Drb, jenž může mít velký dopad: Intel prý bude GPU vyrábět u TSMC na 6nm a 3nm procesu

14

Problémy Intelu s 10nm procesem jsou bolestí, která zřejmě jen tak nepřejde. Sice tu máme optimistické zprávy, že se přece jen nakonec objeví 10nm procesory pro desktop (ovšem bude to až za dlouho), jenže to pořád nevypadá, že byly vychytány příslovečné mouchy této technologie. Aktuálně se objevila informace, že Intel kvůli potížím opustí své vlastní továrny při výrobě nových samostatných GPU, což je nový trh, který se od letoška firma bude pokoušet dobýt a tedy pro tyto čipy bude kritické, aby měly k dispozici tu nejlepší možnou výrobní technologii.

 

Outsourcing GPU u rivala?

V médiích se objevila zpráva, že by Intel měl pro výrobu svých nových samostatných GPU používat výrobní proces nynějšího hlavního technologického rivala, tedy TSMC. Podle zdrojů z Asie údajně Intel má objednanou kapacitu konkrétně na 6nm procesu (to by měla být technologie s EUV), který by prý mohl být použitý už pro druhou generaci samostatných GPU Intel Xe. Pro tu první je už pozdě na změnu, ta se vyrábí na 10nm procesu Intelu stejně jako procesory Tiger Lake, od jejichž GPU je odvozena. Pokud jsou ale tyto drby pravda, zřejmě to nebyl vyhovující stav a Intel seznal, že s TSMC by byl konkurenceschopnější, až po první víceméně zkušební generaci grafik vydá tu druhou, která by už měla být frontálnějším útokem na zavedené výrobce Nvidii a AMD.

Ona 6nm GPU Xe druhé generace by snad měla vyjít v roce 2021. Už na rok 2022 prý pak Intel má zapykánu kapacitu na 3nm procesu. To by mohlo znamenat, že ani 7nm proces by nebyl dostatečně konkurenceschopný a 5nm proces by nebyl k mání dostatečně brzy (roadmapu výrobních procesů Intel ukázal v prosinci a 5nm technologie je v ní kladena do roku 2023). Je přirozeně možné, že se zde mluví o nájezdu výroby, zatímco prodej těchto GPU by mohl začít o něco později a sklouznout až do roku 2023.

Tip: První grafická karta Intel Xe pro desktop ukázána, podívejte se na fotografie

Pokud by Intel začal významně používat výrobní proces patřící de fakto konkurentovi pro poměrně prestižní produkty, byla by to menší senzace. I proto, že takto by vlastně pomáhal s financováním vývoje technologie, z které primárně těží jeho už přímí konkurenti a jeho vlastní továrny by o tyto peníze přicházely.

GPU vyžadují, aby výrobní proces držel tempo s konkurencí

Ovšem to, že se Intelu nové výrobní procesy opožďují, možná neponechává jinou volbu. V oblasti GPU je klíčovým receptem na úspěch schopnost dostat více jednotek do určité plochy pro větší paralelismus a zároveň pracovat s co nejvyšší efektivitou, protože výkon GPU je ve finále omezen jejich spotřebou. Zatímco v CPU Intel dokáže vítězit starým procesem, protože poskytuje vysoký jednovláknový výkon díky vysoké frekvenci, ačkoliv je na 14 nm hustota i energetická efektivita horší, v GPU by toto neplatilo.

Aby GPU Intelu měla rovné výchozí podmínky, bude muset mít srovnatelně efektivní technologii zhruba ve stejné době jako Nvidia a AMD. A pokud jsou vlastní výrobní procesy opožděné, je jediným řešením používat stejné procesy, jako konkurence.

Drby, ale…

Zda se tato zpráva o tomto outsourcingu vyplní, to těžko říct. Pochází z asijských zdrojů, přičemž primární zdroj je zřejmě na MyDrivers.com. Je čínsky, takže bohužel moc neznáme nuance textu a není jisté, jak moc je podložen reálnými zdroji. Poté zpráva přešla před hodně „generací“ převzetí, například NotebookCheck uvádí jako zdroj asijský web TechNews Taiwan, jenže ten odkazuje na španělský El Chapuzas Informatico, jenž už jako zdroj uvádí MyDrivers. Prozatím ji tedy berte jako jednu z kategorie těch divočejších. Ovšem pokud by se potvrdila, tak by to byla skutečně pecka a potenciálně hodně dalekosáhlá změna, protože co by takto začalo u GPU, by se nemuselo zastavit. Pokud by Intel nedohnal skluz za TSMC, mohlo by nakonec dojít i na dříve naprosto nepředstavitelnou věc, kdy by začal externě vyrábět i své hlavní produkty – tedy procesory – a zahodil by vlastní továrny, které dříve byly jeho chloubou a lze říci i zárukou dominance.

