Intel uvádí Xeony Cascade Lake. Zlepšená 14nm jádra, až 56 jader a 400 W proti Epycu 2

20

V oblasti serverových serverů možná díky 7nm procesu a velkému počtu jader momentálně vzbuzuje velkou pozornost nadcházející druhá generace procesorů Epyc od AMD, ale nesmí se zapomínat, že víc jak devadesát procent serverového trhu jede na procesorech Xeon a nijak brzo se to asi nezmění. A právě procesory Intel pro datacentra nyní dostávají novou generaci s architekturou Cascade Lake-SP. Jde sice stále o 14nm čipy, ale přinášejí velké změny proti první generaci „Scalable“ Xeonů, Skylake-SP. V některých ohledech s nimi Intel vkročil tam, kam dosud ještě nikdy.

Xeony Cascade Lake-SP Intel vyrábí se stejným počtem jader na jeden čip jako Skylake-SP – maximální varianta XCC má 28 jader – a s šestikanálovým řadičem pamětí DDR4. Ovšem zároveň Intel do nabídky přidal nové modely loni odhalené linie Xeon Advanced, což je dvoučipový slepenec těchto křemíků. V rodině Cascade Lake který mají tyto MCM modely dvanáctikanálový řadič a až 56 jader. A ovšem také vysokou spotřebu.

Intel Xeon Cascade Lake AP Advanced BGA 5903 1600
Intel Xeon Cascade Lake AP s dvěma čipy a až 56 jádry

Xeon Platinum 9200: Až 56jádrová monstra

Tyto dvoučipové modely představují nejvýkonnější CPU Intelu. Oznámené byly čtyři modely: Špičkový Xeon Platinum 9282 má 56 jader/112 vláken a základní frekvenci 2,6 GHz s boostem 3,8 GHz; k tomu dohromady 77 MB L3 cache. Ovšem TDP je možná až nečekaně vysoké: rovnou 400 W (co jsou proti tomu 250W Threadrippery WX nebo 255W(+) Xeon W-3175X). Další v řadě je pak 48jádro s Xeon Platinum 9242 na taktu 2,3–3,8 GHz a 350 W TDP. Poté ještě Intel nabízí dvě 32jádra s takty 2,3–3,7 a 2,1–3,7 GHz, které mají jen 250W spotřebu: Xeon Platinum 9222Platinum 9221. Všechny tyto další tři modely mají (dohromady) 71,5 MB L3 cache.

Intel Xeon Cascade Lake 03
Konstrukce a zapojení dvojčipových Xeonů Platinum 9200

Tyto procesory ale patrně nebudou klasicky na trhu. Nevejdou se logicky do běžného socketu a mají pouzdro BGA s 5903 kontakty pájené rovnou na desku. A desky/servery se zřejmě budou prodávat s CPU jako kompletní hotové řešení, dost možná i svázané s nějakými servisními kontrakty a podobnými komplikacemi. Tyto Xeony Advanced tak ani nemají stanovenou oficiální cenu.

Intel Xeon Cascade Lake oficialni Platinum 9200 8200
Vlevo: Intel Xeon Cascade Lake AP s dvěma čipy a až 56 jádry; vpravo: klasický Xeon Platinum 8200 pro socketLGA 3647

Vypadá to, že kompletní server v tomto stylu bude nabízet i přímo Intel (typ S9200WK a FC2000). Mimochodem, přes vysoké TDP je uvnitř pod rozvaděčem tepla pasta. Nicméně příkon na jeden čip je „jen“ 200 W, což Skylake-SP s pastou ustálo a Cascade Lake tedy asi také.

Xeon Platinum 9200 (Cascade Lake-AP)
 Model  Jádra  Vlákna  Takt CPU Turbo L3 cache TDP
Xeon Platinum 9282 56 112 2,6 GHz 3,8 GHz 77 MB 400 W
Xeon Platinum 9242 48 96 2,3 GHz 3,8 GHz 71,5 MB 350 W
Xeon Platinum 9222 32 64 2,3 GHz 3,7 GHz 71,5 MB 250 W
Xeon Platinum 9221 32 64 2,1 GHz 3,7 GHz 71,5 MB 250 W

 

Platinum 8200, Gold, Silver a tak dále

Zbytek procesorů je pak už jednočipový a zachovává klasické pouzdro LGA 3647 a spotřebu maximálně do 165 – 205 W (některé slabší/úspornější modely jdou dolů až na 70–85 W). Modelů je 41 a jejich parametry se Intel neobtěžoval uspořádat do nějaké přehledné tabulky, což zcela upřímně nepovzbudilo chuť to zorganizovat za něj ani ve mě. Jednotlivé modely tedy můžete vidět na následujícím poněkud zmateném slajdu, kde je Intel seskupil podle různých obchodních/specializačních kritérií.

