Legendární Jim Keller odchází z Intelu. Už po dvou letech, z osobních důvodů

53
Zdroj: Intel

Jim Keller je spojován se vzmachy AMD v době procesorů K7/K8 a Zen, ale působil i v DEC, Applu či automobilce Tesla. Intel opustí náhle už po dvou letech.

Dlouho jsme nepsali o žádné zajímavé „personálii“ v počítačových firmách, ovšem teď se to vynahrazuje i s úroky. Včera večer se totiž vynořila zpráva, že Jim Keller končí v Intelu. Ano, ten Jim Keller, který předtím byl tři roky (podruhé) v AMD, kde se mu připisuje významný podíl na jejím návratu a úspěchu s procesory Zen. Očekávalo se proto, že i v Intelu by mohl docílit velké věci.

To pravděpodobně i docílil, nicméně jeho angažmá opět po pár letech končí. Jim Keller zaměstnání v různých zajímavých firmách střídal téměř pravidelně (do Intelu nepřešel přímo z AMD, ale mezitím si odskočil do Tesly, kde se podílel na vývoji AI čipů pro vozidla), takže to není až takové překvapení. Nicméně jeho odchod z Intelu může být trochu náhlý. Tentokrát totiž na místě nesetrval ani obvyklé tři roky.

Náhlé osobní důvody?

Jim Keller do Intelu nastoupil v dubnu 2018, takže vydržel jen dva roky a něco málo. Jeho odchod je už hotová věc, včera jej oznámil Intel tiskovou zprávou, podle níž Jim Keller s platností 11. 6. včerejšku rezignoval. Rozhodnutí zřejmě bylo učiněno nějakou dobu předtím. Intel už totiž mezitím provedl různé personální změny reagující na jeho odchod. Zatímco my se o tomto dozvídáme až teď, ve skutečnosti nejde o úplnou novinku.

Podle tiskové zprávy je zřejmě odchod rozhodnutím Kellera. U těchto zpráv se často diskutovalo o tom, kdo dal košem komu (viz konec Raji Koduriho v AMD a pak začátek v Intelu), nicméně zde to na nejasnosti moc nevypadá. Jim Keller údajně odchází z osobních důvodů (což doufejme není nějaká vážná nemoc či podobná rána). O tom, že nedostal „padáka“, svědčí, že Intel Kellera požádal, aby ještě přechodnou dobu na volné noze pomáhal jako exkluzivní externí poradce (což „s potěšením oznamuje“).

To bude trvat šest měsíců a má pomoci se zvládnutím změn po jeho odchodu. Z toho to zase vypadá, že Keller se rozhodl odejít relativně nedávno, protože pokud by toto byl dlouhodobý plán, tak mohly být přípravy provedené dopředu za jeho zaměstnaneckého poměru.

Intel každopádně Jimu Kellerovi poděkoval za práci v posledních dvou letech, která „pomohla dál posouvat dopředu vedoucí pozici produktů Intel“, a přeje mu a jeho rodině všechno nejlepší do budoucna. Kellerovi by mělo po uplynutí onoho poradenského kontraktu být 62 let, takže je možné, že se už na práci vykašle a bude si užívat důchod.

Jim Keller Intel
Jim Keller (Zdroj: Intel)

Stopa za Jimem Kellerem: od VAXu přes RISCy, AMD, Apple po auta

Jim Keller měl v Intelu pozici senior viceprezidenta divize Silicon Engineering Group. Stál nad několika různými týmy či projekty čipů/procesorů/SoC a oficiálně měl na starosti koordinaci a integrování všech možných technologií, které takový celek tvoří, dohromady. Pravděpodobně se hodně věnoval tomu, aby v Intelu zavedl funkční interní procesy, díky kterým by produkty vznikaly hladce bez nezdarů a zpoždění. V tom v případě 10nm procesu Intel evidentně má nebo měl problémy. Až budoucnost ovšem ukáže, zda se Kellerovi „oprava“ podařila.