Grafická karta Intel Xe DG1 Software Development Vehicle (fotogalerie)

 

Drb, jenž může mít velký dopad: Intel prý bude GPU vyrábět u TSMC na 6nm a 3nm procesu
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 7 hlasů

14 KOMENTÁŘE

 1. Nerozumim tomu, proc by TSMC, ktera nestiha vyrabet, mela delat sluzbicku svemu uhlavnimu rivalovi, kdyz ma enormni objednavky od AMD, jak na CPU, tak na GPU. Ma objednavky od sveho tradicniho partnera NVidie a ma objednavky od dalsich mensich vyrobcu ala ARM ci dalsi platformy.
  Muze ovsem byt, ze Intel hodil na stul nejakou opravdu hodne dobrou nabidku, ktera nesla odmitnout a ze v planech TSMC pri vystavbe dalsich tovaren uz je zapracovana i potreba pro Intel. To by ale znamenalo, ze Intel GPU je bliz nez cekame a hlavne, ze je navrh cipu uz ve stavu, ze Intel sel poptavat vyrobu.

  • Intel neni „rival“ TSMC v klasickem smyslu. TSMC nedela navrhy chipu jako Intel, AMD, a spol. Proste je jen vyrabej. Z toho pohledu muze byt Intel podobny zakaznik TSMC jako je NV, AMD a dalsi.
   Ta informace ale ma 2 celkem zajimave veci, pokud je pravdiva. Prvni, asi nejdulezitejsi by znamenala jednak potvrzeni, ze Intelovsky 10nm je „nepouzitelny“, ale hlavne ze 7nm bud nema potrebne kvality a nebo Intel u nej nema dostatecnou kapacitu. Druha vec je, ze Intel nebude moc „carovat s waffery“ jako to dela u svych tovaren a CPU a tim padem bude nejspis cena jednoho kousku GPU pro nej nakladove vyssi, nez kdyby si jej vyrabel sam. Tohle muze mit pak dalsi „implikace“..
   To by platilo za predpokladu, ze ten clanek neni kachna.

   • Z pohledu TSMC není Intel úplně konkurent. Sice si jel roky svoje a když oslabí, tak jeho podíl sežerou firmy, které u TSMC vyrábějí. Ale, když zadá nějakou výrobu do TSMC, tak je to rozšíření „TAM“ o kus, na který si dosud nemohli sáhnout. Takže asi není důvod je nepřivítat, spíš naopak jsou dobré důvody je nalákat do tohohle outsourcingu jak to jenom jde.

    Na druhou stranu, z pohledu Intelu TSMC konkurence/nebezpečí IMHO je. A to proto, že dřív Intel těžil z toho, že má nejkvalitnější proces, což mu umožnilo opravdu dominovat v serverech i jinde a kolem 22nm generace (kdy měl Intel FinFETy a nikdo jiný ne) se mělo za to, že to může být výhoda, která Intelu umožní probít se proti ARMu do mobilního sektoru (nakonec to nestačilo).
    Jenže rozmach mobilních čipů, kde jsou mnohamiliardové obraty,dodal TSMC tolik prostředků, že jejich vývoj procesů ty od Intelu doběhl nebo předběhl. A všechna konkurence Intelu vyrábějící u TSMC (AMD, ale i ARM výrobci) najednou má proti Intelu mnohem víc páry. Bez technologie TSMC by asi nebyly taková hvězda SoCy Applu a ani ARM Cortexy by si nemohly tak vyskakovat.

    V tomto kontextu čím víc peněz od různých firem do TSMC teče a čím větší má díky tomu objemy výroby, tím víc může jeho proces Intel technologicky předbíhat a tím se bude pozice Intelu víc komplikovat proti těm zlatým časům před 8-10 lety. Takže když Intel přesune část výroby (a tím peněz) od své tovární divize k TSMC, tak k tomuhle může kapičku přispět.

  • to sice zkusit můžou, ale musí mít taky něco, co tam budou vyrábět a hlavně něco, co pak budou schopni prodat. Jinak samozřejmě AMD uškodí, ale sobě taky, protože když neprodají, tak vše odepíšou.