Kompletně čínské samostatné GPU Glenfly Arise oficiálně odhaleno, do páru k čínským CPU

8
Grafika Glenfly Arise GT10C0 1600
Grafická karta Glenfly Arise GT10C0

Čínská firma Glenfly představila specifikace svého prvního samostatného GPU. Výkonem se nechytá ani na Radeon RX 6400 nebo slabou GeForce GTX 1630, ale může doplňovat lokální procesory jako Phytium nebo Loongson, takže Čína může mít kompletně nezávislé „západuprosté“ počítače.

Už víckrát jsme psali o jednom z čínských projektů usilujících o výrobu vlastních samostatných GPU, která by nepocházela ze zahraničí – grafických kartách Glenfly. Tato firma nyní oficiálně odhalila GPU Glenfly Arise GT-10C0, svou první samostatnou grafickou kartu, včetně plných specifikací. Nejspíš tak brzo půjde do prodeje a bude důležitým doplňkem pro alternativní čínské procesory jako Loongson, které bez GPU nemohou pohánět PC.

Na rozdíl od dalších čínských pokusů o GPU, které jsou, zdá se, často založené na licenční architektuře od Imagination Technologies, je Glenfly pro změnu asi nepřímé pokračování GPU od S3 a VIA, protože jde o dceřinou firmu Zhaoxinu, který pokračuje v linii x86 procesorů VIA. Glenfly tak dost možná používá podobnou nebo odvozenou architekturu GPU, jakou mají integrované grafiky používané procesory Zhaoxin.

Jak už se dalo čekat z fotek vzorku karty, které už byly známé delší dobu, je Glenfly Arise GT-10C0 spíše úsporná karta s nízkým výkonem vhodná do kancelářské sestavy nebo PC, kde jsou třeba hlavně multimediální funkce, a ne výkon ve hrách. TDP je 45 W, karta se napájí jen ze slotu PCIe a má dost jednoduchý jednoslotový chladič.

Grafika Glenfly Arise GT10C0 2
Grafická karta Glenfly Arise GT10C0 (zdroj: Glenfly)

Samotné GPU je vyráběné starším 28nm procesem, což bude asi jednak kvůli tlaku na nízkou cenu, jednak pro úsporu nákladů na vývoj, protože tato technologie má výrazně nižší fixní náklady. Glenfly dost možná počítá s tím, že tato první generace nebude mít zas tak velké prodeje, takže investice do návrhu třeba 14nm čipu by se nemusely vrátit. I na 28nm proces má GPU dost nízký takt, jen 500 MHz. To zase může svědčit o tom, že tým nemá velké zkušenosti s vývojem vysoce výkonných čipů, případně na to při vývoji nebyl kladen důraz.

1,5 TFLOPS výkonu

Podle výrobce má ovšem čip dosahovat výpočetní výkon 1,5 TFLOPS ve výpočtech FP32. To je zhruba o 25 % víc, než AMD uvádí pro pět let starý levný Radeon RX 550 (1,2 TFLOPS na taktu zhruba 1,2 GHz s 512 shadery / jednotkami FP32). Pokud by architektura Glenfy zvládala stejný počet „FLOPS“ na jeden shader a jeden megahertz, mělo by asi GPU obsahovat 1536 shaderů / jednotek FP32.

Ovšem je k tomu třeba říct, že TFLOPS nejsou všechno a při určité hodnotě TFLOPS mohou různé grafické architektury dosahovat různého reálného výkonu – zvlášť když k tomu ještě přispějí věci jako méně kvalitní ovladače. Glenfly Arise GT10C0 asi nedožene herní výkon Radoenu RX 550. A to i proto, že má dost nevýkonné paměti. Karta je osazena pamětí DDR4, jak jsme si všimli už minule. Běžet má na taktu 1200 MHz (čímž se asi myslí DDR4-2400), a to buď na 64bitové sběrnici, kdy má karta kapacitu paměti 2 GB (to by znamenalo propustnost 19,2 GB/s), nebo na 128bitové (pak je kapacita 4 GB a propustnost 38,4 GB/s). Radeon RX 550 s pamětí GDDR5 má k dispozici propustnost 112 GB/s.