Procesor PWRficient PA6T, procesor firmy P.A. Semi s architekturou PowerPC. Firmu i s Kellerem spolkl Apple (Zdroj: P.A. Semi)

Jim Keller, o němž se často mluví jak o „legendě“, byl v minulosti docela pověstný svými přeskoky, kterými se vždy „zapletl“ do nějaké firmy na tři až čtyři roky, aby zase „šel vstříc novým výzvám“. Takto například byl v AMD v době návrhů architektur K7 a K8, poté pracoval na architektuře PowerPC ve firmě P.A. Semi, kterou koupilo Apple a pak se z ní zřejmě stal základ jejího dnešního úspěchu s vlastními architekturami CPU. Po práci na nich v Applu se v roce 2012 vrátil do AMD.

AMD K12 architektura ARM
Jednou z rolí Jima Kellera v AMD mělo být vyvinutí vlastního výkonného ARM jádra K12. Toto ale bylo opuštěno někdy po nástupu Lisy Su na pozici CEO (Zdroj: AMD)

O následujícím angažmá v Tesle a Intelu už byla řeč. Ještě před všemi těmito eskapádami ale zase Keller pracoval v už neexistujícím DEC (Digital Equipment Corporation). Takže kdysi si užil i se slavnou RISC architekturou Alpha, ale také asi i se starší architekturou VAX, která zase bývá považována za cosi jako nejzavilejší CISC, jaký kdy existoval. Nějaký čas byl šéfarchitektem i v Broadcomu.

Noví vedoucí

Po odchodu Jima Kellera se vedení změní takto: Intel povýší Sundari Mitru (z firmy NetSpeed Systems) na pozici šéfky nově zřízené divize IP Engineering Group. Ta by měla zřejmě pod sebou soustředit vývoj různých čipových bloků a technologií pro začlenění do produktů Intelu. Gene Scuteri byl povýšen na šéfa Xeon and Networking Engineering Group. Navid Shahriari bude dál vést Manufacturing and Product Engineering Group, ale tam by to neměla být změna.

Daaman Hejmadi přechází na pozici šéfa Client Computing Group (což je divize starající se o procesory pro PC, tvořící okolo poloviny tržeb Intelu). Tento člověk tedy bude zodpovědný za procesory, čipsety, periférie a vůbec ten hardware, který se nejvíc týká nás uživatelů PC.

V jaké technologické firmě se Jim Keller objeví příště?

Zdroje: Intel, Wikipedia

Legendární Jim Keller odchází z Intelu. Už po dvou letech, z osobních důvodů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 12 hlasů

53 KOMENTÁŘE

 1. Teď nevím, jestli to bylo tady anebo na Diitu, ale pamatuju se, že kterýsi diskutující se úplně rozplýval nad Kellerem a psal, že díky němu Intel brzo zase vyletí nahoru a AMD si natře na chleba 🙂
  No, tak už to asi nedopadne 🙂 A největší překvapení by bylo, kdyby se vrátil do AMD.

  • Když si najdete příslušný článek tady: Keller site:cnews.cz
   tak zjistíte, že tady lidé říkali přesně opak.
   A když si najdete příslušný článek u konkurence: Keller site:diit.cz
   tak zjistíte, že ani tam ho nikdo nevychvaloval a nepředvídal to, co vy si „pamatujete“.
   Tedy kecáte a otázka je: Proč?

     • Pokud někde najdete můj komentář, kde bych byl uchvácen z nějaké osoby v nějaké firmě, dejte vědět. Můj názor je, že na jedné osobě nezáleží. Tedy je dost nepravděpodobné, že bych byl podrážděnej kvůli nějakému Kellerovi, jehož jméno bych si ještě ráno ani nevybavil.

      • jiná věc je, že normální bytost se alespoň snaží omluvit, když na někoho plive že „kecá“ a on nakonec nekecá … někdy mi ty tvoje bojové pokřiky docela vadí … chytáš za slovíčka, celkově tvůj projev vypadá jako mentorování máklého profesora na univerzitě, na jehož přednášky chodí jen masochisté …

      • Nemohu souhlasit, V každé úspěšné firmě, musí nutně být tahoun (vizionář), který má neotřelé nápady, které obor posouvají na nový level. Pak jsou tam takzvaní dělníci, co umí nápad realizovat a netvrdím že nejsou důležití. Jak už ale řekl klasik “ na počátku musí být myšlenka“.