Intel Xeon Cascade Lake parametry
Slajd s výčtem modelů Xeonů Scalable generace Cascade Lake

Nejvyšší třída jednočipových procesorů je Xeon Platinum 8200, které mají 16 až 28 jader a plnou výbavu (respektive skoro plnou, některé vlastnosti jsou za příplatek jen u některých modelů). Dále následují řady Xeon Gold 6200 (8–24 jader), Xeon Gold 5200 (4–18 jader) a méně početné „lowendové“ Xeony Silver a Bronze, které se někdy kupují spíš jako „placeholder“ v jinak prázdném serveru, do kterého si vlastník CPU nakoupil sám, aby na dražších modelech nemusel platit významnou marži HP/Dellu/atd.

Intel Xeon Cascade Lake AnandTech
Intel Xeon Cascade Lake (Zdroj: AnandTech)

Různá segmentace s povypínanými a osekanými funkcemi by měla u Cascade Lake vypadat asi víceméně stejně jako u první generace „kovových“ Xeonů Scalable. Obecně je ale výkon modelů Cascade Lake lepší, Intel jim zvýšil takty a často i počet jader. Nejrychlejší Xeon Platinum 8280 má základní takt 2,7 GHz a turbo 4,0 GHz při 205W TDP, proti taktům 2,5–3,8 GHz u modelu 8180 z roku 2017. Cena zůstává zdá se v podobném rozpětí, základní top model Platinum 8280 stojí 10 000 dolarů. Kolik je příplatek za variantu M (dříve to bylo dalších 3000 dolarů) a za variantu L, to nevíme. O tom co tato písmenka znamenají, hned za chvíli.

Novinky v architektuře

Samotná architektura Cascade Lake je z velké části identická jako Skylake-SP. Má však několik novinek a oprav, takže reálně bude mít lepší výkon. Cascade Lake přináší podporu pamětí DDR4 na 2933 MHz a zároveň také podporu pro 256GB moduly DIMM16 Gb čipy, což znamená, že jeden socket podporuje dvojnásobné množství RAM – až 3 TB.

Intel Xeon Cascade Lake 01Ovšem jen u některých procesorů, protože na této vlastnosti Intel trošku s prominutím rýžuje. Plnou kapacitu smějí mít jen procesory s označením L (za které asi zaplatíte tučný příplatek). O něco levnější než „L“ jsou asi procesory „M“, které asi budou mít podporu 2,0 TB. Zbytek CPU patrně dovoluje použít maximálně jen 1,0 TB RAM. „Emkové“ a „elkové“ modely jsou dostupné od těch procesorů, které jsou ve slajdu s parametry oznečené zeleným obdélníkem. Toto zdá se znamená, že u běžných CPU se vlastně podporovaná kapacita vůbec nezvětšila, jenom se ještě zkomplikovala tzv. segmentace.

Aktualizováno:

Podle redaktora AnandTechu je příplatek za verzi M opět 3000 dolarů, za verzi L už ale musíte přihodit skoro 8000 $ na jedno CPU. Někdy se argumentuje tím, že to nevadí, protože t samotná takto velká paměť stojí hodně velké částky, takováto přirážka od Intelu tomu ale zrovna nepomůže. Také to znamená, že musíte zaplatit extra, pokud chcete opravdu využít kapacitu modulů Optane.

Nevolatilní paměťové moduly

Kromě toho Intel také na této platformě poprvé podporuje nevolatilní paměti Optane DC Persistent Memory s technologií 3D XPoint. Tuto funkci měly mít už procesory Skylake-SP, kde ale nikdy nebyla funkčně zprovozněna. S moduly Optane může mít jedno CPU až 4,5 TB „RAM“ . V praxi je to ovšem 1,5 TB operační paměti plus 3 TB prostoru na bázi 3D XPoint, u kterého se musí dávat pozor na to, jak se s daty pracuje, jde pořád spíše o velmi rychlé SSD s nízkou latencí. Je třeba dodat, že i tady platí příplatek za podporu maximální kapacity. Pro 4,5 TB je třeba model L, modely s písmenkem M mohou i s Optane mít jen 2,0 TB celkového prostoru. Kolik Optane + RAM podporují Xeony bez přívlastku, jsem nenašel.

