10 novinek, které na podzim přinese Windows 10 Fall Creators Update

„Kreativní aktualizace“ přijde ještě jednou. Na podzim vyjde Fall Creators Update, který Desítkám dodá nový vzhled i funkce. Včetně těch, na které nedošlo posledně.

4
Windows 10 Fall Creators Update
Windows 10 Fall Creators Update

Název

Po dubnovém Creators Updatu přijde Fall Creators Update, po Redstonu 2 to bude kódové označení Redstone 3. Microsoft nedávno oznámil, že Desítky dostanou velkou aktualizaci dvakrát ročně – v dubnu a září. Fall Creators Update tak zřejmě vyjde již v devátém měsíci roku 2017 s tím, že aktualizace se bude jako u Creators Updatu šířit ve vlnách. Název také napovídá, že by názvy budoucích verzí mohly navazovat. Teoreticky v březnu 2018 vyjde Windows 10 Něco a v září Windows 10 Podzimní něco. Nebo také ne…

Nový design

Desítky dostanou nový designový jazyk Microsoft Fluent Design System. Nečekejte revoluci, je to jen postupný vývoj toho, co už známe. A také Fluent se bude nadále vyvíjet. Na podzim přijde první fáze. Tady je komentovaná galerie novinek. Níže najdete video.

Fluent stojí na pěti pilířích:

 • light: efekt osvětlující ovládací prvky, na které ukážete
 • depth: prvky jsou usazeny ve vrstvách, při pohybu vytvářejí paralaxní efekt
 • motion: plynulé přechody mezi obrazovkami nebo při změně prvků
 • material: plochy budou vypadat jako materiály, často se bude používat ten nazvaný acrylic (průsvitná plocha)
 • scale: zaměření na 1D, 2D i 3D

Lidem blíže

Funkce pro snazší komunikaci se původně měla objevit už ve stávajícím Creators Updatu, ale Microsoft ji nestihl dokončit. Na Buildu o ní nemluvil, avšak na obrázcích a videích jsme ji opět viděli. S My People bude možné na hlavní panel připnout oblíbené kontakty a rovnou jim psát e-maily či zprávy přes Skype nebo jim nasdílet soubory přetažením na jejich avatar.

My People opět na scéně
My People opět na scéně

Synchronizovaná schránka

O funkci, díky níž byste mohli obrázky, soubory nebo zkopírovaný text plynule přenést z jednoho zařízení na druhé, se Microsoft snaží už dlouho. V roce 2015 experimentoval s OneClipem, loni s aplikací Cache. Obojí zaniklo. Nápady se ale opět zhmotní v podzimní aktualizaci. Mezi počítači, tablety a mobily s Windows 10, Androidem a iOS bude možné zkopírovaný obsah přenést na jiné zařízení. Obsah se synchronizuje přes Microsoft Cloud, budete tedy muset být přihlášení a na mobilech používat zvláštní aplikace (Cortanu?).

Dodělejte práci na jiném zařízení

S Cortanou určitě souvisí další novinka. Rozdělanou úlohu z jednoho zařízení bude možné dokončit na druhém. Může to být úprava kancelářských dokumentů, úprava fotek nebo dokoukání filmu. Závislost na Cortaně nejspíš znamená, že v Česku funkce nebude dostupná. Otázkou také je, jestli ji budou podporovat i jiné aplikace než ty od Microsoftu.

Timeline – historie na počítači

Šikovně vypadá funkce Timeline. Na časové ose si budete moci prohlížet, co jste v minulosti dělali na počítači. Formou dlaždic uvidíte naposledy používané aplikace, otevřené soubory nebo navštívené weby. Historii bude možné také prohledávat dotazem. Kliknutím na dlaždici onu minulou úlohu opět otevřete.

OneDrive smaže rozdíl mezi offline a online úložištěm

Do cloudového úložiště se vrátí tzv. placeholdery, čili zástupci. Na počítači uvidíte všechny soubory, které jsou uložené ve OneDrivu, ale nebudou muset zabírat žádné místo. Bude tam jen odkaz tvářící se jako normální soubor. Nebude mít téměř žádnou velikost, ale můžete s ním libovolně pracovat. Přesunout, přejmenovat, smazat apod., akce se pak projeví i na OneDrivu a dalších zařízeních. A pokud soubor otevřete, automaticky se stáhne. Když jej upravíte a uložíte, opět se změny projeví všude.

OneDrive se zástupci souborů uložených v cloudu
OneDrive se zástupci souborů uložených v cloudu

Story Remix za vás vytvoří „film“

Nová integrovaná aplikace budou sloužit k jednoduché tvorbě videí. Redmondští funkci popisují tak, že do jednoho projektu nasypete fotky a videa, zatímco Remix z toho sestříhá film. Z aplikace Groove přidáte soundtrack, v Malování 3D vytvoříte 3D objekty (nebo je stáhnete z komunitního úložiště Remix 3D), pomocí Inku něco domalujete apod. Ukázka vypadá dobře. Story Remix umí klíčovat pozadí, takže vás může přesunout do jiného prostředí a vedle vás vložit animovaného T-rexe. To je přesně ta málo užitečná, ale zato cool funkce, na kterou masy uslyší.

iTunes a další aplikace

Microsoftu se konečně daří přesvědčovat vlivné firmy, aby publikovaly software ve Windows Storu. Na podzim přijde Apple iTunes. Autodesk přidá univerzální aplikace pro tvorbu grafiky. SAP přidá podnikový software Digital Boardroom.

Linuxové programy ve třech prostředích

Před rokem Microsoft oznámil, že do Desítek přidá Windows Subsystem for Linux. Nejdříve podporoval jen Ubuntu, k němu ale v budoucnu přibude SUSE a Fedora. Všechny tři distribuce se budou stahovat z Windows Storu a všechny mohou běžet vedle sebe. Linux není virtualizovaný, běží nativně. A vlastně to ani není Linux, ale jakýsi Wine naruby. Více v našem starším článku.

Do Windows 10 půjde stáhnout Ubuntu, Fedora a SUSE
Do Windows 10 půjde stáhnout Ubuntu, Fedora a SUSE

Microsoft i nadále podporuje jen textové aplikace běžící v Bashi. Je sice způsob, jak tam nainstalovat grafický server a spouštět i okenní aplikace, ale není to moc spolehlivé a stabilní řešení. Integrovaný Bash je holt funkce hlavně pro vývojáře, nebo běžné uživatele.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

 1. No, plány to jsou hezké, jen co je pravda. Ale Jsou tu ALE.
  1) Jako vlastní Lumie 950 XL a Microsoft Band 2 směle prohlašuji, že MS ani tato dvě svá zařízení nedokázal rozumně propojit, což ostatní bez problémů zvládají. Příchozí hovory jsou na Bandu vidět a pravděpodobností 1:5 a pokud se zobrazí, tak je 50%pravděpodobnost, že jen číslo, bez jména. Notifikace e-mailů z Exchange na MS Band chodí pouze (také pochybně) tehdy, pokud je telefon v EN.
  2) Další příkladem je synchronizace SMS do PC přes Skype, což je také spíše ukázka generátoru náhodné funkčnosti.
  3) Je to opět celé nesmyslně navázané na u nás nedostupnou Cortanu, jako spousta jiných funkcí, které s ní nijak nesouvisí. Za chvíli bez Cortany ani nespláchneme WC 🙁