Předchozí
Následující

Propojení zařízení ve Fall Creators Updatu

Možná jste si všimli, že v recenzi Windows 10 Fall Creators Update jsem nevěnoval prostor propojení počítače a smartphonu. Proč? Ačkoli se skutečně jedná o položku na seznamu novinek, viz článek 10 novinek, které na podzim přinese Windows 10 Fall Creators Update, ve skutečnosti proklamované propojení nestojí příliš za řeč. Opět se mohu vrátit k tomu, že Microsoft měl plány, jež (zatím) nezvládl naplnit.

V tomto vydání Windows 10 se proto propojení zařízení teprve lehce dotýkáme. Microsoft chce mj. sdílenou schránku synchronizovanou přes cloud, dále chtěl funkci pro snadné pokračování v rozdělané práci na jiném zařízení a pak časovou osu, na které by bylo vidět, které činnosti jste prováděli, s tím, že byste na ně hned navázali. Tyto funkce jsou vzájemně propojené – v ideálním případě se na časové ose bude zobrazovat činnost z dalších zařízení, což opět usnadní proces navazování na rozdělanou práci.

Časová osa nemusí být nutně propojená s cloudem, tj. s dalšími zařízeními, ale dohromady získáte mocnější celek. Tyto funkce byly nakonec odloženy. Dočkáme se jich, ale nejdříve na jaře, čímž se z podzimního vydání Desítek najednou stalo zřejmě nejméně zajímavé vydání z dosavadní historie. Co nám tedy zbylo, že se Microsoft propojením počítačů a mobilů stále chlubí?

Drobky ve Fall Creators Updatu

Nastavení si můžete všimnout přidané položky Telefon. Že je již v tuto chvíli pasé propojení se smartphony s Windows 10 Mobile, nepřekvapí. Respektive jsou podporovány předchozí způsoby propojení, ale další vývoj již tomuto ekosystému není věnován. Novinky se tedy soustředí jen na iPhony a zařízení s Androidem.

Sekce telefon vám umožní odeslat na vaše číslo SMS s odkazem na vhodnou aplikaci pro dané zařízení
Sekce telefon vám umožní odeslat na vaše číslo SMS s odkazem na vhodnou aplikaci pro dané zařízení

Sám iPhone nevlastním, ze zprostředkované zkušenosti nicméně vím, že Microsoft pro iOS poskytuje jednoduchou aplikaci, jež vám umožní prostřednictvím nabídky pro sdílení poslat webovou stránku z libovolného prohlížeče na počítač. Stojí za to podotknout, že Microsoft má na cizích platformách nevýhodnou pozici, neboť nemůže své služby integrovat tak hluboko do systému, zvlášť to platí pro iOS. Zřejmě největšímu problému v otázce integrace čelí hlasová asistentka Cortana.

V případě Androidu si samozřejmě může dovolit více. Možná si pamatujete, že pro posílání stránek na počítač původně testoval opět jednoduchou jednoúčelovou aplikaci. Nedávno však poprvé pro širokou veřejnost vydal svůj launcher. Ten byl v rámci veřejného betatestu znám jako Arrow, nyní se však nazývá prostě Microsoft Launcher. Na něj byly navázány možnosti posílání obsahu směrem k počítači.

Článek pokračuje v další kapitole.

Předchozí
Následující

32 KOMENTÁŘE

 1. No moc jste toho nenapsali.
  Co mně hlavně vadí, je nutnost měnit launcher. Nemám chuť měnit osvědčený Nova launcher, vyladěný téměř k dokonalosti. MS nenabízí pro mě zajímavé věci, jako překryv widgetů a spoustu dalšího. Tohle má řešit malá aplikace, běžící v pozadí.

  BTW napadlo mě, sice tam není Windows Phone, ale není to proto, že ten by byl integrován automaticky?

