Inkoust, Edge, oznámení, Start, vzhled

Windows je vyspělý systém, pro který je těžké vymýšlet zásadní novinky. Naopak je potřeba ladit nedodělky a pak rozvíjet stávající funkce a uživatelské prostředí na základě zpětné vazby a požadavků aktuální doby. To se také děje ve Windows 10 v1607, který známe i pod marketingovým označením  Anniversary Update. Dále pozorujeme dva trendy.

I Microsoft se zaměřuje na funkce, které jsou využitelné pouze v některých regionech. Mluvím hlavně o Cortaně. Tu v přehledu tedy dále dopodrobna rozebírat nebudu. Dále se ve Windows objevují funkce, které jsou oficiálně dostupné ve všech regionech, zato necílí na masu. Tudíž je ve výsledku použije pouze nízké procento uživatelů a uživatelek. Týká se to hned první větší novinky.

Chytrý inkoust

Jedná se o velice specifickou funkci pro velice specifické scénáře použití a většina z vás ji tak přejde bez emocí. Zvlášť to platí pro majitelky a majitele klasických počítačů. Pro inkoust je samozřejmě kritická doteková obrazovka. Jenže to není požadavek jediný, těžko se vám bude pracovat bez pera. A to rozhodně není standardní součást příslušenství k tabletům nebo dotekovým laptopům.

Lze předpokládat, že pokud ale budete mít pero po ruce, chytrý inkoust si oblíbíte. Microsoft vám usnadní nalezení aplikací kompatibilních s inkoustem a nechá vás čmárat kdekoli na obrazovce. Psaní poznámek je tak snadné, stačí vzít pero a psát. Text je převeden do digitální podoby. A kdyby u nás fungovala Cortana, pochopila by například, že vás má upozornit na to, abyste zítra v devět hodin zavolali svému lékaři či lékařce.

Pero funguje opravdu inteligentně, můžete načrtávat trasy na mapě nebo odstraňovat slova ve Wordu přeškrtnutím. A celé to začne cvaknutím, jímž pero aktivujete. Windows vám pak hned nabídnou další možnosti. Na druhou stranu jsem zaznamenal na adresu funkce poznámku, že nás počítače učily zaznamenávat své nápady bez pera. K peru se tak vracíme a budeme se na něj muset zase zvyknout.

Microsoft Edge s doplňky

Na dotekové obrazovce se už můžete navigovat vpřed a zpět posunováním do stran.

Významnou položkou na seznamu vylepšení je prohlížeč Edge, jenž k našemu zklamání nové funkce přináší pouze v rámci velkých aktualizací Windows. Osobně jsem čekal, že bude distribuce novinek rozložena do celého roku, Edge by tak lépe držel krok se svými konkurenty. Nebo by je doháněl. Zatímco Firefox nebo Chrome jsou ve vývoji dlouhá léta, Edge začal na zelené louce. Pouze převzal vykreslovací jádro z internet Exploreru a vývoj mohl začít.

Microsoft v nové verzi přináší slíbené a odložené doplňky. Jedná se o mírně modifikované doplňky z Chromu. K distribuci je logicky využit domácí Windows Store. Doplňky nabídnou např. snadné ukládání článků do Pocketu nebo blokování reklam. Vzhledem k jejich povaze ale neočekávejte, že by zásadně změnily chování prohlížeče. Pokud Edgi chybí důležitá funkce, doplněk to patrně nespraví.

Edge umožňuje změnit složku pro stažené soubory a připínat panely Edge umožňuje změnit složku pro stažené soubory a připínat panely

Prohlížeč stále není proto dobře optimalizovaný pro desktopy a stále mu něco chybí. Což zamrzí, protože bych mu rád dal šanci. Jenže rychlý přístup nestojí za moc, seznam úloh je prázdný, takže nelze klepnutím na ikonu na hlavním panelu rychle vyvolat rychle oblíbenou stránku či nové (anonymní) okno. Nelze ani připínat stránky ke hlavnímu panelu a také se Edge topí v neatraktivním a nekontrastním šedivém prostředí, jež kromě přepnutí do tmavého kabátku nebo aktivace tlačítka pro přechod a domovskou stránku neposkytuje žádné možnosti přizpůsobení. Prohlížeč ani nelze přepnout do režimu celé obrazovky.