Tip: Moduly Optane DC Persisten Memory – náhrada RAM na bázi 3D XPointu

Modul Intel Optane DC Persistent Memory

Cascade Lake má mít podle starších zpráv také opravenou a zapnutou komponentu Loop Stream Detector, která ve Skylake-SP není funkční, což by mělo zvyšovat IPC. Procesory také mají nové instrukce pro akceleraci neuronových sítí. Jde o SIMD rozšíření používané pro inferenci, které teď Intel oficiálně pojmenoval DL Boost (Deep Learning Boost), dříve mu říkal VNNI.

Bezpečnostní opravy proti několika spekulativním zranitelnostem

Velmi sledované budou asi bezpečnostní opravy, které Cascade Lake přináší. Zcela vyřešený by měl být Meltdown (Spectre V3, V3a) a také Spectre V4 (Speculative Store Bypass) a L1 Terminal Fault alias Foreshadow. Intel uvádí, že má i „mitigations“ proti Spectre V2 neboli chybě Branch Target Inejction. Ovšem ta je velmi obtížně řešitelná a takříkajíc architektonická. Takže se tím pravděpodobně míní jen to, že má CPU již z výroby zapečenou mikrokódovou opravu, která vyžaduje spolupráci operačního systému (Intel ovšem uvádí, že u Cascade Lake aktivace těchto oprav měla stát méně výkonu). Nejdůležitější je zde asi oprava Meltdownu, protože šlo o významnou díru s významným dopadem na výkon.

Galerie: Intel Xeon Scalable generace Cascade Lake

Intel uvádí Xeony Cascade Lake. Zlepšená 14nm jádra, až 56 jader a 400 W proti Epycu 2
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.67%) 12 hlasů

20 KOMENTÁŘE

   • Problém je, že to bude jak se už delší dobu ukazuje opravdu víc. Těch 400W to bude na základním taktu… Takže se opravdu dá očekávat těch 500 možná i 600 a víc.
    Tak jak se Intel smál slepencům od AMD tak teď nemají jinou šanci, než taky spojovat víc čipů. Asi to bude i jediná možná volba do budoucna.

    • Tak logicky je uz potencial 14nm procesu vycerpany. To ale neni ani tak chyba Intelu, jako spise fyzikalnich zakonu a dane technologie… kdyby ty serverove chipy delat Intel neumel, nemel by onech 90 % trhu… ja se jen zasmal tomu, ze nekomu 400W u takoveho monstra na tomhle procesu prijde moc a hned to prezentuje jako monsterfail a porovnava to s necim neporovnatelnym… ale jo, proste dalsi troll, uz si zvykam…

     • Víš ne že bych nesouhlasil, ale byl bys tak tolerantní i u AMD? Co vnímám co tu a jak tu píšeš tak si to nemyslím…

      Tak Intel měl většinu trhu i když bylo AMD prokazatelně lepší… Vlastně jsme to už tady psal, že mě v té době známí přesvědčili, že AMD není takový šunt jak jsem si myslel. Nicméně následně AMD příchodem FX úplně vyklidilo pole… Měli prostě totálního debila ve vedení který podělal co mohl… Lisa Su to po něm musí dávat do kupy. A je mi sympatické, že i tak malá firma oproti Intelu se nevzdala a snaží se.

      • Pokud bude (pro mé potřeby/koníček) lepší, můj příští procesor bude klidně AMD. V době koupě procesoru pro mě byl v tomto smyslu lepší Intel (a je i teď). Nic víc. To samé u GPU, aktuálně mám 1080Ti, ale pokud 7nm karty AMD budou lepší než konkurence a budou splňovat to, co potřebuji (4K 100+, HDMI 2.1, dobré provozní vlastnosti), klidně budu mít v case oboje od AMD. Nejsem z těch, co všechno vidí jen jako souboj 2 barev. Ale rozčilujou mě právě ti trolové, co všechno překroutí a upraví, jen aby to korespondovalo s jejich jednobarevným viděním světa okolo HW. Závěrem mi tomto směru dovolte pozdravit náčelníka všech místních trolů a ztělesnění toho, co mi na místních diskuzích tak vadí… ahoj Tombo – mrk mrk

