
Parta nadšenců v roce 2002 vydala tzv. Xbox Media Player. První herní konzole Microsoftu byla snadno hackovatelná a bylo na ní možné spustit pokročilý přehrávač audio a video souborů, protože ten integrovaný byl skoro k ničemu. Software nabral na popularitě, dočkal se nových funkcí a jeho nástupce z roku 2003 již dostal jméno Xbox Media Center (XBMC)
Název vydržel až do roku 2014, kdy se z XBMC stalo Kodi. Varianta pro původní konzoli přestala být podporována v roce 2010, pro Xbox 360 nikdy oficiální port nevznikl a dlouho to vypadalo zle i s podporou Xboxu One. Populární multimediální centrum ale našlo nové útočiště v podobě zařízení s Androidem nebo iOS či minipočítačů jako Raspberry Pi.
Od Windows 10 k Xboxu One
Tvůrci již ale rok pracují na tom, aby se Kodi znovu vrátilo na Xbox (One). Loni v létě centrum přišlo do Windows Storu pro počítače s Windows 10. Šlo ale o klasický program (x86) s instalátorem upraveným přes Desktop Bridge (Project Centennial). Hned poté ale i s přispěním Microsoftu začali pracovat na univerzální aplikaci (UWP), která by již byla nativně 64bitová, využívala nová API a mohla by se používat i na Xboxu One a dalších sourozeneckých platformách. Po roce konečně vyšla první funkční verze, dostupná je na Microsoft Storu.
Tip: Jak nastavit a používat Kodi, nejlepší aplikaci pro televizor
Univerzální aplikace je zatím, jak přiznávají tvůrci, spíš v testovací podobě. Běží již na systému Kodi 18, zatímco původní verze určená pro Windows 10 PC byla založena (a pořád je ke stažení) na Kodi 17.6.
https://www.youtube.com/watch?v=KVeN1AbvTyY
Kodi na Xboxu má ale ještě pořád hodně omezení daná nedokončeným převodem nebo zkrátka limitací rozhraní Microsoftu. Nepůjde tak přehrávat soubory z externích zdrojů (USB disky ani flashky), podporována je pouze síť NFS, nikoliv pro Windows nativní SMB/CIFS, nebudou fungovat některé doplňky a samozřejmě to celé nemusí být vůbec stabilní. Vývojáři jsou nicméně odhodláni funkce doplňovat a chyby odstraňovat.
Úplně vidím, jak tu začnou přibývat příspěvky typu: „to je přehrávač úplně k ničemu protože „, „Microsoft by se měl jít zahrabat“.
Software neroste na stromě a nelze mít veškerou funkcionalitu s první dostupnou verzí programu (vzhledem k tomu, že tady nejde úplně mluvit o portu). To prostě nikdo na světě neumí. 🙂
Je celkem jasné, že to nikdy nedosáhne kvality a možnosti rozšíření Kodi, ale pokud má UWP mít aspoň trochu nějaký život, tohle by mohlo trochu pomoct.
To same, co plati pro software (prvni verze nemaji jeste vsechno), plati i pro UWP. Dneska uz je UWP uplne jinde, nez v dobe vydani Windows 10. Ze strany UWP by nemela byt zadna prekazka.
Jinde už možná je, ale už v době návrhu se počítalo s tím, že některé věci budou naschvál omezené. Vývojáři nemají takovou svobodu jako ve Win32 a nikdy nebudou. Pro účely UWP dávají ty omezení do určité míry smysl, ale mezi uživateli je to samozřejmě (a pochopitelně) nepopulární.