Intel SSD 665p vydáno. Druhá generace QLC zlepší výkon, ale hlavně slíbenou životnost

12

Před dvěma měsíci poodhalil Intel na jihokorejské výstavě SSD 665p, které představuje druhou generaci disků (respektive NVMe modulů M.2), které firma nyní prodává ve formě SSD 660p. To je populární svou nízkou cenou za gigabajt navíc v kombinaci s NVMe rozhraním místo pomalejšího SATA. Druhá generace SSD 665p ho ovšem má podstatně vylepšit a právě přichází na trh.

Jen mírná změna názvu odpovídá tomu, že Intel SSD 665p jde cestou menších evolučních změn proti předchůdci. Používá stejný řadič SiliconMotion SM2263 s DRAM cache a s rozhraním PCI Express 3.0 ×4. Ovšem významná změna je na straně samotných pamětí. Místo 3D QLC NAND první generace založené na 64vrstvých čipech je už použitá QLC druhé generace, jež má vrstev 96.

Asi nejpříjemnějším důsledkem je, že se značně zvýšila garantovaná životnost v zápisu. Kolik je reálná výdrž buněk, je samozřejmě ještě jiná věc, ale přímo v papírových specifikacích je nyní garance o 50 % vyšší. 1TB modul má vydržet minimálně 300 TB zápisu, 2TB verze pak 600 TB. To odpovídá 300 cyklům, což je někdy garantováno i u disků s lepšími čipy TLC, avšak tam jsou dnes často čísla už lepší.

PseudoSLC cache může zabírat přes polovinu SSD

Intel uvede jen 1TB a 2TB model a 512GB verze nebude, což dává smysl, protože vzhledem k vyšší kapacitě by u malých disků čipy QLC vytvářely příliš nízký paralelismus. Pro výkon je také důležité řešení pseudoSLC cache, která má statickou a dynamickou část. Statická o kapacitě 12 nebo 24 GB (pro 1/2TB modul) je použitá vždy, dynamická závisí na zaplnění disku. Při prázdném SSD může celková kapacita tohoto meziskladiště mít až 140 GB u 1TB modelu a 280 GB u 2TB modelu (což odpovídá reálné kapacitě QLC NAND 560 a 1120 GB).

Kapacity pseudoSLC cache u Intel SSD 665p
Kapacity pseudoSLC cache u Intel SSD 665p

Dokud tedy se zaplněním nepřekročíte tuto hranici, bude SSD mít data uložená jen v režimu SLC a čtení a zápis budou probíhat hodně rychle, po zaplnění se ale začne tato cache zmenšovat a data převádět do režimu QLC s nižším výkonem. Trošku zrádné to je v tom, že při zkoušení po koupi máte vyšší výkon, než jaký bude s reálně využitou kapacitou. Takto se nicméně chovají i mnohá TLC SSD s velkou dynamickou pseudoSLC cache.

O 7 až 14 procent lepší výkon

Přechod na 96vrstvé čipy má rovněž zlepšit výkon, byť méně významně. V tabulce srovnávající specifikace jsou uvedená procentuální zlepšení výkonu od plus 6,7 až po 13,6 %, přičemž o něco víc profituje 2TB verze modulů. Ta má sekvenční rychlosti čtení a zápisu 2000 MB/s a jak pro náhodný zápis, tak pro náhodné čtení je udáván výkon 250 000 IOPS (vše je ovšem pro operování s pseudoSLC cache, stabilní výkon v režimu QLC bude o dost horší). 1TB disk má pomalejší sekvenční zápis (1925 MB/s) a hlavně náhodné čtení (160 000 IOPS).

Specifikace pro Intel SSD 665p
Specifikace pro Intel SSD 665p

1TB verze disku má stanovenou oficiální cenu 125 dolarů, což s daní vychází na nějakých 3500 Kč. Cena je tedy vyšší, než za co momentálně můžete nalézt 1TB Intel SSD 660p. Nicméně toto se asi časem srovná, za novou generaci je ze začátku typicky příplatek, než se ceny setřesou tržními tlaky. 2TB verze přijde na trh o něco později, má být dostupná až v první čtvrtině příštího roku a cenu pro ní zatím neznáme. Obě verze dostanou opět pětiletou záruku.

