Máme jasno. Novou verzi Windows 10 Mobile opravdu dostane pouze 11 modelů telefonů

Neradostné vyhlídky se naplnily, nový Windows 10 Mobile bude dostupný jen na hrstce smartphonů.

4
Lumia 830 (Ilustrační foto)
Lumia 830 (Ilustrační foto)

To, čeho jsme se obávali, se stalo. Microsoft na svém blogu konečně uvedl, které smartphony budou upgradovány na Creators Update. Tento seznam se shoduje s tím, co nedávno získala Mary Jo Foley. To bohužel znamená, že řada velmi populárních dlaždicích mobilů zůstane navždy s Anniversary Updatem. Pro Microsoft již Windows 10 Mobile není priorita a tímto to jen potvrzuje.

Znovu podotýkám, že za jiných okolností se dá pochopit, že starší zařízení nový systém nedostanou. Jenže ekosystém mobilní edice Windows spoléhá právě na starší zařízení, neboť nová na trh skoro nepřichází a minimálně sám Microsoft výrobu mobilů vzdal. Jeho mobily přitom tvořily drtivou většinu dlaždicových smartphonů. I řada z nás věrných fanoušků a fanynek uznala, že boj je po mnoha letech prohraný. Trh s chytrými telefony zkrátka patří Androidu a iOS.

Kdo dostane Creators Update?

Distribuce nové hlavní verze Windows 10 Mobile bude zahájena 25. dubna, přičemž Creators Update obdrží pouze tato zařízení:

 • HP Elite x3,
 • Microsoft Lumia 550,
 • Microsoft Lumia 640/640XL,
 • Microsoft Lumia 650,
 • Microsoft Lumia 950/950 XL,
 • Alcatel IDOL 4S,
 • Alcatel OneTouch Fierce XL,
 • SoftBank 503LV,
 • VAIO Phone Biz,
 • MouseComputer Madosma Q601,
 • Trinity NuAns Neo.

Mimo hru tedy zůstávají takové přístroje jako Lumia 830. Připomínám, že podobná situace se už jednou stala. Na řadě starších zařízení přitom nová verze systému funguje lépe než verze minulá. Např. Lumia 830 je s Creators Updatem pořád příjemný přístroj. Poslední šancí, jak na nepodporovaném zařízení mít Creators Update, je získat jej skrze program Windows Insider. Pokud jste nový systém testovali, můžete si jej nechat nainstalovaný. Nové instalace by ovšem již v tuto chvíli neměly být možné.

O budoucnost mobilní edice Windows můžeme mít oprávněný strach také z důvodu, že nepodporuje nové SoC, bez nichž už ani nedostane šanci ukázat, co v něm je. Starší zařízení, která se nenachází na výše uvedeném seznamu, dle předpokladu dále nemohou pokračovat v programu Windows Insider. Redstone 3 už na nich tedy testovat nebude možné.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

 1. Podporu nových SoC určitě časem doplní. Teď tam oficiálně nejsou, protože zatím není důvod (žádný mobil s novým SoC není) a zkrátilo jim to testování. V tomto okamžiku to celkem chápu. Pokud by nějaký výrobce měl ve vývoji nový mobil, tak tam CU klidně ve spolupráci s MS může mít, jen to není oficiálně venku. Nemyslím si, že by se (třeba) HP podívalo na web a na základě toho si řeklo – nejsou tam nové SoC, tak nebudeme dělat nový mobil pro WM.
  Nebyl Snapdragon 835 podmínka pro ohlašovanou emulaci Win32API na ARM? To by byl také argument pro budoucí podporu nových SoC.
  Blbé jsou ale ty chybějící starší 🙁

 2. Jen 11 zařízení? A není to přepych, Antone Pavloviči, upgradovat jen jedenáct mobilů?

  Naštěstí to nebude jen 11 přístrojů, ale 11 typů.

  Pokud je tedy vůbec možné na téma Windows Mobile používat slova jako „naštěstí“.

 3. Politika MS je (pro mě) nepochopitelná. I to málo co mají, nadále drobí, aby měli ještě méně. 🙂

  Že updaty většinově nedostávají androidí placičky, to patří k bontonu této platformy, ale u MS je následování google naprosto nepochopitelné – zejména u L830.