      • Radek Holeček
       Povětšinou s vámi souhlasím a když nesouhlasím, snažím se vás a váš názor pochopit a příjmout, že je to prostě váš názor.
       Zde jste mě trošku zklamal v tom, že když vám člověk hodí odkaz na to, o čem tvrdíte, že kecá, tak jste nepřiznal stylem „ok beru“ svoji „porážku“. I když jste nereagoval na uživatele LukSHA-256 ale na uživatele Wendak. A to stylem „politickým“, což je odvrátit diskuzi jiným směrem, než přiznat, že je tomu opravdu tak… Škoda

      • Máte všichni pravdu. Vždycky se nechám vytočit útoky na Intel a udělám totéž, zaútočím neadekvátně.
       Pokusím se to nedělat a budu se držet jen finančních výkazů, což je ten jediný důvod, proč Intel sleduju a proč ho i obdivuju.

      • Radek Holeček: super, díky.
       Občas si rád přečtu, co tu píšeš a často rozumně, ale jak jde o Intel, tak máš rudo před očima.
       Ale díky za tu sebereflekci a taky přiznávám, že se lehce dokážu vytočit.

      • DedekHrib:
       Myslím, že se jedná o jednoho člověka ve firmě. Nikoliv o osobu jako takovou. V normální firmě je člověk součástí týmu, jen kolečko v soukolí 🙂

       Kdysi měl údajně nějaký majitel firmy prohlásit, že kdyby jeho firma byla závislá na jednom člověku nechal by ho vyhodit. Je to prostě příliš velké riziko.

    • Tak odraz ode dna je moment, kdy byli v nejhorší situaci (Intelovo 10nm nikde, konkurence uvádí 7nm věc) a pomalu se to začíná obracet.
     Zatím není jasné, jestli opravdu Tiger Lake bude výrazně opravená podoba 10nm procesu a jestli Ice Lake v serveru nebude zklamání, ale jestli se jim třeba i pomalu povede začít uvádět post-14nm produkty, tak by se měla situace pro Intel začít zlepšovat. Oni toho v porovnání s AMD nemusí dělat tak moc, aby si uhájili pozice.

     • Jo už chápu. Ono totiž tohle hodnocení je hodně subjektivní a v tomhle případě to je hodně o důvěře v to co Intel říká. Tenhle svrab ve kterém se nachází bohužel nutí jeho PR oddělení produkovat hodně informací které si ověříme až s časem.
      Navíc tady je důležitá vzdálenost od hladiny. Od hladiny kterou nyní určují produkty AMD. AMD nyní spíše mlčí a jsem, zvědav kam až posune tu výšku hladiny kam by měl Intel vystoupat. Pak tenhle odraz o kterém píšete se může jevit jenom posunem který jim hladinu mají dosáhnout jenom oddálí.
      Je to o pocitech a naše pocty jsou různé. Až čas ukáže kdo má pravdu.

  • To zalezi, co myslis tim odrazem ode dna.
   Pokud to maji byt celkove lepsi produkty, nez ma AMD, tak tady se asi letos a pristi rok moc odraz konat nebude.
   Pokd myslis fixnuty 10++ tak, TigerLake ukaze..

   • Lisa Su má na úspěchu AMD podíl v tom, že zavedla v AMD novou firemní kulturu. To nejdůležitější bylo to, že management přestal kecat inženýrům ve vývoji do práce, protože dostali velkou svobodu. Její filosofie zjednodušeně spočívá ve větě k vývojářům“ chci konkurence schopný produkt a vy předveďte co umíte“.