Tím neříkám, že jsme kromě doplňků nedostali jiné novinky. Patří k nim připínání panelů, možnost změnit složku pro stažené soubory, v kontextové nabídce již najdete možnost vložit zkopírovanou adresu a rovnou na ni přejít. Řada vylepšení zůstala pod kapotou, za vypíchnutí stojí podpora kodeků H.264/AVCWebM, VP9 nebo Opus. Edge je rovněž úspornější než kdy dřív, což Microsoft dokazoval už v minulých týdnech s tehdejší aktuální verzí Edge.

Doplňků pro Edge zatím není mnoho Doplňků pro Edge zatím není mnoho

Edge tak platí za výkonný, ale velice šetrný prohlížeč, jenž navíc nově podporuje  biometrické přihlašování k webovým stránkám díky integraci s funkcí Windows Hello. Opět velká věc, za prvé však funkci musí podporovat samotná stránka, za druhé musíte mít moderní počítač s infrakamerou či aspoň se čtečkou otisků prstů. Tato vylepšení tedy prohlížeč významně zatraktivnila, bude to ale stačit? Než s ním skončíme, musím vás informovat, že Edge také začal podporovat přijímání oznámení z webových stránek. Proč je to zajímavé?

Centrum akcí a interaktivní oznámení

Protože Desítky obsahují Centrum akcí, kde lze oznámení procházet. A s Anniversary Updatem byla i tato oblast významně a příjemně zlepšena. Oznámení mohou být interaktivní, takže je např. možné u událostí z kalendáře rovnou nastavit prodlevu před opětovným zobrazením upomínky nebo oznámit, že se události nezúčastníte hned od začátku. Pro kecálky se otevírá možnost odpovědět v malém okně na příchozí zprávy.

S oznámeními se pracuje lépe S oznámeními se pracuje lépe

Tlačítko pro vyvolání Centra akcí se na hlavním panelu přesunulo úplně doprava, tedy až za hodiny. Kromě dalších kosmetických detailů jako upravených rozměrů ikon byla mj. zavedena synchronizace oznámení s telefonem. Tady přichází kámen úrazu, protože oznámení synchronizuje Cortana. Tu můžete provozovat jednak ve Windows 10 Mobile, jednak na zařízení s Androidem. Jak jsem ale předeslal výše, v Česku máme smůlu.

Zbývá tak ocenit aspoň zbývající drobnosti. Oznámení jsou bohatší, lze je snáze odebrat a lze dokonce nastavovat priority oznámením. Podobná oznámení se pak seskupují. Došlo také na rychlé akce ve spodní části Centra akcí. Rychlé akce lze odebírat nebo přidávat. V Centru také uvidíte oznámení o aktualizovaných aplikacích, což Windows Store kupodivu neuměl.

Rychlé akce lze odebírat a přidávat Rychlé akce lze odebírat a přidávat

Předělaný Start

Ve Startu může být propagováno více moderních aplikací. Pokud ale o návrhy nestojíte, můžete je i nadále vypnout.

Jedna z věcí, kterých si všimnete hned jako první, je předělaný Start. Nabídka slouží k vyhledávání programů, souborů či položek nadstavení, proto je důležité, aby byl tento centrální bod počítače co nejlépe navržený. Ačkoli jako celek působí jiným dojmem, ve skutečnosti se toho tolik nezměnilo. Všechny dosavadní prvky tu najdete, jen jsou lehce přeuspořádané (čtěte lépe dostupné).

V celoobrazovkovém režimu lze jedním klepnutím zobrazit seznam všech aplikací. Ten už není zobrazený formou postranního panelu, ale raději překryje celou obrazovku. Stále viditelné je tlačítko s vaším avatarem pro ovládání účtu (umožňuje i zamknout počítač). Nad správou napájení jsou dále vždy viditelná  tlačítka, která si vyberete. Jde např. o Nastavení, Dokumenty, Průzkumníka nebo Stažené soubory. Tyto prvky jste dříve našli po klepnutí na tzv. hamburgerové tlačítko, což bylo popravdě dost nešikovné.