      • vidíš když přišel R7 1700 byl na trhu i7 7700(K) . Ta 1700 byla super + na práci byla nedocenitelná. I7 7700 samozřejmě nepomohly ani vyšší frekvence…
       Do příchodu AMD ZEN jsem měl samé Intely a jedno PC na AMD byla to 8320@4,6 vez zásahu do napájení a jelo to tak přes 5 let než jsem to prodal. Příchodem AMD ZEN se situace otočila a mám jen 1 Intel…
       Co se GPU týče tak Navi nVidii nepokoří ani náhodou… GPU divize je KO a musí se vzpamatovat…

       Zkuste se zamyslet která firma zvládá mít obě divize?
       Máš tu Intel se silnou CPU divizí a pak tu máš nVidii se silnou GPU divizí. Možná Intel bude mít i dobrou GPU divizi, ale jinak tu je jen AMD které maká na obou trzích. A bohužel měli kreténa ve vedení a Lisa Su to musí po něm dát s malými financemi do kupy… Fandím jim… přiznávám fandím protože to i jako firma s malým fin. rozpočtem nevzdává. A mimo to pokud se na to člověk podívá ne pokrytecky, ale objektivně, tak díky čemu máte nyní Intel s více jak 4 jádry, který nestojí cca 30.000,-?
       Nicméně to že držím palce slabšímu neznamená, že bych bezhlavě něco tlačil… Vždy jsme šel cestou rozumu a výhodnosti. Pokud se tím budou lidi řídit tak přestanou řešit od koho daný čip vlastně je…

       A mám ještě dotaz a takový Maudit co tu dokonce trapasil s žalobami či Crha nebo od hlavy až k patě prolhaný Hnízdo Ti nevadí? Není i tohle jednobarevné vnímání světa? Nemysli si já už Tomovi mnohokrát psal ať ubere na slovníku…

      • Dragonie, jak ti tu jednou napsal tynyt, jses hovado..kazdopadne pro men jsi trouba, se kterym je zbytecne zabredavat do debat, neb krome svych blivajznu nemas co sdelit.
       hezky vecer

     • Tych 90% trhu myslim že je jasne ako intel dokazal a prečo aj ked už pomaly dva roky su na predaj vykonejšie a uspornejšie procesory od konkurencie tak ich firmi nekupuju. Jeden velmi dobry priklad windows plateni zavireny a firmi ho stale použivaju, linux zadarmo bezpečnejši a firmi nan kašlu.
      Proste profi programi sa ladia na Intel ak chceš aby ti to išlo musiš si kupiť intel, alebo platiť programatorov čo by ti to na AMD prerobili, tak že furt lacnejšie vijde kupiť pomalši drahši s vyššou spotrebou a slabšim zabespečenim Intel, ako konkurenciu. A to som vynechal pisomne dohodi na 5 rokov kde sa firmi zavezuju na odber len Intel CPU.

      • Intel má 90 % trhu hlavně proto, že AMD se neobtěžovalo spoustu segmentů vůbec obsadit. A tak v nich logicky nemůže ukrajovat nějaká procenta.
       Třeba teď nám do práce kupovali 21 nových počítačů (Fujitsu). A co myslíte? Jsou to samozřejmě Intelovské čipy. Šestijádra i5 8500 s integrovanou grafikou. Co proti nim nabízí AMD? Nic.
       Na příkladu Linuxu jste dokázal, jak vůbec neumíte počítat. Když dám sekretářce Linux, nebude to umět používat. Budu ji muset poslat na školení. Školení nebude zadarmo, jí budu muset zaplatit, když bude na školení a během něj budu muset zaplatit někoho, kdo bude dělat její práci. Když ji zaplatím to nejlevnější, tak je to 5 tisíc za dvoudenní školení. Záskok za ní mě vyjde na 4 tisíce. Když to sekretářka nepochopí, a bude chtít poradit, tak ji neporadí její manžel, její dítě nebo její kamarádka, jednoduše proto, že to neumí ovládat. Proto je výhodnější koupit za 3 tisíce Windows a všechno tohle neřešit.
       Jenže hlupák vašeho ražení, tohle nepochopí a ještě šírí konspirační teorie, které vysvětlují něco, co jeho dutá hlavička nepobrala, tak aby to i ona pobrala. Že je to úplně zcestné, to ho netrápí.

