Edge je pořád jednička v oblasti výdrže, tvrdí manipulativně Microsoft

Surfování je souhrn činností, Microsoft ho však redukuje na jednu. Výsledky přitom prezentuje obecně, a sice že s Edgem vaše zařízení vydrží nejdelší dobu při běhu na akumulátor. Tak jednoduché to ale není.

10
Microsoft Edge
Microsoft Edge
-
Zdroj: logo: Microsoft | koláž: Petr Urban / Cnews

Před necelými dvěma roky se Microsoft začal vytahovat, že je jeho prohlížeč z Windows 10 nejšetrnější k hardwaru, tudíž také při jeho používání počítač vydrží běžet na akumulátor déle, než kdybyste používali jiný prohlížeč. Zvlášť šetrný je Edge při přehrávání videí, protože maximálně využívání možností platformy Windows.

Test se opakoval loni v dubnunové měření bylo provedeno také před pár dny. Jak si stojí Edge z Windows 10 April 2018 Update? Microsoft svůj test postavil jen na streamování videa ve vysoké kvalitě, které běželo na stejném typu zařízení stále dokola až do vyčerpání akumulátoru. Po sedmi hodinách a patnácti minutách se vybil počítač s Firefoxem.

Podstatně více vydrželo zařízení s Chromem, které se vybilo za 12 hodin a 33 minut. Nejdéle pak nepřekvapivě vydržel počítač s Edgem, kde se akumulátor vybil až po 14 hodinách a 20 minutách. Pokud je všechno ok a poselství jasné – pokud máme zájem o maximální dobu výdrže, přehrávejte video v Edgi.

Manipulativní prezentace výsledku

Ale pozor, Microsoft výsledky specifického testuje prezentuje tak, že při surfování pomocí Edge váš počítač vydrží delší dobu na akumulátor. Tohle ale test nepotvrzuje, byť to přitom může být pravda. Při surfování člověk ovšem vykonává také jiné úlohy než sledování videa. Pokud video sledujete minimálně, mohou být výsledky úplně jiné.

Na základě provedeného testu nelze formulovat tvrzení: „This experiment showed that battery life on a PC running Microsoft Edge lasts 98% longer than Mozilla Firefox and 14% longer than Google Chrome“. To je silně zavádějící. Ve skutečnosti by věta měla být formulována tak, že při přehrávání videa v Edgi vydrží počítač při běhu na akumulátor o 14 % déle než Chrome a o 98 % déle než Firefox.

Stále bychom se mohli ptát, jaké služba a jaké video bylo přehráváno (resp. jaké mělo technické parametry), přesto by už takové tvrzení na základě testu bylo obhajitelné. Nebo aspoň obhajitelnější než výše uvedený nesmyslný závěr.

Edge je pořád jednička v oblasti výdrže, tvrdí manipulativně Microsoft
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 13 hlasů

10 KOMENTÁŘE

  1. Minimálně Edge oproti FF nebo Chromu tahá Youtube v h264, který je ale HW akcelerovaný, takže se skutečně něco ušetří. Na Baytrail Atomu je subjektivně Edge nejrychlejší, pokud nepočítám FF Quantum s NoScriptem a blokovačem.

  2. Prijde mi ze MS proste zaspal a Ind to odmita videt. Edge neni spatnej, ale to GUI je proste zastarale. Pouzivam Vivaldi, prijde mi mnohem lepsi, urcite i Opera. Chrome a Firefox se daji do pouzitelneho stavu donastavit addonama, jenze Edge ne. Urcite oproti IE je Edge posun k lepsimu, ale chtelo by to vic pridat a jeste to zlepsit.

    • IMHO není GUI Edge zastaralé, podle mě je natolik moderní, že je nepoužitelné. Opravdu si nevzpomínám na žádný starší browser, ve kterém by se Favorites chovaly jako strom složek místo menu. A nejblbější na tom je, že to tak museli úmyslně naprogramovat, protože je mají v databázovém souboru. V IE je mají ve stromě složek a chová se to jako menu…

  3. EDGE je základní prohlížeč, který dělá co má vykresluje weby. K tomu má doplňky, optimalizaci pro provoz na baterii a žere i míň RAM. Nadávat na to může fakt jen dement co nemá co na práci.

  4. Za mě nejlepší funkce Edge spočívá v jeho schopnosti stáhnout Firefox.
    Jinak mi připadá pomalej a nespolehlivej. Ale zase je to fakt základní prohlížeč pro základní využití. A to zvládá v pohodě.