Specifikace grafiky Glenfly Arise GT10C0
Specifikace grafické karty Glenfly Arise GT10C0 (zdroj: Glenfly)

Karta Glenfly Arise GT10C0 se do systému připojuje přes PCI Express 3.0 ×8 (víc asi nepotřebuje, takže absence plného rozhraní ničemu nevadí) a podporuje výstupy DisplayPort, HDMI i analogový D-Sub. Na referenčních kartách, které jsou vidět na fotkách od firmy, je osazen analog a HDMI.

GPU podporuje akceleraci 3D grafiky v OpenGL4.5 a DirectX 11, ale také výpočty v OpenCL 1.2. Podstatné pro cílové trhy asi spíše než 3D výkon budou technologie akcelerace videa, kde karta umí dekódovat HEVC, H.264, MPEG2, MPEG4 (asi míněn Advanced Simple Profile, tedy XviD/DivX), VC-1 alias WMV9 a MJPEG. Chybí podpora pro formáty VP9 a AV1. GPU nepostrádá jednotku pro hardwarové enkódování, která umí komprimovat do H.264 i do HEVC.

Ať už budou reálné schopnosti jakékoliv, jde o zajímavý počin, protože po dlouhé době bude na trhu samostatná karta nového výrobce, která bude podporovat běh Windows – i když to trošku snižuje to, že než se Glenfly dostane na trh, už budou v prodeji samostatná desktopová GPU Intelu, kterým se tento hrdinský skutek podařil také. Komě Windows ale karta logicky bude podporovat také Linux (Ubuntu a čínské distribuce, např. Kylin).

Grafika Glenfly Arise GT10C0
Grafická karta Glenfly Arise GT10C0 (zdroj: Glenfly)

Lokálně vyráběné GPU pro lokální alternativní procesory

Možná spíš než pro trh x86 počítačů s Windows bude grafika Glenfly Arise přínosná pro alternativní procesorové platformy, které Čína vyvíjí. Vedle procesorů Intel a AMD je mezi podporovanými platformami ještě x86 Zhaoxin, ale také Loongson (MIPS) a jsou podporovány i platformy ARM (třetí ze značek procesorů napsaných ve specifikacích čínsky je totiž Phytium).

Zatímco Zhaoxiny mají integrovaná GPU, procesory Phytium (například D2000) a Loongson žádné integrované grafiky neobsahují (stroje s Loongsonem mívaly dříve trošku kuriózně čipové sady AMD s integrovanou grafikou z doby, kdy ještě procesory Phenom a FX používaly k připojení HyperTransport).

Čínský ARM procesor pro desktopové počítače Phytium D2000 Zdroj HKEPC
Čínský ARM procesor pro desktopové počítače Phytium D2000 (zdroj: Phytium)

Možnost přidat k nim GPU od Glenfly ale teď dovolí vyrábět desktopové počítače s procesorem Phytium nebo Loongson pro státní správu a citlivá pracoviště, aniž by v nich musela být západní komponenta. Toto by měla být určitá nika, která by vývoj a výrobu Glenfly z počátku mohla živit, i když samozřejmě těžko říct, zda se těmto zákazníkům v Číně prodá ročně dostatečně velký počet počítačů.

Zdroje: VideoCardz, Loeschzwerg_3DC, BXC.com.cn

Kompletně čínské samostatné GPU Glenfly Arise oficiálně odhaleno, do páru k čínským CPU
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.11%) 9 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Čína tak okrem x86/x86-64 procesorov završuje aj primárnu kompatibilitu a hlavne samostatnosť v diskrétnych grafických kartách. Jedno aj druhé bude samozrejme v budúcnosti rozvíjať na úkor Intel, AMD a NVIDIA.