      • A co myslíte? Jsou to samozřejmě Intelovské čipy. Šestijádra i5 8500 s integrovanou grafikou. Co proti nim nabízí AMD? Nic.
       Radku teď jsi napsla samozřejmě hloupost… Jen do kanclu má i5 výhodu integrované grafiky ale tím to končí… Proti Těmto CPU má samozřejmě AMD co nabídnout… AMD je slabší jen u těch výkonnějších modelů. které mají takty dost nad 4GHz. i5 8500 k takovým nepatří. Jinak když se dívám co máme nasmlouvané, tak v nabídce jsou jen Intel CPU. Jak už tu zaznělo velký OEM segment a velcí výrobci jako HP, DELL, FS prostě má nějakou tu setrvačnost…

      • Ti lidi co si mysli, ze jde v bussinesu menit HW jak tricka jsou dost vedle. Jednak se nakupy noveho HW bezne planuji hodne dopredu. Za druhe firma na ne musi pripravit adminy, technicky support, odzkouset pro jejich potrebu kriticky SW, nektere SW maji certifikaci jen pro urcite platformy, atd…
       Ta setrvacnost tu ma svoji logiku, at uz u vyrobcu OEM sestav nebo jejich odberatelu. Proc by meli riskovat neco noveho, pokud to stare jim nabizi plus/minus to stejne a funguje…bohuzel 🙂

      • KOCHREN:
       Přečtěte si, na co odpovídám snajprikovi. Píše: „…už pomaly dva roky su na predaj vykonejšie a uspornejšie procesory od konkurencie…“.
       A to prostě není pravda, alespoň v těm podstatných segmentech trhu. Co má AMD proti tomu mnou zmiňovanému šestijádru? Rozhodně nic, co by bylo výkonnější a úspornější. Takže divit se, že firmy nekupují to výkonnější a úspornější od konkurence, je celkem divné, když není co kupovat.
       Jistí lidé tu vychvalují AMD do nebes, přitom nejsou schopni akceptovat smutný fakt, že AMD bohužel není pro Intel ve spoustě segmentů konkurencí. A ne proto, že jim někdo ubližuje, ale jednoduše proto, že nic nenabízejí. A nejsou to jen výkonnější kancelářské počítače, je to i částečně segment notebooků a celý segment těch nejlevnějších a nejúspornějších procesorů. A je smutnou pravdou, že ani Ryzeny 3000 řady na tom nic nemění. Jdou opět do toho samého místa na trhu, kam mířily řady 1000 a 2000.

      • Jo takhle je fakt že sem to nespojil do kupy. Nicméně má ekvivalent. Pro kancl je AMD v nevýhodě že nemá integrovanou grafiku. Takové sekretářce by ale klidně stačilo i 2200 2400G 🙂 Pod 4 jádra bych zas nešel.
       To reaguješ na teď Zapoměl jsi že tu byly 1600 1700 v době kdy i7 měla 4/8 a i5 4. A ani tehdy se to nezměnilo. Je to fakt dáno tou setrvačností a tím co je již nasmlouváno.
       Jinak podle mě nemáš pravdu. i5 8500 přeci není nic nepřekonatelného… Krom jiného odpověď se blíží a jsem na ni zvědavý… Konečně je to v CPU segmentu tak jak to má být a já jako koncový zákazník jsem spokojený. Jako správce to vidím že nabídka co by obsahovala HW od AMD je slabší a třeba nyní ji nemám ani v možnostech objednání (bavíme li se o serverech).
       Však až nyní se velcí výrobci nechávají slyšet, že nabídnou víc produktů s AMD.

      • PS: Radku na snajprika jsem už nereagoval, protože jsem to bral tak že jsem vše k tomu napsal už v rozhovoru s dragonie.

      • Z toho co si pmatuji, tak Intel jeli ve firmach i v dobach AMD slavy, jako Athlonu XP a dal, nez prisla Intelovska Core architektura a AMD slo do kytek s bulldozerem. Pamatuji, ze vsude kde jsem delal, byli vzdycky akorat Intely. AMDcka uz doby K6 a hlavne s uspesnym Xp a dal, byli spis oblibene na domaci pouziti.

    • Problem ryzenu neni o slepencich, ale o tom, jak stupidne jsou ty jadra propojeny kochrene. Dokud to AMD nepredela, tak bude mit vzdycky intel navrch se srovnatelnym poctem jader. Zadny breceni AMD fans ze Intel nehraje fer to nezmeni.

     • A jak by je měl propojit? Pokud Intel nepřekope návrh nových CPU, tak tolik jader mít prostě hned tak nebude. Nebo bude, ale s tak obrovskými výrobními náklady, že ta výsledná cena bude mimo veškerou ekonomickou realitu. Ostatně budoucí vývoj nás jednou rozsoudí. Dle mého Intel bude ekonomicky dotlačen navrhnou budoucí CPU podobně jako AMD, poněvač ho k tomu donutí jeho vlastní zákazníci.