Kaspersky žaluje USA. Brání se proti zákazu využívání na federálních úřadech

0
Eugen Kaspersky
Eugen Kaspersky

Případ Kaspersky vs. Spojené státy pokračuje. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) v září vydalo příkaz, podle něhož se veškeré federální úřady měly zbavit softwaru od Kaspersky Lab. Důvodem prý bylo údajné napojení ruského softwaru na tamní tajné služby a možnost ovlivňování Putinovou administrativou.

Šéf firmy Eugene Kaspersky k tomu tehdy řekl, že nespolupracuje a nikdy nespolupracoval s žádnou vládní agenturou na kyberšpionáži. Neexistuje prý jediný důkaz, který by tvrdil opak. Firma se prý stala obětí geopolitického boje, přičemž žádnému z 400 milionů uživatelů nehrozí riziko prozrazení soukromých dat.

Kaspersky to chce i dokázat. Od příštího roku bude poskytovat zdrojové kódy k programům a aktualizacím, aby mohli bezpečnostní experti provést nezávislé audity, že u Kasperského nejsou zadní vrátka ani se nikam neposílají soukromá data. USA ochotnou spolupráci s Kaspersky Lab chválí, ale postoj k firmě to nijak nezměnilo. K ruskému softwaru se mimochodem negativně staví už i Británie.

Kaspersky žaluje USA

A co Kaspersky Lab? Ta se teď obrací na federální soud s žalobou proti DHS. Rozhodnutí ministerstva prý bylo protiústavní a zakládalo se na subjektivních a netechnických anonymních zdrojích a fámách. Konkrétní důkazy o závadnosti softwaru ministerstvo neposkytlo.

Jak píše agentura Reuters, která stížnost dostala k dispozici, Kaspersky Lab prodala americkým úřadům software za méně než 54 000 dolarů, jde pouze o 0,03 % amerických příjmů. Žaloba tak evidentně má pouze pomoci očistit jméno firmy, protože ze strachu o bezpečnost by mohli ruský software přestat používat i další zákazníci.

Kaspersky žaluje USA. Brání se proti zákazu využívání na federálních úřadech

Ohodnoťte tento článek!