  • Čína si nadělala hodně problémů uvnitř a její otočka v politice s Ruskem dokazuje to jak je slabá a závislá na trzích USA a EU. S jejich pokusy o grafické karty a procesory to je podobné. Už nyní je pozdě se ptát kde že to udělali soudruzi z ČLR chybu.

   • Co to blábolíš. Rusko a Čína nikdy nebyli spojenci. Jsou to rivalové.
    Technologický progres Číny je úctyhodný. Jdou si vytrvale za svým. Vždy se jim západ směje, ale vždy postupně smích přechází. USA hází jen umělé klacky aby je zpomalily. Tak jako Huawei. Bez důkazů. To si může dovolit jen USA, nikdo jiný nemůže bez dovolení vtrhnout do Iráku a ten v klidu okupovat po mnoho let, aniž by prokázali odůvodněnost záminky, prožř tam šli (chem. zbraně) ….S GPU a CPU je Čína teprve v počátcích. Technicky vzato ani nepotřebují žádný trh – stačí jim ten jejich. USA a EU chudnou. Nejen díky konfliktům s Čínou a Ruskem, ale hlavně díky své vlastní sebedestruktivní politice.

    • Podívejte se na to jak při zahájení války vyhlásili Rusko a Čína spolupráci a nyní Peking mluví o tom jak západ tuto spolupráci špatně pochopil. Kdybyste se podíval na HDP na hlavu tak zjistíte, jak je na tom šína špatně. Honí kvalitu kvantitou. A to je ještě čeká populační imploze. Už nyní promeškali dobu kdy měli začít přemýšlet kde udělali chybu. USA jim svojí hloupostí pomohli se dostat vpřed ale i tak jsou stále hodně pozadu. Díky čínskému nepřátelští nevypočítatelnosti začíná ono házení klacků pod nohy od USA. Mohu si za to ale soudruzi sami.

     Zkuste používat hlavu pak zjistíte, že Čína není jak píšete v počátcích ale v koncích. Její zlatý věk končí.

     • Víš Dědku, tvoje analýzy ukazují na rozvinutou stařeckou demenci. Jako občan ČR/EU predikovat Číně problémy plynoucí z demografie může jen idiot. Oni klidně můžou přijít o 400 milionů lidí a stejně budou nad svým optimem, zatímco EU…

      Až EU dokáže desetinu toho co Čína v polovodičích, tak můžeš kecat o krizi Číny. Zatím naše bruselské Lejno jen lživě načrtlo polovodičové plány EU, aby je pak asi o rok a půl později nějaká komisařka shodila ze stolu jako fantasmagorie.

      Díky té „nevypočitatelnosti“ se k Číně přiklání čím dál víc zemí, zatímco USA se senilem (jako seš ty) v čele začínají být pro smích a berou je vážně už jen zoufalí vazalové jako EU, kterou to naštěstí poškozuje, tudíž její konec bude urychlen a nebude to tak dlouhé trápení pro nás všechny.

     • HDP je pro srovnání síly USA a Číny k ničemu. Já, ať jdu do jakéhokoliv obchodu, tak všude, všude, najdu záplavu zboží Made in PRC (People Republic of China).
      No a teď: Kolik zboží najdu Made in USA? Osobně znám jen pistácie ….
      Tak kdo má větší produktivitu? To, že v americe vrátný vykáže 10 USD i za sedění na židli je sice pěkné pro tabulku HDP, ale globálně je to prd platné. I americké obchody jsou plné Čínských produktů, úplně stejně jako u nás.

      • Jo a jaké lepší srovnání než HDP na hlavu máte?

       Prostě si jenom neuvědomujete, že zboží na sobě má cedulku PRC ale většina zisku jde do USA. protože oni to vymysleli a na vymýšlení soudruzi nemají. Oni stejně jako Putin přecenili svoje síly a nyní hází zpátečku. Prostě jim jejich politika my to všechno vyrábíme tak nás bude poslouchat nevychází. Reakce je jednoduchá vyrobíme si to někde jinde. A je hodně zemí které se těší na tohle stěhování.