Intel Sapphire Rapids-X pro HEDT desktop v Q3 2022. Alder Lake prý podporuje ECC paměti

3

Intel by v následujících měsících měl pořádně přidat plyn v procesorech a po fádních letech bude zase na co koukat. Máme teď nové informace k procesorům Alder Lake, které vyjdou letos v mainstreamu, a k Sapphire Rapids-X, které přijdou poté na highendovou platformu W790.

Před časem jsme tu měli zprávy, že má Intel na programu opět návrat do highendového desktopu, který dřív se svými platformami X79, X99 a X299 v podstatě definoval, ale poté ho kvůli zpoždění 10nm CPU víceméně nechal napospas Threadripperům od AMD – i když vzhledem k cenám dnes možná spíš Ryzenu 9 5950X. Intel se ale na trh „HEDT“ Highend Desktop) vrátí s procesory Sapphire Rapids-X, odvozenými od čipletových Xeonů s architekturou Golden Cove (a AVX-512 a AMX).

Highend W790 a Sapphire Rapids-X v Q3 2022

Máme teď nové informace o tom, kdy se těchto procesorů dočkáte. Zhruba se vědělo, že by tyto procesory měly vyjít někdy příští rok, ale nebylo jisté, kdy. Uniklá roadmapa, která se dostala na internet, ukazovala příjemně brzké datum už v druhém čtvrtletí roku 2022, tedy možná již na jaře. Ovšem serverová verze Sapphire Rapids se mezitím trochu opozdila a desktopová by na tom asi neměla být jinak. Trošku jsme se báli, že by vydání mohlo sklouznout až do čtvrtého kvartálu.

Na čínském fóru Chiphell se ale teď objevily nějaké novinky o této platformě, které mimo jiné i uvádějí, na jakou dobu je nyní plánovaná: bude to nakonec už třetí čtvrtletí, zpoždění nebude tedy až tak velké. Vydání by tedy mohlo být už někdy v létě o prázdninách, případně v září. Leaker také v souladu s uniklou roadmapou říká, že tyto procesory budou mít čipset W790.

Uniklá roadmapa ukazující Intel Sapphire Rapids na desktopové platformě W790
Uniklá roadmapa ukazující Intel Sapphire Rapids na desktopové platformě W790 (Zdroj: VideoCardz)

Dost možná tedy budou již zařazené do 13. generace procesorů Core (jelikož mají čipset řady 700). Intel má běžná mainstreamová CPU Core 13. generace „Raptor Lake“ údajně vydat ve zhruba stejnou dobu.

Všechny čtyři čiplety procesoru Intel Sapphire Rapids. Všimněte si, že Intel zdá se kombinuje dvě zrcadlově obrácené varianty, ne jen jeden druh čipletů! Zdroj: YuuKi_AnS

Galerie: Informace a úniky k procesorům Intel Sapphire Rapids

Alder Lake možná bude umět ECC a další detaily

Stejný leaker toho na Chiphellu vysypal z pomyslného rukávu víc, něco také k procesorům Alder Lake, které vyjdou už v tomto listopadu. Například uvádí, že Intel možná uspíší vydání levnějších čipsetů. Doteď jsme měli informace, že letos se pro Alder Lake budou dát pořídit jen dražší desky s čipsetem Z690 (ovšem ty budou existovat jak v dražších verzích s pamětí DDR5, tak i levnějších s DDR4). Podle leakera z Chiphellu se ale prý nyní v zákulisí povídá, že možná bude uspíšeno vydání levnějších verzí a ještě před koncem roku (během Q4 2021) by mohly vyjít i desky s čipsety H610 B660 a H670.

Informace k procesorům Alder Lake a Sapphire Rapids X na Chiphellu
Informace k procesorům Alder Lake a Sapphire Rapids-X na Chiphellu (Zdroj: Chiphell)

Nejzajímavější je ale jiný detail. 125W procesory Alder Lake pro desktop (řada K) prý údajně budou podporovat paměti ECC, tedy s ochranou dat proti chybám. Toto by bylo velmi vítané. Intel ECC u běžných procesorů Core dlouho nepovoloval, zatímco u AMD FX a nyní Ryzenů sice nejsou paměti s ochranou dat oficiálně podporované, ale neoficiálně je lze používat a AMD tomu nebrání, pokud základní deska zprostředkuje potřebné funkce. Je možné, že Intel půjde podobnou cestou a ECC také bude na procesorech Core tolerovat polooficiálně (úplně plná oficiální podpora by ovšem byla lepší).

