 10nm proces. Ovšem také dává jednu naději. Intel doposud v dříve neplánovaných 14nm refreshích architektury Skylake (Kaby, Coffee/Whiskey/Amber/Comet Lake) vždy používal staré architektury a nepřenesl do těchto čipů nic ze zlepšení, které mezitím paralelně vyvíjel pro nové 10nm čipy, jako třeba jádro Sunny Cove s podstatně zlepšeným IPC.

Pokud ale Intel u Rocket Lake tuto politiku konečně změní a dá těmto 14nm čipům nové GPU, mohlo by to teoreticky znamenat, že zábrany padly i u jader CPU. A tedy že by Rocket Lake mohlo být i po stránce jader něčím víc než „dalším Skylake“, mít vyšší IPC, lepší efektivitu, nové instrukce a tak podobně. Tím pádem by hned šlo o důstojnějšího protivníka procesorům Ryzen v desktopu.

roadmapy intel unik duben 2019 tweakers 01
Roadmapa Intelu pro spotřebitelské notebooky, uniklá v dubnu 2019. U mobilních Rocket Lake se u ní mluví o použití 10nm GPU (Zdroj: Tweakers)

Mohlo by Rocket Lake mít GPU na extra čipletu?

To, že mají Rocket Lake údajně úplně nové GPU, má ovšem ještě jedno alternativní vysvětlení. Uniklé roadmapy mluví u těchto procesorů o tom, že ačkoliv jsou 14nm, GPU by mohla mít 10nm nebo 14nm. To by asi bylo nejsnazší vysvětlit tím, že Intel už mluví o svých dedikovaných samostatných GPU, které by k těmto procesorům zákazníkům rád přistrčil. Ovšem objevují se názory, že vysvětlení je jiné: totiž čipletová konstrukce procesoru, jakou má teď AMD u Ryzenů 3000 „Matisse“. A pak by to mohlo být tak, že samotné CPU bude sice stále 14nm, ale k němu bude na separátním kusu křemíku GPU, které by tedy už možná mohlo být 10nm.

Otázka je ale pak, zda by toto nastalo i v desktopu a ne jenom třeba u notebookových CPU. Kromě toho toto vysvětlení trošku kalí naděje, že by třeba Rocket Lake mohlo mít vylepšená jádra CPU. Pokud by totiž novější architektura GPU raketou dorazila jen díky tomu, že už je použitý externí 10nm čip, pak padají předešlé argumenty o tom, že by Intel mohl podobně jako GPU architekturu „backportovat“ na 14nm proces i nová jádra CPU.

Zda tedy Rocket Lake bude uvnitř Sky Lake (sémanticky by to k sobě hezky sedělo), nebo jinou, lepší architekturu, zůstává nejasné. Budeme napjatí na další informace, které by to mohly osvětlit a o případných průlomech ve stavu vědění o této věci vás budeme informovat.

Galerie: Roadmapy budoucích procesorů Intel (červenec 2019)

Portuje Intel nové architektury na 14 nm? Čipy Rocket Lake prý mají GPU z Tiger Lake
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

1 komentář