Nabídka Start ve Windows v1511 Nabídka Start ve Windows v1511

Přeuspořádána byla i menší nabídka Start. Ta podobně zobrazuje výše uvedená tlačítka jako nastavení či správa napájení v úzkém pruhu na levé straně. K tomu je v ní však stále viditelný pruh se všemi nainstalovanými aplikacemi. Což sice estetice nepřidává, ale aspoň máte seznam po ruce. Až za tímto pruhem se nachází dlaždice. V přístupu ke všem nainstalovaným programům nám tak Microsoft ušetřil klepnutí.

Nabídka Start ve Windows v1607 Nabídka Start ve Windows v1607

Tmavý kabát a kosmetické dodělávky

Lidé si žádali tmavý vzhled, a tak ho dostali. Navíc se bude hodit, pokud budete mít zařízení s obrazovkou typu AMOLED. V této oblasti bohužel narazíte na drobné nelogičnosti. I když totiž v systému nastavíte tmavé zobrazení, díky čemuž  se pozadí moderních aplikací vybarví do stoprocentní černé, např. Edge na změnu nezareaguje.

 

Tmavý vzhled zatím za dokonalý nepovažuji Tmavý vzhled zatím za dokonalý nepovažuji

Patrně víte, že už od prvního vydání Desítek lze totiž tmavé zobrazení aktivovat přímo v něm. To mu zatím zůstalo, takže v tomto zůstává nezávislý na systému. Jsem přesvědčený, že tento pozůstatek Microsoft časem odbourá. Klasické aplikace ovšem na změnu barevného schématu rovněž nereagují, např. Průzkumník zůstane za všech okolností sněhobílý.

Přibyla také možnost obarvit záhlaví okna nezávisle na hlavním panelu, nabídce Start a Centru akcí. Zatímco nevýrazné a neergonomické bílé záhlaví oken je dobré zvýraznit použitím barvy, řada lidí podotýkala, že výchozí tmavý panel a další vyjmenované prvky jim vyhovují víc. Takže teď v Nastavení narazíte na dvě oddělené položky.

Nechcete, aby byl na přihlašovací obrazovce vidět váš e-mail? Nechcete, aby byl na přihlašovací obrazovce vidět váš e-mail?

Opět si všimnete celé řady dalších detailů souvisejících se vzhledem. Nastavení není šedivé, ale bílé, navigaci pak usnadňují ikony. S tím souvisí i fakt, že se do moderního Nastavení přestěhovaly další položky z Ovládacích panelů. Migrace ale stále není hotová, takže Ovládací panely v systému nadále zůstávají. Například vlastnosti hlavního panelu už ovlivníte v Nastavení v sekci Přizpůsobení. Což rádi uslyší zejména ti, kdo zařízení ovládají dotekově.

Na přihlašovací obrazovce už nemusí být zobrazena vaše e-mailová adresa (není dokonce už ani ve výchozím stavu), takže lidé ve vlaku už nebudou zkoumat, kdo jste a jak vás kontaktovat. Na hlavním panelu může být v ikonách zobrazena počet zmeškaných událostí. Týká se to moderních aplikací, jež ovšem tuto funkci musí podporovat.

Zabezpečení, tablety, Skype, hry, Linux, drobky

Lepší zabezpečení

Zabezpečení ve Windows 10 v1607 jsme věnovali samotný článek, takže tentokrát jen v rychlosti shrnu, že i kdyby vás žádné jiné novinky nezajímaly, obsahuje Anniversary Update zajímavé a důležité zlepšení pod kapotou – i v oblasti zabezpečení. A to není nikdy na škodu. Defender je nyní stále dostupný z oznamovací oblasti a naučil se skenovat počítač před spuštěním samotného systému.