 2. Tak nevim, bud jsem neco z clanku nepobral, ale napr. Samsung nabizi synchronizaci s PC uz davno a to be cloudu. Totez nabizi spojeni Jabkovy MacOS a iOS.
  Prijde mi ze Mrkvosoft neni jen 100let za opicemi, ale jeste tu opici ani nevidel…

   • Ale clanek je o propojeni mobilu s Win10, nikoliv o „working anytime from anywhere“ 🙂 , tudiz synchronizace pres cloud je opet jen obezlicka, jak zacit pouzivat mrkvosofti cloudove servisy. Nic jineho. Krome toho, kdo ma treba firemni 365 ucet, tak automaticky muze v cloudu pracovat a prilis nerozumim tomu, proc bych to mel jeste i tahat a sync na lokalni zarizeni. Proste kravina.
    Naopak, to co se opravdu muze hodit, jako prijimani/odesilani hovoru. sms z PC tam neni. Stejne jako napriklad „streaming“ nejake mobilni aplikace na display PC a moznost ji ovladat odtamtud. Tohle bych bral a gratuloval Mrkvosoftu, z udelal konence neco smysluplneho. Ale takhle, sorry… 🙂

 3. To snad nemá cenu ani psát o těch updatech. Když každý další je akorát tak hřebíček do rakve MS. Jestli by nebylo lepší psát jen o těch co se povedly. přesně je nesleduji. Jsou vůbec nějaké?

 4. Fakt se pořád ještě někdo diví, že lidi používají ve Windows raději věci třetích stran? Ti už prostě použitelně neumí vyrobit nic, dokonce ani takovou kravinu jako je sync telefonu s klimprem 😟

  • To je takova mrkvosofti klasika… pozde a jeste k tomu beta, kde pulka je schybama a pulka chybi. Driv mu to prochazelo, ale dneska uz maji tak spatnou povest, ze uz to vicemene nikoho ani moc nezajima…

    • Ja jsem na tom podobne a lidi kolem dokola az na vyjimky take. Kazdy vicemene pouziva Vidle jako zaklad a pak vse ostatni je 3party Software. Obcas se najde nekdo, kdo pouziva Onedrive, ale myslim ze v posledni dobe, se i tady dost lidi vylecilo. A pak uz zbyva v principu jen office, ktery doma vetsinou v pohode zastoupi Libre.

     • Právě že lidem a známým často sundavám ruzné dopňky z prohlížečů. Odstraňuji různé nebetyčně hloupé aplikace z windows storu na úpravu fotek na prohlížení fotek, na zprávu fotek. A všelijaký jiný online kraviny. Úplně nejvíc mi pije krev když u tchána na PC najdu IrfanView. Neumí to používat a žádnou katalogizaci v životě taky dělat nebude z toho samého důvodu. To by člověk nevěřil vlastním očím co všechno jsou schopní stáhnout a nainstalovat kvuli úplným maličkostem. Přitom přímo před očima mají vše potřebné na základ samozřejmě.

 5. Zkoušel jsem to a je to od počátku špatně.
  Místo launcheru jen aplikace, v androidu není problém nastavit oprávnění k notifikacím.
  Místo sdílení souborů a webů, což se už dnes dělá jednodušeji přes cloudové aplikace (prostě nasdílím, na PC otevřu a naopak) nebo přímo přes synchronizaci záložek v prohlížeči (pokud používám stejný prohlížeč pc/mobil) bych propojil notifikace, hlavně z mobilu směrem k PC, prostě PC windows notifikace by ukázaly že mi došla sms, zmeškaný telefon, případně že mi někdo volá. Ideálně kdybych mohl z PC odesílat i sms a volat přes telefon. Pokud to zvládnou aplikace dalších firem nebo možná i KDE connect, mohl by snad i Microsoft. To co update přinesl je paskvil, je s podivem že v roce 2017 to nejde aspoň základně (sdílené notifikace).

  • V dalším kroce by bylo super umožnit používat telefon jako kalkulačku k počítači, měnit hlasitost, posouvat slidy atd. Nahradilo by to prezentéry, nemuseli bychom vstávat z křesla při sledování filmů atd….

 6. Funkcionality srovnatelné s iOS-MacOS asi sotva dosáhnou, ale ptá se taky někdo, proč to tak vlastně je? Jediný Apple může dokonale propojit své dva systémy, protože jen Apple ví, co v nich je. Když má Microsoft cokoli propojovat s iOS či androidem, musí prvně získat nějaké informace a přístup do těch systémů… No, nevím, jak snadné je rozklíčovat jádro androidu, aby se vyhnuli použití svého Launcheru, ale hádám, že to asi nebude práce na týden.
  Jenže nad takovou věcí se Urban opět zamyslet nedokáže. Je totiž mistrem jen v házení špíny.

 7. Mám upřímnou radost z toho, že tady lidé konečně nazývají věci pravým jménem a nebojí se nahlas poukazovat na čím dál tím větší průsery které v rámci svého know-how Microsoft poskytuje. Už bylo načase.