Snímkovací letadlo pro Mapy.cz je ve vzduchu. Jak sledovat, kudy letí?

0
VulcanAir P68C TC OK-GIS
VulcanAir P68C TC OK-GIS (zdroj: TopGis)

Pokud chcete doma na zahradě přichystat nějaké překvapení, které se pak zvěční na leteckých mapách, v přípravě vám pomůže živé sledování snímkovací letadel. Registrovaná letadla využivají navigační systém ADS-B, který lze zachytávat na pozemních stanicích, díky čemuž lze přesně měřit jejich polohu.

Největší monitorovací službou je FlightRadar24, která funguje na webu, ale má i mobilní aplikace. Díky ní můžete sledovat letecký provoz na celém světě. Kromě polohy uvidíte výšku a rychlost letadel, u linek pak startovní i cílovou destinaci. Více se o FlightRadaru24 dozvíte v našem starším článku.

Přes stejnou službu můžete samozřejmě sledovat i provoz snímkovacích letadel, která si najímá Seznam nebo Google. Ten druhý tají, kdo mu dodává data, ale Seznam je již roky těsně spjat s brněnským TopGisem, který mu kromě leteckých snímků dělá i pouliční Panoramu.

TopGis momentálně pro mapy používá především dvě letadla: italský Partenavia P.68 (dnes označený jako Vulcanair P68) s registrační značkou OK-GIS a Cessnu 404 se značkou OK-TGS.

OK-GIS létá častěji a přes léto jej můžete jej můžete vídat na obloze a také online na flightradar24.com. V bezplatné verzi je k dispozici sedmidenní archiv letů a živé sledování. Pokud si článek čtete ještě v úterý ráno, letadlo právě létá mezi Brnem a Znojmem.

Z letových dat samozřejmě nemůžeme určit, jestli TopGis zrovna fotí pro Mapy.cz nebo jiného zákazníka, ale letos v létě chce Seznam aktualizovat východní třetinu republiky a jižní Morava do této třetiny ještě také patří.

Oživeno: Článek opraven. Původně v něm stálo, že druhým snímkovacím letadlem TopGisu je Zlín Z-37 Čmelák se značkou OK-NJM. To už ale firma nepoužívá. Místo něj létá s Cessnou 404.

Snímkovací letadlo pro Mapy.cz je ve vzduchu. Jak sledovat, kudy letí?
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.35%) 79 hlas/ů