Tím zvýšíte své šance při boji s breberkami, podobnou funkcí nabízí například český Avast. Navíc můžete aktivovat rozšířená oznámení. Pak vás bude Defender informovat podrobněji o případných problémech souvisejících se zabezpečením. Jedná se o oznámení, kterými Microsoft nechce běžné uživatelky a uživatele obtěžovat. Na tom si ostatně Defender vybudoval jméno. Pokud jste ale náročnější, máte možnost být informováni podrobněji. Kromě toho by antimalwarový nástroj měl být schopnější v detekci škodlivých kódů.

Defender umožňuje skenovat počítač před spuštěním systému Defender umožňuje skenovat počítač před spuštěním systému

V Edgi se k webům můžete přihlašovat pomocí Windows Hello, SmartScreen rozpozná více škodlivých webů a aplikací, funkce Virtualization Based Security používá virtualizační instrukce procesoru k vytvoření bariéry mezi citlivými součástmi Windows a daty a zbytkem operačního systému. I samotný Edge je nově od zbytku operačního systému a uživatelských dat. Nových zabezpečovacích prvků je tedy dost, více případně ve starším článku. Se zabezpečením souvisí ještě jedna věc.

Windows Update nadále instaluje aktualizace automaticky, tentokrát však není tak neomalený v otázce automatického restartu počítače kvůli dokončení instalace. Můžete si totiž určit dobu, kdy s počítačem pracujete. Microsoft novince říká Doba aktivního používání. V tomto (až dvanáctihodinovém) časovém úseku nebude systém nikdy automaticky restartován, což by mělo pomoci výrazně omezit případy, kdy si Windows myslí, že je restart neodkladný, ale vám se to zrovna opravdu nehodí.

V tomto časovém okně nebude počítač nikdy restartován V tomto časovém okně nebude počítač nikdy restartován

Režim tabletu

S režimem tabletu souvisí rovněž výše popsané přepracování obrazovky Start, jež se vlastně v Anniversary Updatu přibližuje Startu z Windows 8, kde byl také přehled všech aplikací roztažený přes celou obrazovku. Kromě toho máme jednu novou možnost, jak ovlivnit vzhled. Hlavní panel se totiž v tomto režimu může automaticky skrývat, což systém na tabletu opět přibližuje Osmičkám. Osobně se mi změna líbí, ale také se mi líbí, že máme na výběr. Jak vám to vyhovuje, tak si to nastavíte.

Tabletový režim se zobrazeným hlavním panelem Tabletový režim se zobrazeným hlavním panelem

Tabletový režim se skrytým hlavním panelem …a bez něj

Nový Skype a lepší aplikace

Microsoft po zmatených krocích konečně ví, co chce se Skypem udělat. Pokud jste nad ním nezlomili hůl, oceníte nového klienta, který by měl časem nahradit stávajícího desktopového. Je svižnější, i když mu v začátcích mohou chybět některé oblíbené funkce. Tento nový klient je nicméně plně přizpůsoben nové architektuře komunikační platformy a je součástí nové vize. Microsoft chce časem nabídnout posílání SMS z počítače právě prostřednictvím Skypu.

Navíc je moderní Skype pro Windows 10 lépe ovladatelný dotekem, také podporuje běh na pozadí a hovory a chaty přijímá rovněž v režimu InstantGo. To oceníte zejména na tabletech. Nechybí mu ani chatboti. V tomto bodě bychom si mohli připomenout, že s novými Windows získáváme také nové verze dosavadních integrovaných aplikací. Ty ovšem Microsoft bude aktualizovat i nadále průběžně po celý rok.

Nový Skype zatím nemá všechny funkce, ale je rychlý a přehledný Nový Skype zatím nemá všechny funkce, ale je rychlý a přehledný

Herní stránka věci

Desítky v nové verzi nepřijdou pouze na počítače a tablety, ale mj. na herní konzole. Kromě toho, že dlouhodobé hraní může zkazit člověku život, je ale hraní zábava a Microsoft se znovu hodlá opřít do podpory hraní na „písíčkách“. Součástí strategie je i propojení vlastních konzolí a herních počítačů. K tomu patří možnost přidat hry např. ze Steamu do aplikace Xbox, která vás propojuje s původně konzolovým světem Xbox Live.

