Jaké funkce Microsoft odstraní z Windows 10 v rámci nadcházejícího vydání Creators Update?

Ačkoli se vždy více funkcí dočkáme, s každým novým vydáním Windows nás některé starší opustí. Jaké to budou tentokrát?

6

S tím, jak se blíží vydání další verze Windows 10, abychom si měli opět připomenout, že hlavní verze systému sice obecně funkce přináší, obvykle nicméně také nějaké odebere. O těch nejdůležitějších jsme se v minulosti již zmínili: pryč půjde mj. Koutek s aplikacemi používaný na mobilních zařízeních. (V rámci Anniversary Updatu ze hry vypadl zase Dětský koutek s podobným účelem.)

Microsoft vytvořil přehledovou tabulku, aby bylo jasně patrné, o co přijdeme. Z pohledu běžného spotřebitele v ní nevidím mnoho důležitých položek. Mobilní Windows je okrajová záležitost, takže Koutek mnoho lidí pálit nebude. Nejspíš se ani nenajde tolik těch, kdo by používali integrovaný nástroj Windows Reading List (v češtině Windows K přečtení), který byl zastoupen Edgem s podobnou funkcí.

K seznamu je nutné dodat, že Microsoft rozlišuje mezi funkcemi zcela odebranými a funkcemi nepodporovanými, které nevyvíjí a plánuje jejich odebrání v některém z nadcházejících vydání Windows. (Tj. jedna z hlavních verzí, co přijdou po Creators Updatu.) Funkce v posledním sloupci je proto zatím možné stále používat, jen byste se měli připravit na to, že se s nimi do budoucna nepočítá. A tato výstraha je samozřejmě primárně směřována na firmy.

Funkce

Odstraněno Nepodporováno
apndatabase.xml (nahrazeno databází COSA) ×
Koutek s aplikacemi ×
automatické spouštění flashových prvků v Edgi (chování však lze stále ručně změnit v nastavení prohlížeče) ×
služba Interactive Service Detection ×
aplikace Malování v edicích Windows, které se nenachází na seznamu plně lokalizovaných edic ×
NPN v TLS (nahrazeno ALPN) ×
aplikace Windows K přečtení ×
Tile Data Layer ×
šifry TLS DHE_DSS budou v Creators Updatu  standardně vypnuté
pravidlo „AllowUserDecryption“ spojené s funkcí Windows Information Protection ×
WSUS pro mobilní Windows (aktualizace jsou přesunuty na novou aktualizační platformu UUP) ×
TCPChimney ×
možnost odklonit zátěž generovanou protokolem IPsec z CPU (viz nápověda) ×
Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

  1. No, chtělo by to trochu rozvést, jinak to působí mírně zmatečně. Např. položka „šifry TLS DHE_DSS jsou standardně vypnuté“ uvedená jako nepodporovaná je přesný opak toho, co se stane. Článek uvádí, že vypnutí těch šifer už nebude standardně provedeno, ale ten update udělá přesně to (vypne je).

    Mnoho lidí může také vylekat informace, že nebude podporována „Tile Data Layer“, což je databáze obsahující dlaždice ve Start, výchozí aplikace atd. ( http://www.urtech.ca/2015/09/solved-fix-windows-10-start-button-does-nothing-in-10-minutes/ ) , takže by bylo vhodné uvést, co se s tím stane.

    • Pravda, nešťastnou formulaci u šifer jsem opravil. Článek vysvětluje, co znamená nepodpora. K tomu mohu jen dodat, že nevíme přesně, co bude s konceptem Tile Data Layer bude. Ve většině případů když se Microsoft chystá odebrat nějakou funkci, nahrazuje ji jiným řešením. K Tile Data Layer teď nedokáži uvést nic víc.

  2. jako fajn, něco odejde, něco přijde, ale stále mají problémy, aby něco neodcházelo neplánovaně s postupným updatem. KB4013429 byla zase něco, a to byl poslední patch tuesday už tak nějak zpoždený a stejně obrovský průser.