    • Jj, ten postup sa perfektne osvedčil hlavne v GPU… AMD má najvýkonnejšie herné grafické karty, najkvalitnejšie enkódovanie HEVC videa a celé to zastrešujú najstabilnejšie ovladače. Managment, ktorý neriadi je proste bomba…

      • Funguje, ale dosť pofidérne : “ Tržní podíl samostatných karet byl v prvním čtvrtletí 75 % pro Nvidii a 25 % pro AMD, desetinky bohužel opět nejsou upřesněné. Podíl AMD za poslední rok klesl, v Q1 2019 mělo v této metodice 28 %, na konci roku v Q4 2019 ještě 27 %…

      • to je tim, ze proste neudelali velky Radeon uz na prvni verzi RDNA … asi jim prislo zbytecny udelat vykonou kartu co nebude umet jeste DirectX ultimate a raytracing funkce jako maji konzole a rozhodli se to napravit az letos, delat highend co bude highend jen pul roku nema smysl, vzhledem k tomu, ze defakto nemeli nic a porad jeli jen GCN mi to neprijde jako neco co je spatne, uprimne ten velkej Radeon na prvni generaci i kdyby byl mi prijde stejne zbytecnej jako RTX2080 Ti ktera alespon byla o rok driv … raytracing to stejne poradne nezvlada na 4k ani u her ktery jsou primitivni oproti tomu co se na nas vali, takze hry co ted zacnou vychazet to na 4k davat s nim stejne nebude, jen s berlickama ala DLSS ktery zajima max tak fandy nVidia aby si obhajili ze maji alespon nejaky fps, takze mi prijde, ze ten kdo chtel vykonou kartu a za dobry peniz, tak ji dostal v podobe 5700XT a ten kdo chce kartu co bude zvladat vse jako konzole a poradne ji holt bude mit az letos … ten kdo si koupil RTX karty a ceka ze na tom pojede next gen v plne palbe tak za par mesicu bude hodne zklamany … vetsina lidi bude muset upgradovat tak jako tak u nVidie, stejne jako u AMD, takze to ze bojovat zacnou az letos, je proste dano prachama, AMD je nemelo a stale ma malo, porad maji velky dluh minulosti

      • co je to „pofidérně“? AMD by muselo prodávat 5 let 80% všech procesorů, aby to bylo 50 na 50 … jednoduchá matematika … …

      • pofidérne v zmysle pochybne, keďže sa jedná o pokles….

     • V intelu si to představuju asi takle:Šéfe, budem pájet IHS? Ne, je to drahý, dejte tam žvejkačku. Ale šéfe, ty procesory topí jak trouba na pizzu! Co mi to tu meleš, ty tomu vůbec nerozumíš ty debile jeden…

   • jedna „ceo“ nedělá firmu 😀 Když jsem viděl tu Koduriho partu … 😀 … ti „Indové“ jsou taky asi američani, já tedy nic proti, jen aby to nedopadlo jako s těmi „editory“ sociálních sítí, že se serou výhradně do toho, čemu nerizumí … proti Indům nemám nic …

  • Kde se vzalo těch deset jader, můžu se zeptat? ͡° ͜ʖ ͡°

   To o 10nm čipletu pro iGPU se spekuluje od chíle, kdy rocket Lake leaklo v roadmapách (před rokem), ale to bude teda dost divočina, jeslti se to potvrdí (jestli jo, tak by mohl být dost slušnej cenovej rozdíl mezi normálníma CPU a těma s písmenkem F)

   • Pokud by byla pravda to z odkazu, jakože není, protože je to přiznaná spekulace, tak by to CPU ten 10nm čiplet stejně potřebovalo, protože je v něm i komunikační rozhraní. Ve skutečnosti je to jen obšlehlý koncept současných Ryzenů s tím, že tam není interposer, ale levnější EMIB můstek + ten I/O čiplet obsahuje i grafiku.

  • 10. gen má 10-core, preto je pravdepodobnejšie, že 11.gen bude stejne 10-core, pravdu uvidíme až po predstavení procesorov, alebo už Intel na betón oficiálne oznámil 11.gen max. 8-core ?