Díky tomu můžete komunikovat s dalšími hráči a hráčkami. Dále Microsoft sjednocuje katalogy aplikací, což především znamená, že vývojářské týmy budou moct nabízet své aplikace i na Xboxu. V obráceném směru bude možné na počítači nakupovat DLC, season passy nebo virtuální měnu. Především ale bude možné hry zakoupené na konzoli hrát na počítačích, případně obráceně.

Tento model – nazývá se Xbox Play Anywhere – ovšem musí každá hra podporovat. Důležité je, že vývojářská studia tyto možnosti mají a výsledek může být velmi příjemný a může posílit herní ekosystém Microsoftu. Zaplatíte za jednu verzi, ale můžete hrát na skoro libovolném zařízení, přičemž uložené pozice se neztrácí, naopak jsou synchronizovány mezi zařízeními. Nepřicházíte ani o trofeje. Myslím, že je tento průnik herních zařízení přehlížen, přitom se pravděpodobně jedná o jednu z nejlákavějších novinek Anniversary Updatu.

Pod kalendářem nyní vidíte nejbližší události Pod kalendářem nyní vidíte nejbližší události

Linux ve Windows

Napadlo by vás někdy, že Microsoft bude smířlivější s Linuxem? A že dokonce přinese Linux do Windows? Neuvěřitelné se v podstatě stalo skutečností, byť se to běžného uživatelstva nijak nedotkne. V Desítkách najdete Ubuntu, byť se technicky vzato nedočkáte samotného linuxového jádra ani grafického prostředí. Přesto toto řešení nabídne vývojářům a vývojářkám možnost, jak obejít nutnost přepínat se mezi instalací Windows a Linuxu.

Pod kapotou a poslední drobky

Jak bylo naznačeno, i kdyby vás nové funkce jako inkoust nezajímaly, vyplatí se přejít díky řadě drobných dodělávek, díky nimž je systém zase o kousek příjemnější. Je dobré nepřehlížet novinky v zabezpečení, pod kapotou se ovšem skrývají optimalizace, díky nimž je Windows 10 ve verzi 1607 zase o chlup rychlejší.

Závěrem bych pouze upozornil na posledních pár drobností a jednotlivé funkce, které jsme dosud nezmínili, a pravděpodobně se nehodily do žádné z předchozích podkapitol:

  • Obrazovka Řízení uživatelských účtů byla přepracována s ohledem na doteková zařízení.
  • Nabídka po klepnutí na hodiny v oznamovací oblasti už neobsahuje pouze kalendář, ale také přehled nejbližších událostí.
  • Virtuální plochy potěší možností připnout okno, aby bylo dostupné na každé ploše. Potažmo můžete nastavit, aby byla na všech plochách zobrazována všechna okna dané aplikace.
  • Kdybyste narazili na tzv. modrou obrazovku smrti při pádu systému, uvidíte na ní kód QR, jenž by měl usnadnit hledání řešení při potížích.
  • Microsoft přidal další gesta pro touchpady. Např. se mezi virtuálními plochami můžete přepínat tažením čtyřmi prsty doleva či doprava.
  • Kdyby byla aplikace porušená, lze ji resetovat.
  • Hodiny jsou zobrazovány na všech obrazovkách připojených k zařízení.
  • Licenci získaná pomocí digitálního nároku (tj. zejména bezplatný upgrade, který Microsoft nabízel od 29. července 2015 do 29. července 2016), je možné propojit s účtem Microsoft.
  • Funkce Wi-Fi Sense byla odebrána. Údajně ji využívalo příliš nízké procento uživatelů a uživatelek, navíc bylo nepřímé sdílení hesel k bezdrátovým sítím lehce kontroverzní.

Výzva patřící Řízení uživatelských účtů už vypadá moderně Výzva patřící Řízení uživatelských účtů už vypadá moderně

Velký přehled novinek ve Windows 10 verze 1607. Čím se blýskl Anniversary Update?

Ohodnoťte tento článek!