Velké jméno ve Storu. Kodi (XBMC) se po osmi letech vrací na Xbox

3
Kodi pro Windows 10
Kodi pro Windows 10

Parta nadšenců v roce 2002 vydala tzv. Xbox Media Player. První herní konzole Microsoftu byla snadno hackovatelná a bylo na ní možné spustit pokročilý přehrávač audio a video souborů, protože ten integrovaný byl skoro k ničemu. Software nabral na popularitě, dočkal se nových funkcí a jeho nástupce z roku 2003 již dostal jméno Xbox Media Center (XBMC)

Název vydržel až do roku 2014, kdy se z XBMC stalo Kodi. Varianta pro původní konzoli přestala být podporována v roce 2010, pro Xbox 360 nikdy oficiální port nevznikl a dlouho to vypadalo zle i s podporou Xboxu One. Populární multimediální centrum ale našlo nové útočiště v podobě zařízení s Androidem nebo iOS či minipočítačů jako Raspberry Pi.

Od Windows 10 k Xboxu One

Tvůrci již ale rok pracují na tom, aby se Kodi znovu vrátilo na Xbox (One). Loni v létě centrum přišlo do Windows Storu pro počítače s Windows 10. Šlo ale o klasický program (x86) s instalátorem upraveným přes Desktop Bridge (Project Centennial). Hned poté ale i s přispěním Microsoftu začali pracovat na univerzální aplikaci (UWP), která by již byla nativně 64bitová, využívala nová API a mohla by se používat i na Xboxu One a dalších sourozeneckých platformách. Po roce konečně vyšla první funkční verze, dostupná je na Microsoft Storu.

Tip: Jak nastavit a používat Kodi, nejlepší aplikaci pro televizor

Univerzální aplikace je zatím, jak přiznávají tvůrci, spíš v testovací podobě. Běží již na systému Kodi 18, zatímco původní verze určená pro Windows 10 PC byla založena (a pořád je ke stažení) na Kodi 17.6.

Kodi na Xboxu má ale ještě pořád hodně omezení daná nedokončeným převodem nebo zkrátka limitací rozhraní Microsoftu. Nepůjde tak přehrávat soubory z externích zdrojů (USB disky ani flashky), podporována je pouze síť NFS, nikoliv pro Windows nativní SMB/CIFS, nebudou fungovat některé doplňky a samozřejmě to celé nemusí být vůbec stabilní. Vývojáři jsou nicméně odhodláni funkce doplňovat a chyby odstraňovat.

Velké jméno ve Storu. Kodi (XBMC) se po osmi letech vrací na Xbox

Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlas/ů

3 KOMENTÁŘE

  1. Úplně vidím, jak tu začnou přibývat příspěvky typu: “to je přehrávač úplně k ničemu protože “, “Microsoft by se měl jít zahrabat”.

    Software neroste na stromě a nelze mít veškerou funkcionalitu s první dostupnou verzí programu (vzhledem k tomu, že tady nejde úplně mluvit o portu). To prostě nikdo na světě neumí. 🙂

    Je celkem jasné, že to nikdy nedosáhne kvality a možnosti rozšíření Kodi, ale pokud má UWP mít aspoň trochu nějaký život, tohle by mohlo trochu pomoct.

      • Jinde už možná je, ale už v době návrhu se počítalo s tím, že některé věci budou naschvál omezené. Vývojáři nemají takovou svobodu jako ve Win32 a nikdy nebudou. Pro účely UWP dávají ty omezení do určité míry smysl, ale mezi uživateli je to samozřejmě (a pochopitelně) nepopulární.