Paměti DDR5, které Alder Lake bude jako první podporovat, mají již v základu vždy omezenou formu ECC, která bude chránit obsah čipů. Ovšem bude fungovat jen na jejich úrovni, nikoliv při komunikaci s paměťovým řadičem CPU – ten o této integrované podpoře ECC vůbec nebude vědět. Bohužel to znamená, že tato základní forma ECC v DDR5 nebude chránit před chybami v datech, které by byl způsobené až při operacích čtení a zápisu na cestě mezi CPU a RAM.

Tato forma ECC by tedy měla být zcela transparentní a procesor o ní vlastně ani nebude vědět. Když tedy leaker z Chiphellu mluví o ECC na Alder Lake, neměla by asi být řeč o této verzi ECC, protože ta bude fungovat, ať se to Intelu bude líbit nebo ne. Spíše by měla být řeč o plném, klasickém ECC, kdy mají moduly osazené čipy navíc pro redundanci a data jsou chráněna i při komunikaci s CPU. Uvidíme, zda se tato příjemná změna v politice Intelu potvrdí.

Informace k procesorům Alder Lake a Sapphire Rapids X na Chiphellu překlad
Informace k procesorům Alder Lake a Sapphire Rapids-X na Chiphellu – překlad pomocí Google Translate (Zdroj: Chiphell)

Zamčené 65W modely Alder Lake budou mít jen o drobek nižší boosty než 125W

Už před nějakým časem unikly modely třech 125W procesorů Alder Lake. Leaker potvrzuje jejich hlavní parametry: 16jádro Core i9-12900K má mít 8 velkých, 8 malých jader, 30MB L3 cache a základní frekvenci údajně 3,2 GHz. Jeho maximální boost bude 5,2 GHz při použití Turbo Boost Max 3.0, ale s Thermal Velocity Boostem zřejmě až 5,3 GHz. Thermal Velocity Boost zřejmě opět bude k dispozici jen na modelu Core i9. Podle specifikací to vypadá, že každý ze dvou čtyřjádrových klastrů malých jader bude mít sdílenou 1MB L2 cache (protože procesor jí má celkem 12 MB: 8×1,25 + 2×1 MB).

Core i7-12700K bude mít 8+4 jader a 25 MB L3 cache a podle Chiphellu je jeho základní frekvence o slušný kus vyšší, 3,6 GHz. Má používat Turbo Boost Max 3.0, s nímž bude mít maximální frekvenci boostu 5,0 GHz. Toto zvládne jen na preferovaných jádrech, na zbytku bude maximum asi nižší. Procesor má mít také 12 MB L2 cache, což znamená, že čtyři malá jádra jsou asi pořád ve dvou klastrech, kde každý má 1 MB L2?

A nakonec Core i5-12600K bude desetijádro (6+4 jádra) s 20 MB L3 cache a celkem 9,5 MB L2 cache (6× 1,25 MB u velkých jader a 2×1 MB pro malá jádra). U něj je prý základní frekvence 3,7 GHz a maximální boost 4,9 GHz. Nemá již ani TVB, ani TBM 3.0.

Leaker ale také uvádí novou věc: 65W modely, tedy zamčené verze, mají údajně mít vždy o 100 MHz nižší maximální boost, než uvedené 125W modely. To by znamenalo, že Core i9-12900 bude mít maximální boost 5,2 GHz (s TVB), Core i7-12700 asi 4,9 GHz a Core i5-12600 „jen“ 4,8 GHz. Vypadá to u nich tedy na hodně slušný jednovláknový výkon, jenž téměř vůbec nebude zaostávat za káčkovými modely. Tyto procesory budou mít vedle toho asi o dost snížené základní frekvence, ale údaje o nich zatím informátor nedodává.

Pro připomenutí: minulý týden unikly také poměrně podrobné parametry také pro 35W Alder Lake (řady T). V této řadě nebudou mít procesory Core i5 již 6+4 jádra, ale jen 6+0 (šest velkých, žádná malá). Je možné, že stejně to bude v 65W řadě, takže i Core i5-12600 by pak mohlo být jen šestijádro/12vlákno.

Galerie: Úniky a informace k procesorům Intel Alder Lake

Zdroje: VideoCardz, Chiphell

Intel Sapphire Rapids-X pro HEDT desktop v Q3 2022. Alder Lake prý podporuje ECC paměti
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. Som zvedavy ako bude na tom Alder Lake v manualnom pretaktovani (napr vsetky P jadra na 5.1-5.2) vs automaticky boost v kombinacii s novym schedulerom a windows 11 v gaming benchmarkoch.
    Z mojich skusenosti pri AMD a ZEN3 bol vacsinou lepsi vykon pri automatickych boostoch vs manualna frekvencia na vsetky jadra, no pri intel bol doteraz skoro vzdy lepsi vykon v hrach pri manualnom nastaveni frekvencii.