Galerie: Intel SSD 665p

Intel SSD 665p vydáno. Druhá generace QLC zlepší výkon, ale hlavně slíbenou životnost
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

12 KOMENTÁŘE

  • Intel má nabídku pro každého. Chcete levný 1 TB. Prosím. Kupte si za 3 tisíce tuhle řadu. Dáváte přednost výdrži, přístupové době nebo chcete velké IOPS, kupte si 1 TB Optane, jen se nedivte, že zaplatíte více než 10x tolik. Chcete něco mezi? Kupte si od něj 1 TB s TLC buňkami.

    • Myslíte mimo ceny? O 40 GB víc, o stovku levnější. A to ještě ten Corsair je v akci, třeba v CZCčku je rozdíl cen 700,-.
     Ale přeci vůbec nejde o to, že bych vám říkal, že je Intel nejlepší. Já vám jen říkám, že Intel pokrývá celé spektrum od nejlevnějších po nejdražší. Je na každém, co si vybere. A ani to nemusí být Intel.
     Jen prostě nechápu tu nenávist vůči Intelu. Nabízí nejlevnější NVMe disk na trhu a stejně se najdou šťouralové, co to kritizují. Přitom tím, že tenhle disk nabízí, sráží cenu té konkurence, která se chtě nechtě musí přizpůsobit.

      • Řekl bych, že jen nechcete chápat účel těch technologií. Jejich účelem je snížení ceny. A samozřejmě snížení ceny sebou přináší i nějaké nevýhody.
       Kdysi jsem data ukládal na desítky disket. Pak najednou přišla zapisovatelná cédéčka. Nechala se použít jen jednou, navíc ne vždy se zápis podařil. Ale cena za uložení dat byla násobně menší, než u těch disket. Kdybych se na to díval vaším pohledem, pohradal bych tím. Ve skutečnosti jsem to hojně využíval.
       No a u SSDček je podobné. Když přijde technologie, která do jedné buňky uloží celý bajt a bude mít životnost třeba jen deset přepisů, nemusí to být špatná technologie. Bude záležet na ceně a samozřejmě na tom, na co ten disk člověk bude chtít používat.
       Teď jsem třeba kupoval datové SSDčko mamince do notebooku. Je tam 256GB systémové M.2 SSDčko, tak jsem jí tam přidal 1TB SATA v ceně 2199 korun (Patriot). Na tom datovém bude mít třeba fotky, které asi nikdy mazat nebude, spíše tam budou přibývat další. A opravdu jsem rád za nějakou, z vašeho pohledu, opovženíhodnou technologii, která tu cenu dostala na současnou hodnotu. Dát tam obdivovanou technologii, třeba s těmi 3DXpoint paměťmi by byl nesmysl.

      • Já bych pro daný účel (ukládání/čtení) fotek (tj. typicky sekvenční ~10MB operace) zvolil HDD (2,5″), s ješte lepším poměrem cena/kapacita. Prodloužení doby otevření fotografie o dejme tomu o 100ms bude těžko pozorovatelné.

      • On ten Patriot P200 je TLC (od Intelu nebo Micronu, teď přesně nevím), minimálně 1TB verze je. A za 2200…

      • PetebLazar:
       Důvodů, proč mám ve všech noteboocích datová SSDčka a ne HDDčka, je několik. Menší spotřeba, odolnost proti nárazům a hlavně rychlost.
       Ty fotky synchronizuju pomocí Dropboxu (placeného). Když je na HDDčku, trvá desítky minut, než se sesynchronizuje (než vůbec pozná, že jsou soubory na disku stejné, jako v cloudu). U SSDčka je to násobně kratší.
       Navíc dneska, alespoň v tomto segmentu, není rozdíl cen nijak výrazný. Už to není ani dvojnásobek.
       Technologii toho Patriotu jsem neřešil. Řešil jsem jen a pouze cenu. Právě proto, že ten disk za svoji životnost bude přepsaný jen párkrát, takže na opotřebení určitě neumře, rychlost sekvenčního čtení také není úplně podstatná, protože jak píšete, tam by bylo jedno, jestli tam je SSDčko s 500 MBps nebo HDD se 100 MBps. Jediné, co osením, je ta nízká přistupová doba, která se mi pozitivně projevuje na té synchronizaci.

      • Samozřejmě pokud use case stojí a padá s rychlostí náhodného přístupu k storage, pak jsem všema deseti taky pro SSD/NVMe. To vlastnostmi nejlepší z těch co si lze finančně dovolit.